Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

/Brak wodociągu/

 

za namową architekta chciałem wywiercić studnię zanim znajdzie się ona na planie zagospodarowania działki.

 

Moja wiedza kilka godzin temu ograniczona była jedynie do numeru telefonu studniarza. Umówiłem się na _wiercenie_ abisynki. I tutaj coś mi nie pasuje.

 

Poczytam, zadzwoniłem do konkurencji i teraz mam już więcej pytań niż odpowiedzi.

 

Przede wszystkim, studnia głębinowa czy abisynka. Z tego co doczytałem to główną wadą abisynki (średnica 40 mm) jest jej wydajność (max 100l/1 minutę). Uprzedzając pytanie powiem, że taką studnię ma sąsiadka (wiercone na 27 m) i nie zgłasza problemów.

 

Mój pierwszy studniarz zdecydowanie odradzał mi głębinówkę, mówiąc że niepotrzebnie będę się wpędzał w koszty a 40 mm to spokojnie wystarczy. Z drugiej strony, konkurent, wyraził zdecydowanie odmienne stanowisko.

 

Woda ze studni będzie używana do domu jak i ogrodu. Co do wydajności abisynki w stosunku do zapotrzebowania domowego nie mam zastrzeżeń - przecież i tak bufor wody jest w hydroforze. Jednak martwi mnie trochę podlewanie ogrodu, jeden zraszacz cechuje się wydajnością rzędu 1m3/h, cztery takie i wody w danym momencie nie będzie (działka > 4k m2).

 

Dodatkowo dziwi mnie fakt, że studniarz chce wiercić abisynkę. Podejrzewam, że raczej rozchodzi mu się o studnię wąskorurową. Jednak tutaj nie mam pewności.

 

Jakie macie studnie i spostrzeżenia, okolicy Dębie Wielkie (Chrośla, Celinów).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. zrob badania - mimo blota na wierzchu, pod spodem nie wszedzie jest woda,

2. zrob studnie waskorurowa lub z pompa zatapialna - tu juz musisz dostosowac studnie do wlasnych potrzeb i zasobnosci kieszeni.

 

My mamy studnie kopana na 22 m, te waskorurowa. Woda na pierwszy rzut oka ok, sama wybija na powierzchnie i ma malo szlamu jak sie odstoi (badan jeszcze nie robilismy). Sasiad po przeciwnej stronie drogi wykopal studnie na 8 m, nie moze sie wprowadzic - jego woda jest brunatna i smierdzi szambem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

to jaką studnie chcesz wywiercić nie powinno być zakeżne od studniarza tylko od ciebie. Rożnica między abisynką a głębinową?

- cena, studnia głębinowa dwukrotnie droższa od abisynki

- różnica wydajności, studnia głębinowa kilka razy bardziej wydajna od abisynki

- studnia głębinowa ma dłuższą żywotność (filtr ma większą średnicę i długość)

Jeżeli ktoś ma fundusze niech wywierci studnie głębinową, a jeżeli myślisz o automatycznym nawadnianiu to zdecydowanie głębinówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

/Brak wodociągu/

 

za namową architekta chciałem wywiercić studnię zanim znajdzie się ona na planie zagospodarowania działki.

 

Moja wiedza kilka godzin temu ograniczona była jedynie do numeru telefonu studniarza. Umówiłem się na _wiercenie_ abisynki. I tutaj coś mi nie pasuje.

 

Poczytam, zadzwoniłem do konkurencji i teraz mam już więcej pytań niż odpowiedzi.

 

Przede wszystkim, studnia głębinowa czy abisynka. Z tego co doczytałem to główną wadą abisynki (średnica 40 mm) jest jej wydajność (max 100l/1 minutę). Uprzedzając pytanie powiem, że taką studnię ma sąsiadka (wiercone na 27 m) i nie zgłasza problemów.

 

Mój pierwszy studniarz zdecydowanie odradzał mi głębinówkę, mówiąc że niepotrzebnie będę się wpędzał w koszty a 40 mm to spokojnie wystarczy. Z drugiej strony, konkurent, wyraził zdecydowanie odmienne stanowisko.

 

Woda ze studni będzie używana do domu jak i ogrodu. Co do wydajności abisynki w stosunku do zapotrzebowania domowego nie mam zastrzeżeń - przecież i tak bufor wody jest w hydroforze. Jednak martwi mnie trochę podlewanie ogrodu, jeden zraszacz cechuje się wydajnością rzędu 1m3/h, cztery takie i wody w danym momencie nie będzie (działka > 4k m2).

 

Dodatkowo dziwi mnie fakt, że studniarz chce wiercić abisynkę. Podejrzewam, że raczej rozchodzi mu się o studnię wąskorurową. Jednak tutaj nie mam pewności.

 

Jakie macie studnie i spostrzeżenia, okolicy Dębie Wielkie (Chrośla, Celinów).

 

Pozdrawiam.

ZTCW jeżeli głebokość lustra wody studni przekracza ok. 8m, trzeba zastosować pompę głębinową, to wynika z praw fizyki. Pompa głębinowa jest spuszczana do studni i w związku z tym rura musi mieć odpowiednią średnicę ( u nas jest 100 mm, większy wybór pomp jest dla większych średnic od 110 mm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U sąsiada studnia abisynka wkręcana z filtrem jest na poziomie 27 m. Jeśli dobrze rozumiem to znaczy, że lustro wody w rurze podniosło się do minimum 7 m?

 

Czy w czasie budowy będę mógł za montować zwykłą pompkę ssącą do głębinówki. Czy woda podniesie mi się na tyle, że pompa powierzchniowa ją wyciągnie?

 

Co do kosztu, to wygląda to tak, abisynka 70 mb, głębinówka 140 mb. Koszt jest dwukrotnie wyższy jednakże do zaakceptowania.

 

Co do jakości wody, to wydaje mi się, że jest ona taka sama. Przecież w obydwu przypadkach woda wyciągana jest w ten sam sposób, tylko inną średnicą rurki.

 

Jeśli mówicie o żywotności, to ile lat wytrzymuje filtr w abisynce? Jego wymiana wiąże się z wierceniem nowej studni?

 

Dodatkowo z badań geologicznych wynika, że zaraz pod gruntem są glina i ił pylasty. Z tego co doczytałem to mówi się, że przy takim gruncie zniszczeniu/zabrudzeniu w czasie wkręcania abisynki ulega filtr. Co Wy na to?

 

Przy pompach ssących mówi się 100l/1 minutę. Wstępnie wydaje mi się to dużo ale jak wezmę pod uwagę ogród to już ta wartość zostaje wysycona przez 3-4 zraszacze pracujące jednocześnie.

 

Możecie mi polecić sprawdzonego studniarza?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Abisynka działa wtedy gdy do lustra jest mniej niż 7m. Lustro wody będzie na tym samym poziomie w studni głębinowej jak i w abisynce.

Na czas budowy można zastosować tzw hydroforek lub pompke tzw ruską za 130zł zapuszczoną do studni na wężu ogrodowym.

Co do kosztu to nie wiem jakie rury proponują (u mnie metr studni w rurze pcv 120mm - 120zł z materiałem) tak więc zapytaj jaka rura będzie w cenie 140zł.

Jakość wody będzie taka sama.

Abisynka wytrzymuje 10-20 lat. Wymian wymaga wiercenia nowej studni.

Jeżeli wiercenie studni polega na wkręcaniu filtra to jest to słaba metoda i napewno taka studnia będzie miała krótszą żywotność. Polecam wiercenie w rurach osłonowych lub wiercenie wodą pod ciśnieniem. Wtedy istnieje możliwość wykonania obsybki żwirowej filtra (poprawia wydajność i żywotność studni)

Wydajność studni glębinowej regulujesz wydajnością pompy i ciśnieniem na hydroforze a z abisynki leci tyle ile oddaje ziemia.

Sam siebie nie polece :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu rozmawialiście o kupnie garażu, blaszaku na czas budowy. Czy ktoś z Was użytkuje podobny produkt? Jakie macie opinie?

 

PS np. coś takiego:

http://allegro.pl/item332686707__garaz_blaszany_na_auto_lub_na_budowe_promocja_.html

 

Pozdrawiam.

Trochę z opóźnienem, ale ja mam od nich garaż. fakt niecałe 1500 pln, ale to jest bez FV. Co do jakości - stoi, nie przecieka :wink: Chłopaki w chyba godzinę go skręcili. Oni biorą ze 20 blaszaków na samochód i jadą w Polskę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieję, że jednak ktoś zaglądnie i napisze, jak to jest z dojazdami do pracy do Warszawy... bo ja mam chwile wielkiego zwątpienia, czy to się uda i czy w ogóle będę miała czas pomieszkać w swoim wymarzonym domku :(

Wiesz, nie ma reguły. Fakt, jak pracujesz gdzieś w okolicach PKP to fajnie. Jak tak jak ja, na Ursynowie, to bez samochodu byłoby ciężko (liczyłem conajmniej 3 środki transportu, ok. 1,5 h). Samochodem - różnie, czasami jadę z Halinowa 45 minut, czasami ponad godzinę. Średnio trzeba przyjąć 1h do centrum. Do Kajki dojeżdżam w 15 minut, czyli widać, że Wwa nie jest drożna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno się nie odzywałem, ale jak się ma problem to człowiek się szybko odzywa. :wink:

 

Otóż potrzebuję kupić cegłę pełną na kominy. Projekt mam standardowy, dwa kominy, bez żadnych udziwnień. Tylko z mojego projektu nie mogę się doczytać ile tych cegieł na komin jest mi potrzeba. Mam napisane, że potrzebuję ok. 8m^3 cegieł, ale weź to teraz przelicz na sztuki...

 

Czy mógłby mi ktoś napisać, kto się już wybudował ile (mniej więcej) tych cegieł na komin potrzeba? I czy Wy też kupowaliście cegłę pełną, klasy 15?

Nie wierz w ilości z projektu, mi dzięki temu zostało "symboliczne" 2000 szt. pustaków . :evil:

Prawie drugi dom bym sobie postawił....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieję, że jednak ktoś zaglądnie i napisze, jak to jest z dojazdami do pracy do Warszawy... bo ja mam chwile wielkiego zwątpienia, czy to się uda i czy w ogóle będę miała czas pomieszkać w swoim wymarzonym domku :(

Wiesz, nie ma reguły. Fakt, jak pracujesz gdzieś w okolicach PKP to fajnie. Jak tak jak ja, na Ursynowie, to bez samochodu byłoby ciężko (liczyłem conajmniej 3 środki transportu, ok. 1,5 h). Samochodem - różnie, czasami jadę z Halinowa 45 minut, czasami ponad godzinę. Średnio trzeba przyjąć 1h do centrum. Do Kajki dojeżdżam w 15 minut, czyli widać, że Wwa nie jest drożna.

 

no wlasnie ja teraz jezdze na ursynow na uczelnie. co prawda z minska ale to jest pociagiem raptem 10 min roznicy niz z debego. i wychodzi mnie to jakies 2 godziny ( w niedziele przy dobrych wiatrach 1.30-1.45h). :roll: i powiem ze mam dosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pytanie:

Czy ktoś z was kożystał z usług skłądu sprzedającego pokrycia dachowe w Dębem -DachWitt (mają siedziebę obok stacji Auto Gazu)?

Chcemy u nich kupić gont bitumiczny i wziąść od nich ekipę do jego ułożenia. Czy macie jakieś doświadczenia z ekipami od nich, zwłaszcza jeśli chodzi o gont bitumiczny?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za namową architekta chciałem wywiercić studnię zanim znajdzie się ona na planie zagospodarowania działki.

Hm... a jak to argumentował architekt?? My jesteśmy na podobnym etapie, ale o studni myśleliśmy trochę później. Chętnie wysłucham jakiś porad na temat dobrego momentu na wiercenie studni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za namową architekta chciałem wywiercić studnię zanim znajdzie się ona na planie zagospodarowania działki.

Hm... a jak to argumentował architekt?? My jesteśmy na podobnym etapie, ale o studni myśleliśmy trochę później. Chętnie wysłucham jakiś porad na temat dobrego momentu na wiercenie studni.

 

Głównie po to aby fizyczna lokalizacja zgadzała się z posadowieniem studni na mapie do celów projektowych. W tym wypadku architekt określa granicę od POS itp. a dokładne współrzędne zostaną naniesione już z działki. Dzięki temu można uniknąć sytuacji kiedy studnia fizycznie będzie zlokalizowana w zdecydowanie innym miejscu niż na mapie (z uwagi na położenie wody).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...