Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tak. Abisynka działa wtedy gdy do lustra jest mniej niż 7m. Lustro wody będzie na tym samym poziomie w studni głębinowej jak i w abisynce.

Na czas budowy można zastosować tzw hydroforek lub pompke tzw ruską za 130zł zapuszczoną do studni na wężu ogrodowym.

 

Jeśli dobrze Ciebie rozumiem to do głębinówki (średnica 120) zanurza się pompkę na wężu, tak?

 

Co do kosztu to nie wiem jakie rury proponują (u mnie metr studni w rurze pcv 120mm - 120zł z materiałem) tak więc zapytaj jaka rura będzie w cenie 140zł.

 

Przy takiej średnicy na jaką maksymalną wydajność mogę liczyć. Pytam dlatego, że z tego co napisałeś wynika, że przy abisynce zdani jesteśmy na ilość wody, która jest podciśnieniem wyrzucana.

 

Jeśli rura ma 120 to mogę zamontować pompę głębinową, która jest np. dostosowana do 110. Jest tak, że ona musi ściśle przylegać do rury?

 

Dlaczego pcv a nie metal? To jest pcv przystosowany do wody pitnej?

 

Jakość wody będzie taka sama.

Abisynka wytrzymuje 10-20 lat. Wymian wymaga wiercenia nowej studni.

 

 

A w przypadku głębinowej kiedy trzeba wymienić filtr? Wymiana filtra również wiąże się z nowym wiercenie i kosztem?

 

Jeżeli wiercenie studni polega na wkręcaniu filtra to jest to słaba metoda i napewno taka studnia będzie miała krótszą żywotność. Polecam wiercenie w rurach osłonowych lub wiercenie wodą pod ciśnieniem. Wtedy istnieje możliwość wykonania obsybki żwirowej filtra (poprawia wydajność i żywotność studni)

 

W niektórych publikacjach mówi się również o betonowych kręgach przy ziemi - zabezpieczenie ujścia wody. Dla przykładu:

http://www.muratordom.pl/zdjecia/studnia_wiercona_1_1.gif.gif

 

Czy również wykonujecie tego typu zabezpieczenie?

 

Wydajność studni glębinowej regulujesz wydajnością pompy i ciśnieniem na hydroforze a z abisynki leci tyle ile oddaje ziemia.

 

To znaczy, że z abisynki nie jestem w stanie wyciągnąć np. maksymalnej wydajności pompy a jedynie wydajność wynikającą z różnicy ciśnień.

 

W przypadku pomp głębinowych jakie jest ograniczenie, mowa tutaj np. o 300l/minutę?

 

Z różnic między studniami wynika bezsprzecznie, że warto instalować głębinówkę. Koszt nie jest o wiele wyższy a jakość i pewność większa. Dlaczego w takim wypadku tak dużo osób instaluje abisynki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do studni głębinowej, gdy lustro wody jest poniżej 7 metrów można wpuścić pompe tzw ruską na wężu ogrodowym (można też do studni o średnicy 110mm, ale znam przypadki gdy z rur 110 mm taka pompa wyjść nie chciała a wtedy rodzi sie problem).

Wydajność w dużej mierze zależy od mocy i wydajności pompy. W świetle prawa ,,wylewanie" do 5m3/dobe nie wymaga pozwolenia wodnoprawnego. Przy średnich warunkach hydrogeologicznych można ze studni głębinowej uzyskać 10m3/h czyli 240m3/dobe.

Jeżeli chodzi o średnice to w rury 110 mm najlepszy jest grundfos (pompa ma średnice ok 70mm) ale kosztuje ponad 2tyś. W studnie o średnicy 120mm można wpuścić pompe podobnej klasy jak grundfos a o połowe tańszą. Pompa nie powinna ściśle przylegać do rur! możliwość zakleszczenia w studni

Czemu pcv? Czemu wodociągi przestali robić w rurach stalowych. Oczywiście rury takie same jak do budowy wodociągów.

Wymiana filtra przy studni głębinowej wiąże się z wierceniem nowej studni

Betonowe kręgi potrzebne do podłączenia studni do instalacji w domu.

Kręgi i samo przyłącze wykonuje hydraulik.

Abisynka jest tańsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

 

mam prośbę

czy ktoś z Was może podzielić się namiarami na elektryka

chodzi mi o przygotowanie prowizorki na czas budowy (warunki z ZEW-T mamy)

najlepiej oczywiście gdyby elektryk był solidny i w miarę niedrogi :p

 

a przy okazji zadam może głupie pytanie czy "pozyczanie" prądu od sąsiadów jest legalne tzn. czy sąsiedzi nie będą mieć kłopotów w razie gdyby ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pytanie:

Czy ktoś z was kożystał z usług skłądu sprzedającego pokrycia dachowe w Dębem -DachWitt (mają siedziebę obok stacji Auto Gazu)?

Chcemy u nich kupić gont bitumiczny i wziąść od nich ekipę do jego ułożenia.

 

Ja mogę się wypowiedzieć tylko o AS dach, mają siedzibę zaraz za wiaduktem (jadąc do wawy) i tylko na temat blachodachówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przy okazji zadam może głupie pytanie czy "pozyczanie" prądu od sąsiadów jest legalne tzn. czy sąsiedzi nie będą mieć kłopotów w razie gdyby ...

 

Pradem absolutnie handlowac nie wolno, ale mozna go... podarowac. Jesli masz na tyle uprzejmego sasiada, ze pozwoli ci korzystac ze swojego pradu "nieodplatnie" to wtedy jest to legalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedle prawa jest nielegalne.

 

Pozdrawiam.

 

Wedle którego prawa?

W którym punkcie zabrania tego prawo energetyczne?

 

Może to byc zakazane w umowie z ZE, ale ZEWT nie stosuje takiego zapisu i same panie w ZEWT mówią, że zupełnie im to nie przeszkadza. Nawet mi radziły, że jeśli mogę to lepiej i taniej mi będzie brać prąd od sąsiada na czas budowy.

 

Ta nielegalność to naleciałość z czasów komunizmu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedle prawa jest nielegalne.

 

Pozdrawiam.

 

Wedle którego prawa?

W którym punkcie zabrania tego prawo energetyczne?

 

Informacja uzyskana od ZE (inna taryfa budowlana).

 

Pozdrawia.

 

Oki, skoro już o tym mówimy, to podsumujmy co wiemy, pewnie wielu osobom sie przyda. Mój stan wiedzy jest taki:

 

Nie wolno sprzedawać energii elektrycznej dla zysku, bo na to potrzebna jest koncesja. Według prawa energetycznego, wolno natomiast udostępniać energię elektryczną podmiotom trzecim i refakturować płatności za zużytą przez nie energię - jest to powszechna praktyka w przypadku np. centrów handlowych, zakładów przemysłowych wynajmujących innym podmiotom swoje hale i pomieszczenia.

Jeśli chodzi o odbiorców indywidualnych, to niektóre zakałdy energetyczne w umowie umieszczają zapis, że klient nie moze sprzedawać (co jest oczywiste) ani nawet uzyczac prądu innym podmiotom/osobom. Ale ZEWT z Mińska takich zapisów nie stosuje. A prawo energetyczne pozwala na użyczenie, czy też na odsprzedanie prądu bez zysku.

Jeśli chodzi o taryfę budowlaną/tymczasową, to owszem, jest to inna taryfa, bo i warunki techniczne przyłaczania sa inne: słup tymczasowy, tymczasowa rozdzielnia budowlana i ZE jakoś tam uzasadniło w URE ze taki prąd moze być droższy no i jest. Ale sam fakt występowania takiej taryfy nie oznacza, ze nie wolno sobie podłaczyć betoniarki do gniazdka sąsiada.

Czy jeśli mamy już prąd w zbudowanym domu i np. dobudowujemy garaż to idziemy do ZE i prosimy żeby nam zmienił na ten czas taryfe na budowlaną - na pewno nie mamy takiego obowiązku :-)

ZE może mowić że należy używać przyłacza budowlanego/tymczasowego, ale jeśli sąsiad nie ma w umowie napisane że mu nie wolno, to moze nam uzyczyć prądu i nic do tego nie ma ZE.

BTW: W na tym forum slysząłem o rodzinach, które w Dębem W. od 10 lat uzywają prądu od sąsiada.

 

Jeśli ktoś zna w tej kwestii inne fakty, to przekazmy je tutaj, będą pomocne innym.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW: W na tym forum slysząłem o rodzinach, które w Dębem W. od 10 lat uzywają prądu od sąsiada.

 

To niestety prawda. Moi sąsiedzi tak mają. Ciągną prąd jakieś 200 m bo ZE nie wybudowało od 1998 transformatora. Ma być w lipcu.

Transformator, oczywiście.

 

Teraz będą mieć trochę więcej odbiorców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wywalczenie zgody na ciągnięcie prądu w ziemi zajęło nam pół roku

mimo, że sąsiedzi tak mają ,ZE w Mińsku uparł się, żeby podłączenie było napowietrzne

moje zdziwienie było ogromne jak dostaliśmy warunki bo myślałam, że kable w ziemi to już standard a tu niespodzianka, gdyby nie upór męża i determinacja pewni w końcu byśmy zostali przy tym napowietrznym

 

co do ciągnięcia prądu od sąsiadów to powiedzcie mi jeszcze jak to się robi - chodzi mi o to, żeby móc uczciwie rozliczyć się z sąsiadami?? czy zakłada się podlicznik??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wywalczenie zgody na ciągnięcie prądu w ziemi zajęło nam pół roku

mimo, że sąsiedzi tak mają ,ZE w Mińsku uparł się, żeby podłączenie było napowietrzne

moje zdziwienie było ogromne jak dostaliśmy warunki bo myślałam, że kable w ziemi to już standard a tu niespodzianka, gdyby nie upór męża i determinacja pewni w końcu byśmy zostali przy tym napowietrznym

 

co do ciągnięcia prądu od sąsiadów to powiedzcie mi jeszcze jak to się robi - chodzi mi o to, żeby móc uczciwie rozliczyć się z sąsiadami?? czy zakłada się podlicznik??

 

My mamy licznik zalozony w rb-tce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...