Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Łatwo obliczyć za ile zwróci się budowa domu. Wystarczyłoby znaleźć dom do wynajęcia (na bardzo długi okres), taki jaki chcialibyśmy zbudować. w tej samej okolicy. A potem podzielić koszt wybudowania takiego domu przez roczny czynsz. Wyjdzie nam czas zwrotu z budowy domu. Ewentualnie zorientować się za ile swój dom moźna by wynając lub za ile sprzedać po wybodowaniu. A skoro jest i rynek wynajmu jak i kupna/sprzedaży to znaczy, że budowa domu moźe być opłacalna.

 

ps. sSiwy nie uwziąłem się na ciebie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Formy oszczędzania czy zarabiania na instrumentach finansowych to jakby nie temat przewodni tego forum. Moźna duźo zarobić ale i stracić.

Na potrzeby forum wystarczy liczyć prosty zwrot z inwestycji - SPBT. Stopa wzrostu dla wszystkich porównywanych składników jest taka sama. Łatwe proste zrozumiałe. Wystarczy podzielić nakłady inwestycyjne przez spodziewane zyski z tej inwestycji. Wtedy tylko liczy się czy wynik (w latach) nas zadowala czy nie. Jednego będzie innego nie będzie. :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nawięksi "przeciwnicy" PC nie kwestionują faktu, że system PC jest najbardziej ekonomiczny w porównaniu do innych systemów "samoobsługowych". Awaryjność. Pewnie taka jak wszędzie, z ty zastrzeżeniem, że tu naprawdę nie ma "co się zepsuć" jak stwierdzi sprzedawca, czy instalator. Moim zdaniem, większym problemem może być ewentualna awaria "podłogówki". A i tak po takie rozwiązanie sięga coraz więcej inwestorów, w tym również w Polsce. Są firmy, która nawet dają gwarancję 20 letnią na DZ czy podłogówkę. Jest tak jak wszędzie, jeśli całość instalacji jest wykonana prawidłowo, to realnie oceniając nie powinno być niespodzianek - no chyba że się ma pecha, ale wtedy to i "Merc" nawali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co dyskusja kiedy to się zwróci?? W moim przypadku np. dociągnięcie gazu ziemnego i instalacja w domu byłaby cenowo identyczna z instalacją pc. I wszystko w temacie :lol: .

 

do działki mam do przeprowadzenia okolo 100m lub nawet wiecej przylacza gazowego..wiec koszt bedzie spory..

Wiec zastanawiam sie nad PC. Ile orientacyjnie moze kosztowac PC (bez grzejnikow w domu bo to musze w kazdym ogrzewaniu zrobic) dla domu wielkosci okolo 115m2 z tym ze na poczatek pewnie bedzie wykonczony tylko dol czyli jakies 70m2 uzytkowj.

Czy wysoki poziom wod gruntowych ma jakis negatywny wplyw na PC?

Czy PC dobrze wspolpracuje z normalnymi grzejnikami bo podloglowki nie bedzie bo bede mial sporo paneli na podlogach i nie ma sensu robic podloglowki na malej powierzchni ktora bedzie z plytkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
RolanB jest z Leszna, ale Ja już próbowałem się z nim kontaktować w sprawie pompy Thermogolv, ale bez odzewu. Czyli albo jest tak szczęśliwy i już się nie udziela na forum , albo ta pompa to porażka i nie chce się chwalić ;)). Ja ostatnio oglądałem instalację Climakomfortu w Poznaniu i użytkownicy byli bardzo zadowoleni. Właśnie zbieram środki na tą pompę i jak mi się uda do sierpnia nazbierać to pewnie będę ją miał . Pozdrawiam.

 

łojezu co tu sie na tym forum dzieje :o :D Dawno mnie tu nie było - i gwarantuję, że PC nie była tego powodem ( ani w sensie pozytywnym ani negatywnym ). Zacząłem powoli przestawać myśleć o budowie i zacząłem po prostu mieszkać w nowym domu 8) A poza tym duże zmiany w pracy ... :wink:

 

Taaaaak co by tu .... o tej pompie :D Koszt ogrzewania wraz z PC od paździerrnika chyba to coś około 1400 PLN ... mogę wrzucić jakąś sprytną tabelkę potem jak wrócę do domu ... Tak szczerze mówiąc to zapominam że jest coś takiego jak piec bo on po prostu sobie działa i sam się reguluje ... W związku z tym muszę stwierdzić, że jestem BARDZO zadowolony. ...

 

co do opłacalności to dla tych, którzy nie wiedzą ( nie doczytali ) za moją instalację z PC i podłogówką zapłaciłem 35 - 37 kPLN. Gazu niet więc wyboru chyba dobrego dokonałem - przynajmniej w mojej opinii.

sprawność układu na początku sezonu grzewczego to 3,3, na końcu 3,1.

Wszystkie moje założenia jak dotychczas się sprawdziły - jeszcze czeka mnie sprawdzenie jak zachowuje się mój GWC rurowy latem ...

 

Co do dyskusji technicznej - muszę dodać, że wężownica do CWU i GZ w zbiorniku buforowym jest współosiowa i przeciwprądowa ( wewnątrz rurki CWU jest rurka GZ ) - i chętnie bym zobaczył komentarz napisany przez kogoś mądrego jak to wpływa na całość układu ... ja niby z fizyki miałem dobre oceny ale analiza całego układu PC z parowaniem i skraplaniem bezpośrednim, wykorzystaniem przegrzanych par i samoregulacją układu mnie przerasta :-? :(

Jest mi z tego powodu bardzo przykro bo temat jest super interesujący.

 

w razie pytań chętnie odpowiem ( w miarę wolnego czasu, którego ostatnio jakoś tak coraz mniej jest )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj, czekaj. Czy ja dobrze doczytałem? Bo zrozumiałem to tak: że w wężownicy CWU umieszczony jest skraplacz PC (GZ). Czyli inaczej mówiąc bufor (zasobnik) jest ogrzewany za pośrednictwem (oczywiście upraszczając) CWU ? W związku z tym mam pytanie: czy jest jeszcze jakiś inny "skraplacz" - bezpośredni z PC zamontowany w buforze?

W zamieszczonym na stronie www schemacie nic takiego nie widać.

Nie pamiętam, ale wydaje mi się że masz owy bufor 500l. Jeśli możesz, to napisz, jak wygląda sprawa temp. CWU, czy jest w miarę "stabilna" i ile jej jest (czy wtystarcza)?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj, czekaj. Czy ja dobrze doczytałem? Bo zrozumiałem to tak: że w wężownicy CWU umieszczony jest skraplacz PC (GZ). Czyli inaczej mówiąc bufor (zasobnik) jest ogrzewany za pośrednictwem (oczywiście upraszczając) CWU ? W związku z tym mam pytanie: czy jest jeszcze jakiś inny "skraplacz" - bezpośredni z PC zamontowany w buforze?

W zamieszczonym na stronie www schemacie nic takiego nie widać.

Nie pamiętam, ale wydaje mi się że masz owy bufor 500l. Jeśli możesz, to napisz, jak wygląda sprawa temp. CWU, czy jest w miarę "stabilna" i ile jej jest (czy wtystarcza)?

Pozdrawiam

 

 

tak - wlasnie tak jest ... nie wiem czy jest jeszcze cos w srodku ale wątpię ...

Wody CWU jest tyle że jeszcze nie zdażyło się żeby jej zabrakło :wink: myślę, że dlatego, że CWU jest jakby "pierwsze w kolejności" do ciepła ...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem w domu dane i wygląda to tak :

1400 zł to było do połowy marca ... mogę już właściwie powiedzieć, że w całym sezonie ( od 10 maja 2005 do 9 maja 2006 ) prąd kosztował mnie około 4000 zł. Z tego 1600 zł to ogrzewanie i ciepła woda a około 200 zł/miesiąc to koszty innych urządzeń elektrycznych.

 

W miesiącach zimowych ( od pażdziernika ) średniomiesięczne zużycie prądu przez PC przedstawiało się następująco ( obok kolumna ze średnią temperaturą w miesiącu) :

 

200510 11,38 10,5

200511 21,26 2,9

200512 29,29 0,2

200601 36,65 -6,0

200602 33,72 -1,8

200603 29,56 0,8

200604 15,01 9,1

 

w maju narazie PC zjadła 70 kWH :wink: ( a jeszcze nie wyłączyłem pogodówki i pompy obiegowej podłogówki )

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RolandB, niby troche z innej beczki, ale poniekąd i z pompą to związane, a dokładniej z podłogówką. Co to za piękną podłogę masz w salonie? Z czego to? Jakie grube te klepki? Jakie szerokie i długie? Jak to współgra z podłogówką? czy nie pojawiają się duże szpary pomiędzy klepkami, kiedy grzeje podłogówka?

Właśnie taka mi się marzy, ale wyszło na to, że poprzestaniemy na mozaice, bo cieńsza niż klepki i mniej "pracuje" na ogrzewanej podłodze. Jedyne, na co się uparłam, to mozaika nie układana w szachownicę i koniecznie taka "siemieniata" jak Twoja.

A w ogóle to mi namieszałeś tym odezwaniem się znienacka - już byliśmy zdecydowani na CK, bo nikt inny Thermogolfu nie chwalił, a Ty zamilkłeś, a tu nagle ten post i znowu wątpliwości. A chałupka się buduje aż szumi i trzeba by wreszcie wiedzieć, co z tą pompą.

Czy w te największe mrozy nie miałeś problemów z utrzymaniem temperatury w domu? Tylko proszę - szczerze, bo mi propaganda sukcesu niepotrzebna (wystarczająco dużo jej w tv dzisiaj było).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RolandB, niby troche z innej beczki, ale poniekąd i z pompą to związane, a dokładniej z podłogówką. Co to za piękną podłogę masz w salonie? Z czego to? Jakie grube te klepki? Jakie szerokie i długie? Jak to współgra z podłogówką? czy nie pojawiają się duże szpary pomiędzy klepkami, kiedy grzeje podłogówka?

Właśnie taka mi się marzy, ale wyszło na to, że poprzestaniemy na mozaice, bo cieńsza niż klepki i mniej "pracuje" na ogrzewanej podłodze. Jedyne, na co się uparłam, to mozaika nie układana w szachownicę i koniecznie taka "siemieniata" jak Twoja.

A w ogóle to mi namieszałeś tym odezwaniem się znienacka - już byliśmy zdecydowani na CK, bo nikt inny Thermogolfu nie chwalił, a Ty zamilkłeś, a tu nagle ten post i znowu wątpliwości. A chałupka się buduje aż szumi i trzeba by wreszcie wiedzieć, co z tą pompą.

Czy w te największe mrozy nie miałeś problemów z utrzymaniem temperatury w domu? Tylko proszę - szczerze, bo mi propaganda sukcesu niepotrzebna (wystarczająco dużo jej w tv dzisiaj było).

 

sorki że się odezwałem - już nie będę :wink: :D :D :D

 

w największe mrozy ( czyli u mnie -23C ) temp spadła mi z zadanych 23 w salonie do 20,5. Raz nawet w nocy ( w taryfie nocnej ) włączyłęm grzałki, bo normalnie są odcięte na bezpiecznikach. PC była liczona na -20 więc liczyłęm się z tym, że trzeba będzie dogrzać ... a kominka jeszcze nie mam 8)

 

Podłoga to panele drewniane z drewnem merbau firmy tarkett. mają 12 mm grubości i doskonale się sprawdzają na podłogówce ... nie ma żadnych szpar a jak widać po trzymaniu temperatur nie ma także problemu z nagrzewaniem pomieszczenia. Poszukaj tutaj na forum bardzo się też udzielałem w sprawach kładzenia paneli na podłogówkę ... trochę tego było :wink:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i narobiło się! Jeszcze w dodatku namieszał nam facet od kominków! Na szczęście szybko doszliśmy do wniosku, że z jego pomysłu nie skorzystamy tak do końca, ale trochę zmienimy nasze plany. A do tych nowych planów pasuje nam pompa z Thermogolfu. Za dwa tygodnie jedziemy do Jasła i może nareszcie podejmiemy ostateczną decyzję. Odetchnę z ulgą!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...