Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam w temacie pomp

Dopiero jestem na etapie kupowania działki , ale temat pomp śledzę od jakiegoś czasu i chyba się na nią zdecyduję ( w razie limitu kasowego zamierzam wykonać instalacje podłogowo ścienne - tak aby pasowała do pc) . Dziś pół dnia przesiedziałem nad Waszym wątkiem i sporo się dowiedziałem .

Mam pytanie do Jasiu1881 (ale nie tylko ) :

- czy w ścianach masz rurki czy gotowe panele ścienne i jak to się sprawuje ?

- jaką część ścian zajmuje ogrzewanie ?

- słyszałem ( co prawda z nie spawdzonych żródeł ) że podłogówka w sypialni może działać jak ciek wodny i nie najlepiej się nad nią wypoczywa .

RolandB - jaką masz pc - bo gdzieś mi umknęło w czasie czytania ?

Będę dalej śledził Wasze opinie- ja co prawda będę miał gaz w granicy działki i przyłącze w domu raczej też (żona chce mieć gaz w kuchni ) , niemniej jednak kusi mnie pc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie sytuacja będzie podobna. Tzn. mam gaz ziemny w drodze (gazownia dla 7 działek wybuduje gazociąg na koszt własny, czyli tak jakbym miał) natomiast po przeliczeniu wszystkich kosztów zdecydowałem się na PC.

Gazu w kuchni i tak nie chcieliśmy mieć, niestety brudzi się bardzo. Niestety podczas spalania gazu wydziela się sporo pary wodnej, a gaz w Polsce bywa różnej jakości. Dodatkowo płyta elekryczna jest wyjątkowo łatwa w czyszczeniu co jest ogromną zaletą, a palniki gazowe po jakimś czasie wyglądają brzydko i ciężko to doczyścić, więc radzę przekonać żonę.

 

Po wybraniu PC już na etapie budowy oszczędzam:

- nie bawię się w przyłącze gazowe (koszt do działki i na działce ok. 4-5 tys.)

- nie buduję komina do pieca gazowego (koszt materiałów i robocizny ok. 6 tys.)

Rezygnacja z tych kosztów znacząco zmniejsza mi różnicę między kotłownią gazową a PC.

 

RolandB ma pompę Thermogolv o mocy 7,9 kW

 

Zerknij sobie w ten wątek:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=69833

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym podtrzymać jeszcze tą dyskusję (bardzo interesuje mnie temat pompy ciepła). Na 80% byłem zdecyny na PC z tym, że zakładałem możliwość budowy systemu woda-woda lub ewentualnie kolektor poziomy (jeżeli wydajność studni będzie zbyt mała). Zauważyłem, że we wszelkich wyliczeniach co do opłacalności pojawia sią II taryfa energii (i ma ona duże znaczenie przy kalkulacji "zysku").

No i zadzowniłem sobie do ZE, który będzie dostarczał mi prąd. I tu niemiła niespodzianka - nie ma możliwości rozliczeń wg II taryfy, bo oni mają tylko jedną taryfę dla wszystkich.

I tu pytanie - będzie się jeszcze "opłacało" zastosować PC???? Proszę o odpowiedź mądrzejszych odemnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda każdy zakład ma jedną taryfę dla wszystkich, ale w tej taryfie jest wszystko dokładnie opisane. Na jakich warunkach przyłączają, za ile, kogo itp. Są też grupy taryfowe - od dużego przemysłu do indywidualnych odbiorców.

Wejdź na stronę swojego ZE i dokładnie poczytaj ich taryfę a potem wybierz to co ci najbardziej pasuje.

http://www.energiapro.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
No i narobiło się! Jeszcze w dodatku namieszał nam facet od kominków! Na szczęście szybko doszliśmy do wniosku, że z jego pomysłu nie skorzystamy tak do końca, ale trochę zmienimy nasze plany. A do tych nowych planów pasuje nam pompa z Thermogolfu. Za dwa tygodnie jedziemy do Jasła i może nareszcie podejmiemy ostateczną decyzję. Odetchnę z ulgą!

 

I jak tam po wizycie w Jaśle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

ja-nietechniczna mam pytanie do tych bardziej technicznychw sprawie kolektorow pionowych. Napewno sa drozsze ale czy sa lepsze, wydajniejsze? Jak glebokie powinny byc odwierty? Poniewaz rozne firmy podaja rozne wymiary wiec juz zglupialam. Dla domu 120m wg jednej firmy pompa 13kW i 200 mb odwierty wg innych 6, 7 kW i ze 130 mb odwieru. Moze ktos sie wypowie na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie w temacie pomp nie było - chwilowo , ze względu na dość wysoką cenę zrezygnowałem . Niemniej jednak w swoim domu przewiduję ogrzewanie niskotemperaturowe ( będzie piec gazowy kondensacyjny ) .

W ten sposób zostawiam sobie możliwość instalacji pompy - kto wie jak za kilka lat wyglądać będą ceny gazu - a i pompy ciepła z pewnością stanieją .

Ale do rzeczy kaloosa -ja widzę to tak :

1. potrzebujesz około 40-60 W ciepła na każdy m2

2. na przygotowanie CWU 300-400 W na osobę .

W twoim przypadku 120*50=6000W=6kW na grzanie

Zakładając 4 osoby : 4*350=1400W=1,4 kW

Co daje razem 7,4 kW mocy pompy i do tej pompy teraz potrzeba dobrać wielkość dolnego źródła - według mojego rozeznania to ok 150 m odwiertu pionowego . Technicznie wygląda to tak , że wykonuje się kilka odwiertów na głębokość ok 30 m .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki

a mozesz mi powiedziec od czego zalezy wielkosc dolnego zrodla?

Czy jezeli zakupie pompe 13 kW wystarcza mi odwierty na 150? Pan z firmy ktora mi zaproponowala ta pompe (podobno jest to u nich najmniejsza pompa) stwierdzil ze jezeli odwierty beda krotsze to pompa moze nie chodzic tak jak powinna. Ja sie nie znam ale za niepotrzebne metry nie mam zamiaru polacic. Nadmiar kW tez chyba nie oznacza ze w domu bede miala cieplej.Sama nie wiem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaloosa

Ja też będę budował dom 120m2 ogrzewany PC.

Raczej zdecyduję się na PC 7kW, która pewnie nie poradzi sobie w największe mrozy. Dlatego zastosuję wspomagającą grzałkę elektryczną np. 5kW(dodatkowo kominek z płaszczem wodnym). Moim zdaniem stosowanie kolektora gruntowego 150 m do pompy o mocy 13kW jest błędem, wręcz naciąganiem klienta na droższą pompę.

Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

o tym jak liczyć dolne źródło można przeczytać w dokumentacji (niestety po niemiecku)

https://www.viessmann.de/www/geschuetzt/tdis.nsf/9991bb0d0134a8b0c1256c7c004b7f10/EDE69B2ECF9BB778C125700C001D2575/$file/5811_122_7_5_2005_i.pdf

firmy Viessmann.....

 

W Niemczech jest też ciekawy sklep

http://www.hkshaustechnik.de/shop/pi1126502092_5.htm?categoryId=48

który oferuje sprzęt tej firmy w dość atrakcyjnych cenach za pakiety ..... oczywiście porównując z odpowiednią polską placówką..... (Tak na marginesie polski dostawca nie jest w stanie zbliżyć się z ceną do cen niemieckich nawet po zastosowaniu extra rabatów) - Sporo sobie u Nas liczą za tego typu rozwiązania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż w fazie zainteresowań pompą skupiłem się na niesbędnej mocy samego urządzenia - tajników wiedzy dot wydajności dolnego źródła nie zgłębiłem .

O ile się nie mylę to wcale nie jest z góry wiadomo jaka powinna być wielkość odwiertów - przecież zależy to od t.zw. wydajności , a to przecież zależy od rodzaju gleby itp .

Wydaje mi się , że sprzedawcy pomp dobierając wielkość odwiertów przyjmują jakąś średnią ( no może nie wszyscy ).

Ale to nie są wiadomości poparte gruntowną wiedzą .

Proponuję poszperać - jest kilka wątków o pompach - a na nich są z pewnością ludzie posiadający wiedzę .

Faktem jest jednak to , że jeżeli sprzedawca/monter pompy każe zrobić 150 m odwiertu , to należy tyle wykonać - choćby ze względu na możliwiść reklamowania ( patrz Dziennik Martki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do zakupu zbyt małej pompy- to gdybym miał już zainwestować np w minimalną ( np 7 kW) , dołożył bym jeszcze te 10-15% i zamontował optymalną .

Przecież ideą tego przedsięwzięcia ma być tanie ciepło , a inwestycja jest długoterminowa .

Dogrzewanie prądem z założenia jest 3-5 krotnie droższe niż pompą .

Ale jeżeli dom ma 120 m2 i jest dobrze izolowany to chyba 7 kW może wystarczyć .

Co do kominka z płaszczem - rozważałem tę opcję .

Doszedłem jednak do wniosku że kominek ma być swego rodzaju atrakcją - zakładanie że będzie używany do ogrzewania domu skłania do przeznaczenia salonu jako kotłowni .

Czy wobec tego nie lepiej zamontować w kotłowni piec na paliwa stałe i nim ogrzewać .

J jedynie zastanawiam się nad wykorzystaniem ciepła z kominka do podgrzewania powietrza wchodzącego do rekuperatora .

Widziałem już kominki z rozprowadzeniem ciepłego powietrza i ciemne smugi przy kratkach wylotowych .

Ale to tylko moje zdanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację kominek ma być atrakcją i u mnie nią będzie, z tą tylko różnicą, że dodatkowo w największe mrozy mam wybór: grzałka elektryczna lub/i (gdy będę miał ochotę na atrakcję) napalę w kominku.

Nie bardzo rozumiem co to ma wspólnego z kotłownią? Idąc Twoim tokiem rozumowania każdy kominek jest kotłownią w salonie.

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co do tych odwiertów.

Każda PC potrzebuje energii niskotemperaturowej, którą transformuje na "wysoko" temperaturową. Ile? Tyle ile ma oddać (z niewielkim naddatkiem). Lokalne warunki geologiczne określają jaka powinna być wielkość dolnego źródła. Typowe warunki w większej części kraju narzucają te podawane wartości. Tam, gdzie są wody geotermalne mogą one być znacznie odbiegające od podanych. Ale nie wszędzie tak jest. Na tym elemencie oszczędzać nie wolno. Przewymiarowane źródło dolne nie szkodzi. Zbyt małe - bardzo.

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do szacowania kosztów grzania to proszę bardzo :

1. zakładamy ciągłą pracę pompy o mocy 7,5 kW

2. Zakładamy średnią sprawność 4,5 dla CO

3 Koszt 1 kWh en elektrycznej przyjmyję 0,35 zł

7,5:4,5*0,35=0,58 zł - tyle kosztuje godzina pracy pompy

0,58*24 godziny=13,92 zł - tyle płacimy na dobę

13,92*30 dni=417,60 zł - szacunkowy , maksymalny koszt grzania

W praktyce pompa nie pracuje cały dzień , więc koszty mogą wynosić np 50-70% obliczonych

i właśnie kwota 200-300 zł wydaje mi się realna .

Choć znam domek( szeregowiec grzany od 3 lat a więc suchy) ,w którym wszystko jest na prąd - 2 dorosłych i 2maluchów - koszty miesięczne za cały prąd w zimie 2005/2006 (CO , CWU , gotowanie, oświetlenie) nie przekroczyły 350 zł !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...