Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie udzielam się tu od dawna, ale obiecywałam informowanie o kosztach eksploatacji pc. Otóż dostaliśmy rachunek za prąd za drugie półrocze 2007 - 1083 zł (w tym ogrzewanie pc, cwu dla 5 osób - pc, gotowanie, wentylacja z reku, poś, tynkowanie sąsiada - pożyczka prądu i normalne domowe zużycie prądu).

 

Czyli za cały rok ok. 2350 złotych, mylę się ?

Agduś jest wielka. BWD :wink:

 

Pozdrawiam.

Nie mylisz się. Nas ten wynik satysfakcjonuje.

NIe czuję się aż taka wielka :oops: :wink: :D

 

Agduś, a możesz jeszcze w dwóch zdaniach?: dostrzegasz jakieś wady PC? i jak się sprawuje gleba nad kolektorem - masz tam pustynię, czy jakąbądź florę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Re: phoenix.pl

 

Możnaby ew. ułozyć obok nitki kolektora gruntowego rurę z glikolem z solara,

wzrośnie pewnie tez wtedy trochę sprawność samego solara, bo będzie pracował na niższej temperaturze. Latem można tam kierować nadmiar ciepła z solarów. Wg mnie COP niewiele wzrośnie, bo strumień ciepła padający na solar jest w zimie dość słaby ... np. 150 W/m2 przez 2-3 godziny ....

więc nie wiem, czy jest sens się w to bawić. Bardziej jak już wspomniałem ma to sens na pozbywanie się nadmiaru ciepła latem z solarów (jeśli takie występują).

 

tez wlasnei zastanawialem sie nad takim sposobem pozbywania sie nadmiaru ciepla latem do gleby ale czy pozniej zima zwiekszy to COP ? czy to cieplo bedzie zmagazynowane czy rozejdzie sie gdzies ? sa wogole tego typu instalacje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie bardzije interesuje sprawa dodatkowego ogrzania glikolu od PC przez solary poprzez jakis wymiennik ciepla gdy glikol z gruntu (np 5C) dogrzal by solar do powiedzmy 20C czy COP pompy znacznie wzrosnie ?

moznaby to jakos policzyc ?

Co do COP to za zielona jestem żeby się wypowiadać, ale pamietam, że na 1 z 40 stron tego wątku ktoś wyliczył, że wspomaganie PC przez solary to roczna oszczędność rzędu 70 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: phoenix.pl

 

Możnaby ew. ułozyć obok nitki kolektora gruntowego rurę z glikolem z solara,

wzrośnie pewnie tez wtedy trochę sprawność samego solara, bo będzie pracował na niższej temperaturze. Latem można tam kierować nadmiar ciepła z solarów. Wg mnie COP niewiele wzrośnie, bo strumień ciepła padający na solar jest w zimie dość słaby ... np. 150 W/m2 przez 2-3 godziny ....

więc nie wiem, czy jest sens się w to bawić. Bardziej jak już wspomniałem ma to sens na pozbywanie się nadmiaru ciepła latem z solarów (jeśli takie występują).

 

Zamiast rury lepiej podłączyć solary przez wymmiennik ciepła bezpośrenio do kolektora gruntowego tuż przed wejściem do pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaintrygowało mnie stwierdzenie:
15m - pierwsze 15m ze wzgledu na poziom wód i kilka innych czynników nie powinny być liczone

 

Mógłbyś to uzasadnić?

 

Generalnie poziom wód gruntowych nie jest tu najważniejszy (sorry), generalnie chodzi o to że przy kolektorze pionowym masz dwie rury kolektora blisko siebie i jak nasz powrót z pompy ciepła to można powiedzieć ze on sie prawie styka z wejściem kolektora do pompy wiec temperatura ogrzanego glikolu ktory wpływa do pompy obniża sie nieznacznie przez oddziaływanie z glikolem o niższej temperatury który dopiero co wypływa z pompy. No i właśnie stąd te 15 m rezerwy zeby zniwelowac a raczej zrekompensowac te straty na poczatkowym odcinku kolektora.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie bardzije interesuje sprawa dodatkowego ogrzania glikolu od PC przez solary poprzez jakis wymiennik ciepla gdy glikol z gruntu (np 5C) dogrzal by solar do powiedzmy 20C czy COP pompy znacznie wzrosnie ?

moznaby to jakos policzyc ?

Co do COP to za zielona jestem żeby się wypowiadać, ale pamietam, że na 1 z 40 stron tego wątku ktoś wyliczył, że wspomaganie PC przez solary to roczna oszczędność rzędu 70 zł.

 

Generalnie, jak z solarów bedziesz mieć około 20 C to wody uzytkowej nim ni jak nie pogrzejesz (powiedzmy "zimna woda bierzaca" temperatura 10 C , wiec roznica temp z solarem to 10 C)a jak uzyjesz tych solarow do podgrzania glikolu to roznica temperatur bedzie powiedzmy okolo 18C (temp glikolu powiedzmy 2 C) wiec wiecej energi mozna uzyskac przy wiekszej roznicy temperatur a raczej przy pracy przy nizszych temperaturach wiec wieksze korzysci beda jak podlaczysz solara do kolektora gruntowego, sam koszt takiego podlaczenia to koszt wymiennika ciepla przez ktory podlaczysz kolektor gruntowy z solarami, zrwot kosztow w zaleznosci od jego kosztow ( prosto to obliczyc), nie wspominam o korzysciach z podgrzewania gruntu w lecie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zamiast rury lepiej podłączyć solary przez wymmiennik ciepła bezpośrenio do kolektora gruntowego tuż przed wejściem do pompy

 

Rura wyjdzie znacznie taniej,

a poza tym można zmagazynować w gruncie odrobinę ciepła nawet wtedy, gdy pompa w danym przedziale czasowym nie pracuje.

 

nie bardzo wiem o jakiej rurze mowisz ale lepiej magazynowac cieplo na calym obszarze gdzie bedzie rozprowadzony kolektor gruntowy, poza tym jak pompa nie bedzie pracowac to mozesz przeciez wlaczyc tylko pompe cyrkulacyjna (moze to robik sterownik pompy ciepla podlaczony do czujnika z solarow i zbiornika cieplej wody) a jak nie to mozna dac zawor troj drozny i dodatkowa pompe obiegowa, rozwiazan jest pewnie kilka ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie bardzije interesuje sprawa dodatkowego ogrzania glikolu od PC przez solary poprzez jakis wymiennik ciepla gdy glikol z gruntu (np 5C) dogrzal by solar do powiedzmy 20C czy COP pompy znacznie wzrosnie ?

moznaby to jakos policzyc ?

Co do COP to za zielona jestem żeby się wypowiadać, ale pamietam, że na 1 z 40 stron tego wątku ktoś wyliczył, że wspomaganie PC przez solary to roczna oszczędność rzędu 70 zł.

 

... sam koszt takiego podlaczenia to koszt wymiennika ciepla przez ktory podlaczysz kolektor gruntowy z solarami...

 

Pozdrawiam

 

a mozesz powiedziec jak wyglada taki wymiennik ciepla ? ile miejsca zajmuje i kosztuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A&z

w IVT nie można zaprogramować innej temperatury cwu. każdego dnia. Oczywiście można dodatkową wodę ciepłą /2.1/ i dla lagionelli /2.2/ i wyłączenie cwu w/g dni i godzin w/ zegara/4.3/ [nie dolewa i nie grzeje].

Natomiast to 4.2 co najpierw sobie wymyśliłam / bo taki nr. i w tym miejscu wydawał mi się logiczny / a póżniej znalazłam przypadkowo w instrukcji na końcu w tabelce to ...jest dostępne w menu serwisanta a jest to ...całkowite wyłączenie w określonych dniach i godzinach grzania cwu za pomocą DOGRZEWACZA elektrycznego.

 

Phoenix.pl .....przepraszam , za wcinkę .

PS. Jak miło, że czasami rektorek opuszcza swój gabinet i prowadzi zajęcia

:D ...to działa mobilizujaco nawet na zerówkę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a&zb

Jak tam ciepła woda?

Otóż coś jeszcze odkryłam . Przedtem wymyśliłam sobie to "np.4.2" .

Przed chwilą przeglądałam instrukcję i on rzeczywiście istnieje / str.40/

ale one są jakby pomylone ...chodzi o nazwy bo jest napisane:

4.2 sterowanie czasowe dogrzewaczem za pomocą zegara

4.3 sterowanie czasowe cwu. za pomocą zegara / to właśnie to wyłączenie ..duże litery /

a na str.21

4.2 wył.grzania +CWU taryfa w/g zegara /wyłączenie ..duże litery /

To w końcu co jest co? 4.2 to 4.3 a 4.2 ..jak zrobić żeby się pokazało?

Więc żeby pokazał się ten 4.2 to trzeba ...głosujemy ? ja za ustawieniem 2.2 /0-30 dni / ( w pom.gospod. jest zimno i nie chcę tam zbytnio wchodzić ) a Pan?

Proszę to przemyśleć bo już sama nie wiem co jest co.

Pozdrawiam .

 

Menu 4.2 jest dostępne z poziomu ustawień serwisowych I/S i dotyczy ustawienia w kolejnych dniach tygodnia zakresu godzin w których zablokowana jest możliwość włączenia się dogrzewacza elektrycznego. Wygląda tak samo jak menu 4.3 - też ma przestawianie pierwszej literki w dniach tygodnia duża<>mała i jeden zakres godzinowy od-do.

 

Nadal nie rozumiem co oznacza ta zmiana z małej na dużą literkę w 4.3 i czy to "aktywowanie" wyłącza w ustalonych godzinach grzanie cwu w ogóle czy też tylko obniża/podwyższa temperaturę o wartość ustawioną w opcji 4.1.1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie

 

ale ktos kiedys pokazywal jak w lutym mial dzieki solarom prozniowym wode do CWU nagrzana do 41C, do CWU jest to za malo ale do CO ?

 

Istotne jest nie tylko do jakiej temperatury ale ile wody są w stanie nagrzać te solary. Instalacja CO potrzebuje o wiele więcej energii niż CWU i solary zapewnią zapewne tylko niewielki ułamek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A&zb

Nadal nie rozumiem co oznacza ta zmiana z małej na dużą literkę w 4.3 i czy to "aktywowanie" wyłącza w ustalonych godzinach grzanie cwu w ogóle

 

Jeszcze raz.

Są małe litery / nie jest nic ustawione - fabrycznie tak przychodzi / ustawiamy sobie w 2.3 temperaturę cwu jaką chcemy mieć / 35*C-51*C/ ona obowiązuje zawsze , jest jedna np.47*C

Jeśli chcemy wyłączyć w drogiej taryfie grzanie cwu / nie dolewa i nie grzeje w ogóle / [trochę stygnie ale zależy to od ubytku wody i temp. początkowej ( jak wyższa to i mniej wystygnie)] to w 4.1 ustawiamy sobie dni , godziny / u mnie 15-22 / gdzie chcemy aby tak było / zmieniamy żeby aktywować tę funkcję małe litery na duże w tych dniach co chcemy żeby wyłączyła / . Po tym czasie włączy się PC doleje i zagrzeje do temperatury jaką mieliśmy ustawioną w [2.3] /47*C/

Dlatego mimo, że wyzerowałam licznik / nie było żadnych godzin / a miałam dużą literę ona nie odwołała wyłączenia i nie włączyła wody -powinnam wyzerować / chociaż niekoniecznie, mogłabym wpisać jakiekolwiek godziny / i wpisać MAŁĄ literę .

A teraz tak ...nie sprawdzałam ale tak mi się wydaje. :-?

W 4.1.1 ustawiamy podbicie temperatury / -20+20 / tylko dla co.!!! / wiem , że u góry jest znaczek PC a nie co / dla podwyższenia np. o 4 *C temperatury w domu / przecież to co. daje wyższą temperaturę / trzeba aktywować funkcję wpisując zamiast małych DUŻE litery bo jak będą małe to ona będzie grzać tak jak wynika z ustawień / krzywa, przesunięcie/ a tak w całym zaprogramowanym okresie podniesie nam tę temp. o 4*C /co./

Jeśli w małych literach poustawiamy jakieś dni i godziny to co zrobi PC ?


    - nie będzie wiedziała że to dla cwu
    - nic z tym nie zrobi bo nie aktywuje funkcji 4.1.1/ -20+20/ bo będą małe litery
    a ona chce tylko duże
    - jeśli wpiszemy / załóżmy , że chcemy obniżyć temp. cwu o 3*C w tych
    dniach i godzinach / to ona zamieni nasze 4*C na -3*C dla co.
    - jeśli w 4.1.1 / -20+20 / ustawimy jakąś wartość / np.+2/ a wszystkie litery będą małe / nic właściwie nie zaprogramujemy w/g jej rozumienia / to ona po prostu tego nie weżmie pod uwagę a 2 tam może być ale nic z tego nie wynika dopiero gdybyśmy wpisali jakis dzień i godz. w dużych literach to dla tego zaprogramowania byłoby +2
    - jeśli wskażnik 4.1.1 nazywa się ustawienie poziomu temp. PC to trudno nazwać temp. PC temp. cwu raczej tylko co.

czy też tylko obniża/podwyższa temperaturę o wartość ustawioną w opcji 4.1.1

w/g mnie tu 4.1.1. nie ustawia dla cwu więc ani nie podwyższa ani nie obniża a wielka szkoda...wystarczyłoby pod 4.1.1./ dla co. był 4.1.2 dla cwu i byłoby ok!/ z tym , że w tym wydaniu / aktywacja przez duże litery / musiałby być 4.2.1 / coś takiego jak 4.1.1. ale dla cwu / i byłaby pełnia szczęścia........to tak a propos "mądrych " funkcji sterownika , które każda szanująca się PC powinna mieć! :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie udzielam się tu od dawna, ale obiecywałam informowanie o kosztach eksploatacji pc. Otóż dostaliśmy rachunek za prąd za drugie półrocze 2007 - 1083 zł (w tym ogrzewanie pc, cwu dla 5 osób - pc, gotowanie, wentylacja z reku, poś, tynkowanie sąsiada - pożyczka prądu i normalne domowe zużycie prądu).

 

Czyli za cały rok ok. 2350 złotych, mylę się ?

Agduś jest wielka. BWD :wink:

 

Pozdrawiam.

Nie mylisz się. Nas ten wynik satysfakcjonuje.

NIe czuję się aż taka wielka :oops: :wink: :D

 

Agduś, a możesz jeszcze w dwóch zdaniach?: dostrzegasz jakieś wady PC? i jak się sprawuje gleba nad kolektorem - masz tam pustynię, czy jakąbądź florę?

Odpowiedziałam w komentarzach. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, jak z solarów bedziesz mieć około 20 C to wody uzytkowej nim ni jak nie pogrzejesz (powiedzmy "zimna woda bierzaca" temperatura 10 C , wiec roznica temp z solarem to 10 C)a jak uzyjesz tych solarow do podgrzania glikolu to roznica temperatur bedzie powiedzmy okolo 18C (temp glikolu powiedzmy 2 C) wiec wiecej energi mozna uzyskac przy wiekszej roznicy temperatur a raczej przy pracy przy nizszych temperaturach wiec wieksze korzysci beda jak podlaczysz solara do kolektora gruntowego, sam koszt takiego podlaczenia to koszt wymiennika ciepla przez ktory podlaczysz kolektor gruntowy z solarami, zrwot kosztow w zaleznosci od jego kosztow ( prosto to obliczyc), nie wspominam o korzysciach z podgrzewania gruntu w lecie.

 

Pozdrawiam

Tak ładnie wygląda to tylko w teorii, i to niepełnej :(.

W praktyce wygląda to trochę bardziej szaro.

Same kolektory mają stosunkowo niewielką bezwładność cieplną (cienkie rurki, niewielka ilość płynu, cienka płyta absorbera), dużo większą bezwładnością oznaczają się rurociągi pomiędzy kolektorami i odbiornikami ciepła oraz same zasobniki.

Kolektory oświetlone promieniowaniem rozproszonym potrafią ogrzać się nawet do kilkudziesięciu stopni, ale gdy uruchomi się pompa obiegowa temperatura bardzo szybko spada. Nie ma się czemu dziwić. Gorący płyn z solarów miesza się z chłodnym w rurociągach, a moc ilość energii z kolektorów jest niewielka. Dopiero jak na kolektory pada bezpośrednio słońce ilość ciepła jest wystarczająca aby ogrzać kolektory, rurociągi i zacząć oddawać ciepło do np. zasobnika cwu.

Jeżeli kolektory nie ogrzeją się do temperatury przewyższającej cwu (np. 45 st. C), to znaczy, że możliwa do uzyskania z nich energia jest bardzo niewielka.

 

W instalacji, z którą mam do czynienia algorytm współpracy kolektorów słonecznych i PC ustalony został następująco :

1 etap - ogrzewanie cwu - do zadanej temperatury, np. 60 st. C,

2 etap - po osiągnięciu przez cwu 60 st. C przekazanie energii do wspomagania instalacji c.o. (taka sytuacja wystąpiła zaledwie dotychczas kilka dni w roku) oraz w razie potrzeby ładowanie bufora,

3 etap - ogrzewanie DZ PC - aby nie dopuścić do przegrzania kolektorów.

 

Instalacja jest dosyć specyficzna - obsługuje schronisko młodzieżowe, wykorzystywane głównie w sezonie letnim (ogrzewanie cwu kolektorami o powierzchni ok. 60 m2). Cwu może być też podgrzana do temperatury ok. 48 st. C przez PC o mocy ok. 32kW (pompa dwustopniowa). Oprócz podgrzewacza cwu (z wężownicą) o pojemności 500l cwu gromadzona jest w 4 zasobnikach o pojemności 600l każdy połączone szeregowo. Układ dopełniają dwa zbiorniki buforowe o pojemności 400l każdy).

 

Jeżeli po osiągnięciu temperatury np. 20 st. C przez kolektory ciepło skierowane zostałoby do DZ PC, to kolektory praktycznie nigdy nie osiągnęłyby temperatury potrzebnej do podgrzania cwu (np. 50 st. C). Jaki byłby wtedy zysk z kolektorów? Zamiast podgrzewać cwu zużywając poniżej 100W (zasilanie pompki obiegowej) musielibyśmy podgrzać ja za pomocą PC mocą wielokrotnie wyższą (nawet uwzględniając bardzo korzystny COP).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie udzielam się tu od dawna, ale obiecywałam informowanie o kosztach eksploatacji pc. Otóż dostaliśmy rachunek za prąd za drugie półrocze 2007 - 1083 zł (w tym ogrzewanie pc, cwu dla 5 osób - pc, gotowanie, wentylacja z reku, poś, tynkowanie sąsiada - pożyczka prądu i normalne domowe zużycie prądu).

Z tego co widziałem i wyczytałem w Twoim dzienniku http://forum.muratordom.pl/post1534705.htm#1534705 masz też kominek. Jak często z niego korzystałaś? Ile drewna spaliłaś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie udzielam się tu od dawna, ale obiecywałam informowanie o kosztach eksploatacji pc. Otóż dostaliśmy rachunek za prąd za drugie półrocze 2007 - 1083 zł (w tym ogrzewanie pc, cwu dla 5 osób - pc, gotowanie, wentylacja z reku, poś, tynkowanie sąsiada - pożyczka prądu i normalne domowe zużycie prądu).

Z tego co widziałem i wyczytałem w Twoim dzienniku http://forum.muratordom.pl/post1534705.htm#1534705 masz też kominek. Jak często z niego korzystałaś? Ile drewna spaliłaś?

W kominku palimy rzadko, bo... nie mamy telewizora w salonie. Ciekawa zależność? Po prostu rzadko korzystamy z salonu, a, skoro tam nie siedzimy, to i palić się nie chce. POza tym mamy czujnik regulatora ciepła na dole. Kiedy palimy w kominku, na dole robi się ciepło, więc czujnik nie włącza grzania a wtedy na górze jest zimno. Jeżeli więc palimy w kominku, trzeba "zażądać" wyższej temperatury w domu, żeby oszukać czujnik, który wtedy włączy grzanie. Do niedawna w ogóle głupio było, bo na dole mieliśmy zdecydowanie cieplej niż na górze. Nie wiem, czy to źle obliczone pętle podłogówki, czy coś innego o tym decydowało. Ostatnio po prostu wyłączyliśmy kilka pętli na dole i... na górze zrobił się upał. No to włączamy po kolei po jednej pętli na dole, żeby wreszcie uzyskac równowagę.

Wracając do kominka, to średnio palimy w nim może raz na dwa tygodnie, może ciut częściej, ale na pewno rzadziej niż raz na tydzień. Czasem dwa dni z rzędu, czasem przez 2 - 3 tygodnie wcale. Nie mam pojęcia, ile drewna spaliliśmy, bo na razie mamy drewno z wycinek, które robiła właścicielka wynamowanego przez nas domu (chciała to drewno spalić w ogrodzie, więc je sobie przywieźliśmy na budowę). W efekcie nawet nie wiemy, ile go było. W każdym bądź razie, jeżeli już palimy, to jest to jeden wsad, który się fajczy powolutku.

Na razie mamy goły wkład kominkowy, który nie trzyma ciepła tak, jak kominek. Po napaleniu szybko robi się gorąco i szybko potem stygnie. Mam nadzieję, że po obudowaniu kominka będzie lepiej. Poza tym chcemy zrobić kratki wywiewne nad kominkiem skierowane w stronę klatki schodowej, żeby trochę ciepła z kominka szło na górę. Wtedy palenie stanie się sensowniejsze i będziemy pewnie częsciej to robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...