Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

a) tak jest mimo ustawień w menu 2.x bo tak naprawdę max temp uzyskiwaną ze sprężarki ustawia się na karcie potencjometrem i defaultowo jest 55C (a instalatorzy w/g zaleceń ze szkoleń tego nie ruszają)

- dodatkowo jest jedna wkurzająca rzecz, że dla cyklu lagionelli grzałka uparcie się włącza zdecydowanie wcześniej tzn. sprężarka np. dociąga do około 50C i nagle odpalają grzałki i kompletnie nie ma się wpływu na to kiedy, tak samo nie rozgryzłem jeszcze jak z tym cyklem lagionelli jest kiedy się kończy, bo automat grzeje do różnych temp. w każdym razie >60C i wygląda na to jakby starała się utrzymywać to przez jakiś czas, ale jak to doładnie działa to w instrukcjach brak informacji, u serwisantów też, a sam to dopiero dwa razy miałem okazję poobserwować i konkretnych wniosków brak, jedynie przypuszczenia jak wyżej

b) możliwe tylko jakby pompa chodziła non stop na CO i przekroczyła zadany próg stopniominut, raczej mało prawdopodobne jak dobrze dobrana, tak normalnie to nawet mimo długiej pracy na CO, musząc dogrzać CWU/DCWU po prostu na chwilę sobie "przerwie" CO, podbije CWU do zadanej i wróci do grzania CO dalej

 

ad. A. maks. dopuszczalnej temp. ze sprężarki nie ustawiasz. Ona jest fabrycznie ustawiona na 65st. (menu 5.22). Potencjometrami ustawiasz maks. dop. z kotła elektrycznego kiedy działa automatyka, w trybie awaryjnym ogranicza ją zwykły termostat . Jeśli masz NIBE F1240 to temp. wyłączenia sprężarki sprawdź w menu 1.5 to odczyt z płaszcza zewn.. W menu 1.0 masz odczyt z górnej części zbiornika

sluza dzięki za sprostowanie, widocznie źle zinterpretowałem opis z instrukcji o tym potencjometrze, pozostałe pozycje z menu znam i w teorii mają działać tak jak piszesz i dla normalnej CWU oraz DCWU działają, niestety w praktyce przy "grzaniu lagionelli" te nastawy są kompletnie ignorowane (cierpliwie dwa razy stałem przy pompie podczas tej "operacji" i sprawdzałem sobie po kolei temperaturki we wszsytkich możliwych menu :-), cóż taki uparty jestem bo wkurza mnie używanie po 20min grzałek, mimo że spokojnie wystarczyłoby połowę tego, ale już się poddałem, w sumie to łączne koszta CO i CWU jak dla mnie są i tak na tyle niskie, że bawić się w wyścig o kropelkę, tracić nadal czas na eksperymenty chyba mi się już nie chce ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rume

Dzisiaj dostałem rachunek za en.el.

Z porównania na kalkulatorze taryfowym 1T do 2T weekendowej wychodzi , że przez 5 tygodni zapłaciłem o 80 zł mniej.

Chyba jest o co kruszyć kopię?

 

Ja też byłem smutny jak dostałem rachunek z Enei :(.

Trzeba będzie się w końcu wybrać i załatwić 2T. Myślisz że warto teraz czy poczekać do sezonu grzewczego?

Jak zmuszasz twoją Nibe do pracy w 2T?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem na razie dużego pola do popisu na 2TW ( taryfa weekendowa ) ,bo mam ją do początku marca. :cry:

W CO obniżyłem stopniominuty i mam podbicie krzywej w 2TW. 8)

Teraz skupiłem się na CWU. :wink:

Ustawiem DCWU na 50* i zadaję grzanie baniaka ( 300l ) od 4.00 do 6.00 rano.Starcza spoko do 21.00 a nawet później. :lol:

Teraz po wyłączeniu CO PC pracuje tylko w 2TW. :D

W weekendy pełna dowolność i hulaj dusza-żadnych podbić i ograniczeń. :D :lol: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z miłą chęcią podzielę się informacją rzeczywistych kosztów tej zimy:

Zaczynamy pompa ciepła przewymiarowana na własne życzenie 14 KW

Pow domu 175 m2; stała temperatura 22 stopnie; krzywa grzewcza 1 czasami przy mrozach 2; tylko i wyłącznie podłogówka grzanie wody z pompy.

6 odwiertów na gł. 30 m glina mokra

PRĄD BUDOWLANY !

Listopad 662 KW

Grudzień 1000 KW

Styczeń 1150 KW

Luty 850 KW

Marzec 650 KW

Razem ok 1750 zł

Co daje średnią ok. 350 zł miesięcznie

Dosyć istotna jest informacja że zużywamy ok 10 m3 wody z czego 90 jest ciepła (łącznie ze zmywarką też ciepła)

Podlicznik 3-fazowy na pompę wraz z osprzętem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

wydaje mi sie ze u mnie w ziriusie nie sprawdzi sie grzanie CWU tylko w taniej taryfie:( przeplywowo ogrzewane w jakims stopniu determinuje to ze w jakims stopniu w gornej czesci zbiornika trzeba utrzymywac wysoka temperature..co prawda jeszcze nie zainstalowalem zegara ktorym byl wlaczal i wylaczal PC w nocnej i dziennej taryfie ale jakos mam przekonanie ze nie bardzo sie to sprawdzi:(

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, kiedyś już się pojawiłam na forum, ale zniknęłam. Jesteśmy już po zakupie pompy nibe1140 VPA200/330 8 kWh. Odwierty pionowe w sumie 170m, instalacja wykonana, czekam na przyłączenie samej pompy. Nie ukrywam że obawiam się opłat za energię, bo niestety przeciwników pomp jest więcej niż zwolenników. Czy kto ma pompę o tej mocy i zbliżoną powierzchnię dom ok 150m2? Czy mogę poznać przybliżone koszty? Dom docieplony, fundamenty też posadzka na parterze 27cm, na piętrze 12. Pozdrawiam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie robiłem pierwsze wykopy pod ogrodzenie tymczasowe na mojej działce.

Woda gruntowa na głębokości 50cm!!, a 3 tygodnie nie padało.

Czy myślicie, że powinienem zlecić badania gruntu w sprawie zrobienia 2 studni dla pompy??

Dla tych co odpiszą "zrób sobie dolne źródło poziome " od razu dopiszę - odpada, nie da rady powierzchniowo.

Jeżeli ktoś zna firmę co takie cuda robi na śląsku to chętnie się uśmiechnę :lol:

Pozdrawiam

Tlobo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pońko

ja bardzo przepraszam ale jak to nie ma propanowego ??? a jaki ??? zadnego ??? ...to jaka jest, powietrzna ? ..owszem ale tylko do cwu a do co jak najbardziej ma .

Wiesz że nie używamy nazwy Neura jako PC tylko Clima Komfort firmy instalujacej ..i każdy wie o co chodzi . Każdy też wie , że są to PC z bezposrednim parowaniem i właśnie na propan

R 290 ( C3H8 ) czyli kolektor jest wypełniony właśnie tym czynnikiem roboczym ....

W swojej ofercie posiadamy między innymi osuszacze powietrza szwedzkiej firmy DehuTech oraz holenderskiej Delair BV propanowe pompy ciepła firmy NEURATHERM, podgrzewacze wody użytkowej Vesttherm, klimatyzatory LG Electronics.[

chyba , ze chodzi tylko o terminologię że parownikiem jest cały kolektor - wykorzystanie ciepła ziemi poprzez zastosowanie rur wypełnionych medium roboczym ..czyli to nie kolektor a parownik i w tym znaczeniu kolektora nie ma .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlobo

Czemu nie pionowe? :o

Kasa? :wink:

Na dzień dzisiejszy tylko pionowe.

Jak policzysz 240mb * 100zł (średnio) daje 24tyś zł

Właśnie wpadłem na pomysł, którego wcześniej nie brałem pod uwagę - studnie.

Może to jest rozwiązanie, które jest tańsze i bardziej opłacalne.

Tak zrozumiałem z różnych artykułów- że najlepsze są właśnie studnie.

Zamiast robić odwierty, można wykopać dwie studnie i po kłopocie.

Pozdrawiam

Tlobo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, kiedyś już się pojawiłam na forum, ale zniknęłam. Jesteśmy już po zakupie pompy nibe1140 VPA200/330 8 kWh. Odwierty pionowe w sumie 170m, instalacja wykonana, czekam na przyłączenie samej pompy. Nie ukrywam że obawiam się opłat za energię, bo niestety przeciwników pomp jest więcej niż zwolenników. Czy kto ma pompę o tej mocy i zbliżoną powierzchnię dom ok 150m2? Czy mogę poznać przybliżone koszty? Dom docieplony, fundamenty też posadzka na parterze 27cm, na piętrze 12. Pozdrawiam :)

 

a ja mam pytanie o koszty Twojej instalacji - szczególnie samej pompy i odwiertów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetko,

 

inez5 napisała, że sąsiedzi mieli jaką pompę z kolektorem spiralnym, a drudzy z kolektorem poziomym z bepośrednim parowaniem, ale jeszcze nie uruchomili instalacji.

Tak więc idzie o to, że Clima (i NEURA) nie ma w ofercie żadnych pomp z kolektorem spiralnym. Ma pompy z kolektorem poziomym i pionowym. Stąd opisywana instalacja z kolektorem spiralnym nie mogła być CK, no chyba że zrobiona na pompie innego producenta niż NEURA.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...