Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sys :)

aż tak dobrze to nie ma ale pompy obiegowe w inwerterowych działają z różną mocą .........

natomiast czy IVT ma Dach ...chyba tak strona 5

http://www.lgwa.at/fileadmin/user_upload/PDF/DACH_Guetesiegelliste_180309.pdf

nalezy oddzielić reklamę od praktyki . ..i tam było "najgorętsze na rynku" co jest ewidentnie chwytem marketingowym .Ale bezsprzecznie są chyba najdłużej na rynku bo około 10 lat i mają zainstalowanych więcej niż 1500 PC ....najwieksza instalacja to chyba 750 kW .

Mówiliśmy że PC mają takie same co do nazwy elementy składowe ..owszem mogą mieć też elementy dodatkowe których nie mają inni ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DACH - Niemcy, Austria, Szwajcaria. Nadany pompie ciepła certyfikat DACH w jednym z tych krajów jest honorowany w pozostałych. Urządzenia z tym znakiem to potwierdzenie, no powiedzmy, "przyzwoitości" urządzeń. "Dobra pieczęć" DACH ma potwierdzać, że wyrób to nie radosna twórczość garażowa, ale sprawdzona technologia. Wprowadzono to aby uporządkować cały bajzel jaki pojawił się na tych rynkach gdy pompy ciepła lata temu zaczęto instalować na szeroką skalę. Pojawiło się sporo wątpliwych urządzeń i wątpliwie wykonanych instalacji i rynek w pewnym momencie załamał się. Nagle okazało się, że opinia jest taka, że pompy są "be", a to nie idea pompy była "be", tylko niektórzy wykonawcy instalacji i część producentów. Wprowadzono więc certyfikację urządzeń i instalatorów. Oczywiście nie trzeba jej mieć, a wybór należy do klienta. Chcesz pompę "od Franka", który mówi, że według niego COP jest taki, a śmaki Twoja sprawa. Chcesz mieć potwierdzone parametry oddajesz urządzenie do instytutu badawczego i dostajesz papier potwierdzający parametry urządzenia. Teraz do DACH chce przystąpić Szwecja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetka Ty masz wszystko :) Masz może cennik IVT? 8)

 

Pońko poniekąd masz rację z tym porządkiem, ale to nie tylko certyfikat. DACH nakłada na producentów coraz większe wymogi, głownie chodzi tu o pompy powietrzne, które powinny osiągac wysokie COP w niskich temperaturach.

Najgorętszą PCi jak dotychczas wypuścił STE i osiąga 75 C , a jej COP przy -15 C =1,85 :) . Kiedyś już o nie pisaliśmy. Cena jednak zbija z nóg :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taką nadzieję, że jednak grunt będzie najlepszy 8)

wszystko zależy od tego jak się ustawi kryteria. To pompa powietrze-woda będzie miała najwyższy COP latem , ale zima już będzie beznadziejna. Tak mozna powiedzieć o każdym układzie i wybrac taki , który jest możliwy do realizacji a gwarantuje największą ilośc energii wyprodukowaną przy maksymalnym COPie.Co niekoniecznie oznacza bicie rekordów COP, ale uzyskanie najtańszej jednostki ciepła liczonej w skali roku.

Certyfikację pomp ciepła wymyślili ... instalatorzy kotłów , bo wydawało im sie że w ten sposób utrudnią zdobywanie rynku konkurencji. Okazało się jednak ,że to miało odwrotny skutek. Poszło to nawet dalej bo certyfikacji podelgają też instalatorzy , a to już skutki radosnej twórczości instalatorów kotłów , którzy i u nas nie widzą różnicy co montują i dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę z innym pytaniem ale w temacie : ostatnio zacząłem się interesować pompami ciepła ale 2w1 - czyli rozwiązaniem, które zapewni mi nie tylko co ale i cwu jednocześnie - wyczytałem tu na forum, że to niezbyt polecane rozwiązanie, dla mnie zaletą są sumaryczne koszty takiego rozwiązania, choć mogę się mylić.

 

Czy pc która grzeje i co i cwu korzysta z tego samego dolnego źródła (w moim przypadku zapewne grunt) ?

Jak w takim przypadku wygląda wyziębienie gruntu - w ciepłym okresie pompa nie grzeje na co więc źródło niby się regeneruje, ale cwu ciągnie cały rok. Czytałem o rozwiązaniu gdzie w układ wpina się solary, które zdejmują z pc grzanie w dni ciepłe (słoneczne) wiec wtedy regeneracja jest pełna. Tylko, że jeśli do tego rozwiązania dodać koszt solarów to cena nie jest już taka rewelacyjna w stosunku do innych rozwiązań.

 

Pytań tego typu było już tutaj bez końca - ale może z upływem czasu coś si zmieniło - czy można wyłonić jakieś zwycięskie rozwiązanie, które zapewni co i cwu, nie zabije kosztami wstępnymi i nie będzie w eksploatacji powodować że człowiek będzie się zastanawiał czy zapłacić rachunek czy kupić jedzenie :) ?

 

Uprzedzając pytania - wiem, ze nie marozwiązania, które jest jednocześnie i tanie i najlepsze, za jakość trzeba płacić, ale szukam czegoś zbliżonego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepiej nie przesadzać z odwracaniem pompy ciepła do góry nogami :D , zagrożenie polega na tym że olej z karteru (czyli jakby wewnętrznego zbiornika z którego zasysyany jest olej i czynnik) sprężarki przedostanie się do wymienników i może to byc przyczyną jej zatarcia. Przechylenie w czasie wnoszenia czy montazu nie musi od razu oznaczac problemów, warto jednak odczekać godzinkę aż olej spłynie w dół. Identycznie jest z lodówkami , bez względu na to co mówią panowie dowożący towar :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...