Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zakończony montaż ogrzewania podłogowego. Podwykonawcą jest firma pana Kuraszyka

A można wiedzieć ile sobie ta firma liczy za połozenie podłogówki?

 

Cześć,

u mnie wyszło 85 zł (180 m2 ogrzewania) po targowaniu z materiałami (styro rozkładałem sam).

Z ciekawostek to na pytanie dlaczego nie gęściej rurki, panowie instalatorzy stwierdzli że większe zagęszczanie przy temp. zasilania 35 C jest niepotrzebne :o

Miałem wykonany projekt podłogówki przez innego instalatora, tam były w większości rurki co 20 cm więc już totalnie zgłupiałem i zaufałem firmie, która wykoanała kilkaset takich instalacji (tak twierdzą).

Teraz na to patrząc to trzeba było wykonać ogrzewanie z moim lokalnym hydraulikiem - na jedno by wyszło, no może nawet trochę taniej.

Pozdrawiam - Daniel

 

Zakładając temp. powrotu 30°C, teoretycznie możesz osiągnąc przy zasilaniu 35°C ok. 48W/m2 przy płytkach lub 40W przy panelach. W rzeczywistości będzie to mniej (odpowiednio gdzieś ok. 40W/m2 i 30W/m2). Musisz więc mieć bardzo "ciepły" budynek. Zagęszczenie rurek do 10cm spowodowało by spadek temp. zasilania (bo lepiej mieć np.30 niż 35). Kilka stopni mniej "na skraplaniu" to dość duży zysk. Panowie jak widać nie do końca przestawili się z kotłów na pompy ciepła. Ciekawe jakie jeszcze inne pomysły przyjdą im do głowy?

 

85zł za m/2 za ułożenie i rurkę to dużo, szczególnie przy rastrze 15cm. Chyba że w cenę wliczone sa rozdzielacze, szafki, rury zbiorcze. Ale nawet wtedy 85zł/m2 to nie rewelacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zakończony montaż ogrzewania podłogowego. Podwykonawcą jest firma pana Kuraszyka

A można wiedzieć ile sobie ta firma liczy za połozenie podłogówki?

 

Cześć,

u mnie wyszło 85 zł (180 m2 ogrzewania) po targowaniu z materiałami (styro rozkładałem sam).

Z ciekawostek to na pytanie dlaczego nie gęściej rurki, panowie instalatorzy stwierdzli że większe zagęszczanie przy temp. zasilania 35 C jest niepotrzebne :o

Miałem wykonany projekt podłogówki przez innego instalatora, tam były w większości rurki co 20 cm więc już totalnie zgłupiałem i zaufałem firmie, która wykoanała kilkaset takich instalacji (tak twierdzą).

Teraz na to patrząc to trzeba było wykonać ogrzewanie z moim lokalnym hydraulikiem - na jedno by wyszło, no może nawet trochę taniej.

Pozdrawiam - Daniel

 

Zakładając temp. powrotu 30°C, teoretycznie możesz osiągnąc przy zasilaniu 35°C ok. 48W/m2 przy płytkach lub 40W przy panelach. W rzeczywistości będzie to mniej (odpowiednio gdzieś ok. 40W/m2 i 30W/m2). Musisz więc mieć bardzo "ciepły" budynek. Zagęszczenie rurek do 10cm spowodowało by spadek temp. zasilania (bo lepiej mieć np.30 niż 35). Kilka stopni mniej "na skraplaniu" to dość duży zysk. Panowie jak widać nie do końca przestawili się z kotłów na pompy ciepła. Ciekawe jakie jeszcze inne pomysły przyjdą im do głowy?

 

85zł za m/2 za ułożenie i rurkę to dużo, szczególnie przy rastrze 15cm. Chyba że w cenę wliczone sa rozdzielacze, szafki, rury zbiorcze. Ale nawet wtedy 85zł/m2 to nie rewelacja.

 

Witam,

w cenę wliczone są szafki, rodzielacze i reszta ustrojstwa. Dodatkowo zrobili również podeście rurek DZ do pompy wprowadzonych do budynku przez ekipę wertniczych ale to chyba nie miało wpływu na cenę :) .

 

Jest ktoś z Ziriusem i podłogówką z tej firmy?

 

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając temp. powrotu 30°C, teoretycznie możesz osiągnąc przy zasilaniu 35°C ok. 48W/m2 przy płytkach lub 40W przy panelach. W rzeczywistości będzie to mniej (odpowiednio gdzieś ok. 40W/m2 i 30W/m2).

Dlaczego teoria jest inna niż praktyka?

 

Pozdrawiam, AM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma, która kopała nam studnię (36 metrów!) zasugerowała nam, że możemy założyć pompę ciepła typu woda-woda (dotychczas myśleliśmy o pompie z kolektorem poziomym), czyli jak rozumiem ma to wyglądać tak:

-woda będzie czerpana z już wywierconej studni

-zamiast studni zrzutowej woda będzie odprowadzona do rowu melioracyjnego, który leży w granicy działki

Czy to ma sens Drodzy Specjaliści?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu ma jej zabraknąć? Wydajność tej pompy według "studniarzy" jest duża.

Mam nadzieję, że to taki czarny scenariusz, mało realny :roll:

Wydajność pompy jest "duża" a wydajność studni to jaka jest? 8)

 

A co jest rozumiane pod pojęciem " duża" wydajność : 3000 l/ godz.

czy 50 000 l/godz. ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wodę należy odprowadzić do warstwy wodonośnej z której została pobrana. Odprowadzenie jej do rowu jest niemożliwe również z tego powodu ,że zimą taka woda nie odpłynie tylko zamarznie w ilościach niesamowitych bo dla uzyskania mocy 10kW , w ciagu doby wylejemy do rowu ok. 24 tony lodu.

Studnia to tylko z pozoru łatwe źródło ciepła, w praktyce okazuje się najbardziej kapryśne i tylko w wyjątkowych sytuacjach możliwe do zastosowania. Główną przeszkodą jest zawartość żelaza i związany z tym fakt że taka woda jest tylko w warstwach podskórnych , mało wydajnych i często zanikających.

Oczywiscie studnia i pobór wody wymaga w takim wypadku pozwolenia wodnoprawnego ze względy na ilośc pobieranej wody, nie tylko ze względu na jej zrzucanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając temp. powrotu 30°C, teoretycznie możesz osiągnąc przy zasilaniu 35°C ok. 48W/m2 przy płytkach lub 40W przy panelach. W rzeczywistości będzie to mniej (odpowiednio gdzieś ok. 40W/m2 i 30W/m2).

Dlaczego teoria jest inna niż praktyka?

 

Pozdrawiam, AM

 

stopień napowietrzenia wylewki, folie, szczeliny powietrzne, kleje, pianki, różne grubości i przewodności cieplne materiałów,meble,...........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wodę należy odprowadzić do warstwy wodonośnej z której została pobrana. Odprowadzenie jej do rowu jest niemożliwe również z tego powodu ,że zimą taka woda nie odpłynie tylko zamarznie w ilościach niesamowitych bo dla uzyskania mocy 10kW , w ciagu doby wylejemy do rowu ok. 24 tony lodu.
Jeżeli chciałbyś zrzucać lód, to byłoby tego znacznie mniej (ok. 1m3 na dobę) - patrz pomysł Adama z grzaniem lodem : http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/forum/topics21/grzanie-lodem-vt586,30.htm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D znam ten pomysł, ale miałem na myśli wodę , która zamarznie w rowie : "jak jesyt zima to jest zimno" i woda , któa ma 3-5 °C szybko zamarza, wystarczy kilka takich dni aby była katastrofa. Ciepło przemiany fazowej to tylko adam może ugryźć bo nie zależy mu na COP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam dylemat, na placu boju pozostaly:

 

1) Climakomfort, Pro D 4/8 Wi (4 wiazki kolektora) + VT 152 do cwu + podlogowka po calosci za okolo 77 k

2) Ochsner, GMDW8 plus (7,4kW) (6 wizek kolektora)+ Europa 303 do cwu + podlogowka po calosci za okolo 71 k

 

Dom ~160m2 + 35m2 garaz

 

- Rozwiazania podobne - parowanie bezposrednie plus druga pompa do cwu

- Clima zachwalana na forum, o Ochsner raczej cicho,

- Do Climy mam 140 km, a Ochsnera mam pod nosem.....

 

I co tu wybrac ? Chyba zrobie losowanie :), a moze ktos rzuci jakims argumentem :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa wody ma wydajność od 5-6 tyś litrów na godzinę,(120-144 tyś na dobę) pracowała kilka dni non stop. Według Pana od studni spokojnie starczy wody na potrzeby mieszkańców domu i do pompy ciepła. Można zrobić drugą studnie do zrzutu a można wykopać staw lub większe oczko wodne połączone z głębokim na dwa metry rowem melioracyjnym, którym cały czas płynie woda od innego stawu. Metr sześcienny na dobę to nie jest dużo na takie możliwości jakie my mamy na naszej działce o wielkości blisko hektara. Pozostaje tylko szczegół jak zabezpieczyć sam wylot wody do zbiornika zimą przed zamarzaniem? :-?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a mi sie wydaje, ze u Ciebie tanio jak na IVT. Mi policzyli tak:

1) Sun Energy - C11 72k + 26,5k podlogowka !!! I dlatego odpadli w przedbiegach za bezsensowne (wedlog mnie) zalozenia 65W/m2. Oprocz tego nie uwzglednili tego co chcialem (np. 300 litrowy zbiornik) itd. itd.

2) Eco (Slupsk) - C9 55k + podlogowka - tu rozsadniej, ale tez nie taniej niz to co proponuje Ochsner lub Clima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka po 100pln/m2 (z materiałem) to już baardzo drogo więc 16tyś to MAX co można zapłacić (moim zdaniem).

 

Mój hydraulik bierze 25zł/m2 ułożenia podłogówki, materiały kupiłem sam przez internet bo lokalnie musiałbym wydać 2x tyle.

 

Początkowo też chciałem zlecić całość jednej firmie ale cena zwaliła mnie z nóg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiekszosc instalatorow pomp za podlogowke zyczy sobie 90-100 (netto) (tych od ktorych ja dostalem oferty), SunEnergy krzyknelo 141(netto) - ale oni sa 'wyjatkowi'. Wlasciwie tylko jedna firma powiedziala ze sie tym nie zajmuje. Ja chce uniknac sytuacji, ze w przypadku niedogrzania domu instalator podlogowki powie, ze to pompa i DZ zle dobrane, a firma od pompy zwali na zle zaprojektowane/wykonana podlogowke. W tym wypadku wole troche doplacic (przeplacic).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...