Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

100 mb rury to 150 zł, więc na rurze nie ma co oszczędzać.

 

u nas w miejscowej hurtowni PE32 kosztuje 2,90zł/1mb brutto.

 

czy wszystkie pętle muszą mieć identyczną długość rury ? czy są jakieś fabryczne rozdzielacze do takich rur ?

 

w jakiej minimalnej bezpiecznej odległości od budynku można puścić rury kolektora ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W czwartek był u mnie instalator. poprawił tam gdzie

ciekło odpowietrzył DZ i podłogówkę i coś się poprawiło.

Teraz pompa już się nie wyłącza z powodu zbyt niskiej

temp. DZ ale utrzymuje ją na poziomie -2 do -3. Pompa

pracuje około 20 do 22godz. na dobę. Czy u Was doświadzconych

pompiarzy:) teżtak było na początku grzania. Instalator

twierdzi, że to normalne bo to początek iwszysko się ustabilizuje??

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie zaglądałem tutaj. Podzielę się danymi z pracy PC Nibe 1240 z pionowymi odwiertami 2x75m.

dom 200mkw, wszędzie podłogówka. Jeszcze nie mieszkamy, brak drzwi (zwłaszcza tych od garażu nieogrzewanego, co najbardziej boli :(); utrzymywana temp. 16 st (a i tak jest ciepło)., woda też czasami grzana do sprzątania.

 

PC odpalona 27.06.2009, stan na 23.01 (czyli te największe mrozy)

ilość uruchomień: 4082

czas pracy: 1732h

 

w te dni gdzie było -25st, przez 3 dni pracowała non stop. Ktoś może wie, gdzie w tej NIBE można sprawdzić, czy grzałki się załączały kiedykolwiek?

 

Wg mnie dobrze to wygląda, niepokoi mnie tylko ta ilość załączeń: czy tak częste załączanie jest ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilość uruchomień: 4082

To jest KATASTROFA -jeszcze 100% podłogówki.

Zaproś instalatora...

 

Jak tak czytam to stwierdzam że instalatorzy tylko łącza wszystko do kupy a już ustawienia to mają głeboko z tyłu. Niedługo pewnie serwisy będą miały sporo roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak czytam to stwierdzam że instalatorzy tylko łącza wszystko do kupy a już ustawienia to mają głeboko z tyłu.

To jest niestety prawda-nic nie powiedzą o ustawieniach. 8)

U mnie też puścili PC i chodu , bo nastepny klient czeka. :cry:

Sam musiałem dochodzić do optimum. :p

Szkoda też , że instrukcje pisane są beznadziejnym językiem. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wszystkie pętle muszą mieć identyczną długość rury ? czy są jakieś fabryczne rozdzielacze do takich rur ? w jakiej minimalnej bezpiecznej odległości od budynku można puścić rury kolektora ?

Trochę przesadziłem :wink:, bo 2.90 to rzeczywiście "nieco" więcej, ale przy tych ilościach powinieneś dostać duży rabat, bo 2.9 wygląda jednak na detal. Tak czy inaczej przy cenie całości, cena samej rury nie ma wielkiego znaczenia i tu nie oszczędzaj. Sekcje powinny być tej samej długości, bo inaczej będzie nierównomierny przez nie przepływ i część kolektora będzie słabiej działać. Rozdzielacze fabryczne widziałem, ale po koszmarnych cenach. Z "wyrobów domowych" zastanów się nad zgrzaniem rur PP - rozdzielacz z 3-ników pp50 lub pp63, przyłącza sekcji z pp40 (gw lub gz + zawór + złączka skręcana pe32) , doprowadzenie od rozdzielacza do pc z pe50. Ewentualnie skręcane dobrej (jakiej???) firmy.

Bezpieczna odległość od jakichkolwiek budowli, rur, kabli, utwardzeń itp. to min. 1m od prostej rury kolektora, min 2m od spirali, a przy odległościach <= min zaleca się zaizolowanie takich obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czwartek był u mnie instalator. poprawił tam gdzie

ciekło odpowietrzył DZ i podłogówkę i coś się poprawiło.

Teraz pompa już się nie wyłącza z powodu zbyt niskiej

temp. DZ ale utrzymuje ją na poziomie -2 do -3. Pompa

pracuje około 20 do 22godz. na dobę. Czy u Was doświadzconych

pompiarzy:) teżtak było na początku grzania. Instalator

twierdzi, że to normalne bo to początek iwszysko się ustabilizuje??

Co o tym sądzicie?

 

20godzina na dobe przy zerowych temperaturach?? Wydaje mi sie ze duzo. Co by bylo przy -10 czy -15?? U mnie obecnie pompa chodzi okolo 8h na dobe. Pierwszy sezon. W domu 21stopni. 100% podlogowki.

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 100% podłogówki zdecydowanie złe. :cry:

Dziękuję Klimaw za jasną odpowiedź. Zapytam jeszcze o jedno: czy ktokolwiek kto używa pompy ciepła widział/widzi potrzebę sterowania temperaturą oddzielnie w każdym pokoju? Nie mówię tu o ustawieniu przepływów na stałe, ale o np. czasowym obniżeniu temperatury w danym pomieszczeniu do np. 16 stopni bo nie jest w ogóle używane.

Rozumuję tak, że jeśli odradza się takie rozwiązania to znaczy, że koszty zainstalowania automatyki i wszystkiego co niezbędne są na tyle duże i czynią układ na tyle skomplikowanym, że lepiej po prostu grzać nieużywane pomieszczenia i nie przejmować się niczym. Poprawcie mnie proszę jeśli myślę źle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie poprzez siłowniki i elektrozawory co było opisywane już wcześniej , ale z doświadczenia nie polecam tego rozwiązania. :cry:

Jak czytasz poprzednie posty , to w zeszłym roku chyba w styczniu i lutym opisywałem swoje eksperymenty z siłownikami. 8)

Pomijając bezwładność podłogówki mocno skakała dT GZ oraz było więcej startów PC.

Siłowniki sprzedałem ,a zawory wywaliłem. :p

Wniosek jest jeden:

Pełna rura tylko z regulacją hydrauliczną przepływów. :wink:

 

To jak w takim razie ustawiasz pożądane temperatury w różnych pomieszczeniach? Bo zakładam, że np. w sypialniach masz chłodniej niż w łazience ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czwartek był u mnie instalator. poprawił tam gdzie

ciekło odpowietrzył DZ i podłogówkę i coś się poprawiło.

Teraz pompa już się nie wyłącza z powodu zbyt niskiej

temp. DZ ale utrzymuje ją na poziomie -2 do -3. Pompa

pracuje około 20 do 22godz. na dobę. Czy u Was doświadzconych

pompiarzy:) teżtak było na początku grzania. Instalator

twierdzi, że to normalne bo to początek iwszysko się ustabilizuje??

Co o tym sądzicie?

 

20godzina na dobe przy zerowych temperaturach?? Wydaje mi sie ze duzo. Co by bylo przy -10 czy -15?? U mnie obecnie pompa chodzi okolo 8h na dobe. Pierwszy sezon. W domu 21stopni. 100% podlogowki.

U mnie też Jastrząb. A czytając to forum i te wszystkie zagadnienia dotyczące pomp niebe nie masz wrażenia, że w porównaniu z nimi to my mamy jednak święty spokój? Ma grzać i grzeje. ja tam nawet nie wchodzę do pomieszczenia, w którym jest sterownik. w domu 22 stopnie. Jak mrozy zelżały to pc włącza się tylko w nocy w taniej taryfie i nie wnikam jaka temp. dolnego źródła i tym podobne tematy. I o to chyba chodzi. A jak nie daj Boże coś się skiepści to jest serwis, który będę gnębić do upadłego choć na razie nie muszę.pozdrawiam. swimmer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam jeszcze o jedno: czy ktokolwiek kto używa pompy ciepła widział/widzi potrzebę sterowania temperaturą oddzielnie w każdym pokoju? Nie mówię tu o ustawieniu przepływów na stałe, ale o np. czasowym obniżeniu temperatury w danym pomieszczeniu do np. 16 stopni bo nie jest w ogóle używane.

Tak, widzę potrzebę, może nie sterowania każdym pokojem z osobna, ale wydzieleniem niektórych pomieszczeń np. poza głównym obrysem budynku, albo jakichś innych, które z założenia nie będą normalnie ogrzewane, a nie chcemy żeby zamarzły. Oprócz prawie 200m2 powierzchni normalnie ogrzewanej mam 40m2 pokój nad garażem tzw. "mrozownię", którego nie wliczam do powierzchni ogrzewanej i w którym zimą utrzymuję 10 stopni. Mam w nim 2 grzejniki stale zakręcone do gwiazdki. Kto powiedział, że automatyka jeśli jest to musi być wszędzie ? Przecież można założyć termostaty i siłowniki tylko w takich dziwnych pomieszczeniach, które się będzie chciało grzać inaczej. Jeśli ich nie będzie dużo (10-30%), to nie ma problemu i bufor dalej nie będzie potrzebny. Ważne żeby minimalny przepływ po zamknięciu wszystkich termostatów/zaworów był w okolicach wymaganego przez pc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie zaglądałem tutaj. Podzielę się danymi z pracy PC Nibe 1240 z pionowymi odwiertami 2x75m.

dom 200mkw, wszędzie podłogówka. Jeszcze nie mieszkamy, brak drzwi (zwłaszcza tych od garażu nieogrzewanego, co najbardziej boli :(); utrzymywana temp. 16 st (a i tak jest ciepło)., woda też czasami grzana do sprzątania.

 

PC odpalona 27.06.2009, stan na 23.01 (czyli te największe mrozy)

ilość uruchomień: 4082

czas pracy: 1732h

 

w te dni gdzie było -25st, przez 3 dni pracowała non stop. Ktoś może wie, gdzie w tej NIBE można sprawdzić, czy grzałki się załączały kiedykolwiek?

 

Wg mnie dobrze to wygląda, niepokoi mnie tylko ta ilość załączeń: czy tak częste załączanie jest ok?

 

My też nie mieszkamy i też brakuje u nas drzwi między garażem, a szatnią, dziurę zapchaliśmy czterema płytami styropianowymi i uzupełnilismy wełną - na razie działa.

Co do ilości uruchomień to zdaje się, że fabrycznie jest ustawione -60 stopniominut. Jeśli instalator działał tak jak nasz to popodłączał był, zostawił ustawienia fabryczne i znikł. Przestaw te stopniminuty na większą wartość jak ktoś wcześniej radził.

W modelu 1245 nie możesz sprawdzić ilości załączeń grzałki, tylko jej sumaryczny pobór kWh. Sprawdza sie to w menu 'informacje serwisowe' - 'podgrzewanie pomocnicze' - pewnie u Ciebie jest podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...