Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

1) kolektor pionowy to wiekszy COP pompy w porownaniu do poziomego

Ale i duzo drozsze wykonanie. COP przy poziomym mocno zalezy od rodzaju gruntu, zwlaszcza jego wilgotnosci. Pionowy jest stabilny w przeciagu sezonu. Poziomy moze byc gorszy pod koniec sozonu gdy sie grunt wychlodzi. Ale zawsze warto wiedziec jaki sie ma grunt. Ja mam 60metrow gliny i ilow. Pierwsza warstwa wodonosna jest na 60m. Nie odwazylem sie na kolektor pionowy, nie przecinajacy warstw wodonosnej. Do tego nad tymi 60-metrami gliny jest mokryu piach gliniasty bo wody opadowe wolno wsiakaja, wiec wydawalo sie to dobre pod kolektor pionowy. Jesli nie masz wslasnej studni (woda) i nie wiesz jak wygladaja warswy wodonosne, to propnpuje za pare stowek zrobic badaie geologiczne elektroporowe, ktore pokaze jakie masz wartwy ziemi, wartwy wodonosne itp. U mnie sprawdzilo sie bardzo dokladnie przywierceniu studni.

 

2) warto przewymiarowac pompe?

IMHO nie. Droga zabawa. Po za tym nie tylko pompe ale i dolne zrodlo, a wtedy koszt juz duzy,

 

3) czy standardowa firma od PC poradzi sobie z wpieciem w uklad wezownicy solarowej i regulacji nowego ukladu?
Jesli Ci na tym zalezy to pewnie sa rozwiazania przygotowane na to.

 

4) co moge jeszcze przygotowac pod pompe majac surowy otwarty (w projekcie PC nie byla planowana)

I

- Przejcie przez fundament na zewnatrz pod ruru od dolnego zrodla. Ale, pompy propanowe sa montowane na zewnatrz. Wtedy przejscie przez fundament musi byc odpowiednio duze bo rury bignac mocno ocieplone wtedy.

- jakies kable od miejsca gdzie stoi PC do sterownika pokojowego lub pogodowego na zewnatrz. Jaki zalezy od pompy

- pewnie zasilanie 3-fazowe z odpowiednim zabezpieczeniem w okolicy PC

- moze przejscia pod rury ogrzewania przez sciany/stropy??

-miejsca pod rozdzielacze jesli podlogowka a szafki wpuszczane w sciane?? Lepiej kuc teraz niz po tynkach :-)

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jesli nie masz wslasnej studni (woda) i nie wiesz jak wygladaja warswy wodonosne, to propnpuje za pare stowek zrobic badaie geologiczne elektroporowe, ktore pokaze jakie masz wartwy ziemi, wartwy wodonosne itp.

marcin

 

Tak samo radzila mi ciotka na stale mieszkajaca w Szwecji. Tam kazda firma od PC, jeszcze przed rozpoczeciem kalkulacji, robi badania gruntu i dopiero na tej podstawie dokonuja obliczen wlasciwych. Dobra wskazowka, na pewno tak zrobie. Mam tylko nadzieje, ze nasi krajowi projektanci PC beda umieli wykorzystac dane geologiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo radzila mi ciotka na stale mieszkajaca w Szwecji. Tam kazda firma od PC, jeszcze przed rozpoczeciem kalkulacji, robi badania gruntu i dopiero na tej podstawie dokonuja obliczen wlasciwych. Dobra wskazowka, na pewno tak zrobie. Mam tylko nadzieje, ze nasi krajowi projektanci PC beda umieli wykorzystac dane geologiczne.

 

To o czym pisalem, badanie elektrooporowe, to badanie geofizyczne. NIe wymaga zadnego wiercenia w ziemi, i daje tylko przyblizony wglad w rodzaj warstw. Jak mi wyslesz na priv adres mailowy to Ci moge podeslac wynik takiego badania.

 

Ale wiem tez, ze niektore polskie firmy maja w ofercie probne odwierty:

wierca dwie dziury oddalone od siebie (pewnie waskie wiec raczej to szybkie i tansze niz docelowy odwiert), jedna z nich chlodza (lub grzeja?) i mierza faktyczne przewodnictwo cieplne gruntu. Ale moze sa to odwiert docelowe, tylko ze przed ostateczna decyzja ile i jak glebokie odwierty maja byc, mierza i dopiero na tej podstawie decyduja czy wiercic glebiej lub wiecej. Szczegolow nie znam.

 

pzdr,

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uproszczeniu: pompa ciepła musi potrafić odczytać temperaturę wody w zbiorniku. Poza tym wężownica musi zapewnić odpowiedni przepływ wody, aby PC nie zgłaszała błędu przepływu.

 

Hm to nie kłopot ... każdy zbiornik ma krócce gdzie mogę zamontowac czujnik temp. Bardziej interesuje mnie powierzchnia węzownicy... Ty masz alterme... i zbiornik ale nie podaja nigdzie jaka jest powierzchnia wężownicy... gdzies udało mi sie znależ papier na 1.06m2 i podobna wartosc uzyskalem w odpowiedzi od daikina...

a podany wczesniej w linku zbiornik ma 1.5 m2 i kosztuje jakies 1500 zł..... Jest tez Firma Galmet ktora robi zbiorniki tzw MAXI i wężownica w 300 l ma 3.8 m2 a to juz oddaje nieżle ciepło:) tylko po rabatach kosztuje jakies 3500.

wsumie i tak taniej niz w Daikinie.

To mnie troche zastanawia czemu tyle każą sobie płaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie. Zabrałem się właśnie do kończenia mojej studni kolektorowej i mam mały problem. Rozdzielacze co je sobie przygotowałem rok temu trochę nie pasują do tego co zostało wykonane. Potrzebuję połączyć te moje rurki pe z rozdzielaczem jakimiś elastycznymi rurami fi32 i fi40. Ma ktoś pomysł jaka rura będzie trwała i w miarę tania? Może wąż PCV się nada? Parametry ma całkie dobre, temp.pracy od -20 tylko jak z żywnotnością?

 

http://www.progbit.pl/www/04/pol/wezepcv.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowili, ze znaja kilka przypadkow niedogrzania domow przez PC oraz maksymalizacji rachunkow pradowych przez grzalki wspomagajace.

Dobre, przecież wszystkim możesz niedogrzać, wystarczy kupić źródło ciepła o zbyt małej mocy w stosunku do zapotrzebowania na ciepło lub mieć aż tak duże zapotrzebowanie na ciepło, żeby źródło ciepła nie wydalało. I to obojętnie, czy ekogroch, gaz czy pc. Z pc jest łatwiej popełnić błąd, bo moce są mniejsze. Co zrobić ? Dobrać źródło ciepła do zapotrzebowania i zminimalizować zapotrzebowanie na ciepło. Odnośnie grzałek, to jeśli są, to każdy użytkownik może je albo włączyć albo wyłączyć i zablokować ich używanie, więc nie widzę problemu - nie będą niekontrolowanie nakręcać licznika. Decyzja należy do użytkownika. Odrębna sprawa, to czym wtedy ewentualnie dogrzać, gdy się zrobi za zimno - u mnie się nie robi ;-) . Może np. kominkiem, czy czymkolwiek innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie sa "topowe" to pojecia nie mam (Mitschubishi?).

copeland

1) kolektor pionowy to wiekszy COP pompy w porownaniu do poziomego

Teoretycznie tak, ale w praktyce okazuje się (poczytaj wcześniej w tym wątku) że część osób (nie wszyscy) mają problem z temperaturami na pionowym i osiągają temperatury ujemne. Dlaczego ? Bo ze względu na cenę łatwiej jest niedowymiarować pionowy niż poziomy i teoria często nie chce się sprawdzać. Nie bój się poziomych.

2) warto przewymiarowac pompe?

Zależy jakim kosztem - tanim tak. Lepiej wtedy korzystasz z taniej taryfy, gdzie prąd jest tańszy o połowę, a więc "finansowy COP" rośnie z okolic 4 przy jednotaryfowej do okolic 7 przy taniej taryfie w okolicach 90%.

4) co moge jeszcze przygotowac pod pompe majac surowy otwarty (w projekcie PC nie byla planowana)

Przede wszystkim podłogówkę w 100% ogrzewanych pomieszczeń (poza garażem) i doprowadzenie od rozdzielaczy do pompowni grubszą rurą (np.28 lub więcej) zwłaszcza jeśli rozdzielacze masz daleko od przyszłej pompowni. Jeśli są w pompowni, to zrobisz to na etapie podłączenia pc. Resztę da się zrobić w każdej chwili. Choć przydadzą się 3-fazy w pompowni, przepusty w fundamentach i w zasadzie tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedzi. Wszystkie zapisuje bo mozna te wszystkie sprawy pozalatwiac (przepusty pod fundamentem-bez problemu, elektryka, itd.). Jesli chodzi zas o rodzaj zrodla to ja dlatego mam mieszane odczucia do poziomego, ze naczytalem sie o wychladzaniu gruntu i ze drzewek na da takim kolektorem nie posadze i ze w ogole tam moze byc kicha ze wzrostem czegokolwiek (chociaz dzialka duza, 1600m2). Myle sie? Przeczytalem "czarnowidzkie" posty? Poza tym jako rezerwe taktyczna planuje kominek z turbinka rozprowadzajaca cieple powietrze (nagrzane od rury spalinowej). Z OZC dom wychodzi 5cio litrowy (niech bedzie 6cio w realu). Chyba trzeba sie umocnic psychicznie bo ciagle slysze rozne narzekania na ta technologie. A jakbyscie mi firme zaproponowali z duzym doswiadczeniem to tez bym sie nie pogniewal. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maysee: z tym sadzeniem nad kolektorem poziomym to też jakieś zabobony.

U mnie praktycznie cały teren poza budynkiem znajduje się nad kolektorem.

Temp w ziemi do końca zimy ( a jaka była każdy widział) nie spadła poniżej 0.

Roślinność mi tak wystrzeliła na wiosnę że muszę szybko szukać podkaszarki bo niedługo ogrodzenia nie będę widział :p

 

U mnie sama mokra glina więc na poziomy idealne warunki, w piachu może nie być tak różowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi zas o rodzaj zrodla to ja dlatego mam mieszane odczucia do poziomego, ze naczytalem sie o wychladzaniu gruntu i ze drzewek na da takim kolektorem nie posadze i ze w ogole tam moze byc kicha ze wzrostem czegokolwiek (chociaz dzialka duza, 1600m2)..

 

Zarowno kolektor poziomy jak i pionowy, zeby dzialal dobrze musi byc dobrany pod wzgledem wydajnosci i zapotrzebowania na energie. Jak pionowy bedzie za maly do rodzaju gruntu i zapotrzbowania na cieplo, to tez sie bedzie wychladzal grunt. Bez wzgledu czy to jest poziomy na 1.5m, czy pionowy na 30m, cieplo musi do niego doplywac - i jak to cieplo bedziesz za szybko odbieral to bedzie kiszka.

Czyli krotko, nie powinno byc miedzy nimi duzej roznicy jesli sa dobrze dobrane.

Moim zdaniem, jesli dzialka jest duza, a grunt odpowiedni to nie ma sie po co pakowac w pionowy (bo drozej).

Pionowy gdy nie ma miejsca nadzialce, lub grunt do luftu.

 

Poziomy sie szybciej i latwiej zregeneruje latem od sloneczka.

 

Drzew na poziomym nie posadzisz, ale krzewy i insze badyle jak najbardziej.

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektor czy to poziomy czy pionowy to jednorazowy wydatek. Uważam, że jeżeli dla kogoś nie jest problemem wydatek kilku tysięcy więcej to powinien zrobić pionowy. Mam dużą 15 arową działkę i nie było problemy z miejscem na poziomy. Jednak wybrałem drugie rozwiązanie bo nie byłem pewien czy za kilka lat mając tanie ogrzewanie PCi nie wykopie sobie np. basenu lub wybuduję coś na miejscu gdzie powinien być kolektor. Plułbym sobie w gębę gdybym nie zdecydował się na pionowy, a tak święty spokój za kilka tyś. złotych-bezcenne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla małego domku może to kilka tysięcy, dla większego będzie kilkanaście albo kilkadziesiąt różnicy.

Argumenty typu "może za kilka lat wybuduję sobie basen" są dla mnie niepoważne, takie inwestycje planuje się razem z domem.

Dla niewielkiego przeciętnego domku poziomy kolektor daje wyższe koszty roczne o jedynie 100, góra 200zł więc sensowne jest rozważanie poziomego jeśli tylko teren pozwala. Jeśli działka mała lub suchy piach to trzeba kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i masz, ale dla mnie lepszym rozwiązaniem by było kupienie tańszej pompy i tańszego kolektora i tym samym zaoszczędzenie 30tys, a nie 15 ;-) Ja mam poziomy i temperatury gruntu już w maju wzrosły do 9 stopni, więc z tym wychładzaniem to zabobon. Parę małych drzewek owocowych też mam między rurami, obecnie można bez problemu kupić niskopienne, owocówki o słabym wzroście, więc i małym systemem korzeniowym.

Co do 150m rury PE32, to można ją rozciągnąć w spiralę np. 1,5x20m. Fajny opis wraz z wymiarowaniem jest na http://www.hubomag.pl/do_pobrania.html w serii źródełko energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znowu nie w temacie ale mam takie pytanie: czy ogrzewacie kotłownię? Pewnie już gdzieś to było, ale choć przeczytałem cały wątek nie skupiłem się na tym a znowu czytać wszystko...hmmmm... więc pytam czy jest sens ogrzewania tego pomieszczenia, a jeśli tak to przy kłaść tam podłogówkę czy może mały kaloryferek żeby tylko nie zamarzło? Przewiduję instalację Althermy i na pewno w kotłowni oprócz samej pompy będzie zbiornik CWU. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie ogrzewam -i cale szczescie bo to jest jedno z najcieplejszych miejsc w domu :)

Ja mam tam rozdzielacz instalacji z parteru, PCi, reku, hydrofornie,skrzynke elektr. a dodatkowo drzwi do garazu, metalowe antywl. , komin (wieksze straty ciepla).

Urzadzenia sporo ciepla generuja, dalem w pom. gospodarczym wyciag wentylacji mech. zeby troszke tego ciepla odzyskac

Zapomnialbym, w zimie nie mialem drzwi wewnetrznych i bylo cieplo to co dopiero z drzwiami...

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...