Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Też tak myślę.

Jestem prawie pewien, że nie działa jeden z odwiertów.

Dokładnie to mam trzy odwierty, studnię i 1 wejście do domu. W studni mój super wykonawca zamontował rozdzielacz.

Rozdzielacz jest bez rotametrów czyli nie można wyrównać przepływów. Zrobił to podobno sprawdzając temperaturę - byle jakim termometrem przykładając go do kolejnych wejść i wyjść- masakra.

Dwa - w studni zbiera się woda gruntowa bo studnia nie ma dna. Przy takich temperaturach jak teraz to się nie dostanę do rozdzielacza.

 

Jego temperatura zamraża wodę i ... nie będę tu przeklinał.

Tak więc skoro mam około 160 mb odwiertów to powinno być ok a nie jest czyli raczej mam za mało czynnych odwiertów.

 

Przepływomierze to żaden problem, ale raczej w lato trzeba je montować. Ja mam i na prawdę jest to dobra opcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wiem, że w lato, ale ja ich nie mam,w to lato co było wziąłem innego wykonawcę i chciał całą studnię wymienić, a to jest koszt min 5000zł.

Niestety to mi się nie uśmiecha i dalej kombinuję, jeżeli nawet muszę wydać te pieniądze to chcę mieć pewność, że potem będzie OK.

Niestety wykonawca tego mi nie gwarantuje więc dlaczego mam drugi raz ryzykować.

Mogłem wybrać od początku inną firmę, która była ok 10000 droższa, ale wtedy wydawało mi się to niepotrzebne, a teraz to już sam nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie poza studnią??

 

... Jak sam zauważyłeś instalacje robią ludzie, a ludzka istota omylna jest ;)

rury kolektorów w którymś momencie (te ok 2 m pod ziemią) zmieniają swój pionowy kierunek w poziomy (w stronę studni) i to jest moim zdaniem miejsce newralgiczne, które przy odrobinie nieuwagi, niewiedzy, partactwa i innych takich przyczyn może być kluczowe dla niejednej instalacji...

wystarczy że któryś z Panów niechcący nadepnął gumowcem na rurkę....albo piwko już stygło i koparkowemu się śpieszyło więc zepchnął na niewiadomo jak ułożoną rurkę kilka ton ziemi... różna rzeczy się zdarzają....

zrób jak mówi adamuss, sprawdź po kolei każdy kolektor, będziesz widział czy jest drożny i będziesz mógł sprawdzić jakie są na nim temperatury...no i oby nie spełniły się moje mroczne wizje... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ktoś ma może namiary na niedrogie studnie kolektorowe na 3-4 pętle.

Myślę, że wymienię moją studnię w całości, ta którą mam jest nie szczelna ( rozdzielacz jest w wodzie) no i nie wiem co z przepływami kolejnych odwiertów. Tak więc doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie wymienić studnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce zrobić samemu pompę ciepła. Czy ktoś robił? Może podzielić się informacjami? Jakie części? Jak zrobić? Dom 150m2. Wszędzie podłogówka.

Trochę znajdziesz na elektrodzie. Kiedyś myślalem nad tematem ale po podliczeniu wszystkiego za przybliżoną cenę kupisz mniej markową pompę. Czy zrobisz trudno powiedzieć skoro pytasz jakie części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

ta którą mam jest nie szczelna ( rozdzielacz jest w wodzie) no i nie wiem co z przepływami kolejnych odwiertów. Tak więc doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie wymienić studnię.

 

...widzę, że podejmujesz pochopne decyzje w ciemno ;)

to że rozdzielacz jest w wodzie niczemu nie szkodzi... zanim wydasz kilka tys na nową studnię sprawdź po kolei każdą pętlę...

studnie zawsze możesz wymienić, na szczelną, wyższą, albo zieloną w kropki jeśli będziesz chciał... ;) ale zanim ją wymienisz upewnij się że jest uszkodzona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawość czy próba ograniczenia kosztów?

 

Jeżeli ciekawość, tutaj znajdziesz gotowy sterownik: http://www.compit.pl/katalog/17-regulatory-do-pomp-ciepla/produkty/pogodowy-regulator-jednosprezarkowej-pompy-ciepla/r324_16.html

 

Jeżeli próba ograniczenia kosztów PC - napisz więcej jakiej mocy pompy potrzebujesz i jaki dom chcesz ogrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ktoś ma może namiary na niedrogie studnie kolektorowe na 3-4 pętle.

Myślę, że wymienię moją studnię w całości, ta którą mam jest nie szczelna ( rozdzielacz jest w wodzie) no i nie wiem co z przepływami kolejnych odwiertów. Tak więc doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie wymienić studnię.

NIE MA niedrogich szczelnych polietylenowych studni kolektorowych. Jest kilku producentów ale ceny podobne, nie niskie.

Wszystko to kompromis. Masz pewnie wersję Low-cost.

Ale i ta wersja powinna działać. Jeśli nie działa to niech się tym zajmie Twój instalator, za to zapłaciłeś.

Jeżeli wszystkie odwierty są podobnej długości to nic Tobie nie pomogą rotametry (tak sądzę) - opory przepływu masz w takim razie podobne. (znowu pytanie do Twojego wykonawcy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ktoś ma może namiary na niedrogie studnie kolektorowe na 3-4 pętle.

Myślę, że wymienię moją studnię w całości, ta którą mam jest nie szczelna ( rozdzielacz jest w wodzie) no i nie wiem co z przepływami kolejnych odwiertów. Tak więc doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie wymienić studnię.

 

hmm.. no i co z tego, ze jet w wodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moze na wstepie:Jestem nowy i chetnie korzystam z waszych rad i spostrzezen,ale brakuje mi kilku odpowiedzi.Obecnie zdecydowalismy sie na Pompe Ciepla marki IVT,Model to Greenline HT Plus 11,ale nadal sledze ten temat,nadal przegladam internet w poszukiwaniu dobrych i rzetelnych wykonawcow i doradcow.Zaznacze ze mamy domek o powierzchni uzytkowej 250m/kw plus garaz 46m/kw ktory nie bedzie ogrzewany.Chcemy podlogowke na calosci(250) i do tego dopasowac pompe.Wiem ze wiekszosc z was Panowie i Panie przerobila ten temat wielokrotnie ,oraz wielokrotnie miala dylemat co do wyboru pompy,na co musze zwrocic uwage przy wyborze pompy,na co musze zwrocic uwage przy zakladaniu podlogowki i najwazniejsze..na co zwrocic uwage przy podpisywaniu umowy z wykonawca?

Pozdrawiam

Tomek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...pompę jak widać już wybrałeś (bardzo dobry wybór) , jest jeszcze jedna fajna marka w tej grupie cenowej, jak chcesz to powiem Ci na PW żeby nie było że naganiam ;)

moc pompy dobrałeś na podstawie OZC? jeśli nie to proponuję lekko pow przeciętnej zaizolować dom.

zwróć uwagę na prawidłowe i w odpowiedniej wielkości wykonanie dolnego źródła bo to jeden z kluczowych elementów systemu, podłogówkę wypadałoby przeliczyć żeby dobrać odpowiednie rozstawy rurek, umowę podpisz taką, żeby zabezpieczała dobrze Twoje interesy hehge (lepiej jak jedna firma robi cały system - wtedy odpowiedzialność za całość spoczywa na jednym podmiocie, jak to rozdzielisz to w przypadku problemu ciężko będzie znaleźć tego kto problem rozwiąże ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...