Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Masz mocno przewymiarowaną PC.

 

Wiesz, na dom 140m2 PCi 11kW to juz sporo daje do myslenia.

 

@hypcio, chyba nie masz zbyt "dobrego" ocieplenia domu skoro taka wielka PCi musiales montowac?

Kwota jaka wydales tez nie nalezy do najnizszych ale tutaj mocno zalezna jest min. od zuzycia cwu (min.od ilosci osob)

2 150 zl tylko w II taryfie to spore masz zucycie pradu na Swoja PCi.

Mozesz podac w kWh ile Cie to wynioslo rocznie tzn. co+cwu i dla ilu osob i jakiej powierzchni podlog ogrzewanych (powierzchnie uzytkowa znamy to 140m2).

Ja grzeje dom do temp.21,5*C a zbiornik cwu ma pojemnosc 175l i grzeje go dla dwoch osob do temp. ok. 50*C-55*C trzy razy dziennie.Koszt takiej "przyjemnosci" rocznie wynosi ok. 1 400 zl (co+cwu) a PCI pracuje zima ok. 70/30 - II/I taryfa

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No tak, ale wiesz ze 600-700 kWh to miesieczne zuzycie PCi na co+cwu np. u mnie z sezonie zimowym..

Wlasnie o te roznice chodzi

 

Pzdr.

 

Swoją drogą to dziwne, 100% zużycia w taniej taryfie i tak duże zużycie. Dom nie może być durszlakiem. No chyba że rano +22 a wieczorem 16. Dziwne to dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję zakup PPC Hewalex 3,8 kW do CWU i grzanie nią także CO w okresach przejściowych [wystarczy odkręcić zawory] – a może polecicie lepszy wyrób w podobnej cenie ?

 

Jako, że znacie się na PC mam pytanie czy dobrze to wymyśliłem:

- wlot powietrza do PPC kanałem wentylacyjnym komina,

- wylot do instalacji WM [trójnik za rekuperatorem i zaślepka kanału wyjściowego z reku (lub przepustnica w droższej opcji) lub na zewnątrz kanałem dolotowym powietrza do kotła (fi 160) - przełączane ręcznie w zależności od tego czy chcę chłodzić dom czy nie,

- wlot zimnej wody z powrotu instalacji - wpięcie przy kotle na ekogroszek,

- wylot wody ciepłej - pomiędzy kotłem na ekogroszek a pompami CWU, CO

 

Będę mógł sterownikiem kotła na ekogroszek sterować pompami CWU, CO tak, żeby po nagrzaniu CWU włączała się pompa CO i dogrzewała dom [a termostat w salonie będzie wyłączał pompę CO gdy temperatura będzie odpowiednia].

Grzejniki mam zwykłe, ale przewymiarowane, więc powinny dawać radę przy dodatnich temperaturach - zwłaszcza, że nawet przy -25 na zewnątrz wystarcza, że mam w instalacji 52 st na zasilaniu.

 

Czy wg Was to powinno działać czy będę żałował ?

 

Czy warto przy okazji uruchomić 2 taryfę [grzanie zapewne będzie najbardziej potrzebne w nocy i nad ranem gdy jest najzimniej] ?

 

Dodam, że do samego CWU latem potrzeba mi zaledwie 2 kg węgla/dobę [kupiony po 830 zł/tonę], zasobnik CWU ma 120 litrów, ale mogę PPC grzać także kocioł na ekogroszek w którym jest 80 litrów wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą to dziwne, 100% zużycia w taniej taryfie i tak duże zużycie. Dom nie może być durszlakiem. No chyba że rano +22 a wieczorem 16. Dziwne to dla mnie.

 

Druszlakiem to nie jest ale przy liczbie 4 do 5 osób w domu wiec zużycie cwu również należy wliczyc no i koszty niestety znowu rosną. Średnie cop to około 3.6. Jeśli chodzi o energie to cena to około 0,35 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, mamy pompę ciepła o mocy 8kW wraz ze źródłem poziomym, dom o powierzchni 170m2 i rachunki średnio rocznie wahają się za ostatnie 3 lata 400-450zł/miesięcznie. Nie do końca orientuję się ile w tym pożeramy samego prądu na gotowanie pieczenie i używanie prądu w domu i sprzętach /posiadanie 3 dzieci = 2x dziennie zmywarka, przynajmniej 3x tyg wielka 8kg pralka,do tego zamrażarka na stanie i całonocne świecenie lampki u dzieciaków/,ale wydaje mi się że te wydatki są bardzo przyzwoite- co na to eksperci branży? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, my grzejemy pompą dom o powierzchni 150m2 i rachunki za prąd oscylują na poziomie 350-370/miesięcznie. Latem około 200 - w tym jest rekuperator chodzący non stop i inne domowe urządzenia typu płyta ceramiczna i takie tam :). Dom jest ocieplony 10 wełny, w dachu 30 wełny i do tego zamontowaliśmy okna 3-szybowe. Wydaje mi się że też nieźle :) A swoją drogą ta pompa o była jedna z lepszych decyzji w trakcie budowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cież się tak szybko,jak tobie coś walnie to odczujesz to bardziej niż sąsiadka ;)

Zwłaszcza,że w tamtych czasach pompa kosztowała kosmiczną kasę :)

 

Nie przesadzaj. Mam PC od trzech lat i nawet raz się popsuła. Koszt naprawy 50zł i 5min własnej pracy. W tym samym czasie drogi kocioł "Klimosza" mojego kolegi popsuł się 6 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj. Mam PC od trzech lat i nawet raz się popsuła. Koszt naprawy 50zł i 5min własnej pracy. W tym samym czasie drogi kocioł "Klimosza" mojego kolegi popsuł się 6 razy.

 

Może dla tego się tak działo, że kolega nie był przedstawicielem Klimosza? Przedstawiciele/handlowcy to najszczęśliwsza cześć naszego społeczeństwa. Nic się im nie psuje, a jeżeli już się coś popsuje to są to drobne i bezproblemowe naprawy. Problemy z awaryjnością, serwisem, ceną są tylko u konkurencji – najczęściej tej która najbardziej zagraża. Tacy formowi szczęśliwi ludzie, którzy swoje szczęściem chcą za wszelką cenę sprzedać innym. Im więcej uszczęśliwią tym więcej mają z tego satysfakcji. Prawda ? – Prawda :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumacz mi proszę

1. W jaki sposób biorąc pod uwagę cenę PC udaje się utrzymać tak niską cenę części zamiennych oraz ich dostępność w okresie użytkowania uzasadniającym poniesione nakłady -(10, 20, 30 lat?)

 

2. W jaki sposób biorąc pod uwagę stosunkowo słabe rozpowszechnienie technologii (w porównaniu np. do ilości kotłów na paliwa stałe lub gaz ziemny), a wiec stosunkowo małej konkurencyjności, udaje i uda się utrzymać niską cenę serwisu ? Może paliwo kupują taniej? zwolnienia w ZUS, US? Może większa możliwość pracy na czarno, bo ludzie przy tak niskich nakładach inwestycyjnych nie żądają faktur za montaż i naprawę? Ewentualnie pracują dla samej satysfakcji uszczęśliwiania innych?

 

3. W jak sposób, biorąc pod uwagę obecne tendencje w elektronice, motoryzacji, AGD, RTV i innych, gdzie sprzęt ma z góry określoną trwałość i najczęściej nie przekracza ona 6 lat i z samego założenie po tym okresie jego naprawa jest nieopłacalna z uwagi na brak części zamiennych lub nowe, tańsze ewentualnie bardziej komfortowe wersje tego samego produktu, uda się osiągnąć tak wspaniałą długowieczność pomp ciepła?

 

4. W jaki sposób naprawić PC za 50 zł w sytuacji w której koszt naprawy zwykłej pralki, lodówki, kuchenki, u „wioskowej złotej rączki” przekracza lekko 200 zł,a po ok. 5-6 latach jest niemożliwy lub nieopłacalny? O poważniejszej naprawie auta lub naprawach przez autoryzowany serwis czegokolwiek nawet nie wspomnę.

 

Cuda Panie, cuda. U przedstawicieli handlowych cuda się zdarzają - szkoda że tylko u nich, a w zasadzie w ich opowieściach ;-)

Edytowane przez Regut1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...