Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Co do płotu energetycznego albo sopla lodu, to chyba prościej byłoby puścić glikol z pompy ciepła przez kolektory słoneczne. Kolektorem słonecznym można albo wspomóc kolektor gruntowy albo go całkowicie zastąpić.

http://www.bwk.tue.nl/bps/hensen/team/past/master/Mierlo_2011.pdf

 

 

Takie pytanko - czy skoro dom dobrze ocieplony, z wykresów ogrzewania podłogowego wynika, że temp. zasilania 27'C i rurki co 20cm, to czy tak faktycznie kłaść rurki, czy gęściej? Jak to się ma do zasilania pompą ciepła?

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To jest pewna "modernizacja" powietrznej pompy ciepła "Sopel Lodu" z oznacznikiem X - produkowanej kilka lat temu. Tam też był kolektor gruntowy bezpośredniego parowania.

"Sopel lodu" pamiętam (oznacznika X nie kojarzę) - parownikiem były potężne wolnostojące radiatory + szczątkowy kolektor gruntowy.

"Szału" ze sprawnością w zimie to raczej nie było. Ciekawe, jak układ radził sobie z wysokim parowaniem latem? Przecież taki radiator w słoneczny dzień nagrzewa się do wysokich temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to się ma do zasilania pompą ciepła?

 

Im niższa temperatura zasilania CO, tym wyższy COP PCi. ale ten rozstaw liczony jest (powinien) dla delty t około 40 stopni - czyli pozostałbym przy rozstawie wyliczonym.

Edytowane przez sSiwy12
wkleiłem cytat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież taki radiator w słoneczny dzień nagrzewa się do wysokich temperatur.

 

Firma znana z wielu "innowacji" (np. twierdzili, że rurki ogrzewania podłogowego powinny być na gruncie - bez izolacji), stwierdziła, że w takim przypadku ten kolektor działa jak kolektor solarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajcie, że dużo działki potrzeba - wystarczy poszerzyć wykop pod dom o 2 metry w każdą stronę.

Można włożyć dookoła fundamentów ze 100 - 150 mb rury, a to wystarcza dla pompy ciepła 3-4kW. Jak dom ocieplony 25-30cm styropianu to wystarczy

 

Fizyka twierdzi inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę bardzo, ale to bardzo złośliwy.

 

Jeśli mierzyć poziom fachowości, poziomem wiedzy (w zasadzie ogólnej), to miernota straszliwa panoszy się w śród instalatorów PCi.

 

Nikt nie mówi, że nie będzie działać, bo będzie tylko jakim kosztem ?

Kosztem ogrzewania tegoż budynku - fizyka i jej podstawowe założenia tak twierdzą.

Kiedyś znany producent PCi proponował pompy P/W zasilane powietrzem czerpanym z wnętrza budynku - tu jest bardzo podobna zasada, tylko subtelniejsza, część energii "wyciągniętej" z pod budynku, będzie uzupełniany ogrzewaniem tego budynku, a im więcej pozyska się, tym więcej trzeba będzie uzupełnić.

 

Dodam do tej złośliwość, następną.

 

Pisano o tym, że kolektory gruntowe na szkodach górniczych ulegną zniszczeniu. Nie ulegną, bo zainstalowanie tam kolektora, podlega pod prawo górnicze, a procedury są długie i kosztowne. To taki przytyk do znajomości przepisów przez instalatorów pomp P/W.

 

witam

 

proponuję zapoznać się z systemem, który załączałem wcześniej

i tym:

http://www.pro-vent.pl/gwc-pompa-ciepla,0.html

(jak byś wszedł "głębiej" wcześniej w podaną stronę to byś tam to znalazł)

toż tak się na zachodzie już dawno robi

b. duża ilość sklepów typu "nasza biedronka" jest tak ogrzewanych i chłodzonych

 

jest izolacja - kolektor na odpowiedniej głębokości w obiekcie, o którym wcześniej pisałem na głębokości 2m

cóż działa

 

zaprojektowane przez osoby, które się na tym znają, posiadły odpowiednią wiedzę

one się pod takimi projektami podpisują i biorą za to odpowiedzialność

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod projektem wspomnianej pompy P/W czerpiącej z domu, też ktoś się podpisał - a i sprzedali sporo egzemplarzy.

 

Tyle, że był to ich gwóźdź do trumny - z wiodącego producenta do ogona stawki.

 

witam

 

robili szajs - to nie ma się co dziwić

 

obecnie wielu producentów pomp ciepła wykorzystuje ciepło z powietrza z pomieszczeń do ogrzewania c.w.u., działa ale to dużo mniejsza skala

można się zastanawiać jaka jest "sumaryczna" sprawność całego "sytemu: urządzenie do c.o. + pompa do c.w.u."

 

kolektory, wymienniki pod budynkami, "brukiem" na zachodzie już od wielu lat są stosowane i działają z dobrym skutkiem wbrew niedowierzaniom "niektórych"

 

dodam, że pozyskiwanie ciepła z pomp ciepła do tej pory wielu nie może uwierzyć

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dla przypomnienia:

 

 

Nikt nie mówi, że nie będzie działać, bo będzie tylko jakim kosztem ?.

 

2. Kosztem zużytej energii.

 

3. Ale to wyjdzie dopiero przy zastosowaniu w takim budynku, "normalnego" kolektora, albo pompy P/W, bo okaże się, że budynek posiada mniejsze zapotrzebowanie na energię, bo nic jej nie "kradnie" od spodu - upraszczając całość zagadnienia.

 

4. Pomijam już to, że mowa była o kolektorze glikolowym, a Ty wpinasz się z GWC i ogrzewaniem i chłodzeniem nadmuchowym (z zasady) - nie mniej jednak, to nawet w tym przypadku pkt. 3 jest nadal aktualny.

Edytowane przez sSiwy12
podkolorowałem w cytacie, dopisałem pkt.4.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dla przypomnienia:

 

 

 

2. Kosztem SCOP.

 

3. Ale to wyjdzie dopiero przy zastosowaniu w takim budynku, "normalnego" kolektora, albo pompy P/W, bo okaże się, że budynek posiada mniejsze zapotrzebowanie na energię, bo nic jej nie "kradnie" od spodu - upraszczając całość zagadnienia.

 

witam

 

pisać można wiele

"stukać" na forum również

 

firma, o której piszę - wszystko ma opomiarowane

sprawność (tylko ogrzewanie) za okres zeszłego roku wyliczona na poziomie dokładnie 3,66 (pewnie zostali "okradzeni" o 1 lub 2 dziesiąte, no może 3, bo "normalnego" kolektora nie mogli zrobić:lol2:)

czy to dużo?, czy mało?

 

a koszty:

Nikt nie mówi, że nie będzie działać, bo będzie tylko jakim kosztem ?.

koszty które akceptują, są z nich b. zadowoleni, właściciele są Niemcami, liczyć to oni b. potrafią

tanio to (wg mnie często) nie zawsze najlepiej

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawność (tylko ogrzewanie) za okres zeszłego roku wyliczona na poziomie dokładnie 3,66

 

Czekałem na ten (taki) wpis - a jaki ma być COP, skoro powietrze w GWC ogrzewane jest (częściowo) budynkiem ?

 

Wystarczy zrobić OZC, uwzględniające, że pod budynkiem (posadzką) nie będzie stała temperatura 10 stopni, tylko dużo niższa i wtedy "wyjdzie" ile energii z budynku pobiera GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wystarczy zrobić OZC, uwzględniające, że pod budynkiem (posadzką) nie będzie stała temperatura 10 stopni, tylko dużo niższa i wtedy "wyjdzie" ile energii z budynku pobiera GWC.

Mam GWC rurowy pod budynkiem,pod izolowaną 20cm styro płytą fundamentową,gdzie mostki termiczne do gruntu ograniczone są do minimum,przez całą zeszłą zimę temperatura za GWC nie spadła poniżej 6st.C mimo tego,że w domu nie grzało się za często,a jak już to do temp.max.14st.C także o stratach ciepła do gruntu takich,żeby "ogrzać " powietrze w GWC nie może być mowy.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tylko ze to nie jest DZ a zmodyfikowna "zwirowka". Obciazenie cieplne jest wielokrotnie mniejsze niz wymiennika gruntowego pompy ciepla i do tego jest "ladowne" latem jako regeneracja. To nie ta bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....do temp.max.14st.C także o stratach ciepła do gruntu takich,żeby "ogrzać " powietrze w GWC nie może być mowy.

 

Tyle, że jak będzie chodziło ogrzewanie podłogowe, to delta t zwiększy się i to sporo.

Po drugie Ty nie pompujesz przez GWC powietrza do zasilania PCi, GWC nie jest kolektorem dla PCi P/W - chyba jest różnica ?

I po trzecie z czego GWC czerpie energię - z geotermii czy solarnej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tyle, że jak będzie chodziło ogrzewanie podłogowe, to delta t zwiększy się i to sporo.

Po drugie Ty nie pompujesz przez GWC powietrza do zasilania PCi, GWC nie jest kolektorem dla PCi P/W - chyba jest różnica ?

I po trzecie z czego GWC czerpie energię - z geotermii czy solarnej ?

Zobaczymy jak będzie tej zimy,nie sądzę,żeby były drastyczne różnice na plus z GWC.

Wsysam przez GWC 100m3/h.

GWC pod domem na pewno nie korzysta ze słońca czy opadów przy regeneracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jak będzie tej zimy,nie sądzę,żeby były drastyczne różnice na plus z GWC.

Wsysam przez GWC 100m3/h.

GWC pod domem na pewno nie korzysta ze słońca czy opadów przy regeneracji.

 

uu to teraz mnie wprawiles w konsternacje.. wczesniej nie chciales zdradzic skad masz ta energie w gwc.. adam Ci przyszedl z odsiecza, ze my ryby w wodzie i piasku zyjemy, a Ty teraz mowisz, ze na pewno nie od sloneczka..

no jak masz pod domkiem jakis punkcik geotermalny to ojciec Tadeusz skorzysta.. geologiem nie jestem to sie nie znam na odstepstwach od normy...

 

tylko powiedz w takim razie otwarcie wiesz, czy nie wiesz skad masz ta energie?? bo jak wiesz i umiesz laikowi wyluszczyc to chetnie poslucham, a nawet i skopiuje dobre rozwiazanie, na koniec podziekuje i sie podziele z innymi..

 

a moze na slasku sa wyzsze rozpady radioaktywne po tych kopalniach to wtedy nie mam pytan..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
uu to teraz mnie wprawiles w konsternacje.. wczesniej nie chciales zdradzic skad masz ta energie w gwc.. adam Ci przyszedl z odsiecza, ze my ryby w wodzie i piasku zyjemy, a Ty teraz mowisz, ze na pewno nie od sloneczka..

no jak masz pod domkiem jakis punkcik geotermalny to ojciec Tadeusz skorzysta.. geologiem nie jestem to sie nie znam na odstepstwach od normy...

 

tylko powiedz w takim razie otwarcie wiesz, czy nie wiesz skad masz ta energie?? bo jak wiesz i umiesz laikowi wyluszczyc to chetnie poslucham, a nawet i skopiuje dobre rozwiazanie, na koniec podziekuje i sie podziele z innymi..

 

a moze na slasku sa wyzsze rozpady radioaktywne po tych kopalniach to wtedy nie mam pytan..

Coby jeszcze naciągnąć kurtynę tajemniczości to pod płytą na gł.80cm mam podbudowę z kruszywa nie podciągającego wody a wody gruntowe wg badań geologicznych mam na gł.poniżej 2m ;)

Akurat pod domem mam czynne wyrobiska kopalniane,gdzie chłopaki fedrują to być może od ich ciężkiej pracy grunt się grzeje a jak wiadomo "tylko ciepłe kowadło nie idzie do góry ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój M właśnie wrócil z targów budowlanych z Ostródy (gdzie otrzymali nagrodę za pc), było bardzo, bardzo dużo ludzi, rozmawiali z różnymi klientami, tymi co zaczynaja budowy, budują bądź mają domy. Rozmawiali również z ludźmi, którzy posiadają pc gruntowe, zdania były podzielone. Jednii byli zadowoleni inni śrenio, ale NIKT nie potwierdził że koszt sezonu to 1500zł NIKT!!!!Był klient który ma dom i wybudowal dwa dla dzieci, córka ma pc gruntową i jest zadowolona, ale do swojego domu szuka pc-pw. Był też klient który zajmuje się ogrodami, buduje obecnie dom, uwzględniając 'pomyłki' swoich klientów z róznych etapów budowy. 8 z 10 klientów którzy mieli pc gruntowe na przełomie kilku lat wydało 8-12 tys na usuwanie usterek, a pc kosztowały ich 40tyś wzwyż... Powiedzcie mi jak to jest że na forum gruntowcy wychwalają pompy gruntowe pod niebiosa, a klienci mówią coś innego????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...