Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy podział na zużycie w 1 oraz w 2 taryfie odczytujecie z pompy czy macie podlicznik dwutaryfowy?

Jak podlicznik to poradźcie jakiś model wraz z sposobem/zegarem sterującym przełączaniem godzin.

 

podlicznik 2-taryfowy. Mam do podlicznika podpięty dodatkowy sterownik, który jest ustawiony na godz. taniej taryfy...napisz na priv, to później nie zapomne ci podać szczegółow ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 4 months później...
  • 1 month później...

Czy temat jest jeszcze aktywny? Mam kilka pytań. Zamówiłem pompę gruntową Daikin altherma 2 (nie ta najnowsza na r32) model 3). Będę ją montował na własną rękę. Studiuję różne dtr'ki i inne pdf'y producenta... Możecie napisać jak bezpiecznie połączyć/ wykorzystać dolne źródło do wentylacji mechanicznej (gGWC)? Użyć wymiennika płytowego czy nie trzeba? Inny wymiennik płytowy będzie potrzebny do chłodzenia pasywnego latem. Gdzie go podpiąć? Równolegle do pompy? Bo przecież latem pompa też pracuje dla cwu.

 

Super by było gdyby można było tak połączyć układ by latem nowy pierwszej kolejności zimnym glikolem schładzać wejście WM, potem dalej lekko już ogrzanym glikolem schładzać podłogę no i regenerować dolne źródło. Zimą jednak chłodzenia pasywnego już się nie używa a WM potrzebuję jak przynajmniej dodatniej temperatury dla wstępnego podniesienia temperatury czerpni o kilka 'C.

 

Jak to wszystko połączyć razem? Pompa nie ma funkcji chłodzenia pasywnego (altherma 3 geo już ma taką opcję ale cena zabija).

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Gdzie go podpiąć? Równolegle do pompy? Bo przecież latem pompa też pracuje dla cwu.

(...)

Jeżeli zależy Ci na chłodzeniu latem (powietrza i podłogi) "bardziej" niż na grzaniu zimą, to daj na wyjściu z pompy ciepła. To pomijalne różnice, ale podczas grzania cwu na wyjściu z pompy ciepła będzie około

5-6K niżej niż na wejściu.

Na wymienniku ciepła po stronie glikolu daj bajpass otwierany na zimę.

Sterowanie to sam ogarniesz, jesteś bystry chłop jak się zorientowałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Te 5-6K jest spoko do chłodzenia latem ale pompa obiegowa wbudowana w pompie ciepła zapewne nie pracuje cały czas czyli muszę jakoś wymusić przepływ glikolu (ścislej alkoholu bo wstępnie nim zamierzam zalać układ Dz) czyli potrzebna jest dodatkowa pompa obiegowa plus kolejna dla GZ. Czy czegoś nie rozumiem?

 

No i jeszcze jedna sprawa, co wybrać? Zimą te 5-6 K to już raczej już temperatura na minusie więc dla gwc wiele nie pomoże racja?

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Czytałem kiedyś o nawodnieniu deszczówką kolektora poziomego w celu zwiększenia temperatury glikolu.

Na dniach będę miał robione odwierty. Jeden będzie znajdować się około 2m od rynny z dużego budynku gospodarczego. Co myślicie, żeby podłączyć pod rurę spustową z rynny żółty dren melioracyjny i wpuścić go np 6m w odwiert?

Mam możliwość podłączenia zbiornika 1000 litrowego z którego powoli sączyłoby się do gruntu.

W lato do grzania CWU myślę, że byłaby znacznie wyższa temperatura na wejściu do pompy. Ale co zimą? Jak woda w drenie się skończy i będzie w nim powietrze to wtedy ta pusta przestrzeń nie będzie działać raczej negatywnie?

Co o tym myślicie?

W jakimś stopniu szybciej zregeneruje się dolne źródło i będą chociaż minimalne oszczędności? Czy raczej szkoda zachodu?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem coś podobnego przy ggwc. Dałem rury pe od glikolowego gruntowego wymiennika ciepła pod rurami rozsądzającymi od oczyszczalni przydomowej. Zrobiłem to przy jednej pracy, dodatkowo woda niesie sporo energii. Niestety nie mam jak tego porównać do wersji "suchej" zakopanej bezpośrednio w ziemi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, to moj pierwszy wpis w tym temacie. Od 3 tygodni pracuje u mnie w domu pompa ciepła OCHSNER 12kW, odwierty pionowe 3x90m. Dom z lat 80tych, po generalnym remoncie, ocieplony styropian 10cm, dach 20+30cm wełna, rekuperacja, powierzchnia użytkowa 140m2. Dół grzeją grzejniki kermi, poddasze w całości podłogówka. Przy pierwszym uruchomieniu pompa nagrzała ok 800l (300 bufor, 300 cwu, ok 200 w obiegu) zimnej wody w jakieś 45min. Obecnie PC załącza się na 10-15min średnio co godzinę. Temperatury DZ wahają się w granicach 9-7/6-5 stopni. Czy wyglada to prawidłowo?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC instalowała mi gmina, w ramach programu modernizacji dotychczasowego ogrzewania (kocioł na ekogroszek). Zapotrzebowanie wyliczał mi przedstawiciel firmy która dokonywała instalacji PC. Zadzwonił, zadał szereg pytań o powierzchnię, instalacje jakie mam w domu itd. Posiadam sterownik pokojowy na którym ustawiam temperaturę jaka chce mieć w domu. Z tego co zdążyłem się zorientować, temperatura która ustawiam na sterowniku pokojowym jest składowa krzywej grzewczej, na której to podstawie dobierana jest temperatura wody w obiegu. Widzę ze ta temperatura zmienia się samoczynnie w zależności od temperatury atmosferycznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda że ta pompa jest tak ok dwukrotnie za duża.

Prawdopodobnie wystarczyła by moc pompy jakieś 6 kW.

Przed wyborem mocy tej pompy ktoś Ci zrobił takie poprawne wyliczenie zapotrzebowania domu w ciepło?

Jak dokładnie ta pompa próbuje utrzymać zadaną temperaturę?

Sterujesz ją krzywą grzewczą czy czujnikiem temperatury wewnętrznej?

Takie włączanie się pompy co godzinę na 10-15 minut niektórzy by nazwali taktowaniem i nie jest to zdrowe dla sprężarki.

 

Mam dom podobnej powierzchni użytkowej i mi wystarcza PC o mocy 6 kW, choć niektórzy twierdzą że jest za duża. :)

 

jest dokładnie tak jak napisałeś. Wpisałem do kalkulatora przykładowy dom 9x10 z parametrami jak kolega podał. Wyszło 135m2 pow. użytkowej

założyłem 10cm styro na ścianie, 25cm wełny dach i bez izolacji od gruntu

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/69t4

czyli 6,2kw na CO. "Fachowiec" zaproponował i zainstalował 12kw....masakra...nawet jeśli gdzieś coś źle przyjąłem w tej zgrubnej symulacji, nie zmianie to w niczym faktu, że pompa jest mocno przewymiarowana.

7-8kw byłoby dużo lepszym wyborem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem w poprzednim poście, wpływu na to nie miałem żadnego, bo inwestycje prowadziła gmina. Jestem laikiem :) czy w związku z tym ze jest ona prawie dwukrotnie przewymiarowana wiążą się jakieś problemy? Domyślam się ze tak, pytanie kiedy one wyjdą na jaw. Dodam jeszcze tylko, ze w ramach inwestycji założyli mi również instalacje fotowoltaiczną o mocy 5,4kW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To te grzejniki na parterze zasilasz taką samą temperaturą jak w podłogówce na górze?

Jaką te grzejniki mają powierzchnię? Taką jak podłoga na parterze?

 

Dokładnie tak, PC steruje mi pompkami od cyrkulacji. Temperatura na grzejniki i podłogówkę z bufora idzie taka sama. Dziś, przy temperaturze na zewnątrz oscylującej ok 0, temperatura na buforze to 30,5 stopnia. Sterownik pokojowy mam na dole, ustawione na nim 23 stopnie. Grzejniki spokojnie dają radę, dziś rano w salonie miałem 22,5 stopnia, teraz jest 24,5. Na gorze również w normie, temperatura ok 24 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Jak mi miło ProStasiu ..masz rację to jest wątek w którym zaczynaliśmy , uczyliśmy się i staraliśmy się pomagać jedno drugiemu .

Proszę administratora o wykasowanie mojej wiad. z któregoś wątku .

Czytałam o kłopotach lukasza ( w jakimś wątku o awariach ale nie mogłam znaleźć ..później znalazłam ten o Rego 637 i dlatego napisałam tam ..ale zaczynaliśmy w tym wątku " spostrzeżenia i uwagi " . Po tylu latach sądziłam że wyszkoliły się kadry serwisowe i my staliśmy się mądrzejsi.

Chciałam się przywitać :rolleyes: i przekonać niedowiarków ( o ile tacy jeszcze są ) że PCi to dobry wybór czego ja ( i nie tylko ja ) jestem przykładem.

Z nowości założyłam sobie fotowoltaikę 19,3 kW ( u mnie trochę prądu idzie ale nie na PCi żeby ktoś tak sobie nie pomyślał )

 

Witam starą gwardię i nowych użytkowników PCi

( nie było mnie tu z 10 lat :rolleyes:)

 

Bardzo współczuję lukaszowi i cieszę się że już jest ok . To nie jest tak, że nam jako klientom szkoda kasy na serwis. Po prostu nie chcielibyśmy sytuacji, że przyjdzie pan serwisant ( o ile takowego się w ogóle znajdzie i będzie miał czas a teraz jesień i terminy napięte bo każdy przed zimą chcę założyć PCi ) , powymienia połowę rzeczy ( przecież my się nie znamy czy wymienia rzeczywiście to co trzeba ) i wystawi duży r-k ( robcizna + dojazd ) a później się okaże że to zupełnie nie to. Generalnie zainstalować PCi lepiej czy gorzej panowie potrafią ( jak trzeba zrobić GZ i DZ jest dokładnie omówione nawet w instrukcji każdej PCi ( część dla instalatora ) , dostają urządzenie, nadbudowa ( połączenie wszystkiego w całość ) i jest ok ) ale już zreperować coś w środku ew. określić co powoduje złą pracę urządzenia , generuje alarmy to jest bardzo duży problem ( nie wiem, brak szkoleń ?, publikacji szczegółowych ? chęci ? )

Ale do brzegu :

Moja PCi ma już 13 lat . To PCi gruntowa 9 kW IVT , odwierty 4 szt. całość 180 mb ( miało być 2x90 ale się nie udało ) zalane glikolem propylenowym, U rura obłożona bentonitem . Dom 165 mkw. Dół podłogówka , góra przewymiarowane grzejniki Purmo ( dom drewniany i nie mogła być podłogówka akumulacyjna , mogłam normalną [ były takie systemy] ale nie chciałam ( ścienne ma trochę inny rozkład temp. i bałam się że będzie duszno bo to jednak promieniuje z boku ). W środku PCi dwie pompy ,,glikolu ( Wilo Top -S25/7,5 ) ogrzewanej wody ( Wilo RS 25/6-3P) obie na 3 biegu . Pompa zewnętrzna GZ co. Wilo Star RS25/6 na 3 biegu.

Instalacja ma obejście ( bypass ) . Wszystkie pętle podłogówki otwarte , grzejniki też . Całość sterowana pogodówką. Na początku miałam regulatory w każdym pokoju i siłowniki na rozdzielaczu ale zdjęłam bo mam dwie taryfy i stwierdziłam że to bez sensu ( "czapeczki" zdemontowałam zupełnie bo po co generować 2 W jak nie jest założona ) .

Awarie do tej pory to raz w 2012 r wymieniany zawór trójdrogowy ( przełącza między co. a cwu ) .

Teraz:

* PCI generuje alarm GT8/GT9 wysoka delta na wymienniku ( w instrukcji IVT gdzieś było napisane że między wyjściem a powrotem powinno być 8-10 *C a powinno być 6-8 *C ) ..teraz delta była 12 *C i więcej i stąd ten alarm, przegrzewała też cwu ( nie w ramach legionelli )

* ewidentnie padł czujnik powrotu glikolu bo pokazywał 24 a nawet 35 *C ( wrastał stopniowo jak PCi pracowała ) ..został wymieniony jest ok

* do PCi dostały się myszy ( a kotów 4 sztuki :) ( od góry wszystko jest zaizolowane czarną taśmą ale jest prawie wielkości 20 gr dziura w podłodze, ciekawe po co ? chyba żeby odprowadzić ew. ciepło ) pogryzły główny kabel internetowy między sterownikiem ( rego 637 ) a wyświetlaczem ..wymieniłam na żelowy ( bo taki akurat miałam i może mniej myszkom będzie smakował w razie gdyby weszły ;))

Kontaktowałam się z serwisantami tel.opisując problem ( jeden był na miejscu ) i w/g ich opinii :

1/ powietrze w układzie ( raz mi spadło na naczynku przeponowym do zera ..dopuściłam do 1,5 bara )

2/ trzeba wyczyścić skraplacz ( podobno nigdy w serwisie IVT nie płukali skraplacza i rurociągów a mają starsze pompy niż moja, z tego co pamiętam woda zupełnie zdemineralizowana do wody kotłowej jest za miękka , powinna być w/g norm niemieckich taka co ma ph 0 a u mnie nie było na początku uzdatniacza i woda twarda )

3/ może pompa GZ jest uszkodzona ..sprawdzałam , jest dobra ..a że jest troszkę cieplejsza niż woda płynąca w rurociągu to w/g mnie normalne ( ale może się mylę ?, konkretnie ..jaka różnica między temp. rurociągu a pompą obiegową jest uważana za do przyjęcia ? bo wiadomo jak pompa " parzy" to zdecydowanie jest źle )

4/ trzeba założyć bufor ( ja gadatliwa jestem ale lekko mnie zamurowało ..to chodziła tyle czasu i było ok a teraz nagle bufor ??? )

Co Państwo na to ? każdy co innego , przecież ja nie jestem hydraulikiem czy chłodnikiem skąd mam wiedzieć? ;)

Otworzyłam PCi ..poprzyglądałam się i ..obstawiam zawór trójdrogowy .

Zawór ma dwa położenia A ( cwu ) i B ( co. ) . Zawór powinien łagodnie przełączać między nimi a mój owszem jak nie pracuje stoi na B , jak grzeje co. stoi na B ( prawa skrajna ) ..ale jak grzeje cwu stoi w połowie a nie osiąga A ( lewa skrajna )

W IVT stosowano już zawory : szwedzki LK Armatur ( kolor stalowy piszę o kolorach bo nie zawsze dobrze widać prod...to nowy zawór, mechanizm działania jest inny i jest plastikowy w środku , "nowy" tzn ile jest na rynku ? )

[myślę że wszystkie po jakimś czasie " padają" włoski MT wytrzymał 6 lat , ESBE 7 lat ..bo kamień kotłowy ]

, włoski Meccanica Tovo ( niebieski ) amerykański Honeywell ( szary ) , szwedzki ESBE ( czarny ) . Mój jest ten ostatni . Wiem, że zawór można wyczyścić ( zdjąć siłownik , odsłoni się sprężyna ) ale nikt nie będzie bawił tylko wymieni całość.

Teraz pytanie ...czy mam rację ? a może jednak to coś innego ..co Państwo wybierają z listy od punktu 1 do 4 a może jeszcze zupełnie coś innego ? ( co ? )

Mam jeszcze pytania :

1/ czy ktoś czyścił i po ilu latach od uruchomienia filtr DZ ( przecież to obieg zamknięty i jeśli było czysto zalane to powinno być ok, nawet ten naparsteczek fabrycznie jest srebrny a nie taki ciemny jak w GZ bo tam woda kotłowa i brudna )

2/ kto i po ilu latach czyścił rurociągi ( skraplacz ) po stronie ciepłej ?

wiem, że delta co. ( zasilenie i powrót ) zależy od doboru instalacji ( u mnie na górze grzejniki ) pomp GZ ( zewnętrznych i wewnętrznych ), przepływów oraz właśnie czystości rur. Jest tylko mały problem. Jeśli w instrukcji jest 7-10 delta( str.15 ) i na taką deltę obliczyli i zrobili instalację ( teraz się rozjechała i jest wyższa ) to nawet jak się przeczyści instalację to i tak zostanie duża

3/ w jakim stopniu i na jaki czas ( przecież to obieg zamknięty ) zalanie na początku ( napełnienie układu co. ) wodą odpowiednią uchroniłoby instalację przed czyszczeniem ( wiem że czyści się chemicznie ale ile roboty )tzn o ile lat opóźniłoby to moment czyszczenia ? ( kamień przy odpowiedniej wodzie mniej by się wytrącał )

 

Hm..z miłą chęcią bym się dokształcała w temacie ( wiadomości nigdy nie za wiele a ja lubię wiedzieć, zresztą takie czasy nastały, że na wszystkim człowiek chociaż trochę powinien się znać bo inaczej nie będzie dobrze:no:

( je nie mam szczęścia do fachowców, mam jednego super ale nie z tej dziedziny ) ale nie znalazłam jakiś książek ( są ale traktujące temat ogólnie ) czy kursów ( mogę kupić na płycie , jest coś takiego ? a może ktoś napisze jakiś poradnik abyśmy my laicy wiedzieli to i owo ..chyba to nie będzie konkurencja ?:rolleyes: )

 

Pozdrawiam , miłego dnia :bye: ..ale super pogoda ..cudnie :wiggle:

Edytowane przez bonetka
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Potwierdzam, u nas jeśli chodzi o CWU to jesteśmy raczej bardzo daleko za rekordzistami na tym forum.

U nas idzie od 70 - 80 kWh na CWU miesięcznie. Całej wody zużywamy około 12 m3/mc ale u nas prysznice raczej do tych oszczędnych - krótkich nie należą.

W lecie / kiedy dzieci sporo czasu nie było w domu faktycznie chyba kiedyś odczytałem 50kWh - ale to nic nie wnosi i jest oczywiste.

 

(Stafik, pomyślałeś o tym, tak na szybko i zgrubnie liczę, że 254 kWh elektrycznej to około 1000 kWh cieplnej więc starcza na podgrzanie ok. 28 m3 wody o 35 stopni, a wy zużywacie ok. 96 m3 całej wody na rok......--- baardzo oszczędni jesteście jeśli chodzi o ciepłą wodę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...