Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dobrze interpretujesz, temperaturę mam w miarę stałą, choć moje przerwy w ogrzewaniu to co najmniej 7-00 do 13-00 i 15-00 do 21-00. Jeśli nie zbudujesz szkieletora tylko dom o ciężkiej konstrukcji tzn. murowany, a następnie go dobrze ocieplisz i zastosujesz podłogówkę, to nie będziesz miał wielkich szans na osiągnięcie tak dużych różnic temperatur jak 19-21 w ciągu jednej doby. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w sypialni mieć zamknięte drzwi i 19*, a w innych pomieszczeniach 21*.

Moje uwagi do Twojego ozc:

Trochę duże Ci wychodzi obciążenie cieplne (12kW) przy dosyć dobrym ociepleniu budynku, trochę to dziwne. Dobrze odizoluj (min 10cm styro) pomieszczenia nieogrzewane (garaż którego nie ma sensu ogrzewać, chyba że masz tam warsztat samochodowy) od ogrzewanych, bo w ozc garaż masz chyba ogrzewany grzejnikami.

Wpadłem na to jak wysłałem posta:) (mowa o spadku temp o 2stopnie, w przypadku dobrze izolowanego pomieszczenia)...masz racje...sypialnia bedzie zamknięta i przykręcona podłogówka dla sypialni.

1. No własnie, pytanie o moje OZC, poprawne?

Faktycznie mam kaloryfery w garazu: beda do usuniecia, oto jeszcze obecny projekt:

http://4smyk.pl/download/dom/CO.pdf

 

2. Jak robicie podłogówki w pomieszczeniach gdzie nie ma płytek? (sypialnie, pokoje, salon (zona chce drewno - nie chce plytek).

 

3. Odizolować pomieszczeni ogrzewane od nieogrzewanych: rozumiem, że ściany +min 10cm styro pomiędzy garażem a reszta? (zakładam teraz, że usunę grzejniki z garażu - w pomieszczeniach gosp. zostawiam)

 

Pozdrawiam

Krystian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Projekt wentylacji ..

 

Śmiało pisz....wszak to po to jest forum:).

Wiem, że projekt robiła firma, która nie specjalizuje się we wszystkich...nie uruchamia tego w praktyce, wszystko raczej oparte na terii - dlatego stąd pojawiają się moje pytania.

Z góry dzięki z uwagi.

 

Oczywiście mam nadzieję, że wybierając ekipę do PC, CO, CWU, będzie to ekipa sprawdzona oraz zastosuje poprawki (o ile będa potrzebne) w projekcie - abym to ja był zadowolony.

 

Pozdrawiam

Krystian

Edytowane przez netmax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem na to jak wysłałem posta:) (mowa o spadku temp o 2stopnie, w przypadku dobrze izolowanego pomieszczenia)...masz racje...sypialnia bedzie zamknięta i przykręcona podłogówka dla sypialni.

1. No własnie, pytanie o moje OZC, poprawne?

Faktycznie mam kaloryfery w garazu: beda do usuniecia, oto jeszcze obecny projekt:

http://4smyk.pl/download/dom/CO.pdf

 

2. Jak robicie podłogówki w pomieszczeniach gdzie nie ma płytek? (sypialnie, pokoje, salon (zona chce drewno - nie chce plytek).

 

3. Odizolować pomieszczeni ogrzewane od nieogrzewanych: rozumiem, że ściany +min 10cm styro pomiędzy garażem a reszta? (zakładam teraz, że usunę grzejniki z garażu - w pomieszczeniach gosp. zostawiam)

 

Pozdrawiam

Krystian

 

odp.2 Tam gdzie nie ma plytek ja bede mial panele i to nie ma zadnego znaczenia dla podlogowki

odp.3 odizoluj te sciany, na reszcie daj tak jak masz w projekcie, moim zdaniem grzejniki w garazu to nie jest dobry pomysl przy Pc ja mam tam na wszelki wypadek podlogowke na razie nimi ogrzewam,puzniej ? Nie wiem , pomysl rozwaz z gospodarczym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem na to jak wysłałem posta:) (mowa o spadku temp o 2stopnie, w przypadku dobrze izolowanego pomieszczenia)...masz racje...sypialnia bedzie zamknięta i przykręcona podłogówka dla sypialni.

1. No własnie, pytanie o moje OZC, poprawne?

Faktycznie mam kaloryfery w garazu: beda do usuniecia, oto jeszcze obecny projekt:

http://4smyk.pl/download/dom/CO.pdf

 

2. Jak robicie podłogówki w pomieszczeniach gdzie nie ma płytek? (sypialnie, pokoje, salon (zona chce drewno - nie chce plytek).

 

3. Odizolować pomieszczeni ogrzewane od nieogrzewanych: rozumiem, że ściany +min 10cm styro pomiędzy garażem a reszta? (zakładam teraz, że usunę grzejniki z garażu - w pomieszczeniach gosp. zostawiam)

 

Pozdrawiam

Krystian

 

Moim zdaniem ozc nie jest wykonane dokładnie i rzetelnie. Bez sprawdzenia poprawności wprowadzenia geometri budynku, poprawności definicji przegród itd.

nie można pokazać błedów. Jednym z parametrów podstawowych jest wartość projektowego obciązenia cieplnego. Dla tego budynku wartość 12.24 kW jest stanowczo za wysoka. Szacuję, ponieważ nie znam wszystkich parametrów ocieplenia, okien itd. ze to obciązenie powinno się mieścić w granicach ok 6-7 kW.

Róznica prawie 100 %. Dobór pompy na podstawie takich obliczeń wydaje mi sie mocno ryzykowny , oczywiscie dużo wieksza moc pompy nie zaszkodzi ale czy to jest ekonomiczne rozwiazanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem grzejniki w garazu to nie jest dobry pomysl przy Pc

Moim zdaniem jeśli ogrzewać garaż (ja garażu nie ogrzewam, nawet nie podłączyłem tam grzejnika, a zawsze jest >0*), to lepiej grzejnikami niż podłogówką. Grzejniki w garażu nie muszą działać na wyższych temperaturach, wystarczy je wpiąć jak kolejne pętle podłogówki. Ich wydajność może być mała, bo w garażu nie oczekujemy wysokich temperatur. Podłogówka w garażu może generować spore niepotrzebne straty ogrzewając ziemię, bo izolacja garażu zazwyczaj jest słaba. Na forum pojawiały się pomysły, żeby w garażu nie izolować wylewki i chyba nie jest to głupie. Za to na pewno warto całkowicie odizolować garaż od domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka w garażu może generować spore niepotrzebne straty ogrzewając ziemię, bo izolacja garażu zazwyczaj jest słaba. .

 

W zimie czesto podloga garazu jest wilgotna, bo z autka nam jednak tego sniegu sporo "splywa". Podlogowka pracowalaby glownie na odparwanie tej wody z posadzki, a przeciez nie o to nam chodzi.

 

Ja grzejnik mam, ale zakrecony na glucho. Czeka, az temperatura w garazu kiedys spadnie do kilku *C :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie mam kaloryfery w garazu: beda do usuniecia

Nie spiesz się z likwidowaniem grzejników w garażu, zostaw sobie tam rurki, a później zdecydujesz, czy chcesz mieć grzejniki (wpięte w rozdzielacz podłogówki), czy jest sens ogrzewać garaż. Teraz tego nie wiesz.

2. Jak robicie podłogówki w pomieszczeniach gdzie nie ma płytek? (sypialnie, pokoje, salon (zona chce drewno - nie chce plytek).

Tak samo jak tam gdzie są. Rury co 10-15cm, pętle nie dłuższe niż 100m.

3. min 10cm styro pomiędzy garażem a reszta?

Jeśli dasz grzejniki w pomieszczeniach technicznych, to wepnij je jak pętle podłogówki. To wystarczy, będziesz miał tam trochę chłodniej, ale tam nie powinno to przeszkadzać.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie czesto podloga garazu jest wilgotna, bo z autka nam jednak tego sniegu sporo "splywa".

Masz rację, skąd ja to znam... W garażu trzeba zadbać o spory spadek żeby woda spływała albo nie kłaść kafli, żeby wsiąkała. Ta wilgoć o której wspominasz rzeczywiście jest świetnym argumentem przeciw podłogówce w garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie czesto podloga garazu jest wilgotna, bo z autka nam jednak tego sniegu sporo "splywa". Podlogowka pracowalaby glownie na odparwanie tej wody z posadzki, a przeciez nie o to nam chodzi.

 

Ja grzejnik mam, ale zakrecony na glucho. Czeka, az temperatura w garazu kiedys spadnie do kilku *C :-)

 

Ok . jamam podlogowke i na razie uzywam TY masz grzejnik i w ogole nie uzywasz czyli ,,budujemy" rozeznanie dla pytajacego,i to jest sensem tego forum niech tak zostanie bo jeszcze troche i znowu zacznie sie zbedna pyskowka:no: U mnie pod garazem jest pomieszczenie gospodarcze i jak cieplo przenika do niego to ok. tak bylo planowane;) - bo nie jest ogrzewane a przy temp ujemnej na zew. tam jest +10*C Pyxis to cieplo ktore masz w tym garazu to jest z innego pomieszczenia ktore ogrzewasz (logiczne);) co znaczy ze podlogowka pracuje glownie na odparowanie wody ze sniegu ? Tego nie bralem pod uwage i mysle ze nie ma sensu, to jest ta twoja filozofia w ktora brniesz bez opamietania w kazdym temacie, i mydli to oczy tym ktorzy chca wyciagac konkrety ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, skąd ja to znam... W garażu trzeba zadbać o spory spadek żeby woda spływała albo nie kłaść kafli, żeby wsiąkała. Ta wilgoć o której wspominasz rzeczywiście jest świetnym argumentem przeciw podłogówce w garażu.

 

I juz wychodzimy poza temat ale dziwie sie Tobie :moje zdanie -na temat Pc masz spora wiedze(szacun) ale podloga bez plytek aby woda lepiej wsiakala- to paranoja i lepiej aby nikt sie nie zastosowal;) spadek wystarczajacy- kopertowy i na srodku odplyw i nie ma wilgoci jakie to dobre argumenty Pyxisa litosci bez takich jaj:wtf:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meczy mnie to Twoje jojczenie dyletanta. To nie jest filozofia tylko fizyka. Pewnie nie widzisz roznicy, ale nie mnie juz za to winic. :)

 

Pyxis staram sie nie obrazac forumowiczow ,jakos jeszcze wychodzi , ale uzywsz bzdety (jojczysz,dyletant itp. itd.):no: Cofnij kilka postów i zobacz jaki byl konkretny temat bo pie...ysz od rzeczy:P odpowiedzialem koledze na zadany temat na ile moglem a TY nie masz pomyslu i zero racji ,to zaczynasz bredzic o jakiejs podlogowce ze sniegiem:wtf: zasmiecasz w ten sposob nie jeden temat naprawde ciezki jestes;)

Jestes : FIZYKIEM,MIODKIEM.... a dobrze jeszcze liczysz oki ;)prosze Cie chociaz ,, postaraj sie" odpowiadac w tematach wtedy jak wiesz ze komus pomozesz . a wracajac do tematu

 

--Ja grzejnik mam, ale zakrecony na glucho. Czeka, az temperatura w garazu kiedys spadnie do kilku *C --wiesz czy spadnie , czy czekasz do lata;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze Cie chociaz ,, postaraj sie" odpowiadac w tematach wtedy jak wiesz ze komus pomozesz . a wracajac do tematu

 

--Ja grzejnik mam, ale zakrecony na glucho. Czeka, az temperatura w garazu kiedys spadnie do kilku *C --wiesz czy spadnie , czy czekasz do lata;)

 

Ja sie przylaczylem tym postem do slusznej opini rwxw, ze podlogowka w garazu nie jest dobrym rozwiazaniem i opisalem dlaczego. Po co ten placz :)

 

Ty mozesz sobie robic podlogowke i na tarasie. Mnie to nie interesuje, tylko nie "sprzedawaj" tych swoich "wspanialych" pomyslow na forum. Zasmiecasz watki, bo takie pomysly trzeba "tepic", zeby ludzie w to nie "wdepneli" i robi sie nieciekawa dyskusja. Jesli chodzi o przyjecie jakiejkolwiek krytyki, to jestes twardy jak zelki z Biedronki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie przylaczylem tym postem do slusznej opini rwxw, ze podlogowka w garazu nie jest dobrym rozwiazaniem i opisalem dlaczego. Po co ten placz :)

 

Ty mozesz sobie robic podlogowke i na tarasie. Mnie to nie interesuje, tylko nie "sprzedawaj" tych swoich "wspanialych" pomyslow na forum. Zasmiecasz watki, bo takie pomysly trzeba "tepic", zeby ludzie w to nie "wdepneli" i robi sie nieciekawa dyskusja. Jesli chodzi o przyjecie jakiejkolwiek krytyki, to jestes twardy jak zelki z Biedronki.

 

Drogi forumowiczu pyxis zamulasz strasznie, nie przylanczaj sie do opini ,nie popieraj, tylko miej swoja, tak jak jaja, a nie zelki z biedronki;) pomozesz komus wtedy jak bedziesz mowil prawde w danym temacie, a jak nie wiesz o co kaman to przejdz cichutko na temat np. zuzycia pradu, wstaw wyliczenia bo w tym jestes oki;)

I tak oto milo:pzakoncze to smiecenie, mydlenie , jojczenie, itp. tego fajnego(chodzi o konkrety) tematu uparcie darzysz znowu do jego zamkniecia przez admina (wiesz o co kaman):bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi forumowiczu pyxis zamulasz strasznie, nie przylanczaj sie do opini ,nie popieraj, tylko miej swoja, tak jak jaja, a nie zelki z biedronki;)

 

Wracasz uparcie z ta spiewka jak mucha na gowno. Sam nic nie wnosisz, a pouczasz innych.

Zadalem sobie trud poczytania Twoich postow. Belkot forumowego planktonu. Nic wiecej.:bye:

Edytowane przez Pyxis
Otr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co znaczy ze podlogowka pracuje glownie na odparowanie wody ze sniegu ? Tego nie bralem pod uwage i mysle ze nie ma sensu

Niestety nie doceniasz ciepła parowania wody, zwłaszcza gdy spadki będą za małe. Nikt nie pisze, że podłogówką nie da się ogrzać garażu, zwracamy tylko uwagę na możliwość sporych i niepotrzebnych strat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podloga bez plytek aby woda lepiej wsiakala- to paranoja i lepiej aby nikt sie nie zastosowal;) spadek wystarczajacy- kopertowy i na srodku odplyw i nie ma wilgoci

Widzisz, niestety nie przypilnowałem i fahofcy zrobili mi kiepskie spadki. Dopóki nie miałem płytek było dobrze, od kilku lat mam płytki i woda nie chce tam spływać gdzie ja bym chciał. Cóż, pech złamałem złotą zasadę inwestora zaufałem macherom ale nie skontrolowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, niestety nie przypilnowałem i fahofcy zrobili mi kiepskie spadki. Dopóki nie miałem płytek było dobrze, od kilku lat mam płytki i woda nie chce tam spływać gdzie ja bym chciał. Cóż, pech złamałem złotą zasadę inwestora zaufałem macherom ale nie skontrolowałem.

 

Zeby skutecznie odprowadzic w kanal takie topniejace bloto sniegowe, to musial bys miec spadki jak w leju po bombie. U mnie sa bodjaze 2% na tej kopercie przy kratce sciekowej i nie jest to super skuteczna sprawa. Jest mokro jak uzywam w sniegi autka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie czesto podloga garazu jest wilgotna, bo z autka nam jednak tego sniegu sporo "splywa". Podlogowka pracowalaby glownie na odparwanie tej wody z posadzki, a przeciez nie o to nam chodzi...

 

Rozwiń proszę ten temat odparowania wilgoci ;)

 

Przyjmijmy, że podłoga ma dzisiaj średnio 8 stopni i podgrzeje się do 12. Duży będzie problem/strata Twoim zdaniem?

Przy -20 spadnie do 3 stopni i podgrzejesz do np. 9 stopni. co teraz?

 

Garaż ma wentylację grawitacyjną. Kanał zwykle nie przy drzwiach i grzejnik również. Grzejnik wpięty jak pętla podłogówki będzie miał pewnie koło 25-35 stopni maksymalnie. Ile odda promieniując a ile puści konwekcyjnie niemalże bezpośrednio w wentylację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze interpretujesz, temperaturę mam w miarę stałą, choć moje przerwy w ogrzewaniu to co najmniej 7-00 do 13-00 i 15-00 do 21-00. Jeśli nie zbudujesz szkieletora tylko dom o ciężkiej konstrukcji tzn. murowany, a następnie go dobrze ocieplisz i zastosujesz podłogówkę, to nie będziesz miał wielkich szans na osiągnięcie tak dużych różnic temperatur jak 19-21 w ciągu jednej doby. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w sypialni mieć zamknięte drzwi i 19*, a w innych pomieszczeniach 21*.

Moje uwagi do Twojego ozc:

Trochę duże Ci wychodzi obciążenie cieplne (12kW) przy dosyć dobrym ociepleniu budynku, trochę to dziwne. Dobrze odizoluj (min 10cm styro) pomieszczenia nieogrzewane (garaż którego nie ma sensu ogrzewać, chyba że masz tam warsztat samochodowy) od ogrzewanych, bo w ozc garaż masz chyba ogrzewany grzejnikami.

Też tak myślę:(.

Ogólnie w tych OZC były chyba wszystkie informacje...łącznie z oknami. Za mało informacji, aby określić zapotrzebowanie energetyczne?:)

Teoretycznie bilans był robiony przez człowieka która ma uprawnienia (wiec kto ma mi je zrobić poprawnie?:p)

Tutaj kilka dodatkowych informacji o bilansie:

http://4smyk.pl/download/dom/bilans.pdf

 

Jaką PC potrzebuje?:( 9kw? Więcej?:) Firma wykonawcza będzie mi to liczyc?:) (czy stosuja się do projektu - ogolnie z doswiadczenia jak to jest?)

 

Krystian

Edytowane przez netmax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...