Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Anna1976 - nie pamiętam jak wielki masz domek, jakie ocieplenie, okna itd

Mój dom ma podobno zapotrzebowanie ok 6 kW a PC 11,7 i w takie mrozy jak ostatnio musi pracować minimum 12h na dobe

Instalatorzy swoje a z doświadczenia Ci powiem że mocniejsza PC to znacznie lepsze wykorzystanie taniej taryfy no i lepszy komfort, łatwiej uzyskać wyższą temperature, no i większe DZ które łatwiej się regeneruje (zobacz ile odwiertów ma Kamyk68)

A to inwestycja na lata, później już nic nie zmienisz, albo mało prawdopodobne że będziesz miała taką opcje

W liczbach wygląda to tak że PC która weźmie 3kW (12stka powinna brać ok 2,6-2,7) przez te 10h pracy w taniej kosztuje 9,6 zł a każda godzina w drogiej to koszt 2,07 zł, musisz liczyć między 2-4 h pracy na dobe w takie mrozy jak ostatnio.

To tyle wiedzy od nowicjusza, wcześniej nikt mi tego w ten sposób nie wytłumaczył, gdybym wiedział co i jak dziś miałbym PC 14kW (różnica ok 1500zl jak dobrze kojarze)

 

Co do oferty -różnica 4500 tyś dość spora jak na dodatkowe 2 kW i odwierty

Sądze że możesz wytargować do rozsądnych 2500 zł, ale to moje gdybanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziękuję bardzo.

Wydaje mi się że firma instalująca PC robi takie obliczenia.

Prosili o przesłanie projektu i pytali jaką planujemy robić grubość ocieplenia ile osób będzie korzystało z CWU zanim dobrali PC o mocy 10kw.

Napisałam już do nich zapytanie w tej sprawie.

Jeśli nie robią takich obliczeń a PC dobierają na oko to skontaktuję się z asoltem i poproszę o OZC :)

 

Chodziło mi raczej o to jakie konsekwencje dla mnie jako inwestora ma przewymiarowanie PC oczywiście poza większym kosztem odwiertów i samej pompy

Czy będą większe rachunki za prąd czy wręcz przeciwnie?

Większa pompa będzie rzadziej się załączać i krócej pracować ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anna1976 - nie pamiętam jak wielki masz domek, jakie ocieplenie, okna itd

Mój dom ma podobno zapotrzebowanie ok 6 kW a PC 11,7 i w takie mrozy jak ostatnio musi pracować minimum 12h na dobe

Instalatorzy swoje a z doświadczenia Ci powiem że mocniejsza PC to znacznie lepsze wykorzystanie taniej taryfy no i lepszy komfort, łatwiej uzyskać wyższą temperature, no i większe DZ które łatwiej się regeneruje (zobacz ile odwiertów ma Kamyk68)

A to inwestycja na lata, później już nic nie zmienisz, albo mało prawdopodobne że będziesz miała taką opcje

W liczbach wygląda to tak że PC która weźmie 3kW (12stka powinna brać ok 2,6-2,7) przez te 10h pracy w taniej kosztuje 9,6 zł a każda godzina w drogiej to koszt 2,07 zł, musisz liczyć między 2-4 h pracy na dobe w takie mrozy jak ostatnio.

To tyle wiedzy od nowicjusza, wcześniej nikt mi tego w ten sposób nie wytłumaczył, gdybym wiedział co i jak dziś miałbym PC 14kW (różnica ok 1500zl jak dobrze kojarze)

 

Co do oferty -różnica 4500 tyś dość spora jak na dodatkowe 2 kW i odwierty

Sądze że możesz wytargować do rozsądnych 2500 zł, ale to moje gdybanie

 

 

Bardzo dziękuję :)

Właśnie o tym myślałam aby jak najefektowniej wykorzystać tanią taryfę

Dom o powierzchni uzytkowej150m a po podłogach 185m

Ocieplenie planujemy 15cm , okna - nie mam pojęcia, kupiłam ten dom w stanie surowym zamkniętym kilka tygodni temu i nie dopytaliśmy właścicieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi raczej o to jakie konsekwencje dla mnie jako inwestora ma przewymiarowanie PC oczywiście poza większym kosztem odwiertów i samej pompy

Czy będą większe rachunki za prąd czy wręcz przeciwnie?

Większa pompa będzie rzadziej się załączać i krócej pracować ???

 

Rachunki będą niższe bo lepiej wykorzystasz 2gą taryfe, jak często będzie Ci się włączać PC możesz sobie wysterować ze sterownika, to kwestia paru tygodni obserwacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję :)

Właśnie o tym myślałam aby jak najefektowniej wykorzystać tanią taryfę

Dom o powierzchni uzytkowej150m a po podłogach 185m

Ocieplenie planujemy 15cm , okna - nie mam pojęcia, kupiłam ten dom w stanie surowym zamkniętym kilka tygodni temu i nie dopytaliśmy właścicieli.

 

Obliczenia swoje, a niedoróbki wykonawców swoje, polecam przyłożyć się do ocieplenia tzn dowiedzieć się jak to powinno się robić bo samo przylepienie styro czy wełny to nawet nie połowa efektu, wstawić okna w miare energooszczędne (współczynnik 0,8-1,0) co najmniej z taśmami paroprzepuszczalnymi/paroszczelnymi

Na Twój domek wydaje się że 10tka będzie te minimum żeby wykorzystać 2gą taryfe, zakładając dobe ocieplenie ( te 4500 możesz włożyć w grubsze ocieplenie i lepsze okna)

Ew, poszukaj czegoś w lepszej cenie, z mocą 11-12 kW

Wszystko kwestia ile masz na to wszystko $$$

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczenia swoje, a niedoróbki wykonawców swoje, polecam przyłożyć się do ocieplenia tzn dowiedzieć się jak to powinno się robić bo samo przylepienie styro czy wełny to nawet nie połowa efektu, wstawić okna w miare energooszczędne (współczynnik 0,8-1,0) co najmniej z taśmami paroprzepuszczalnymi/paroszczelnymi

 

Wymiana okien nie wchodzi w rachubę, możemy jedynie inwestować w lepsze ocieplenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczenia swoje, a niedoróbki wykonawców swoje, polecam przyłożyć się do ocieplenia tzn dowiedzieć się jak to powinno się robić bo samo przylepienie styro czy wełny to nawet nie połowa efektu, wstawić okna w miare energooszczędne (współczynnik 0,8-1,0) co najmniej z taśmami paroprzepuszczalnymi/paroszczelnymi

to nie ten temat, ale przepraszam, jaki sens mają te taśmy? Wszak pianka montażowa jest zamknięto-komórkowa a więc całkowicie paronieprzepuszczalna. Czy te taśmy, to nie jest aby tylko kolejny "czyściciel portfela"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc,

 

od 4 jestem uzytkownikiem pompy Nibe 1140 + zbiornik 300l.

cos ostatnio spadlo mi cienienie CWU w kranie.

Zimna leci pod duzym cisnieniem natomiast ciepla bardzo slabo.

wiece moze co moglo by byc przyczyna ?

A są gdzieś po drodze jakieś filtry? A może siatki przy kranach przytkane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukam kogoś kto mi wykona zapotrzebowanie na ciepło za drobną opłatą. Chcę zobaczyć czy montaż PC będzie opłacalny.

 

Jak chcesz ta oplacalnosc szacowac? Jakie kryteria zalozyles sobie?

 

Jesli masz w miare typowy dom, to go opisz. Pewnie koledzy pomoga ocenic jaka pompa wystarczy. Podaj tez z jakiego regionu kraju jestes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jak chcesz ta oplacalnosc szacowac? Jakie kryteria zalozyles sobie?

Koszt inwestycji/koszt ekspolatacji,do porównania bezobsługowe źródła ciepła i do czegoś takiego jak najbardziej przyszłe zużycie energii przez dom jest potrzebne :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to czy pompa gruntowa mi się opłaci w porównaniu z grzaniem samym prądem lub powietrzną pompą.

1. domek

2. z tyłu garażu mam wydzielone pomieszczenie na pompę, czyli garaż mniejszy.

3. ściany zewnętrzne solbet 24cm na klej + 15 styro (jeszcze się waham ale raczej 0,31)

4. podłoga 15cm styro potem 7cm wylewki betonowej

5. Dach - 20cm wełny miedzy krokwiami w suficie czyli stropie drewnianym i 10cm w połaci dachowej bo to ma być taki stryszek...

6. Garaż raczej deliaktnie ogrzewany, strych wcale, w centrum domu kominek, nad wkładem będzie zasysało ciepłe powietrze do reku, kominek traktowany jako ozdoba, może być traktowany jako wspomaganie dla PC w bardzo mroźne dni.

7. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

8. Do 1,5m głębokości glina, mokro i grząsko, głębiej nie wiem. Niestety poziomy kolektor odpada ze względu na małą działkę.

Mazowieckie pow. Piaseczyński

 

Wszystko to co wymieniłem tj izolacje itd będę robił wiosną więc są możliwe drobne zmiany.

 

A i najważniejsze, brak komina czyli skazany na prąd - celowo

Edytowane przez waz_2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Chodzi o to czy pompa gruntowa mi się opłaci w porównaniu z grzaniem samym prądem lub powietrzną pompą.

1. domek

2. z tyłu garażu mam wydzielone pomieszczenie na pompę, czyli garaż mniejszy.

3. ściany zewnętrzne solbet 24cm na klej + 15 styro (jeszcze się waham ale raczej 0,31)

4. podłoga 15cm styro potem 7cm wylewki betonowej

5. Dach - 20cm wełny miedzy krokwiami w suficie czyli stropie drewnianym i 10cm w połaci dachowej bo to ma być taki stryszek...

6. Garaż raczej deliaktnie ogrzewany, strych wcale, w centrum domu kominek, nad wkładem będzie zasysało ciepłe powietrze do reku, kominek traktowany jako ozdoba, może być traktowany jako wspomaganie dla PC w bardzo mroźne dni.

7. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

8. Do 1,5m głębokości glina, mokro i grząsko, głębiej nie wiem. Niestety poziomy kolektor odpada ze względu na małą działkę.

Mazowieckie pow. Piaseczyński

 

Wszystko to co wymieniłem tj izolacje itd będę robił wiosną więc są możliwe drobne zmiany.

 

A i najważniejsze, brak komina czyli skazany na prąd - celowo

 

Bardzo pozytywne myślenie :)

Ale trochę wskazówek:

1.Zastanów się nad zwiększeniem grubości styro na elewacji do 20cm grafitowego,koszt nie powinien być duży między 15 a 20 a jak nie chcesz ponosić większych kosztów to przesuń 5cm z podłogi na elewację bo tam będzie więcej ciepła uciekało.

2.Przy poddaszu nie użytkowym nie ma sensu ocieplać połaci dachu,lepszym rozwiązaniem będzie zwiększenie izolacji stropu.

I po tych zabiegach dopiero policz i porównaj,na pewno nie pakowałbym się przy takim domu w gruntową z odwiertami.

Do porównania przyjmij prąd i powietrzną chociaż jeśli nie planujesz mega zużycia cwu prąd będzie dobrym rozwiązaniem.

 

Zapotrzebowanie na ciepło będziesz miał ok.45kWh/m2/rok czyli 112*45=5040kWh

Przy grzaniu prądem za 3,2tys.z rachunki za ogrzewanie to 2016zł

Przy grzaniu powietrzną za 22tys.zł rachunki za ogrzewanie ok.806zł

Przy grzaniu gruntową za 30tys.zł rachunki za ogrzewanie ok.576zł

Pozostaje kwestia zużycia cwu.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej

150m2 x 100kw/rok/m2 x 0.6zł/kwh : 4 cop (gruntowa) = 2250zł/rok

150m2 x 100kw/rok/m2 x 0,6zł/kwh : 3 cop (średnio roczny powietrzna) = 3000zł./rok

Tylko jak powietrzna to dobra instalacja pętle przepływy spadki temp wszystko policzone nie na oko rozdzielacze tez pewnie trochę "urosną"

Są już producenci chwalący się cop średniorocznym 3,4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to czy pompa gruntowa mi się opłaci w porównaniu z grzaniem samym prądem lub powietrzną pompą.

 

Przy takim w sumie malutkim domku jak opisales, to pompa gruntowa 5kW z 80-90m odwiertu z paluszkiem w uchu da rade. Kosztowo w eksploatacji bedzie 4x taniej niz czystm pradem. Jak dasz pompe 7kW to pewnie nie wyjdziesz poza tania taryfe przez 90% sezonu. Zakladam typowe zapotrzebowanie na CWU.

 

Jak bym liczyl powietrzna, to taka 8kW jesli nie chcesz uzywac grzalek, bo mieszkasz juz w rejonie, gdzie moze byc chlodniej.

 

BTW: Piszesz, ze w centrum domu kominek, ale brak komina. ;) Brak komina w kotlowni jak rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...