Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zwiększając grubość izolacji za bardzo zbliżę się do sąsiada. 15 cm to maks (i tak za dużo).

Żona chce by ten strych był jakąś suszarnią itd, więc przyda się tam trochę więcej ciepła. Dałbym miedzy krokwie w stropie 20cm i pod krokwiami 10cm, ale wtedy raczej na strychu nie da się wytrzymać w ziemie.

 

he przy kominku jest oczywiście, nie ma tam gdzie ma stać pompa czyli na tyle garażu. I w nim garażu też bym chciał by było na plusie. myślę nad jedną pętla podłogówki w garazu z rozstawem co 30cm, w domu rozstaw co 10cm.

 

Właśnie mi najbardziej by pasowała mała pompa gruntowa, z małą ilością odwiertów, ale się nie upieram...

Edytowane przez waz_2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy gruntowej 7kW moze policzyc prad z taniej taryfy prawie za polowe tej ceny a wiec wyjdzie mu moze 1200 zl/rok i to przy takim zapotrzebowaniu jak podales dla domu BEZ ocieplenia :)

ok czyli liczyć ma tak?

150m2 x 50kw/rok/m2 x 0.3zł/kwh : 4 cop (gruntowa) = 562zł?

150m2 x 50kw/rok/m2 x 0,3zł/kwh : 2,5 cop (bo w nocy zimniej i powietrzna mniej sprawna) = 900zł?

Różnica jeszcze mniejsza?

Teraz dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie ten temat, ale przepraszam, jaki sens mają te taśmy? Wszak pianka montażowa jest zamknięto-komórkowa a więc całkowicie paronieprzepuszczalna. Czy te taśmy, to nie jest aby tylko kolejny "czyściciel portfela"?

Jak zadbasz, przypilnujesz i zapiankujesz wszystko ze 100% szczelnością, to pianka powinna wystarczyć. Jeśli zdasz się na montażystów okien, to pianka na pewno nie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
To ile mam przyjąć tego zużycia na m2 bo pojawia się od 45 do 100kW. A to rozbieżność 100%.

Ja mam podobny powierzchniowo dom 118m2,trochę lepiej docieplony (20cm płyta+20cm ściana+40 strop) i wyszło mi 40kWh/m2/rok także u Ciebie ja bym przyjął 45kWh/m2/rok,oczywiście trzeba dokładnie policzyć.

Zapotrzebowanie na ciepło będziesz miał ok.45kWh/m2/rok czyli 112*45=5040kWh

Przy grzaniu prądem za 3,2tys.z rachunki za ogrzewanie to 2016zł

Przy grzaniu powietrzną za 22tys.zł rachunki za ogrzewanie ok.806zł

Przy grzaniu gruntową za 30tys.zł rachunki za ogrzewanie ok.576zł

Pozostaje kwestia zużycia cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile mam przyjąć tego zużycia na m2 bo pojawia się od 45 do 100kW. A to rozbieżność 100%.

przyjmij 100kw / m2 / rok i nie mylić zapotrzebowania na m2 z rocznym zużyciem na m2

zasadniczo czym mniejsze zużycie tym mniej się opłaca odwiert a już poniżej pewnej wartości sam prąd w drugiej taryfie choć mam znajomego wybudował pasywny dom zima ok. grzał prądem i kominkiem ale pompę założył do chłodzenia bo zyski z okien latem były ogromne i teraz zimą grzeje taniej.

Edytowane przez mkm silesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok czyli liczyć ma tak?

150m2 x 50kw/rok/m2 x 0.3zł/kwh : 4 cop (gruntowa) = 562zł?

150m2 x 50kw/rok/m2 x 0,3zł/kwh : 2,5 cop (bo w nocy zimniej i powietrzna mniej sprawna) = 900zł?

Różnica jeszcze mniejsza?

Teraz dobrze?

 

Nie do końca... :) Energia elektryczna nie do kupieni w tej cenie, a COP 2,5 powietrznej i tylko na II taryfie?

 

Zapotrzebowanie na ciepło będziesz miał ok.45kWh/m2/rok czyli 112*45=5040kWh

Przy grzaniu prądem za 3,2tys.z rachunki za ogrzewanie to 2016zł

Przy grzaniu powietrzną za 22tys.zł rachunki za ogrzewanie ok.806zł

Przy grzaniu gruntową za 30tys.zł rachunki za ogrzewanie ok.576zł

Pozostaje kwestia zużycia cwu.

 

Ja widzę to trochę inaczej, bo powyżej COP PC powietrznej to 2,5, a PC gruntowej 3,5 na prądzie beztaryfowym (tak to wygląda). Czyli powietrzna optymistycznie, a gruntowa pesymistycznie... Przy 5040 kWh / rok pozostańmy, żeby wyjść z jakichś założeń:

 

Prądem podłogowo - II taryfa:

5040 kWh x 0,338 zł =1704 zł brutto / rok

PC gruntowa - dobór pod II taryfę:

5040 kWh x 0,338 zł / 4 = 426 zł brutto / rok

PC powietrzna - dobór pod II taryfę:

5040 kWh x 0,338 zł / 2,3 = 741 zł brutto / rok

 

Prądem podłogowo - beztaryfowo:

5040 kWh x 0,605 zł =3050 zł brutto / rok

PC gruntowa - beztaryfowo:

5040 kWh x 0,605 zł / 4 = 763 zł brutto / rok

PC powietrzna - beztaryfowo:

5040 kWh x 0,605 zł / 2,3 = 1326 zł brutto / rok

 

PC pow. będzie droższa od PC gruntowej przy próbie pracy tylko w II taryfie i jest to nieekonomiczne oraz praktycznie niemożliwe, ale podaję żeby był odnośnik. PC pow. będzie raczej tak dobrana, że będzie pracowała i w I taryfie i pewnie będzie korzystała z grzałek z COP = 1. Można dobrać różne urządzenia i będą różnie pracowały w prądzie dwutaryfowym. PC powietrzna nie jest tak łatwa do przeliczenia jak gruntowa.

Założenia są ogólne (szczególnie w przypadku pow. PC) bo nie podajemy konkretnych modeli pomp.

 

Musisz porównać koszt całych instalacji (pod kable elektryczne nie kładziesz wodnej podłogówki, która też kosztuje), koszt eksploatacji i policzyć w ile wychodzisz na zero i czy to Cię satysfakcjonuje. Nie do końca rozumiem porównanie na górze 3,2 tys. 22tys. i 30tys. To całość?

 

PS. Prąd będzie raczej drożał i różnice się raczej powiększą. Nie licz po łebkach, tylko wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem symulację na dom 150m2-40w/m2 strefa klimatyczna 3

ogrzewanie 13.416kwh

c.w.u. 4 osoby 75dm3/osoba/doba 4.712kwh

powietrzna 3740zł/rok z grzałkami (2% ogrzewanie; 1%c.w.u. - dezynfekcja)

gruntowa 2775zł/rok

I po co to wklejasz?

Po co ZNALEZIONE symulacje, najczęściej zmanipulowane!

 

Toż to samemu można sobie policzyć (lub z grubsza oszacować) a nie wierzyć w czyjeś "symulacje"

 

W parę minut Instaltechnic policzył, podstaw sobie przypuszczalne zapotrzebowanie na c.o. xxxxxkWh/rok plus xxxxkWh/rok z niższym COP na c.w.u. i masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po co to wklejasz?

Po co ZNALEZIONE symulacje, najczęściej zmanipulowane!

 

Toż to samemu można sobie policzyć (lub z grubsza oszacować) a nie wierzyć w czyjeś "symulacje"

 

W parę minut Instaltechnic policzył, podstaw sobie przypuszczalne zapotrzebowanie na c.o. xxxxxkWh/rok plus xxxxkWh/rok z niższym COP na c.w.u. i masz.

tak masz rację i w dodatku nie najczęściej tylko zawsze zmanipulowane

tylko wytłumacz mi ten niższy cop bo rozumiem że c.w.u. produkujemy tylko przez 3 miesiące zimy i grzejemy też przez 3 miesiące zimy

http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php?year=2012

jakoś średnia temp. zimy to nie -7 i cop 2,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny że to jest NIBE 1140???

jestem pewien, czemu pytasz z takim zdziwieniem ?

 

A są gdzieś po drodze jakieś filtry? A może siatki przy kranach przytkane.

kazdy kran, na dole i na pietrze ma takie slabe cisnienie :( w niektorych nawet siatek nie ma.

jedyny filtr jaki zauwazylem to tylko we wchodzacej do PC rury z obiegem CO (i z zewn CWU).

Czy myslisz ze ten filtr mialby wplyw na to cisnienie CWU ?

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pozwolicie, że podepnę się pod temat.

Mam zrobioną charakterystykę energetyczną budynku.

Wychodzi mi zapotrzebowanie na energię końcową i ciepłą wodę: 49,2kWh/mkw/rok.

Wiem, mogło być lepiej, ale tak wyszło.

Budynek ok 190mkw powierzchni ogrzewanej.

Całość podłogówka.

I teraz po takich danych mam wyceny na pompy ciepła od 8,4 do 12 kW.

Może ktoś podpowiedzieć jak to ma wyglądać, bo rozrzut 50% to sporo.

Pozdrawiam

Edytowane przez Stulp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...