Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

I tu pytanie do Hydrola:

- czy jest sens montowania czujnków (a) wewnętrznych z regulacją jak zrozumiałem przepływu wody w pętlach podłogówki - elektrozawory (?) ażeby dopasować temp.w każdym pomieszczeniu i mieć możliwośc ich programowania ?

- czy określa jakiś producent średnią ilośc włączeń pompy na dobę ( optymalną )

1. nie ma sensu bo bezwładność podłogówki to 2-3 dni. czyli jesli cos zmienisz to efekt będzie odczuwalny o takim czasie. nie dopasujesz zatem w cyklu dobowym niczego. Taka jest zaleta/wada podłogówki. Daj sobie troche czasu a sam dojdziesz do wniosku że nie warto.Dodatkowe elementy wprowadzą dodatkowe opry hydrauliczne , zmniejsza przepływy i pogorsza tym samym pracę układu. Zasada prosta : jak najmniejsze opory, jak najwieksze przepływy , jak najniższe temperatury zasilania. Każde wynika z następnego.

2. ilość właczeń zalezy oczywiście od zapotrzebwania na moc , czyli zalezy jak jest zimno. ważne aby cykle pracy były długie ( min 10-15 min) tak ze wzgledów energetycznych jak i ze wzgledu na żywotnść sprężarki. Masz samą podłogówkę - tego nie da się zepsuc żadnymi nastawami :D Masz wszystko OK.

3." Krzywa grzania zmniejszona z 0 do -3" to tylko jej równoległe przesuniecie. poszukaj parametru który ustawia kąt nachyenia krzywej grzania, możesz spróbować z bardzej płaską - czyli o niższej nastawie.Okazuje sie ,że jak jest duży mróz to wcale krzywa nie musi tak gwałtownie narastać z temperaturą i może byc bardziej płaska.Mróz to pogoda wyżowa , bez wiatru , ze słonkiem. tak właśnie lubię :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki za odpowiedź !!!Odnoszę wrażenie że jesteś rozsądnym praktykiem,taki "pompowy guru"

:) dzięki , praktykuje jak najbardzie ale nie "guruję" w żadnym razie - pokora to ważna cecha przy poszukiwaniu rozwiązań - a guru z założenia wie wszystko najlepiej. Czasem warto sie pomylić jeśli tylko sie z tego wyciaga wnioski. Nie jestem specjalistą od samych pomp ciepła , jeśli juz to raczej od tych pozostałych elementów, które moim zdanem są ważnejsze, a przypiąć do dobrych źródeł pudełko to każdy łahudraulik umie. Ja bym sie raczej nazwał trouble-shoting man :D czyli : kłopoty to moja praca :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

mam pytanie do posiadaczy pomp z Grudziądza - NEURATHERM- jak sprawują się pompy do podgrzewania CWU (Podgrzewacze wody serii VT)

1/ czy bardzo obniżają temperaturę w pomieszczeniu,

2/ jak bardzo jest komfortowa sytuacja z cw - czy pompa zdąży dogrzać wodę w czasie kąpieli - np 2 - 3 osoby kąpią się po sobie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. ta grzałka / dogrzewacz/ włączała się tylko wtedy gdy PC nie dawała rady i do tej wody 65stC . Nie ma funkcji która tylko ją wyłącza / jesli jest to gdzie ?

/. Teraz będę się odbakteriowywać raz na miesiąc i ....jesli nastawię wszystko dobrze i PC będzie wydolna do co i cwu to dogrzewacz nie bedzie miał potrzeby się włączać.

 

grzałka włacza się po osiągnieciu temepratury zadanej dla pompy ciepła. jeśli nastawisz czas pracy grzłki 0 to tym samym wyłaczysz tę funkcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydroleczku

bardzo proszę wtrącić swoje ze 3 grosze :lol:

 

Nie mam nastawionej / mam 0 i tak było od początku/ cwu na dodatkową ciepłą wodę . Tylko w tym menu podwyższenie temperatury cwu do 65 stC następowało z uzyciem grzałki /podgrzewacza /. Ale miałam te "4 dni" i dlatego / bo skoro nie było innych nastawień to dlaczego ? /.

Grzałkę można wyłączyć tylko wtedy gdy w/g zegara w określone godziny w tygodniu nie chce się by była grzana ciepła woda. Ja to zastosuję gdy będę wyjeżdzała na dłużej. Ciekawe ile czasu zajmie jej zagrzanie jej od / no ile może spać w pomieszczeniu gdzie jest 10 st C/ nowa.

A może lepiej nie bawić sie w programowanie / dużo roboty/ tylko zadać jej temperaturę np 10 stC na czas wyjazdu ?.

Ale proszę mi wyjaśnić co się dzieje gdy np.4 osoby się kąpią zużywają duzo wody i ....żeby uzupełnic tę wodę do poziomu 165l do zbiornika musi napłynąć nowa zimna. / i temperatura nie jest już 42stC tylko np.15 / I co się dzieje? włącza się sprężarka i prysznicz ek / takie guziczki na panelu PC / i się grzeje... /grzeje sama Pc a nie dogrzewacz /ale chyba nie może to trwać bardzo długo czy może ?

No jak to jest?

Pozdrawiam z ciekawością a szybką dpowiedż przyjmę z radością :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

służę uprzejmie boneteczunieczko :D

1. miałaś nastawione przegrzewanie wody co 4 dni, nastawiłaś co 30, wspniale ! , ale chyba mozna i co 0 dni czyli wcale ?.

2. Ja mam wodę ustawioną na 43C załącz pompe i 47 wyłacz. Tyle pompa wydoli bez problemu i zaczyna ogrzewać jeszcze jak sie moczy kapielowicz(ka) nr1.

3. Jeśli wyjazd dłuzszy (kilka dni) to warto wyłaczyc ciepła wodę. ale trzeba pamietać :( , a narazic sie domownikom łatwo

4.165 l to dość mało wody aby jednoczesnie wykapac 4 osoby , trzeba ustalić kolejkę lub dokupic wiekszy zasobnik i dołaczyc szeregowo-ale wtedy trzeba dodac pompe ładującą. Ja mam zasobnik z mamką - czyli zbiornik 200 l zawieszony w większym 500l - czyli mam jakby zapas 500 l . Nawet gości się nie boję.

5. Ogrzanie 165 l wody o 40 C mocą pompy ciepła 9 kW trwa ok. 3069s czyli 51 minut (165x4,186x40/9) to własnie okres przerwy pomiedzy kolejnymi napełnieniami . Oczywiście z grzałką będzie szybciej i wiekszą ilośc ludzików można obmyć. Jak zwykle : cos za coś. Ogrzewanie wody to jednak duzy wysiłek dla pompy ciepła i może nie osiagać mocy nominalnej - co oczywiście skutkuje wydłużeniem czasu pracy do pełnej godziny. Ale da się chyba wytrzymać?

6. Proponuje nieco podnieść temepraturę ciepłej wody do 47C co w pewien sposób skompensuje niższą temperaturę.

7. Osobom golącym sie zakazać kategorycznie golenia się przy otwartym kranie. Ogolic się można przy uzyciu kubka wody , a spłukać face po goleniu albo w kapieli

8. podobnie mycie zębów - moi mali współspacze oduczyli sie puszczania wody jak im wyjasniłem nieekologiczność takiego marnotrawstwa bo same argumenty ekonomiczne mieli w ...

 

ciesze sie że zainspirowałem do dociekania co jest w środku? To mnie ciekawiło od zawsze... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrolk`u

jesteś niesamowity :lol: szczęka mi opadał a / dobrze, że nie sztuczna / jak wyliczyłeś ten czas grzania. Jestem pod wrażeniem :roll:

Teraz będą inne pytania ..a na odpowiedż nie chcę czekać do rana .

Założyłam podlicznik 10.11 o godz.12 / miał 0 / dzisiaj jest 18.11.godz.19.10 i odczyt 243,3 KW .W domu gorąco / odkreciłam "prawie" na ful wszystkie kaloryfery ./ góra 24 dół 25 bo gdyby na 6 to ze 26 stC . Na zewnatrz teraz tem.+1 stC / cały ten okres było w przedziale -5 do +3 /.

1.Jakie w/g Ciebie pownno być zużycie KW gdyby nastawy były od początku prawidłwe ?

muszę wiedzieć ile jestem do tyłu! i czy warto przygotowywać ten miecz do sepuku czy jeszcze zaczekać

2.Jakie pompy obiegowe są najlepsze , moja czasami piszczy / mam Grudfos`a/ i muszę ją wyłaczyć , policzyć do 3 i znowu właczyć i jest ok!!!!

ale jak kiedyś zostali goscie to nie wiedzieli czy już się ewakuować czy nie bo

nie wiedzieli co się dzieje a decybeli to daje oj daje.

Pan Fachowiec powiedział , że to dlatego , że mam zanieczyszczoną wodą a to nieprawda .

3.Właściwie to PC opiera sie tylko na 3 ważnych wskażnikach


  • krzywej grzewczej / w zakresie 0do10/
  • przesunięcia krzywej grzewczej (przesunięcie) /skala od -10 do +10 /
  • regulacji krzywej grzewczej ( przerwa) w zakresie /10st do 108 st/

Czy nie będzie tak , że jak ustawię krzywą / jest już ustawiona na 3 było 3,2 / i przesunięcie / było 4,3 jest 3,8 a ma być 0 / a regulacja (przerwa)

zostanie taka sama to będzie "ni w ciućki ni w pieski" . ?

Przecież to jest wszystko powiązane i musi ze soba grać / niekoniecznie jak orkiestra ale chociaż jak trio :wink: /?

Poza tym tego ostatniego zupełnie nie kapuję. Może coś bliżej na ten temat?

Lubię wiedzieć o co chodzi i dlaczego ? a nie tak bo...tak

Pozdrawiam mgliście i ściskam dłoń zamaszyście :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. zakładając że średnie zapotrzeboanie mocy waszego budynku w tym czasie wyniosło 3.5 kW ( tak to szacuje na Bolesława oko bo nie mam dokładnych danych) to w czasie ok 200 godzin pompa wyprodukowała ok.200x3.5=700 kWh ciepła. jeśli zuzyła 243 kWh prundu to miała COP 700/243=2,88 . Zupełnie przyzwoity jak na dość wygórowane parametry pracy. Ile powinno byc? Myslę że COP powinien miec gdzies 3.5 czyli zuztcie powinno nie przekroczyć 700/3,5-=200 kWh. Możesz powalczyc o co najmniej 20 % zuzycia , jak dołozysz do tego lepsze wykorzystanie nocnej taryfy to koszty spadną globalnie o 40-50% - a to juz coś. Licznik masz na samej pompie ciepła czy razem z pompami obiegowymi ?

2. Jeśli pompa piszczy to albo jest zapowietrzona, albo była zapowietrzona i ma uszkodzone łozysko (pisałaś o zapowietrzonej podłogówce) . Aby odpowietrzyć pompe trzeba odkręcić taki duży wkręt na szczycie silnika - troche kapnie wody , ale wyleci powietrze. Widocznie nie ma automatycznego odpowietrznika, jest zamkniety , niedorożny lub źle zainstalowany.

3.krzywa grzania -wiesz wszystko

przesunięcie to proste dodanie stałej wartości do tej wyliczonej z krzywej

regulacja krzywej to chiba ( bo jasno z instrukcji nie wynika, chyba tłumaczył ja jaki humanista) dokładność realizacji jej przebiegu tzw. histereza

np. jesli z krzywej grzania po dodaniu przesuniecia wynika 35 C to ten trzeci parametr określa kiedy pompa ciepła zacznie grzac i kiedy uzna że moze się wyłaczyć. Moze to byc np że sie załaczy przy 34 C i wyłaczy przy 36 albo przy 33 i wyłaczy przy 37C, za każdym razem będzie to średno 35 C. Jaki tego sens ? Jeśli zakres jest szerszy to regulacja wprawdzie mniej dokładna (źle) ale za to cykle pracy dłuższe (dobrze) . jak zwykle coś za coś, trzeba pobadać i dac mozliwie szeroki zakres, tak +/- 4 C będzie pewnie nieźle.

miłych snów ,bo mój najmlodszy uzytkownik PCi żąda bajeczki i nie moge mu odmówić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[/b]hydrolku

nawet się nie spodziwałam tak błyskawicznej odpowiedzi. Bardzo dziękuję. Żartowałam z tym czasem :D

Podziwiam i ... uchylam kapelusza. :lol:

Pozdrowienia dla Małego Hydroleczka i Pani Hydroleczkowej.

Ciekawe czy w bajkach też jesteś taki dobry? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrolku

Jeśli chcesz, możesz pisać bonetko / myślę że to ładnie brzmi (te kobiety!) a Twój nick jak dla mnie był trochę za "szorstki" i dlatego ja będę się zwracała do Ciebie -hydrolku. :lol:


    1. mam dwie pompy obiegowe jedna na dom druga do PC i podlicznik obejmuje całość -PC + te pompy
    2. odkręciłam na ful wszystkie termostaty przy kaloryferach a na dole na 5.
    tem. na górze i dole 26 stC , w łazienkach tyle samo. temperatura na zewnątrz 0 o godz.22 póżniej było zimniej. W pomieszczeniu gospod.gdzie
    stoi PC / tam wyłączony grzejnik zawsze (miała być podłogówka ale zapomnieli!!! a właściwie stwierdzili , że nie trzeba )/ 19 stC / może "ciut"
    grzeje moja "lodóweczka". Czyli PC ustawiona na za wysokie parametry ale działa / a co łaskę robii ! / . Kiedyś czytałam o PC powietrznej , że przy niskich temp. minusowych była zupełnie niewydolna i było zimno bo PC nie była w stanie ogrzać domu mimo parametrów max. No ale zdrowo-rozsądkowo powietrzna PC w Grecji to rozumiem ale w naszym klimacie . Chociaż był to produkt z północy a tam o wiele zimniej niż u nas i skoro była tam na rynku to musiała być dobra . To jak to jest?
    3. tak sobie myslę , że zawsze ogrzewanie niskotemperaturowe łączyło się z podłogówką i wej/wyjściem 40/35 lub w tych okolicach / instalacje gazowe i olejowe / tutaj /PC/ zalecają różnicę 7-10. Ale czy nie jest tak , że ona póżniej musi dłużej ją podgrzać ..bo co innego o 5 st a co innego o więcej ale wtedy może cykle pracy są dłuższe i jest lepiej . Co o tym myslisz?
    4. oszczędzam wodę bo mam szambo / 11000 ale szybo się napełnia a jakie tu ceny , monopolistyczne za wywóz :roll: / dlatego mam krany w łazienkach na fotokomórkę / żeby właśnie woda przy myciu zebów nie lała się bez potrzeby /.
    Jak będę wyjeżdżała na ile ustawić zasobnik cwu na 5 st ?, mniej ?, przecież woda nie grzana nie zamarznie? może na 3 dni to się nie opłaca tak wychładzać ale na tydzień czy dwa już tak, mam rację ?
    Wody ciepłej mimo gości nigdy nie zabrakło / a może my brudasy?/. Zresztą w razie czego idzie się do drugiego budynku a tam jest jej pod dostatkiem i w takiej tem. jak się chce a zresztą w jeziorze bardziej pod dostatkiem a jakie towarzystwo miłe :lol: i ..ćwiczyc mozna żeby do klubu morsów sie dostać ,prawda? :D

Regulacja krzywej grzewczej zmniejszona o o,5 jednostki /3,2 / zanim zejdę do 0 trochę to potrwa .

 

A czy bajkę o Pompiku-ciepliku umiesz opowiedzieć ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro te porady są darmowe :lol: to i ja skorzystam z okazjii i od Ciebie Hydrolu czegoś będę chciał się dowiedzieć

 

Nie mogłem znaleźć w instrukcji odpowiedzi wprost, ale z tego co tutaj czytam to należy starać się ustawić krzywą grzania aby była jak najbardziej płaska.

Czy dobrze to pojmuję?

Czy korzystniejsze jest ustawienie pompy grzania na np. 4 i przesunięcie jej +1 w stosunku do nastawy 5 +/-0 ?

 

Dom w kształcie litery T.

Powierzchnia - 204m2,

kubatura - ok 700m3

Podłoga - 12,5 cm styropianu,

ściany - gazobeton 24cm + 15 cm styropianu,

dach - 30 cm wełny,

 

PC - NIBE FIGHTER 1240 10kW,

Dolne źródło to kolektor poziomy 600m (3x200m) pcv o przekroju 40,

ziemia gliniasta i wysoki poziom wód gruntowych

 

Fragment I z litery T jest pokojem dziennym z jadalnią wysokim na dwie kondygnacje (58m2). DUŻE okna od strony wschód-południe i południe. / gdzie to słońce bo u nas ciągle chmury?!!!/

Podłogówka w całej chacie (łącznie wszystkiego wyszło prawie 1300m rurek, a w pokoju dziennym układane co 10cm! - chyba trochę chłopy przesadzili! :) )

 

Aktualnie woda, która idzie w podłogówkę ustawiona na +31,9 'C. Pompa pracuje przez jakieś 20 min i odpoczywa jakieś 35 minut. Czy to dobrze?

... Ile wg Ciebie "zeżre" 8) prądu ta PC średnio w roku na potrzeby 3 osób?

 

Wdzięczny byłbym za jakieś szacunkowe określenie tej wartości, gdyż pierwszy rachunek był znaczny .... ale fachowcy świecili całymi dniami lampami halogenowymi w trakcie szlifowania i malowania ścian, chodziła spawarka i inne tam, więc nie mam pojęcia jak ten rachunek ma się do zużycia prądu przez samą PC

 

 

... A może ktoś ma podobną chatkę i/lub taką PC i chciałby się podzielić swoimi doświadczeniami w eksploatacji? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nadal nie wiem co to sa stopnio-minuty :-?

kto wie ?

 

Z tego jak rozumiem (mam nadzieje) instrukcje, to stopnio-minuty to wskaznik uzywany do okreslenia aktualnego zapotrzebowania na cieplo (prawdopodobnie to ilosc stopni o ile spadnie temperatura w ciagu X minut pomiaru od zakonczenia cyklu grzania, aktualizowane pewnie co kazda minute). Wyglada na to, ze jesli robi sie zimniej i temperatura szybciej spada, to zmienia sie ilosc stopnio-minut i pompa uwzglednia to produkujac wiecej ciepla dla kompensacji. Czyli wstepne ustawianie tego wspolczynika pozwala wplywac na to jak system bedzie reagowal na zmiany temperatury, natomiast nie mam pojecia jaka to sie ma w odniesieniu do krzywych grzania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem pokazac że tez umiem zdabniać , ale jak nie to nie :D

bonretko

 

1. mam dwie pompy obiegowe jedna na dom druga do PC i podlicznik obejmuje całość -PC + te pompy i bardzo dobrze - masz szacunek funkcjonowania całego źródła !

2. to niedługo dojdziemy do optymalnych parametrów gdzie regulacja miejscowa będzie rzadkością

o efektywności powietrznych pomp ciepła samom prawdem napisał jedn dochtor

http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=115&cms=278

latem absolutnie bezkonkurencyjna , ale poniżej +5 to lipa.

 

3. temperatura zsilania instalacji jak najniższa to oczywiste. Różnica temperatur im mniejsz tym efektywniejsza wymiana ciepła (dobrze) ale też większy przepływ i większe koszty pracy pompy obiegowej ( źle) . czyli kolejny odcinek serialu "coś za ciuś" :D . U mnie wychodzi w pomiarach że 4-5 stopni to jeszcze warto. Przy 7-10 mniej prądu zeźre pompa obiegowa ale i wymiana ciepła będzie nieco gorsza.

4. na krótkie wyjazdy nie warto wyłaczac wody bo oszczędnośc mała a po powrocie każdy ma "potrzeby sanitarne". Intensywne obniżenia temperatury co. tez tylko na dłuższe okresy bo duże wychłodzenie i późniejze pokonanie bezwładności dużo kosztuje. identycznie jak koszt zatrzymania ekspresu we Włoszczowej, któego nie pokrywaja wpływy z dodatkowych sprzedanych tamże biletów. :o

sobnik cwu na 5 st ?, mniej ?, przecież woda nie grzana nie zamarznie? może na 3 dni to się nie opłaca tak wychładzać ale na tydzień czy dwa już tak, mam rację ?

Opowieściami o jeziorach mi nie zaimponujesz bom też Mazur, a mieszakam pomiędzy trzema jeziorami - nie moge rzucić kamieniem aby nie wpadł do wody :D

A czy bajkę o Pompiku-ciepliku umiesz opowiedzieć ? :D

mój syneczek jast zafascynwany Bobem Budowniczym, strażakiem Samem i Sąsiadami ( moja krew :D ) to i bajki sa wyłacznie politechniczne

ufff! ale miałem dzień !nie lubie poniedziałków :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro te porady są darmowe :lol: to i ja skorzystam z okazjii i od Ciebie Hydrolu czegoś będę chciał się dowiedzieć

troche mało danych o zapotrzeoaniu mocy i oczekiwanej temperaturze wewnętrznej. Każdy stopień pemperatury wewnętrnej więcej to ok 5-7% ciepła więcej. Możesz sam zrobic sobie łatwy audyt w tym zakresie, ściągnij program Copelanda doboru sprężarek , sprężarki nie musisz dobierać ale jest tam wbudowany fajny audytor energetyczne ( takie fioletowe schodki go uruchamiają) jak podasz moc i odpowiedającą jej temperaturę zewnetrzna oraz moc pompy ciepła i cene energiii elektrycznej to po wybraniu miejscowości charakterystycznej dla Twoje siedziby otrzymasz dokładne dane , nawet z ilościa godzin pracy pompy ciepła

pobierz program doboru

http://www.copeland.pl/copeland/index.php?dzial=download

Podłogówka to najlepsze energetycznie rozwiązanie, nawet przy intensywnym grzaniu , przy zastosowanu taryfie nocnej ogrzewanie nie powinno koztowac Cie więcej niz 1000 -1200 zł rocznie . Okres budowy to i większa wentylacja i suszenie budynku , nie jest wiarygodny w ocenie poprawności działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nadal nie wiem co to sa stopnio-minuty :-?

kto wie ?

pewnikiem jakaścia nowomowa określajaca histerezę układu , czyli inaczej zwłoke regulacji , czy pasmo nieczułości , czy po prostu dokładnośc realizacji krzywej grzania (stopnie) i związanego z tym czasu przerwy pomiędzy kolejnymi zadziałaniami pompy ciepła (minuty), Tylko po kiego tak silic sie na oryginalnośc i komplikować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrolku

pięknie zdrobniłeś i było mi bardzo, bardzo miło :lol: ale to tyle literek.......

Dziękuję za odpowiedzi. Spisuję aktualne odczyty ale na razie nie widzę , żadnych efektów.

Czy mogę codziennie zmniejszać o całą 1 /jednostkę/? :( bo z natury jestem niecierpliwa i chciałabym żeby już było dobrze.

Nie martw się na szczęście poniedziałek jest jeden w tygodniu :D

Pozdrawiam ksieżycowo /księżyca połową/ malutkich hydroleczków i Panią hydrolkową :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...