Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

efekty nie będą piorunujące a nie masz narzedzi do obserwacji chwilowych zmian , do tego trzeba miernik mocy chwilowej po stronie elektrycznej i ciepłomierz po wodnej. Efektem zauważalnym obniżenia temperatury instalacji grzejnej jest polepszenie komforu - gorące grzejniki wysuszaja powietrze. Jesteście bardzo ciepłolubni 24C na sen to nie dla mnie :D . Tyle to może być rankiem do wstawania . Możesz smielej obniżac krzywa grzania, masz grzejniki i jest dość zimno to reakcje będzie szybsza.

Doszkol sie w programowaniu czasowym bo warto stosowac osłabienia dzienne, a zmian temepratury 1-2 C nikt nie zuwazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja nadal nie wiem co to sa stopnio-minuty :-?

kto wie ?

pewnikiem jakaścia nowomowa określajaca histerezę układu , czyli inaczej zwłoke regulacji , czy pasmo nieczułości , czy po prostu dokładnośc realizacji krzywej grzania (stopnie) i związanego z tym czasu przerwy pomiędzy kolejnymi zadziałaniami pompy ciepła (minuty), Tylko po kiego tak silic sie na oryginalnośc i komplikować ?

 

To w pompie nibe - w instrukcji jest o tym mowa wielokrotnie ale nic jeszcze nie rozgryzlem. Interesuje mnie to gdyz podobno mozna tym wplynac na czestotliwosc wlaczania sie pompy i jej wieksza aktywnosc noca a wiec wtedy gdy zmienilbym taryfe na G12 moglbym w wiekszym stopniu wplywac na proporcje poboru energii oraz korzystanie z energii w nizszej stawce.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy (mam nadzieję szczęśliwi ;) ) użytkownicy pomp ciepła mogą powiedzieć coś więcej o połączeniu tego systemu z systemem kominka z płaszczem wodnym? Wiem, że teoretycznie i... praktycznie chyba też, jest to możliwe z użyciem wymiennika płytowego. Czy ktoś ma takie rozwiązanie? Jak to się sprawdza? (koszty inwestycyjne, możliwości regulacji całego systemu, komu zlecić projekt całości instalacji c.o.? specom od pompy czy od kominka?)

Pozdrawiam, Zbyszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy (mam nadzieję szczęśliwi ;) ) użytkownicy pomp ciepła mogą powiedzieć coś więcej o połączeniu tego systemu z systemem kominka z płaszczem wodnym? Wiem, że teoretycznie i... praktycznie chyba też, jest to możliwe z użyciem wymiennika płytowego. Czy ktoś ma takie rozwiązanie? Jak to się sprawdza? (koszty inwestycyjne, możliwości regulacji całego systemu, komu zlecić projekt całości instalacji c.o.? specom od pompy czy od kominka?)

Pozdrawiam, Zbyszek.

 

Ja bym powierzyl magikom od pompy polacznie calego systemu.

 

Jednak korzystajac z okazji polece troche z innej beczki. Domyslam sie ze celem polaczenia obu systemow jest zapewnienie ciaglosci ogrzewania na wypadek gdyby pc nie mogla z jakiegos powodu grzac....

Powiedziawszy szczerze zamierzalem w takim celu rozprowadzic cieplo za pomoca dgp do pokoi na poddaszu. Wyprowadzilem rure z kominka na strych, ale w wyniku roznych zdarzen odwloklem montaz dalszych elementow systemu. Zostala tylko wyprowadzona rura na strychu i dmucha sobie cieplym powietrzem ogrzewajac pomieszczenie , ktore nie ma zadnych grzejnikow ani podlogowki a ktore w przyszlosci ma sluzyc za pracownie.

W rezultacie nie mam dystrybutora dgp , rozlozonych rur i anemostatow. Jak to czesto bywa ze nie ma tego zlego co by na dobre nie wyszlo i tym razem tak sie stalo. PC radzi sobi swietnie. Jak chcemy napalic w kominku to korzystamy z tego dobrodziejstwa i ogrzewane sa wszystkie pomieszczenia przez konwekcje a brak rozprowadzenia i dgp uznalismy za korzysc w systuacji gdy pompa "robi" cieplutko w calym domu i bez angazowania nas w to jak to robi :wink: Reasumujac - nie odczuwamy na razie potrzeby zabezpieczania sie dodatkowymi zrodlami ciepla bo PC radzi sobie swietnie.

Jeszcze jedno nasza pompa opiera sie wylacznie o pomiar temperatury zewnetrznej i "nie wie" ze , kiedy grzejemy w kominku, jest w domku cieplej. Ktos moglby stwierdzic ze to nie jest dobrze ale wedlug mnie to dobre rozwiazanie. Zarowno korzysc z szybkiej reakcji pompy w wyniku pomiaru zewnetrznej temperatury jest korzyscia jak i stabilnosc jej reakcji z powodu "niewiedzy" ze palimy w kominku.

Podlogowka ma taka bezwladnosc ze nawet kilkugodzinny brak pradu nie jest odczuwalny jako dyskomfort cieplny. W kwestii podlogowki jeszcze... powinienem zmienic chyba kapcie na takie z odkrytymi paluchami gdyz jest mi troche za cieplo :roll: .Podloga nie jest goraca ani nawet ciepla. Jest taka jaka powinna byc przy ogrzewaniu podlogowym czyli "nie jest zimna tylko przyjemna w dotyku", ale w stopy czesto jest za cieplo (w kapciach) . Dzisiaj wszedlem na boso po kapieli na strefe gdzie nie ma podlogowki a jest gres brrrrrrrrrrrrrr to nie jest mile uczucie stac na czyms takim zimnym wiec nie zamienilbym sie na kaloryferki za nic. Kaloryferki mam trzy- w gornej i dolnej lazience i w garazu. Wszystkie maja taka temperature czynnika jaki jest tloczony do podlogowki nie mam tu rozgraniczenia. Nawet lekko cieply kaloryfer w garazu potrafi zagrzac pomieszczenie do poziomu "cieplnej przyzwoitosci" (u nas garaz byl przewidziany jako nieogrzewany ale zdecydowalem ze w celu unikniecia zamarzania zaworow z woda zamontuje tam grzejnik. Rozmieszczenie petli pologowki , zageszczenie rurek i ewentualne umieszczenie kaloryferow jest u nas wynikiem szczegolowo przygotowanego projektu, ktory powstal przy pomocy specjalnego programu komputerowego. Na wprowadzony plan budynku zostaly nalozone okreslone uwarunkowania (jakie ocieplenie, jakie wykonczenie podlog itp itd)

Pisze to bo czytam niektore posty w ktorych sa wypowiedzi posiadaczy podlogowki polozonej "na czuja" . Dowolna ilosc petli i ich dlugosc. Zageszczenie wszedzie jednakowe czyli zdyt geste lub zbyt rzadkie. Nie uwgledniajace ani tego jakie jest przewodznie powierzchni podlogi ani czy graniczy z duzymi tarasowymi oknami. Rurki rozlozone w duzym zageszczeniu w pomieszczeniach z powierzchnia dobrze przewodzaca cieplo (jak gres) lub zbyt rzadko w pomieszczeniach grze powierzchnia wylozona jest drewnem (panel wielowarstwowy przenaczony do podlogowki). Przestrzegam przed takim rozwiazaniem jako nieekonomicznym i przynoszacym wiele zagrozen rowniez dla zdrowia. Namawiam do wspolpracy z firmami, ktore zajmuja sie tym profesjonalnie a nie eksperymentuja na investorze i jego kieszeni i zdrowiu. Pozniej wlasnie z takich przypadkow biora sie twierdzenia o goracej podlogowce wywolujacej zylaki, unoszacym sie kurzu i rzekomej szkodliwosci podlogowki dla alergikow. Takie historie sa rownie interesujace jak te o mikrofalowce ktora wywolala tsunami na Bialorusi i pompie ciepla ktora pozarla ulubionego kota pewnej rodziny w Estonii.

 

No to se pogadalem ..... howk

Szczesliwy posiadacz pompy c.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w pompie nibe - w instrukcji jest o tym mowa wielokrotnie ale nic jeszcze nie rozgryzlem. Interesuje mnie to gdyz podobno mozna tym wplynac na czestotliwosc wlaczania sie pompy i jej wieksza aktywnosc noca a wiec wtedy gdy zmienilbym taryfe na G12 moglbym w wiekszym stopniu wplywac na proporcje poboru energii oraz korzystanie z energii w nizszej stawce.

pozdrawiam

to jest to co napisałem. Jeśli ustawisz większą wartość histerezy ( czy onych stopniominut) to będzxiesz miał dłuższe cykle pracy pompy ciepła i dłuższe przerwy pomiedzy wyłaczeniami.

jeśli chcesz wykorzystać lepiej energie w niższej stawce to musisz w godzinach tańszej energii ustawić przesuniecie krzywej do grzania do góry np o 2-3 stopnie. Bezwładność instalacji jest na tyle duża że ciepło zakumulowane noca będzie oddawane za dnia. Podobnie z ciepłą woda mozna na "tanie godziny " ustawić wyższą. Jak jest spory zsobnik to grzanie wody tylko w tanich godzinach w zasadzie wystarcza.Tak działaja pompy wszelkich marek , tylko dla zmylenia klienta róznie to jest nazywane :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do paru letnich posiadaczy pomp ciepła tzn urządzenie to jest naprawdę mało awaryjne?? Bo np nie usmiecha mi sie kupic PC i po przypuśćmy 5 latach dopłacać do interesu za zapewne kosztowna naprawe:/

 

I posiadacie jakieś namiary na firmy zakadające PC z woj. wielkopolskiego bądź rejonów wrocławia? godnych polecenia oczywiscie:]

 

Oraz ile was wyniosła taka instalacja?

 

Moj dom 160m2 z poddaszem uzytkowym. rozwazam nad zalozeniu grzejnikow w sypialniach i ogrzewania podlogowego w kuchni, salonie, wc, itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dobre tylko odpowiedz pewnie nie jest latwa

Ja nie mam pc kilka lat wiec takich wlasnych doswiadczen brak

z zalozenia konstrukcja pc jest taka lodowki a te nawet w wydaniu radzieckim dzialaja po kilkadziesiat lat. Z drugiej strony kto zagwarantuje ze cos sie nie zepsuje ?? Z drugiej strony .. czy trzeciej raczej

Czy awaria pieca olejowego lub gazowego (takiego dobrej firmy i w pelni zautomatyzowanego czytaj drogiego ) to czesty przypadek czy rzadki ? Naprawy i przeglady tanie czy drogie?

......

taniej jest na pewno zastasowac piec na ekogroszek i ewentualna naprawa tez nie jest droga tylko to paliwo w komorce i sypanie do podajnika takie troche archaiczne - wszystko jest dla ludzi.

btw

a te grzejniki w sypialniach przy zastosowaniu pc to po co jesli mozna spytac

dlaczego nie podlogowka ?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

awaryjność ? spytajcie mamusi ile lat ma swoja lodówke i czy jej sie psuła. Pompa ciepła to dokładnie takie samo urządzenie tyle że jeszcze bardziej niezawodne bo z bardziej niezawodną sprężarką typu scroll.

Koszty to inna bajka wielkrotnie już wałkowana ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrolku i iveech'u

 

Masz rację ja też nie lubię za ciepło w sypialni dlatego jeden pokój na górze miał zakręcone kaloryfery i leciutko uchylone okno /ale pod kołderką ciepluteńko - tak "tygryski " lubią najbardziej :D . Chcę zwrócić tu uwagę na bardzo ważną sprawę / forum czytają wszyscy i może Komuś się przyda / . Wybrałam dom drewniany bo z murów do murów dla mnie było bez sensu a poza tym posmak nowości itd. Gdyby może był to dom stricte drewniany / bale bez ocielplenia z wewnątrz lub zewnątrz / to może mikroklimat wnętrz byłby super ale jakie musiałyby być to bale żeby zachować U=0,3 dla ścian jednowarstwowych /ze 30 cm/. Tutaj niestety jest to jakby dom w domu czyli szkieletówka i bal. I tu chyba leży sedno sprawy. Cała Kanada mieszka w Kanadyjczykach / od nich to przyszło / ale ....tam jest inna wilgotność . Jak zaczęłam mieszkać to pierwszy tydzień był ...straszny :cry: .....powietrze tak suche / nawet nie duszne ale właśnie suche , że moja skóra traciła wszelką wilgoć - tylko nawilżacz ratował sytuację / nie była ta kwestia ciepłych grzejników bo były pozakręcane i było lato i otwarte okna/ . No bo co tu ma oddawać wilgoć skoro nie ma elementów mokrych . Mnie bardziej odpowiada mur , który wchłania wilgoć a póżniej oddaje.

Dzisiaj wykonałam krok naprzód. Ale po kolei . Napisałeś hydrolku żeby śmielej obniżać to przesunięcie grzewczej . No ale co to znaczy śmielej ?

/ było 3,2 / o 2 ? od razu do zera ? nie wiedziałam a bałam się że coś zrobię nie tak ..... i zadzwoniłam do Gdańska / stwierdziłam , że skoro sprzedają to muszą mieć i montaż (serwis) na Gdańsk. Rozmawiałam z bardzo miłym i KOMPETENTNYM panem. Nie przedstawiłam się tylko ...udałam , że chcę kupić ale pan był b. zdziwiony dlaczego wypytuje go o szczegóły i wszystkiego się domyslił nie wiedział tylko kto mi montował a ja nie powiedziałam .

W kazdym razie powiedział , że ten GT4 jest bardzo potrzebny i powinien być jeśli ma się podłgówke i grzejniki / jak sama podłgówke to nie/ bo pozwala to na inną temperaturę wody do grzejników i podłogówki . Nawet pod jego kierunkiem weszłam w tryb serwisowy i odczytalam mu co tam jest / chyba do końca mi nie wierzył , chyba myślał że ich montażyści nie popełniają takich błędów /. GT5 czyli czujnik tem wewnętrznej można sobie darować ....chociaż w/g mnie w sytuacjach gdy jest dużo osób / impreza / i wzrasta tem w pomieszczeniu / na skutek ciepła ciała / to przydałoby się żeby PC brała też to pod uwagę nie tylko pogodówkę . Pan stwierdził , że muszą przyjechać i to poprawić.... i doszkolić montażystę / ma to zrobić dyskretnie no i na razie nie wie kto ja zacz :D

Dałam tez panu do zrozumienia , że PC bez dobrego montażu i efektów jakie ma przynosić jest tylko meblem z ładnym designem.

Ustawiłam przesunięcie na 0 przed południem . Odczyty wskażników się zmieniły biorąc pod uwagę stan początkowy. Tryb wyjścia na co GT8 z 47,9 na 39 ; powrót z co /GT9/ z 42,2 na 35,1 .

Hydrolku miałeś rację tej 3 krzywej grzewczej (przerwa) nie trzeba regulować tę komputer ustawi sam.

Powiedział jeszcze coś ciekawego ta pierwsza krzywa oznacza nie tylko suche podwyższenie/ obniżenie tem . /3/ ale od tej wartości zależy szybkość reagowania tem. w domu na tem. zewnetrzną.

Vieechu

dlaczego mamy grzejniki? bo gdybym miała dom murowany to bym miała podłgówkę a na stropie drewnianym nie chciałam. Chciałam mieć drewno na podłodze. Istnieją systemy ogrzewania pod drewnem ale zdrowo-rozsądkowo jak przewodzi drzewo / nie pamietam ale 30-40 / a terakota / 130 / róznica prawda?. Miałam zrobić scienne ale zrezygnowałam , nie ze względu na cenę / droższe o 5 tys pln/ ale nie wiedziałam czy nie będzie duszno na poziomie głowy i czy nie będzie osadzał się kurz akurat w tych miejscach gdzie będą biegły przewody . Co innego też ścienne pod tynkiem a co innego system suchy a więc płyty farmacell z rurkami / składa się to z elementów , są gotowe do montażu , na ścianach zewnetrznych a jak za mało ciepło można dołozyć i na wewnętrznych/

Hydrolku dziekuję za "czuwanie " nad moimi ustawieniami PC. Twoje rady są bezcenne. :lol:

Pozdrawiam Wszystkich ślicznie. Trzeba wierzyć w dobrą wolę ludzi bo inaczej cóż by nam pozostało ,czyż nie? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrolku i iveech'u

 

Vieechu

dlaczego mamy grzejniki? bo gdybym miała dom murowany to bym miała podłgówkę a na stropie drewnianym nie chciałam. Chciałam mieć drewno na podłodze. Istnieją systemy ogrzewania pod drewnem ale zdrowo-rozsądkowo jak przewodzi drzewo / nie pamietam ale 30-40 / a terakota / 130 / róznica prawda?. Miałam zrobić scienne ale zrezygnowałam , nie ze względu na cenę / droższe o 5 tys pln/ ale nie wiedziałam czy nie będzie duszno na poziomie głowy i czy nie będzie osadzał się kurz akurat w tych miejscach gdzie będą biegły przewody .

 

Pytanie dlaczego grzejniki w sypilaniach bylo do Tokaroll , ktory jak rozumiem dopiero buduje. U Ciebie Bonetko rozumiem byly uzasadnione powody. Trudno jest montowac podlogowke na drewnianym stropie :wink: .

 

Swoja droga . Ja mam wszedzie podlogowke czyli rowniez w sypialniach. Na podlodze mam drewno (dąb i badi) Na podlodze nie ma zadnego kurzu ani w miejscach gdzie rurki ani pomiedzy nimi. Wogole jest mniej kurzu niz przy kaloryferach. Kaloryfery z zasady jako bardziej gorace unosza kurz a podlogowka ma niska temperature wiec wogole kurzu nie unosi - woooogle niiic (ani na 30 cm an na 60cm ). Nie jest za cieplo w glowe ani w nogi ani w pupe. Jest po prostu super i nawet nie ma porownania z kaloryferami ktore zawsze wysuszaja powietrze bo sa gorace i zawsze sa zakurzone i trudne do wyczyszczenia. Czesto czytam na forum "jestem alergikiem i nie moge miec podlogowki" Wlasnie jest zupelnie odwrotnie. Jesli jest ktos alergikiem to tylko i wylacznie powinien myslec o czysciutkiej podlogowce i zapomniec o kaloryferach. Bedzie lepiej oddychal , bedzie mial mniej kurzu, wiecej wilgoci w powietrzu i fantastyczny komfort cieplny - mila, ciepla podloga. Dzieci moga biegac po takiej podlodze na bosaka bez obawy, ze sie zaziebia od zmarznietej glazury brrr. Dosyc tych zabobonow. Pokazcie mi chociaz jednego uzytkownika podlogowki (pod warunkiem ze nie robil jej ze swagrem i podloczyl do pieca weglowego, kupionego na wyprzedazy), ktory pisze "kurz unosi mi sie w domu a podloga jest goraca jak plaza w lato oj oj nie moge dalej pisac bo mi sie topi kabel od neta :-? " .Prosze bardzo juz koniec z tymi glupotami.

Mieszkalem w bloku przez wiele lat i mialem kaloryfery. To paskudztwo do ktorego nie zateskni zaden uzytkownik podlogowki. Te brednie wypisuje jakis pomylony producent kaloryferow bo mu sprzedaz spada na pysk i nie umie sie dostosowac do realiow rynku to robi czarny PR. Vivat podlogowka (oczywiscie tylko dobrze wykonana)

PS musialem obnizyc krzywa grzania na 5 i jeszcze pokretełkiem w dol bo mi za cieplo w domku ufff :lol: :lol:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

awaryjnosc-

1. sama pompa chodzi 4 lata - raz upalił sie czujnik kolejnosci faz - podobno jakas trefna seria z FAELA - wymiana za darmo (koszt w sklepie 30)

2. zaczely wariowac czujniki temperatur objawy widoczne na wyswietlaczu (wszystkie) - sterownik do producenta - producent podłaczył na stanowisku stwierdził ze faktycznie szaleje przetarł płytke denaturatem i wszystko wróciło do normy - stany nieustalone kurz itp zrobiły swoje. koszt naprawy 0 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Napisałam post ale go ......wycofałam.

Vieechu :D ma rację odnośnie sposobu robienia podłogówki i wyboru profesjonalistów do tej pracy.

Mój post był o tym , że ja wybrałam profesjonalistów i co ............krótko był o tym co Ci Panowie zrobili żle / byli wzięci do PC , skoro PC to i podłgówka i woda i kanaliza i szambo / a było tych punktów sporo.

Może ja nie mam szczęścia? może tylko ja na takich trafiam ?

Mam juz dwutaryfówkę . Właśnie ustawiłam zegar / na razie na dzisiaj i zobaczę co będzie i jak będzie /.

Nie wiem tylko czy w tych tanich godzinach:

- podwyższyc trochę temperaturę ?/ tam jest podziałka od -20 do +20 , była na 0 ;.....ale o ile 2; 5, 7 stC

- jakby było zimno /na zewnatrz / to czy trzeba zadać jej / w tej podziałce -20+20 / np.-5 żeby niżej nie spadła i włączyła się bez względu na taryfę

-czy np.od 4 rano do 6 ustawić /-20+20/ 6st żeby rano było ciepło czy oszczędniej na całą noc np.3 a może 4 / bo ma wtrzymać do godz.13 /.

 

Nie wiem jak? Macie praktykę - proszę o jakieś sugestie.

 

Ustawiłam na -8 / bo dwa razy PC się włączyła , a był na -2 / bo ma wytrzymać do 22.

Stygnie , na zewnatrz 0,7 stC.... GT1 / powrót z co w trybie co. / 18,7 akt.24,9 ; GT8 30,6 stc / wyjscie z co./.

Dotykałam w skrzynkach rozdzielaczowych chłodne ale nie zimne tem z .26 spadła do 23 /godz.8.20 /

Pozdrawiam i przesyłam buziaczki :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ustawiam sobie w tanich godzinach napisałem na poprzedniej stronie. 2-3 stopnie w górę dotyczy czujnika w pomieszczeniu i do tego własnie jest on gównie potrzebny. Jak to sie przekłada na przesuniece krzywej grzania to trzeba doświadczalnie bo zalezy od wielu czynnków. Poróbuj i napisz.

W przeciwieństawie do fachowców uważam że cenniejszy niz GT4 jest czujnik remperatury w pomieszczeniu, Nie tylko na wypadek nadzwyczajnych zysków ale np jak jest duzy wiatr to pogodówka teg też nie uwzglednia. GT4 słuzy do ustawienia o ile ma byc mnej na podłogówce niz w c.o. - a to łatwo raz ustalić ręcznie i nie zawracać sobie głowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrolku :D

 

Masz rację odnośnie tego GT4 ale ja tez nie mam GT5 - czyli właśnie tego czujnika w pomieszczeniu.

Znalazłam treść postu do vieecha -trzeba ten wskażnik/-20+20 / ustawić na tanią taryfę na +2 lub +3 .

Temperatura w pomieszczeniu spadła do 21,5 st. wiec mimo mniejszej akumulacyjności niz dom murowany przy tem. zewnetrzej +0,7 st. trzyma 7 godz..Temperatura spadła od tem. wyjściowej 2-3 stopnie Myslę , że w domach murowanych spadałby połowę mniej.

A świat otulony mgłą........:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeglądałem właśnie ten temat i bardzo mnie zainteresował :lol: gdyż właśnie kończę stan surowy i "nastawiłem" się na pompę ciepła z kolektorem gruntowym

instalację i projekt wykonuję sam (siedzę już w dokumentacjach dobre 3 miesiące) ale chciałem się poradzić osób znających temat czy moje rozważania są ok;

otóż dom jest parterowy, niepodpiwniczony o skomplikowanej bryle ale będzie dobrze ocieplony - zapotrzebowanie wychodzi mi 34W/m2, ogrzewane będzie 230m2;

wstępnie dobrałem Viessmanna Vitocal 200-G o mocy 9,7 kW ze zbiornikiem buforowym 750l (aby ograniczyć pracę do taryf nocnych oraz zapewnić długie przebiegi sprężarki), zasobnik cwu 380l z dwoma wężownicami (chcę połączyć obie aby zapewnić większą wymianę ciepła - łącznie wymiennik będzie miał 2,7m2 powierzchni), kolektor gruntowy poziomy wychodzi mi na powierzchni 700m2 (suchy piasek....) ok 1500mb rury PE25 układanej co 0,5m; chłodzenie zamierzam wykonać poprzez chłodnicę kanałową włączoną w kanał nawiewny rekuperatora w której będzie pływać solanka (zawór elektryczny + pompa obiegu chłodzenia zasterowywane przez regulator pompy)

na całości zamierzam wykonać podłogówkę z tym że 50% pow domu będzie w terakocie a drugie 50% w parkiecie gr 11-12mm (podobno merbau się nadaje na podłogówkę - wychodzi opór 0,02 dla terakoty i 0,12 dla parkietu) - temperatura projektowana wnętrza to aż 24st (żona tak chce), 25 w pralni i łazienkach...

no i wychodzą mi niezłe klocki :roll: - przy niskiej temperaturze zasilania 35st a w wielkie mrozy 39-40st wychodzi mi rozstaw podłogówki w niektórych pomieszczeniach co 5cm ! i do tego rury nie 16 a 20 ! w pozostałych mam od 7,5 do 20cm rozstawu.... nie wiem czy tak ma być bo troszkę tej rury musiałbym położyć no i rozdzielaczy też troszkę .... :roll:

dodam że korzystałem z programów Purmo ozc i co oraz liczyłem ręcznie z wzorów ale wychodzi podobnie dużo rury....

 

proszę o zorientowanych w temacie o opinie na temat moich wyliczeń... porady... wnioski..... pomóżcie

 

:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...