Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich

 

Mam problem i muszę go szybko rozwiązać / do soboty ! / bo jak nie to r-ki mogą być jeszcze większe niż kiedyś :cry: / żartuję ...ale nie do końca : mogą być mniejsze na skutek innego ustawienia a nie dwutaryfówki /.

CWU - nie miałam najmniejszego kłopotu z ustawieniem . Prosto : w takich a w takich dniiach i godz. wyłącz i już . Dobrze doradził Hydrolek , :lol:

żeby mieć wyżej ustawioną cwu bo tak nie wystygnie .

Problem jest z co.

Coś jest żle, ale nie wiem co ? Może te wszystkie wskazniki są ze sobą powiązane / na pewno są ! / i ja zadając coś zmniejszyć to PC nie zmniejsza bo inny wskaznik jej nie pozwala.

Najpierw myslałam że coś żle zrobiłam ale ...dwa razy to chyba niemożlwe?

Tu jest duzy ekran i gdyby wszystkie dane danego dnia pokazywały się jednocześnie byłoby zdecydowanie lepiej.

Zrobiłam tak : czwartek godz.06-13 .............-6 ten wsk /-20+20 /

czwartek godz.13-15 .............+2 ten wsk./-20+20/

czwartek godz.15-22.............-6 ten wska /-20+20/

czwatek godz. 22-06 .............+2 ten wskażnik /-20+20/

Jak ustawiałm w taniej taryfie wyłączenie w drugiej taryfie / ten wskaznik minusowy /to mimo, że dotyczyło to przyszłych okresów PC zareagowała jakby to był czas rzeczywisty!!! wprowadzałam akurat -6 a PC stop / - wyłączyła się . Po powtórzeniu jej obecnych godz. działania / i wskaznika na +2 / i wznowiła pracę .

Myslałam że mi się wydawało ale nie .

Może ten wskażnik jest połączony z tym / -10+10/ ( przesunięcie krzywej grzewczej...mam ustawione na 0 ) .

Teraz było ustawione na pewno dobrze . Wchodzę do pom.gospod.-działa . A więc osiagnęła jakiś poziom i włączyła się mimo że nie ma godz. 22.

Moje ustawienia;

krzywa 3, przesunięcie 0, krzywa przerwa / ta od garbu / sama się ustawia..

wyjście 20 stC -krzywa 20stC

wyjscie 15 stC -krzywa 22,4 stC

GT1 20,5/ akt28,3 GT2 1,1 GT3 47/ akt.41,9 / woda trochę stygnie bo jej dużo używałam / GT8 29,1 GT9 29,4 GT10 9,2 GT11 9,7

Co jest nie tak?

Gdybym nie wyjeżdżała doszłabym co i jak a tak czas leci a ja w lesie i to nie na poziomkach :cry:

To jak : zgaduj -zgadula co robi żle pani lub jej pecunia? :lol:

 

PS. mogło być tak za tym drugim razem , że nie było wtedy jeszcze zaprogram. wody na wyłączenie /chyba?/i chciała podgrzać wodę i dlatego się włączyła.....teoretycznie tak mogło być

Ale proszę przeanalizujcie to wszystko może też być i coś innego bo ...za pierwszym razem woda była ok! / bo to była tańsza taryfa i miała grzać /.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

trudn cosik doradzić :( . Jeśi postepujesz zgodnie z instrukcją to tam jest precyzyjnie to opisane - choc bardzo lakonicznie. Nie wiem czy warto programowac przesunięcie do dołu w dzień tu chyba lepiej nie mieszać i ustawć taką krzywą która pasuje a w zegarze tylko tanie godziny. Musisz zaprogramowac cały tydzień , inaczej zegar może nie reagować jak oczekujesz bo np załączenie tanich godzin nastepuje o 22 we środę ale wyłaczenie o 6 juz w czwartek :) .pewnie nie trzeba też programowac każdego dnia osobno tylko od razu cały tydzień ( tak jest u minie)

Przypatrz sie uważne powinien byc znak na wuswietlaczu , że działa sterowaie zegarem i jaki jest stan zegara - czy załaczone są takie godziny jakie w danej chwili oczekujesz. Praktyka czyni mistrza - tu nikt na odległość nie doradzi.

Co do ciepłej wody to tez masz ustawiony jakiś próg przy którym załacza sie PCi- nie dziw sie wtedy że nie działa c.o. :D

i nic na siłę - nie uda sie dzis ,uda se następnym razem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrolku na Ciebie zawsze można liczyć :lol:

Chyba masz rację w zegarze nie można programować taniej i drogiej taryfy jednocześnie / w instrukcji jest przykład podniesienia o 5 stC w godz.22-06, trzeba to zrobić siedem razy ( po jednym na każdy dzień)/ i

...temperatura ustawiona w 4.1.1 / ustawienie poziomu temp.PC +/- ( przedział -20+20) dotyczy wszystkich aktywowanych stref czasowych

No tak ale jak ustawiłam tanią taryfę na +2 to... w tej drogiej PC po pewnym czasie się włączyła . To tak jakby temp. co. stygła , z tej +2 zeszła do 0 i PC się włączyła / gdzieś po 3 godz od początku drogiej taryfy/ . Stąd był mój pomysł żeby ustawić te minusy na taryfę drogą. Jak zrobiłam -2 , odpoczywała trochę... i się włączyła , póżniej zrobiłam -4 też po pewnym czasie się włączyła i dlatego żeby nie latać zrobiłam na -6 i...był spokój . Może trzeba zamiast +2 w taniej dać więcej ?.

Może oni / prod.PC/ nie przewidzieli ustawienia zegara do 2 taryf jednocześnie / i ... tak jest !!!!/ dowodzi tego przykład w instrukcji oraz to , że przy ustawieniu dwóch taryf jednoczesnie PC głupiała ( a ja myślałam , że ona taka mądra) bo nie wiedziała której wartości się słuchać +2 czy -6 / poprzedni post / i dowodzi tego jeszcze fakt , że jak programowałam ją na jeden przedział czasowy 15 -22, to było ok!

Ale co mam zrobić , żeby wytrzymała te 7 godzin? / i nie wołała prądziku? ...ale zachłanne to to .../ Bo jak po 3 godz. będzie się okresowo włączać to jak będę oszczędzać?

Widocznie coś jest jeszcze nie tak z ustawieniami. Ale co ?

Tobie to dobrze nic nie robisz - tylko ten wsk. +2 i Ci się nie włącza w drogiej taryfie? Może czarujesz? że PC taka grzeczna ., przyznaj się .. :D

 

PS. Do tego wniosku / lubię wiedzieć co i przede wszystkim dlaczego ?/ doszłam w trakcie pisania ale było póżno i nie chciałam już poprawiać ......

 

Chciałam dopisać w nocy ale była chyba przerwa technicz.

...wchodzę do pom.gospod. a ta " artystka" leżaczki sobie robi czyli ..stoi a przecież. ma grzać . ....( spadło do mniej niż 18st wejście na co. i dogrzała do 18 /był na -6 ten [-20+] ( widocznie ostatnio programowałam drogą taryfę ) i dlatego ...)

no a teraz .....uwaga

Skoro w okienku pokazuje się tylko jeden przedział godzinowy / mogę zaprogramować / to ......jak mogę zaprogramować 2 przedziały na dzień :

-godz.13-15

-godz.22-06

przecież wprowadzając ten drugi do pamieci kasuję ten który był zapisany poprzednio a niestety tania taryfa jest podzielona na 2 części .

Wniosek: mogę wybrać i zaprogramować jedną z nich.

Gdy jest się w domu można to zrobić w każdej chwili / ma grzać lub nie / ale zaprogramować na -zaś -się nie da.

No i co "jajeczka"?

Miłego dnia....... :lol:

Czy w ogóle jest możliwe , żeby okresowo nie włączała się w drogiej taryfie ?

Słowem - myslałam , że mimo że widać jeden wiersz w okienku ona zapamięta wszystkie ustawione pory dnia / nie widać na ekranie ale ma w pamięci /

- trzeba tak ustawić parametry , żeby włączyła się między 13-15 bez programowania / bo nie ma takiej możliwośći!!! a WIELKA SZKODA/.... żeby dogrzać. Może w Szwecji nie ma taniej taryfy albo jest ale tylko raz na dobę?

 

Jest rzeczywiście raz na dobę i dlatego producent tego nie przewidzaił / wcale mi sie to nie podoba!/.

Można to obejść włozyc taki zegar czasowy na 220 i dodatkowo przekaznik EXT do cewki A1 i A2 w srodku do PC.

To jest patent serwisu i Oni mogą to zrobić.

Nowe PC mają już mieć to w standarcie. To co robili tyle czasu ? przecież sprowadzają PC tyle let ... nie mogli na Polskę zażyczyć sobie żeby przychodziły dostosowane do naszych realiów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetka?

 

Nie rozumiem jednej rzeczy. Zastanawia mnie dlaczego tak strasznie meczysz sie z tymi ustawieniami PC? Nie to, zebym mial cos przeciwko Waszym polemikom z Hydrolem (i tak tego nie czytam, bo jeszcze nie mam PC i jest to dla mnie niezrozumiale). Jest instrukcja i pewnie jest tak napisana, ze ciezko sie polapac. Ja bym na Twoim miejscu poprosil jakiegos serwisanta, ktory by zrobil cos w rodzaju szkolenia. Moze Hydrol sie zgodzi do Ciebie podjechac? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marijo

 

Witam , dlatego się męczę bo mój Pan Fachowiec ustawił parametry pracy za wysokie. Dzięki pomocy hydrolka , vieecha i innych ustawiłam już i jest ok!

ale skoro mam dwie taryfy chcę tylko jednego: żeby PC włączała się i grzała cwu. i co. tylko w taniej taryfie ...a ona nie chce .

Będzie tak jesli założę zegar i przekażnik / dół poprzedniego postu/ ...ale wiem to teraz , i żadne ustawienia żeby nie wiem kto to robił nie wyeliminuje włączania się w drogiej taryfie.

Hydrolka z Hydroleczkami / ma dużo klocków lego z 10 kg / i Pania Hydrolkową bardzo serdecznie zapraszam. :lol: Nie mam trzech jezior dookoła ale jedno / ciche / tak i do tego puszczę / puszczy chyba nie ma , jak myślisz?/

Pozdrawiam :D i życzę żeby dom był na 6+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetka.

 

To ja wybiore firme, ktora ma Fachowcow, a nie "fachowcow". Twoje problemy uswiadomily mi, ze obsluga posprzedazowa jest tez b.wazna. Musze miec pewnosc, ze w razie problemow, niekoniecznie z funkcjonowaniem, ale z obsluga jako taką, ktos z firmy mi pomoze.

 

No i tutaj sam sobie sugeruje, ktora z opisywanych na forum firm, taka pomoc zapewnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aero

gdybym miała CK to bym odpowiedziała na wszystkie Twoje pytania ale niestety nie mam. Mam za to pomysł - jak byłam na forum 2005r to Ktoś się przymierzał do jej zakupu . Jak kupił to może tu nie zagląda i dlatego nie ma odzewu / wierzę w dobrą wolę ludzi / . Poszukam i dam znać. Wtedy można by było napisać do tej Osoby wiadomość prywatną i poprosić -na pewno pomoże.

PS. przeleć pod tym kątem posty "magdzia" ma na pewno "literad"

marijo

Masz rację. Tylko wybór PC też jest bardzo ważny .!!!! Skąd mogłam wiedzieć , że moja tak "ma ". Inne może można programować co i jak się chce / chodzi o dwutaryfówkę / .

Pomyślałm sobie , że teoretycznie można by było obliczyć matematycznie żeby włączała się w tych godz. co chcę ale ........zmienia się temperatura zewnętrzna i wszystkie obliczenia są jak ......szukanie trzeciego na kajak / dwu-osobowy / :lol: albo jak historia o drewnianych czajnikach :lol: czyli do d.....ki.

 

Pozdrawiam Was i głowa do góry będzie dobrze -musi być ! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadacze CLIMA KOMFORT

 

jak sprawują się pompy do podgrzewania CWU (Podgrzewacze wody serii VT)

1/ czy bardzo obniżają temperaturę w pomieszczeniu,

2/ jak bardzo jest komfortowa sytuacja z cw - czy pompa zdąży dogrzać wodę w czasie kąpieli - np 2 - 3 osoby kąpią się po sobie?

 

 

Bylo o tym napewno. Poczytaj caly watek, a jak nie masz czasu to uzbroj sie w cierpliwosc, ktos Ci wreszcie odpowie.

 

P.S. Chociaz tak prawde mowiac, to ja w ciagu kilku dni przeczytalem caly watek i cos mi swita, ze ktos opisywal, ale nie kojarze do konca, a tez mnie to interesuje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no obniżają :lol:

pomieszczenie dajmy na to 2x2 ogrzewane (kotłownia) stoi tam pompka VT cyrkulacja chodzi co godz. po 5-10 min woda w zasobniku na 42stC. Obecnie w pomieszczeniu ok 10-15 st.C.Pomieszczenie z przymkniętymi drzwiami bo obok garaz w którym 9-10 st.C.

Rodzinka 2+2 i nie narzekamy na brak ciepłej wody (zakładając prysznic).

Teraz może nie jest to najlepsze rozwiązanie ale jak było ciepło i wilgotno to extra. Maszyna "wyciągała" z garazu litry wody. Po deszczu auto i podłoga po kilku godzinach suchutkie. :D

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadacze CLIMA KOMFORT

 

jak sprawują się pompy do podgrzewania CWU (Podgrzewacze wody serii VT)

1/ czy bardzo obniżają temperaturę w pomieszczeniu,

2/ jak bardzo jest komfortowa sytuacja z cw - czy pompa zdąży dogrzać wodę w czasie kąpieli - np 2 - 3 osoby kąpią się po sobie?

 

Korzystam od ponad roku i nie mam zastrzeżeń. Moje rozwiązanie zawiera dodatkowy bufor o pojemności 300l.

 

1. Nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, aczkolwiek nie zauważyłem spadków temperatury. Pompę ustawioną mam na grzanie wody w nocy w tańszej taryfie i to wystarcza by dogrzać ponad 500l do 53 st.C.

Pompa znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym gdzie między innymi jest działający non stop serwer i otwarte są drzwi do pralnio - łazienki. Oczywiście pomieszczenie gospodarcze jest w zimę ogrzewane i ma najkrótszy obieg podłogówki. W lato nie odczułem zimna w pomieszczeniu gdzie pracuje ogrzewacz. Wyrzut zimnego powietrza około 16-17 stC mam zrobiony w garażu, który jest w ten sposób dogrzewany zimą, a latem planuje zrobić instalacje do schładzania pomieszczeń na poddaszu.

 

2. Przy moim rozwiązaniu i 4 osobach korzystających z CWU na komfort nie mogę narzekać, a muszę dodać że mam wannę o pojemności 240 litrów.

Niestety nie ma co się oszukiwać ale ta pompa ( moc około 500Wat ) nie ma szans na bieżąco dogrzewać wody, ale plusem jest też to że mała moc powoduje że temp. pomieszczeniu nie spada ( przynajmniej nie zauważyłem tego ) i cena pompy jest przyzwoita i porównywalna do solarów.

 

Z licznika wynika że prąd który zużywam to jest średnio 100kW/m - 27 zł/m.

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego CK nie produkuje ciepłej wody z jednej pomy ciepła tylko "przy okazji c.o." jak to robią wszycy inni tylko naciaga swoich klientów na zakup drugiego, drogiego urządzenia ? Czy na moje pytaie tez ktos zna odpowiedź? Bo chyba trudno uznac to za zaletę?

 

drugi problem to programowanie pompy ciepła. Ja bym wolał umieć sam. Podobnie jak obsługuję samodzielnie pralkę, samochód czy konto bankowe (pistolecika nie mam :cry: ). Nie mozna być skazanym na lenistwo fachowca. Okazało sie, że warto obejrzec instrukcje przed zakupem : jesli jest niezrozumiała - nie kupować. Współczesna pompa ciepła powinna dać sie programowac za pomocą komputera i strony jak w internecie , nawet bez kabelka tylko w połaczeniu wi-fi, a cała procedura jest banalnie prosta jak pismo obrazkowe.

Zegar powinien mieć moziwośc programowania kilkunastu okresów każdego dnia i inaczej dla każdego dnia. Do tego opcje na cały tydzień, na weekend lub na dni robocze. Wbudowany kalendarz i samodzielne przechodzenie z czasu zimowego na letni to juz banał.

Z uporem hydrola-psychola powtarzam : pompy różnią się tylko obudową i oprogramowaniem sterownika. Okazało sie że renomowane IVT nie bardzo ma czym sie pochwalić w tym zakresie :-? . Co nie znaczy że to szmec i nie warto kupic. warto wiedzieć o co pytac i czego wymagać. Chyba że wolimy fachowca. Ale gdyby fachowiec pokazał jak w samochozie wkłada sie pierwszy bieg to byście jeżdzili tylo na jedynce? a wsteczny? Nie rozumiem takiego podejścia, chociaż mój teśc to nawet TV nie umie nastroić :D , choc jest opcja automatyczna.

Inna sprawa to ten zewnetrzny styk w IVTdo przechodzenia w tryb tanich godzin. Wiecie do czego służy w Szwecji? Dostawca energii elektrycznej sam ustala płynnie szczyty i tanie godziny i steruje pompami ciepła w tysiąch domów , przesyłając stosowny impuls siecią energetyczną ! Przyjęcie takiego rozwiązanie premiowane jest oczywiście duzym bonusem finansowym . Dlatego po macoszemu potraktowali samo sterowanie zegarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrolku dobry Mikołajku , który zamiast prezentów udzielasz rad, sugestii i ....czasami pocieszasz :lol:

Do głowy by mi nie przyszło , że to tak jest. Rozumiem wszystko ale dlaczego dystrybutor siedział na "d..ce" i nic z tym "fantem" nie zrobił.? :cry:

Może uważał , że PC kupują ludzie bogaci to po co im dwie taryfy , niech grzeją na jednej.

IVT dostała 2 razy nagrody w 2004r i 2006 za najlepszy produkt na rynku polskim. Ciekawe co brali pod uwagę , ilość sprzedaży czy coś innego.... co?

Wybrałam IVT ze względu na 40- kilkuletnią tradycję w produkcji, sprężarkę ..a tu taki "kwiatek" . PC wybrałam sama po długich porównaniach różnych PC i ich możliwości . Wydawała mi się ok!. Instrukcji rzeczywiście nie czytałam . Ciekawe dlaczego o tym nie mówią głośno ?. Zdalne sterowanie / przez tel. / jest tylko wtedy jeśli ma się czujnik GT5 .

Rację masz hydrolku całkowitą , że wszystko powinno być sterowane przez komputer itd.

Jestem rozczarowana. :cry:

Nie szkoda im popsuć sobie marki przez taką drobnostkę . No, ale jeśli "nasi " siedzieli cicho :evil: i nic nie mówili a może nikt z nich nie ma PC to .... taki jest efekt , przecież gdyby strona polska uparła się ......to może dziś nie byłoby całej sprawy.

PS. ...gdyby nie ta dwutaryfówka to dalej żyłabym w błogiej nieświadomości

Zawsze chciałam coś ulepszać a centralny odkurzacz denerwuje mnie / chociaż go mam / bo ....czy nie można byłoby tej rury zrobić jakby karbowanej i składajacej się jak sprężyna . Rura mieszkałaby w małym domku nad gniazdkiem i guziczkiem by się rozwijała i zwijała a szczotka jednym ruchem robiłaby się naturalnej wielkości / ewentualnie szczotkę mogłabym donieść./...

..............nierealne ...a może nie do końca? :p

i jeszcze coś: z 8 lat temu kupiłam sobie bardzo drogi odtwarzacz ......cóż się okazało , że nie ma MODULATORA.......dziwne.. taki za 500zł miał a za 2500 nie ale innych opcji miał ful / nawet można było montować filmy.....wtedy też mi do głowy nie przyszło że "on "tego nie ma ........

historia lubi się powtrzać ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetka?

.. Moze Hydrol sie zgodzi do Ciebie podjechac? :D

 

mógłby wziąć trochę wody kotłowej ;)

mógłby, ale może ma daleko? albo sie nie wyznaje na rzeczy i tylko taki namolnie gadający jest? :D To forum wymiany doświadczeń a nie świadczenia usług dla ludności. Nauczyc się, spróbować praktycznie i jeździć po ludziskach prostować chore teorie :lol: zamiast gonić i tak zagonionego hydrol(k)a . Co wiedział i nie wiedział ,powiedział. Howgh! :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystlkich

 

Mam kilka pytań :

 


    1. czy istnieje na rynku PC taka której można programaować dni i czasy tak jak to przedstawił hydrolek we wcześniejszym poscie .?......
    Macie różne PC i grzejecie w taniej taryfie , więc jak jest u Was , jest możliwość zaprogramowania wyłączenia drogich godzin lub ujmując z drugiej strony załączenia PC tylko w tanich czy nie ma ?
    2.co myślicie o tym wymuszeniu wyłączenia godzinowego przez ten zegar na zewnatrz PC ....czy nie jest tak , że co innego jesli jest to zaprogramowane w PC fabrycznie i wszystko odbywa sie płynnie a co innego jeśli odbywa się to na zasadzie "wyłączenia prądu" ...
    3. patent dwutaryfówek to typowo Polski wynalazek ......nigdzie w Europie w takiej formie nie występuje ......prawda czy fałsz?
    Nowe PC IVT mają jakieś modyfikacje ale na pewno nie jest to " zegar" w naszym rozumieniu tego słowa.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłam co to takiego ta woda kotłowa / pomaga w uruchomieniu maszyny/ i sądzę , że jest zupełnie niepotrzbna . :(

hydrolek

ma dużą wiedzę i doświadczenie . Bezinteresownie pomaga ludziom i jestem mu szalenie wdzięczna za pomoc . Myślę, że nie tylko ja ale wiele osób na forum. Dzięki niemu moja PC zdecydowanie obnizyła wysokie początkowe ustawienia. Wykazał się dużą cierpliwością w tłumaczeniu wskażników pracy PC .mnie .. " zielonej babie" . Nie szkoda mu było czasu i klikania mimo , że na pewno był zmęczony i zalatany. Jeszcze raz mu serdecznie dziekuję . :lol:

Podejrzewam , że mógł się zdenerwować Pana żartem ale wykazał się dużym taktem i kulturą osobistą odpowiadając tak a nie inaczej . Mam nadzieję że puści w niepamięć ten drobny incydent bo bez "naszego" HYDROLKA nie wyobrażam sobie tego tematu.

Jestem początkującą formułowiczką i może nie znam jeszcze zasad i zwyczajów panujacych na tym forum / za co przepraszam / .

Wierzę w życzliwość i dobroć wszystkich ludzi a wszelkie złośliwosci pod adresem moim czy innych których znam i cenię / hydrolka znam tylko wirtualnie / sprawiają mi przyrość / chyba to wychowanie/. Kocham słońce i jak ludzie uśmiechają się do siebie . Świat jest wtedy piękny a ludzie szczęśliwsi.

 

W zwiazku z powyższym ....... ja bardzo przepraszam Hydrolka / zastępstwa też czasami są dobre/ proszę , żeby się i nie gniewał i do nas wszystkich tu

WRÓCIŁ .

Myślę , że jest jeszcze wiele tematów które są ciekawe i wiele pytań na które nie znamy odpowiedzi .

 

PS. Podtrzymuje swoja wersję ...mogą być czary- mary i czarodziejska różdżka

przecież z odległosci też można czarować , prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...