Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Protaś ma rację.Temat pomp powietrze-woda był już wałkowany - latem ideał,zimą niekoniecznie.Mój koszt dla podłogi ( wszędzie podłogówka ) 223 m2 - pompa Nibe Fighter 1240 8,5 kW i odwierty 47 kzł.

Czy ten koszt obejmuje wykonanie podłogówki? I ile metrów odwiertów Ci wyszło?

 

btw, przeczytałam, że NIBE ma kolejny model , Fighter 1250. CWU tak jak w 1240 tylko moc 4,5-16 kW modulowana, technologia inwerterowa, dostosowuje moc sprężarki do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Ale droższa o 10 kzl - czy warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

posiadacze CLIMA KOMFORT

 

jak sprawują się pompy do podgrzewania CWU (Podgrzewacze wody serii VT)

1/ czy bardzo obniżają temperaturę w pomieszczeniu,

2/ jak bardzo jest komfortowa sytuacja z cw - czy pompa zdąży dogrzać wodę w czasie kąpieli - np 2 - 3 osoby kąpią się po sobie?

 

 

mam ten podgrzewacz. obnizenie temperatury jest nieodczuwalne.

dla 4 osob spokojnie wystarczy.

 

pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia, czy to pompa ciepła, kocioł gazowy, olejowy, czy inny. Zawsze pierwszy sezon grzewczy jest droższy niż kolejne w eksploatacji. Różnica może być ogromna. Nowy dom to to masa wody, która musi wyparować. Jeżeli chciałbyś przekonać się na własne oczy w czym problem zapytaj swoją ekipę budowlaną czy mają na stanie osuszacz powietrza, a jeśli tak, niech wstawią na kilka dni. Do wynoszenia będą wiadra wody, jedno po drugim.

Ile wyższe mogą być koszty pierwszego sezonu grzewczego można przeczytać tutaj:

http://www.instalator.pl/archi/mi6(82)/37.pdf

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

basia z lasu

napisała:

przeczytałam, że NIBE ma kolejny model , Fighter 1250. CWU tak jak w 1240 tylko moc 4,5-16 kW modulowana, technologia inwerterowa, dostosowuje moc sprężarki do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Ale droższa o 10 kzl - czy warto?

 

Uważam , że to rewelacja!!!

w sytuacji gdy zamierzamy się "rozwijać budowlanie" . Bo za ileś tam lat możemy postawić coś dodatkowo na tej samej posesji : dom rozbudować , postawić drugi, zbudować domek dla służby , domek dla gości i co wtedy z ogrzewaniem ?...ano podłączamy się do tej PC którą już MAMY . Wiadomo, że powinna być większa powierzchnia kolektora ale jak nawet -nie ma -to grzejemy drożej / COP spada / ....ale grzejemy.!!!! zanim nie dołożymy tego kolektora. Dokładamy kolektora a nie " nową" PC - oszczędnosć niebywała!!!

Trzeba by jeszcze obejrzeć kartę produktu ile pobiera energii jak ma moc np.10 KW i 16 KW./COP/

Poza tym np. mroźna zima . PC w/g znawców powinna być niedowymiarowana bo lepiej dogrzewać dogrzewaczem raz na jakis czas niż "mocniejsza " PC miałaby chodzić cały czas / ekonomiczność eksploatacji /.

Ale jeśli ta /1250 / dostosowuje do zapotrzebowania to ...można z nią i do Arktyki.

No i gdy chcemy mieć podgrzewaną wodę w basenie to rozwiązanie super!

Technologia inwerterowa to też funkcja miękkiego startu i około 38% oszczędnosci w energii rozruchowej PC .

Nie darmo dostała na POLEKO 2006 nagrodę !!!!

Mam jeszcze pytanie :

Czy Ktoś steruje PC przez komputer lub telefon ? / RCU 10/ - nie chodzi o możliwości bo wiem że NIBE ma ale o faktyczne działania "foremek" :D

Pozdrawiam

PS. Jak Ktoś jeszcze nie kupił NIBE to jak teraz kupi może ......wygrać samochód . Życzę szczęścia a nóż się uda !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia, czy to pompa ciepła, kocioł gazowy, olejowy, czy inny. Zawsze pierwszy sezon grzewczy jest droższy niż kolejne w eksploatacji. Różnica może być ogromna. Nowy dom to to masa wody, która musi wyparować. Jeżeli chciałbyś przekonać się na własne oczy w czym problem zapytaj swoją ekipę budowlaną czy mają na stanie osuszacz powietrza, a jeśli tak, niech wstawią na kilka dni. Do wynoszenia będą wiadra wody, jedno po drugim.

Ile wyższe mogą być koszty pierwszego sezonu grzewczego można przeczytać tutaj:

http://www.instalator.pl/archi/mi6(82)/37.pdf

 

Pozdrawiam

 

To wcale nie takie proste że pierwszy sezon i dużo wilgoci. Jak często wszyscy powtarzają nie można wszystkiego uśredniać. Inna ilość wilgoci jest w domu (zakładam budowany tą samą technologią) który stawiano w kilka miesięcy a inna w domu budowanym przez kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasna sprawa. Zresztą w artykule pisze, że rachunki mogą być nawet do 2,5 raza wyższe. To zależy od technologii budowy, także od tego o czym wspomniałeś, a więc jak szybko dom był budowany i kiedy uruchamiany system c.o. Jeśli dom murowany powstał np. w 3-4 miesiące, a instalacja grzewcza została uruchomiona np. w listopadzie to myślę, że należy się spodziewać wysokich kosztów początkowych. Inaczej jeśli dom był postawiony w stanie surowym w jednym roku, a zamykany i wykańczany w następnym.

Tak więc nie chciałem generalizować o kosztach, ale zwrócić uwagę na problem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy (mam nadzieję szczęśliwi ;) ) użytkownicy pomp ciepła mogą powiedzieć coś więcej o połączeniu tego systemu z systemem kominka z płaszczem wodnym? Wiem, że teoretycznie i... praktycznie chyba też, jest to możliwe z użyciem wymiennika płytowego. Czy ktoś ma takie rozwiązanie? Jak to się sprawdza? (koszty inwestycyjne, możliwości regulacji całego systemu, komu zlecić projekt całości instalacji c.o.? specom od pompy czy od kominka?)

Pozdrawiam, Zbyszek.

 

To bez sensu. PC jest na tyle tanie (w eksploatacji) że nie warto dodatkowo dopłącać do kominka z PW.

I będzie też ciężko wyregulować stałość temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa to ten zewnetrzny styk w IVTdo przechodzenia w tryb tanich godzin. Wiecie do czego służy w Szwecji? Dostawca energii elektrycznej sam ustala płynnie szczyty i tanie godziny i steruje pompami ciepła w tysiąch domów , przesyłając stosowny impuls siecią energetyczną ! Przyjęcie takiego rozwiązanie premiowane jest oczywiście duzym bonusem finansowym . Dlatego po macoszemu potraktowali samo sterowanie zegarem.

 

Docelowo u nas też tak będzie. To bardzo ogranicza koszty energetyki. Bo jak zwykle energia kosztuje najwiecej na szczycie - a tak to te szczyty się ładnie redukuje. I co najważniejsze wszyscy są zadowolenie. Stałe tanie godziny to tylko substytut niezadowalający wszystkich ... i klientów i energetyków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak Was czytam i ..............zupełnie zapomniałam o tej cyrkulacji . Chodzi u mnie non-stop. Teraz niestety też będzie chodzić bo zapomniałam ją wyłączyć. Ale to chyba nie aż takie zabójstwo dla kieszeni?

Ale jestem zdolna nie ma co . :oops:

PC co. na minimum cwu. na minimum a pompka cyrkulacyjna na maximum. :(

 

Gdybyście jeszcze odpowiedzieli mi na pytanie zawatre w poście wyżej byłabym wdzięczna.

 

Ty nie mieszkałaś przez jakiś czas w Poznaniu :)

Wyciskasz na maxa tą swoję instalację.

I w zasadzie tak trzeba - aczkolwiek skrajności są złe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tego nie brał. Poczytaj posty hydrola na ten temat, facet - co by o nim nie powiedzieć - zna się na rzeczy i sam ma PC. PC powietrzna do -5 st. tak, poniżej tej wartości COP spada. Poniżej -20 st. jest mniejsze od jednego, czyli będzie drożej niż ogrzewanie samym prądem.

Śwsięta prawda.

Poproś go o wykres współczynnika COP w zalezności od temp zewnętrznej i wewnętrznej. To ci wszystko wyjaśni , ale zapewne takiego Ci nie pokażą :)

 

To dobrze działa do -5 C. Potem włacza się wewnętrzna grzałka o mocy kilka kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...