Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Na razie uruchamiam pompę tylko na obwodach podłogówki. Obwody grzejników będą podłączone później - gdy zostaną zainstalowane same grzejniki. I tu pytanie - jaki zawór trójdrogowy wybrać? "Oryginalny" IVT kosztuje ponoć ponad 1000 zł. Nie znam się za bardzo na cenach takich zaworów ale wydaje mi się że to drogo jak diabli i że można kupic znacznie taniej jakiś markowy równie dobrze współpracujący z pompą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mam położony kabelek do alarmu a tam mam 4 tajmery i w związku z tym dowolnośc co sobie zaprogramuje to tak będzie.Niestety tak naprawde nie ma gdzie poszalec bo podłogówka nie bardzo pozwala ale napewno można przesówac krzywą grzania przez zestyk 3-4 o zadaną wartośc co pewnie powinno dac jakieś oszczędności bo w godzinach nocnych niech grzeje może trochę mocniej np.31st.

(choc jak kiedyś zostawiłem na 2 dni taką temperaturę to szło umrzec z goraca było 24 st.)a w dziennych np.26 st.albo jakoś tak na razie nie eksperymentuje bo nie mam chęci i czasu no i muszę przykleic nową czystą kartkę na rozdzielni a to stanowi duuuuuuuży problem :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pomóżcie mi proszę bo już sam nie wiem co o tym myśleć :(

 

Spotkałem się wczoraj z architektem adaptującym mój projekt. Doszliśmy do tego, że chciałbym ogrzewać dom i wodę użytkową za pomocą pompy ciepła. I tu się dowiedziałem, że:

 

Pompa ciepła podgrzeje mi wodę do temp. 25 o C bo tyle wymaga podłogówka, a wodę użytkową będę mógł sobie podgrzać grzałką lub solarem. Moim zadaniem nie ma to uzasadnienia - inwestować w pompę ciepła aby później grzać wodę prądem :o

 

Jestem laikiem, ale wydaje mi się, że można to rozwiązać w tki sposób, że pompa podgrzewa mi wodę do tem. np. 60 o C i tyle mam w zasobniku c.w.u, a w podłogówkę wpada woda przez zawór mieszający o odpowiedniej temperaturze.

 

Dobrze myślę? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z wykładu kolegi przeddoradzającego zrozumiałem że zasobnik jest dwupłaszczowy. Sterownik sprawdza temperaturę wody w płaszczu zewnętrznym. Osiąga ona zadaną wartość to i nie dzwota że wyłącza. Woda ciepła w wewnętrznym baniaku zdążyła sie zagrzać ledwie do 30C - to nie wina IVT ! - bo to nie temeratura wewnętrznego baniaka steruje wyłączaniem 8) . i załaczaniem sprężarki :o . Woda zewnętrzna dogrzewa baniak sama się chłodzi i ponownie załacza dogrzewając ostatecznie baniaczek w środku. Trochę to skomplikowane ale nie umiem lepiej tego wyjaśnić :cry: Podniesienie nastawy wydłuża czas piłowania sprężarki co skutkuje równiez intensywniejszą wymianą i nagrzewaniem w jednym cyklu.

Protekcja anodowa nie ma tu wielkiego znaczenia bo jej zadaniem jest ochrona przed korozją wewnętrznego baniaczka i nie wpływa na wymianę ciepła.

 

Dokładnie to powiedział producent. Masz ustawione że woda w wewnętzrnym zbiorniku ma mieć 47 st. więc zewnętrzny grzeje trochę wyżej czyli 50 st. Jak osiągnie te 50 st to staje i czeka aż płaszcz odda ciepło do zbiornika CWU. Jeżeli w płaszczu spadnie temp do 45 st (odda 5 st do wody w zbiorniku CWU) sprężarka znów rusza i tak do nagrzania CWU do 47 st. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polacyyyyy polacyyy

brak słów i jeszcze za to kase biorą!

na mojej bud praktycznie kazdy kto mial cos robic od geodety po malarza tak naprawe gowno sie znał na tym co robi

ale najlepsze to to ze sie uwazają za znawców i co to nie oni!!

co w tym dziwnego-wczorajsze wiadomości o szkole "ojca dyrektora" potwierdzają Twoje wywody. Najpierw wzmianka o cieple geotermalnym a potem o PC -co ma jedno do drugiego. Ciekaw jestem jaka to PC miała by być za 15 mln zł. I tak się tworzą mity.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś mądry inaczej doradza ojczulkowi. Poczytałem jak funkcjonują geotermie w Zakopanem i Pyrzycach i mam wyrobione zdanie. W koszcie jednostki energii cieplnej ok 25-30% to prąd elektryczny ! To na poziomie pompy ciepła , ale koszt amortyzacji to 35% - w sumie enrgia droższa niz z oleju opałowego a i tak produkcja przynosi straty liczone w dziesiątkach procent. Niesłychana głupota. Dlaczego tak sie stało ? Z grubsza dlatego że aby wniosek wyglądał lepiej optymistycznie załozono potężną sprzedaż energii i masowe przyłaczanie sie nowych odbiorców. Niestety ludzie woleli docieplic budynki a nawet odłączyć sie od drogiej ekologicznej geotermii.

Ciekawi mnie na co liczy ojczulek, nawet jeśli całe koszty inwestycji będzie miał free to za prąd , obsługe i remonty chyba zapłaci z tacy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem , że to może nie powinno być w tym wątku ale może nie obrazicie się .

Jaką pompę do obiegu podłgówki / grzejnikiów / polecacie i co powinna mieć ,/ czy elektroniczna wystarczy / a jaką do ciepłej wody użytkowej / ze zintegrowanym zegarem ./

Teraz są pompy mające taka karteczkę jak np. lodówki A tzn. enegooszczędne / nie wiem czy wszystkie/.

Wilo / to te z zegarem i ekranem /, Halm, Ferro DAB, Grundfos , inne

Jakie są najlepsze ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pomóżcie mi proszę bo już sam nie wiem co o tym myśleć :(

 

Spotkałem się wczoraj z architektem adaptującym mój projekt. Doszliśmy do tego, że chciałbym ogrzewać dom i wodę użytkową za pomocą pompy ciepła. I tu się dowiedziałem, że:

 

Pompa ciepła podgrzeje mi wodę do temp. 25 o C bo tyle wymaga podłogówka, a wodę użytkową będę mógł sobie podgrzać grzałką lub solarem. Moim zadaniem nie ma to uzasadnienia - inwestować w pompę ciepła aby później grzać wodę prądem :o

 

Jestem laikiem, ale wydaje mi się, że można to rozwiązać w tki sposób, że pompa podgrzewa mi wodę do tem. np. 60 o C i tyle mam w zasobniku c.w.u, a w podłogówkę wpada woda przez zawór mieszający o odpowiedniej temperaturze.

 

Dobrze myślę? :)

 

zmień zdecydowanie architekta.

:wink: najpierw kominek i rekuperacja a teraz PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ech..., a może by tak zainwestować w tą Nibe 1250...

NIBE 1250 - NIBY :wink: SUPERPOMPA, tyle że trochę droższa... no właśnie, czy tylko trochę ???

 

Próbowałem znaleźć nieco więcej informacji o inwerterowej regulacji wydajności i trafiłem na następujący artykuł:

 

http://www.wtb.pl/hot_issues/PompyCieplaPP/PompyCieplaPP.htm

 

Pomijając sprawę oszczędności, jakie zapewne będą w przypadku pompy o regulowanej wydajności (czy ktoś może potwierdzić te wyliczenia?), piszą w nim o czynnikach chłodniczych R407C i R410A. NIBE 1250 jest na R407C.

 

R407C kontra R410A

Mam pytanko do naszego guru w tym zakresie - hydrola. Napisałeś na stronie 23, że w przypadku ubytku R407C, instalację należy opróżnić i napełnić od nowa, co oczywiście jest wadą tego czynnika. Czy ubytek R407C to rzeczywiście częste zjawisko, czy tylko ryzyko wkalkulowane? Nie znam autora w/w artukułu, ale napisał on:

"Osobiście nie spotkałem instalatora, który wykonał szczelnie wszystkie swoje instalacje"

Rozumiem, że te wszystkie próby są właśnie po to, aby mieć pewność, że instalacja jest szczelna przynajmniej na początku.

A z czasem..? (wiem, wiem, lodówki chodzą po 20 lat i jest OK, jednak...)

Czy R410A jest rzeczywiście dużo lepszym czynnikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam autora w/w artukułu....
Zapewne chodzi tego autora :

http://netsprint.pl/serwis/card?id=5240435&catid=111&q=Pompy

Tak jak pisze autor, dla chłodników nie są to żadne rewelacje, ale dla inwestorów i użytkowników pomp ciepła jego uwagi mogą być cenne :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porownanie:

Plyn hamulcowy ubedzie to trzeba odpowietrzac uklad etc. ale czy w zwiazku z tym nie chcemy miec hamulcow hydraulicznych?

Silniki wysokoprezne tez mozna zapowitrzyc czy pompy paliwa, ryzyko istnieje ale czy ktos sie tym przejmuje?, a przeciez samochody sa drozsze niz jakies PC,prawda?

Ja nie zamierzam wogole tym zaprzatac sobie glowy, przeciez to nonsens. Zamartwianie sie ze moze cos kiedys..... dla mnie glupota. Podlogowka czy zwykle grzejniki tez sie zapowietrzaja, ale czy w zwiazku z tym nalezy ich sie pozbyc i np. zainstalowac elektryczne maty itp.? Nie, po prostu tak juz jest i fertig

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porownanie:

Plyn hamulcowy ubedzie to trzeba odpowietrzac uklad etc. ale czy w zwiazku z tym nie chcemy miec hamulcow hydraulicznych?

Silniki wysokoprezne tez mozna zapowitrzyc czy pompy paliwa, ryzyko istnieje ale czy ktos sie tym przejmuje?, a przeciez samochody sa drozsze niz jakies PC,prawda?

Ja nie zamierzam wogole tym zaprzatac sobie glowy, przeciez to nonsens. Zamartwianie sie ze moze cos kiedys..... dla mnie glupota. Podlogowka czy zwykle grzejniki tez sie zapowietrzaja, ale czy w zwiazku z tym nalezy ich sie pozbyc i np. zainstalowac elektryczne maty itp.? Nie, po prostu tak juz jest i fertig

 

Pzdr.

Przecież nic takiego w cytowanym artykule autor nie sugeruje.

Zwraca tylko uwagę, na możliwe do popełnienia błędy i pisze wyraźnie jak można ich uniknąć (R410A zamiast R407C, rury chłodnicze zamiast ciepłowniczych, zapewnienie sprawnego odpływu kondensatu, itp.). Te rozwiązania więcej kosztują, podobnie jak Mercedes kosztuje więcej od Syrenki.

 

Grzejniki mogą się zapowietrzyć jeżeli instalacja jest wadliwie wykonana. Zastosowanie odpowietrzników automatycznych i odpowiedni przebieg przewodów eliminuje ten problem :). Aby to jednak zrobić potrzebna jest wiedza, doświadczenie, staranność w wykonaniu, itp. To wszystko oczywiście kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy R410A jest rzeczywiście dużo lepszym czynnikiem?

jeśli pytasz w kontekscie własności termodynamicznych , czyli czy daje wiekszą moc cieplną i COP to tak. Parametry poodobne jak wycofywany nieekologiczny R22. Jednak cos za coś - ten czynnik pracuje na wyższych ciśnieniach to i inne wymagania materiałowe i wyższe koszty budowy.

Powtarzam jednak do znudzenia że o 90% efektu decyduje jakośc dolnego żródła i instalacji odbiorczej a pozostałe 10% mozna powalczyć na samym urządzeniu.

Co do szczelności - lodówka pracuje i 30 lat ale jest dużo prymitywniejsza w budowie niz pompa ciepła - choc i ta może pracowac bezawaryjnie. Szczelność ? absolutna nie występuje w przyrodzie. Moze to byc np bąbelek gazu na 3 miesiące. Opisywana przez autora próba ciśnieniowa poprzez obserwacje wskazań ciśnieniomierza to kupa śmiechu - ten gościu nidgy nie robił próby ciśnieniowej urządzenia chłodniczego. Próbe robi sie oczywiście pod ciśnieniem azotu z dodatkiem czynnika chłodniczego ale obserwuje sie bąbelkowanie miejsca połaczeń ( specjalny płyn lub w ostateczności krem do golenia) albo specjalne detektory- latarki. Samo ciśnienie może wskazywać tylko na dziury , które nawet słychać :D , ale nawet wzrost temperatury pomieszczenia w któym stoi urządznei powoduje wzrost ciśnienia .

zawsze może nastąpić awaria presostatu czy jakiekolwiek inne rozszczelnienie. Problemu nie ma bo pompa natychmiast sioe zatrzyma a koszt czynnika i sama naprawa nie jest oszołamiająco droga i zrobi ja każdy serwisant urządzń chłodniczych lepiej niz dostawca pompy.

bonetko - pompa obiegowa podłogówki nie jest specjalnie zaawansowanym urządzniem. Nie ma potrzeby instalaowania elektronicznej i z zegarem bo zawsze pracuje se stała wydajnością. Marka ? wszystkie wytrzymaja 10 lat a każda ma swojego krytykanta. Pierwsza lepsza ,moze być halm albo LFP.

No i na koniec inwerter. Nic nie jest takie do końca jednoznaczne. Wcale praca z inwerterem nie musi byc efektywniejsza. Samo zastosowanie inwertera to pogorszenie sprawności silnika elektrycznego o 10-15%. Zstosowanie inwertera nie zwalnia więc z obowiązku prawidłowego doboru pompy ciepła. Innymi słowy : pompa ciepła o mocy np 10kW pracuje efektywniej niz pompa z inweterem o mocy 20 kW pracujaca na 50% mocy. Oszczędności rodza sie gdzie indziej ale to juz inna historia .... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...