Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

OKOBAR

nie posiadasz a chwalisz ze ma same zalety. .

 

a guzik prawda, fakt nie posiadam ale prawie pół roku poświęciłem na zbieranie informacji na temat Natei

poznałem kilka osób posiadających Nateę, poza tym poznałem użytkowników Zirriusa i Fonko

najdłużej działająca instalacja bezpośredniego parowania - z włascicielem której odbyłem kilka rozmów, pracuje nieprzerwanie 11 lat

i żadne rurki nie pękły, żadna sprężarka jeszcze nie padła...

mówię "jeszcze" bo jak każda sprężarka kiedyś odmówi posłuszeństwa...

 

nie wiem czy na Zachodzie odchodzi się od tego, znam osobę z Francji która ma bezpośrednie parowanie od 1995 roku, a żeby było śmieszniej jej córka także założyła w zeszłym roku SOFATHA - we Francji....

nie znam statystyk więc nie wiem czy bezposrednie parowanie znika na zachodzie czy rośnie...

 

ja sam np. zastanawiam się nad płotem energetycznym zamiast standardowych DZ i zgodnie ze statystyką robiłbym głupotę, bo przecież w Polsce nie ma zbyt dużo płotków:P

 

i do tego nad chińską pompą GDH - ale fakt glikolową... ale gdybym miał ciut więcej pieniędzy - brałbym SOfatha

mam znajomych z Danfossem - narzekają

mam kuzyna z Buderusem - narzeka

mam znajomego z IVT - też klnie pod nosem

ich instalacje kosztowały około 80-100k PLN (DZ, PC, kotłownia i GZ) i dalej narzekają

ja chcę wydać poniżej połowy tego co oni:P i nie narzekać ( a jak narzekać to dlatego że mam pecha i rozwaliłem np. PC młotkiem a nie że np. instalator nawalił):p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ich instalacje kosztowały około 80-100k PLN (DZ, PC, kotłownia i GZ) i dalej narzekają

 

Ciekawy jestem czy kiedykolwiek na ten biedny naród spłynie jakieś otrzeźwienie. 80 KPLN na kredyt 15 lat RR 7% to ok. 8500 PLN rocznie. Te same 80 KPLN na lokacie to prawie 3,5 KPLN odsetek rocznie. Roczne zużycie 15 MWh to 5 KPLN z cop=1 lub 1250 PLN z cop=4, różnica 3750 PLN. Wiem, wiem, znowu zaczynam i już kończę, ale wciąż nie rozumiem, dlaczego jak ktoś ma za dużo kasy, to wydaje na kocioł, a nie na Porsche, basen, ogród zimowy czy wycieczkę dookoła świata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam znajomych z Danfossem - narzekają

mam kuzyna z Buderusem - narzeka

mam znajomego z IVT - też klnie pod nosem

ich instalacje kosztowały około 80-100k PLN (DZ, PC, kotłownia i GZ) i dalej narzekają

 

sory, ale to jest po prostu pier...lenie kotka przy pomocy młotka..

 

a ja mam znajomych z Danfossem - zachwyceni

mam kuzyna z Buderusem - wniebowzięty

mam znajomego z IVT - też odlatuje z rozkoszy

a i jeszcze jedno:

ich instalacje na pewno nie kosztowały około 80-100k PLN (DZ, PC, kotłownia i GZ)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem, znowu zaczynam i już kończę, ale wciąż nie rozumiem, dlaczego jak ktoś ma za dużo kasy, to wydaje na kocioł, a nie na Porsche, basen, ogród zimowy czy wycieczkę dookoła świata.

 

a skąd wiesz?

skąd wiesz czy to nie jest po prostu kolejny dodatek do Porsche, basenu, ogrodu i wycieczki?

i tak w ogóle to po kiego .... zaglądasz komuś do kieszeni? chce i wydaje - Twoich nie wydaje tylko swoje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sory, ale to jest po prostu pier...lenie kotka przy pomocy młotka..

 

 

mam też znajomych z Danfossem którzy sa zadowoleni

oprócz mojego kuzyna nikogo nie znam z Buderusem, ale kilku z IVT też zadowolonych znam

 

w tamtym poście nie pisze że te firmy są złe

 

chodzi mi o to że nawet najlepszej firmy PC będzie kiepsko działać jeśli DZ i GZ zostaną źle zrobione

 

dlatego prawie się zdecydowałem na "mniej" markowy sprzęt ale od solidnego instalatora

 

oczywiście nawet jeśli instalator ma 100 zadowolonych klientów zawsze u mnie jako 101 może coś sknocić:p

a co do cen, cóz kilka lat temu nie znalazłoby się oferty na kompleksowe wykonanie poniżej 50 tys

jakbym wtedy zakładał to zacisnąłbym żeby i te 60-80 tys zapłacił

ale ciesze się że teraz mam wiekszy asortyment do wyboru i jakby nie było możliwość tańszej instalacji

 

ps. jakbym spał na pieniądzach wziąłbym np. Nibe 11kW z 250-300 m odwiertu za 80k PLN niezważając na zapotrzebowanie

ale ponieważ buduję na kredyt - wolę chińskiego GDH z płotem energetycznym za połowe tej ceny

po prostu tyle... jak się zdecyduję to po sezonie napiszę jak to działa na forum:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem czy kiedykolwiek na ten biedny naród spłynie jakieś otrzeźwienie. 80 KPLN na kredyt 15 lat RR 7% to ok. 8500 PLN rocznie. Te same 80 KPLN na lokacie to prawie 3,5 KPLN odsetek rocznie. Roczne zużycie 15 MWh to 5 KPLN z cop=1 lub 1250 PLN z cop=4, różnica 3750 PLN. Wiem, wiem, znowu zaczynam i już kończę, ale wciąż nie rozumiem, dlaczego jak ktoś ma za dużo kasy, to wydaje na kocioł, a nie na Porsche, basen, ogród zimowy czy wycieczkę dookoła świata.

 

E tam, Porsche się może znudzić, no ile można porshe jeździć... U nas w Polsce wszyscy pompy ciepła po 80 tys kupują ;-)

Żart oczywiście. Udział pomp ciepła w sprzedaży kotłów gazowych i węglowych jest poniżej błędu statystycznego (2%).

 

Na poważnie - skoro taka pompa z bezpośrednim parowaniem ma wyższy COP, to znaczy, że właściwie potrzebuje większy wymiennik gruntowy, większy teren (bo przecież moc kompresora odejmuje się od mocy grzewczej), a nie mniejszy, jak podają niektórzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poważnie - skoro taka pompa z bezpośrednim parowaniem ma wyższy COP, to znaczy, że właściwie potrzebuje większy wymiennik gruntowy, większy teren (bo przecież moc kompresora odejmuje się od mocy grzewczej), a nie mniejszy, jak podają niektórzy.

 

Niektórzy ?

To producenci podają, ze np dla 7kW długość kolektora to 180mb (3 x 60m), a ciężkim gruncie 210mb (3 x 70m).

Nie możliwe ?

A jednak - zasady fizyki .................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

ich instalacje kosztowały około 80-100k PLN (DZ, PC, kotłownia i GZ) i dalej narzekają

ja chcę wydać poniżej połowy tego co oni:P i nie narzekać ( a jak narzekać to dlatego że mam pecha i rozwaliłem np. PC młotkiem a nie że np. instalator nawalił):p

 

Moja pompa gruntowa z DZ kosztowala ~22k pln (wiekszosc "tymi recami") i jestem MEGA zadowolony. Dwa sezony za mna - wyniki podaje na biezaco w odpowiednim watku. Jak ktos wydal 80-100k pln na kotlownie na pompie to sie nie dziwie ze jest niezadowolony bo wydac tyle na kotlownie to wogole trzeba miec niezdrowo pod kopula :D Takie ceny to byly 15 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pompa gruntowa z DZ kosztowala ~22k pln (wiekszosc "tymi recami") i jestem MEGA zadowolony. .

 

no to gratuluję, ale podaj ile cię jeszcze kosztowało GZ

 

ja tam sumy podaję za kompleksówkę, czyli wszystko

 

i nic przy tym właściciele nie robili

 

wiadomo jak się robi własnoręcznie to wyjdzie dużo taniej

ja ani się na tym znam, ani nie planuje przekwalifikowania na speca

nie mam na to ani czasu, ani chęci ani umiejętności :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne, ale w cenniku nie ma skrótu GHD. Czy to to samo co seria XB? Albo czy seria XB ma:

 

-sprężarka scroll Copeland

-elektroniczny zawór rozprężny

-wymienniki płytowe GEA

-pompy obiegowe Wilo

-wbudowany dogrzewacz elektryczny

 

Jak to jest podane na:

 

http://www.ghs-polska.pl/ekonomiczna-instalacja-co.html ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...