Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zaintrygowaliscie mnie tymi pompami .Pompa 14 KW czyli troche przewymiarowana jak dla mnie cena 12KPLN to przeciez polowa tego co oferuja inni...Z tego co widze w srodku wkladaja to co wiekszosc markowych producentow pomp...

Czy jest na forum uzytkownik takiej PC chetnie bym poczytal o jakosci tego produktu...jak narazie moje zapaly na PC studzi cena...ale widze swiatelko w tunelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, w lipcu zaczynam budowę domu 130m2 użytkowe.

Od ponad pół roku analizowałem rozwiązania producentów pomp ciepła.

Odsiedziałem klientów, producentów, rozmawiałem o technicznych aspektach na targach.

 

Po przefiltrowaniu ofert, wybrałem 2 możliwości:

1. Pompa ciepła Danfoss dhp-h 8 plus dolne źródło plus górne źródło plus wszystkie elementy towarzyszące.

Koszt: 53000 zł brutto (8%)

2. Pompa ciepła SOFATH Natea plus dolne źródło plus górne źródło plus wszystkie elementy towarzyszące, dodatkowo klimatyzacja LG gratis.

Koszt: 51000 zł brutto (8%)

 

Którą ofertę wygrać, proszę o za i przeciw.

Mam obawy co do czynnika chłodniczego i możliwości eksploatacyjnych, jako że podłogówka nie będzie "wodna". Kto posiada rozwiązania Natea?

Jeśli chodzi o Danfoss-a to tego typu instalacji jest więcej ale nikt nie pisze o wymianie glikolu.

 

witam

 

obie pompy b. dobre

 

ja montuję DANFOSSA

 

moim zdaniem jedyny mały "minusik" SOFATHA to "małżeństwo" z SOFATHEM do "końca" na dobre i złe, bez alternatywy, ale mniejsza powierzchnia wymiennika gruntowego (w wielu przypadkach to bardzo ważne) i większa sprawność

 

w obu przypadkach ważne do uzgodnienia z instalatorami-serwisantami koszty serwisu, bo gwarancja może trwać 5 lat (wymogi producentów)

 

glikolu nie trzeba wymieniać, ten sam glikol chodzi wiele lat bez zmiany swoich parametrów

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to gratuluję, ale podaj ile cię jeszcze kosztowało GZ

 

ja tam sumy podaję za kompleksówkę, czyli wszystko

 

i nic przy tym właściciele nie robili

 

wiadomo jak się robi własnoręcznie to wyjdzie dużo taniej

ja ani się na tym znam, ani nie planuje przekwalifikowania na speca

nie mam na to ani czasu, ani chęci ani umiejętności :p

 

GZ czyli podlogowka mnie kosztowala jakies 35 pln / m2 czyli jakies 12k pln bo mam grzanych podlog 350m2 ;)

W firmie na gotowo GZ kosztuje 100 pln / m2 brutto, czyli dla domku 150m2 wychodzi 15k pln. Powtorze - jak ktos zaplacil za instalacje pompy ciepla, DZ i GZ 80-100k pln to dal sie oskubac i tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtorze - jak ktos zaplacil za instalacje pompy ciepla, DZ i GZ 80-100k pln to dal sie oskubac i tyle :)

 

błąd w rozumowaniu - może wtedy kiedy ktoś płacił 80-100k tyle to było warte, taka była ówczesna cena rynkowa...

 

teraz na pewno taka instalacja nie jest warta 80-100 k, ale na pewno też nie 22k ;)

jeżeli zrobiłeś coś sam to nie mów, że jak ktoś płaci firmie wykonawczej cenę rynkową to daje się oskubać..

rozumując w ten sposób Ty codziennie dajesz się oskubywać bo codziennie coś kupujesz, po co płacisz za chleb 3 zł - upiecz sobie sam za 1 zł, dlaczego płacisz prawie 6 zł za litr paliwa? zacznij chodzić na pieszo albo jeździć rowerem - będziesz zdrowszy i nie dasz się oskubywać...

walczyliśmy z komuną po to żeby żyć w kapitalizmie no i mamy kapitalizm - każdy może pracować na swój rachunek a o cenach decyduje w dużym stopniu rynek i prawa popytu i podaży i niech tak zostanie

Ty chcesz zarabiać pieniądze? wykonawcy pc też chcą... jak nie dasz nikomu zarobić to wkrótce wylądujesz na zasiłku dla bezrobotnych a bank zabierze Ci ten dom na którym nikomu nie dałeś zarobić - niestety prawie nikt nie dostrzega tej zależności a szkoda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz na pewno taka instalacja nie jest warta 80-100 k, ale na pewno też nie 22k ;)

jeżeli zrobiłeś coś sam to nie mów, że jak ktoś płaci firmie wykonawczej cenę rynkową to daje się oskubać..

 

Dlatego pisze ze jak ktos zaplacil 80-100k to dal sie oskubac. Jakbys napisal 40-50k to bym napisal OK. Bo tyle mniej wiecej to moze maksimum w firmie kosztowac kompleksowo. Jak placisz 2 x tyle to jestes owieczka do strzyzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pisze ze jak ktos zaplacil 80-100k to dal sie oskubac. Jakbys napisal 40-50k to bym napisal OK. Bo tyle mniej wiecej to moze maksimum w firmie kosztowac kompleksowo. Jak placisz 2 x tyle to jestes owieczka do strzyzenia :)

 

Pięć lat temu dostałem od pewnej firmy z Wrocławia wycenę na 70tyś. Poszukałem i zrobiłem za mniej niż połowę tej ceny. Znaczy się, firma zrobiła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kolega który dostał ostatnio ofertę na 112 KPLN? Nie pamiętam nicka niestety. Jest to jakiś sposób na biznes: damy kosmiczną cenę, jeden na 30 się skusi, bo jest debilem, dzięki czemu na nim jednym zarobimy na cały miesiąc. Ale w dojrzalszych krajach czy w bardziej konkurencyjnych zawodach typu hydraulik czy elektryk strategia "cierpliwego czekania na frajera" ma niestety krótkie nóżki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to jakiś sposób na biznes: damy kosmiczną cenę, jeden na 30 się skusi, bo jest debilem, dzięki czemu na nim jednym zarobimy na cały miesiąc. Ale w dojrzalszych krajach czy w bardziej konkurencyjnych zawodach typu hydraulik czy elektryk strategia "cierpliwego czekania na frajera" ma niestety krótkie nóżki.

 

Gdyby firmy wykonawcze dawaly sensowne ceny przy dobrej jakosci uslug to ja bym wszystko chetnie zlecal. Ale jak wszystko zrobione samemu wychodzi mnie 3 x taniej i w wiekszosci przypadkow mam zrobione lepiej, ladniej, estetyczniej i bez problemowo - to ja zycze powodzenia koledze Slawkowi i niech sobie robi ze swoimi pieniedzmi co tylko chce - moze tym wszystkim wykonawcom nawet 2 x wiecej zaplacic, nic mi do tego ;) Ja tez swiadcze uslugi dla kilku tysiecy mniejszych i wiekszych firm i staram sie do ceny uslug podchodzic z rozsadkiem, marze trzymam na niewielkim poziomie i jest OK - zarabiam calkiem dobrze i daje innym dobrze platna prace. Ale niektorzy wykonawcy (moim ostatnim hitem sa stolarze) to daja takie ceny ze mozna zawalu dostac :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zycze powodzenia koledze Slawkowi i niech sobie robi ze swoimi pieniedzmi co tylko chce - moze tym wszystkim wykonawcom nawet 2 x wiecej zaplacic, nic mi do tego ;)

 

a dziękuję bardzo, robięze swoimi pieniędzmi co mi się podoba bo są moje i innym nic do tego ;)

płacę innym ceny rynkowe a jeżeli uznaję, że jakaś cena jest dla mnie zbyt wysoka a jestem w stanie sam wykonać daną pracę to ją robię, ale nie uważam, że Ci co mi składali ofertę próbowali mnie oskubać, okraść, oszukać, itp bo to jest wg mnie żenujące i płytkie rozumowanie...

Tobie życzę żeby interes Ci dalej prosperował i żeby nie okazało się, że niestety, ale wszyscy Twoi klienci wybrali samoobsługę ;)

co do Twoich marż to uważam, że masz je na najwyższym możliwym poziomie (na wyższe nie pozawala Ci konkurencja) a jak temu zaprzeczysz to będziesz zwykłym hipokrytą a nie przedsiębiorcą ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)płacę innym ceny rynkowe a jeżeli uznaję, że jakaś cena jest dla mnie zbyt wysoka a jestem w stanie sam wykonać daną pracę to ją robię, ale nie uważam, że Ci co mi składali ofertę próbowali mnie oskubać, okraść, oszukać, itp bo to jest wg mnie żenujące i płytkie rozumowanie...

Otóż to.... Dokładnie tak samo uważam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego mamy właśnie taki a nie inny wskaźnik tzw. zaufania społecznego. Nie na wszystkim musicie się znać, być może komputery naprawia Wam jakiś "informatyk" opłacany od godziny, który mógłby go naprawić w 15 min., ale posiedzi sobie 6 godzin, być może ASO sprzeda Wam automatyczną skrzynię biegów za 25 KPLN, choć wystarczyłaby regulacja, być może dowiecie się od sprzedawcy samochodów, że Skoda to ostatnie gówno niewarte żadnych pieniędzy, tylko Mercedes S-klasa się nie psuje (i uwierzycie), być może lekarz powie, że żeby Was leczyć, niezbędne będą kolejne 4 wizyty po 400 złotych, choć nie są. Oczywiście nie widzimy w tym problemu, bo przecież jest wolny rynek, jak nie chcieliście skorzystać akurat z tego informatyka, ASO, lekarza czy mechanika, to mogliście sobie pójść do innego. Ale debile mu zaufaliście. A oni przecież postępują jedynie słusznie, bo chcą jak najwięcej zarobić, jak to w kapitalizmie, więc w czym kłopot, właściwie powinniśmy ich postawić za wzór?

 

Ja niezmiennie będę uważał, że jeśli za zwykłą pompę do zwykłego domku "firmie" uda się przyciąć 50-60 KPLN przychodów, w sumie z marż i jako wynagrodzenie za 3 dni pracy instalatora (właściciela) i dwóch pomocników, to jest to nieetyczne. Etyczne było by wtedy, gdyby klient wiedział, że może dokładnie to samo dostać za połowę, no ale że jest frajer, to zaufał niewłaściwym osobom. I dobrze wiem, że może to działać inaczej, zarządzam kilkumilionowym budżetem i coś kupuję non-stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niezmiennie będę uważał, że jeśli za zwykłą pompę do zwykłego domku "firmie" uda się przyciąć 50-60 KPLN przychodów, w sumie z marż i jako wynagrodzenie za 3 dni pracy instalatora (właściciela) i dwóch pomocników, to jest to nieetyczne. Etyczne było by wtedy, gdyby klient wiedział, że może dokładnie to samo dostać za połowę, no ale że jest frajer, to zaufał niewłaściwym osobom. I dobrze wiem, że może to działać inaczej, zarządzam kilkumilionowym budżetem i coś kupuję non-stop.

 

a mógłbyś bardziej po polsku bo nie wiem co masz na myśli pisząc 50-60 k? ta kwota to Twoim zdaniem zysk czy obrót?

i o jakiej etyce Ty w ogóle mówisz? wiesz co to jest etyka? świadczenie usługi za wynagrodzeniem jest nieetyczne? jeżeli cena Ci nie pasuje to nie kupuj albo rób sam, nieetyczne to jest upolowanie jednego z ostatnich przedstawicieli gatunku na wymarciu dla jego futra albo zabranie renty staruszce...

śmieszny jesteś Ty i ten Twój wielomilionowy budżet ;) uważasz siebie za frajera - to Twój problem, jeszcze raz powtórzę: nie chodź do sklepu i nic nie kupuj - nie bądź frajer, zacznij od jutra pić wodę z kałuży i jeść ziółka z trawnika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle z tego zrozumiałeś kapitalisto z bożej łaski. Życzę w takim razie samych równie etycznych partnerów w biznesie, ja od ciebie z pewnością nic nie kupię. Mówię cały czas o ofertach w okolicach 80-100 KPLN na standardowe domki i hipotetycznym zysku operacyjnym (źle napisałem z pośpiechu). Lepiej? Nic nie bój, nie na wszystkim możesz się znać, więc prędzej czy później znajdziesz się po drugiej stronie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz powtórzę: nie chodź do sklepu i nic nie kupuj - nie bądź frajer, zacznij od jutra pić wodę z kałuży i jeść ziółka z trawnika...

 

Sek w tym ze budujacy to w wiekszosci jednak "zieloni" i niczego nieswiadomi ludzie. Na jakiego instalatora uda im sie trafic - taka beda mieli oferte i cene. I moze dopiero np. tutaj na forum ktos ich uswiadomi, ze przeplacili. Ze dali zarobic instalatorowi 20k pln w tydzien na czysto do kieszeni, z czego z pewnoscia nie zdawali sobie sprawy bo instalator tak koszty na fakturze przedstawil jakoby robocizny bylo w tym 2k pln :) Jak ide do sklepu to wiem ile kosztuje chleb, bulki czy maslo i wiem ze biedronka, tesco maja marze na najnizszym poziomie, a jak chce przyszpanowac i troche poburzuic (trudne slowo) to ide do almy czy innego ą ę sklepu - tylko robie to swiadomie, nikt mnie nie rąbie na realnych kosztach i marzach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sek w tym ze budujacy to w wiekszosci jednak "zieloni" i niczego nieswiadomi ludzie. Na jakiego instalatora uda im sie trafic - taka beda mieli oferte i cene. I moze dopiero np. tutaj na forum ktos ich uswiadomi, ze przeplacili.

A jak idziesz do lekarza i ten wystawia totalnie niesłuszną diagnozę? I dopiero konsultacja u innego specjalisty daje poprawę? Też jako pacjent jesteś zielony, prawda, jak większość?

Nie dajmy się zwariować bo takie sytuacje są na każdym kroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez problemów, można wykonać kompletną kotłownię PCi grzejącą CO i CWU, z gotowymi kolektorami pionowymi, z wymaganą dokumentacją, za około 30.000zł.

Jeśli wszystkie prace wykonuje jedna firma, własnymi "ludźmi", to robi to za bardzo "przyzwoity zysk".

 

Elementy składowe, dla instalacji PCi w opraciu o kolektor pionowy:

 

1. Zgłoszenie wykonania prac geologicznych - około 1.000zł,

2. Wykonanie 1mb kolektora pionowego (z obsypką, sondami, itp.) około 70zł (z zyskiem firmy wiertniczej - sporym),

3. Instalacja i uruchomienie PCi z podłączeniem do DZ i GZ 5.000 - 7.000zł

 

Koszty "zmienne":

 

1. Zbiornik do CWU od 1.000zł.

2. PCi od 10.000zł.

 

Koszty za "bajery",

 

1. Bufor do CO - nie mniej jak 1.000zł

2. Dodatkowe, rozbudowane sterowniki (koszt kilka tysięcy!)

3. Moduły "klimatyzacji" (pasywnej) - też kilka tysięcy zł.

 

Jeśli firma ma taką wolę, "dzieli" się z inwestorem swoimi upustami na sprzęt i materiały - może to być nawet kilka tysięcy.

 

Moim zdaniem do kosztów "stałych" należy dodać wykonanie dobrego OZC - koszt od 500zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...