Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jestem polskim , dobrze wykształconym w Polsce inżynierem i nie mam żadnych kompleksów wobec moich zachodnich odpowiedników, a nawet przeciwnie . :D Myślę że nadszedł na Ciebie czas :evil:

 

To już zakrawa na nieomylność, a przecież nawet Stwórca przyznał sie do błędu (patrz na tęczę).

Nie można karegorycznie twierdzić, że np. PC TYLKO bez dodatkowej grzałki, a bufor przy podłogówce, to w ZADNYM wypadku.

 

Założę sie, że Ty sam w niektórych przypadkach polecisz bufor do podłogówki i to z dodatkową grzałką. Wszystko zalezy od wielu czynników, rodzaju i konfiguracji urządzeń, środków przeznaczonych na realizacje i najwazniejsze -

od oczekiwań przyszłego uzytkownika.

Takie spojrzenie na problem jest potrzebny nawet

dobrze wykształconym w Polsce inżynierem

 

Bo bez takiego spojrzenia, to najlepszy zostaje w tyle.

 

Bez urazy i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez urazy. Nie widzę związku nieomylności z polskim dyplomem. Kolega ma nie pierwszy raz na tym forum jakiśeś problemy z akceptacją polskości i uważa ją za coś gorszego - ja nie. I tylko to chciałem powiedzieć.

Nie, nie polecam nikomu i nigdy grzałki razem z pompą ciepła , ani bufora z podłogówką. W każdej konfiguracji to jest bez sensu. Łatwo to udowodnić.

A że niektórzy proponują ? Ich sprawa . Widocznie to kupuja klienci. Nie jestem handlowcem i dlatego w tym aspekcie problemu moge się mylić.

Przegrałeś zakład :D

To wynika z lektury pierwszego z brzegu podręcznika chłodnictwa , a nie materiałów marketingowych. Pomijam już praktykę :-?

Wiara czyni cuda , ale ja wolę wiedzieć. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: a bo to nie o Tobie.

Dajmy juz sobie siana :D . Ten spór nie ma sensu od początku bo i tak każdy zostanie przy swoim. Być może jestem zbyt stanowczy w sądach , ale uwerzcie lub nie to żadna wiedza tajemna to po prostu abecadło , nieważne chińskie czy polskie .... z powodu oczywistości niektórych zjawisk czy faktów byc może nie zachowuję czsem powściągliwości :( . Przepraszam , postaram się więcej nie pisać w sposób rozstrzygający spory.

nie ma grzania bez chłodzenia :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydroleczku :D :D

 

bardzo , bardzo się cieszę , że tak napisałeś./ trochę chyba miałeś zły dzień i dlatego adrenalinka lekko podskoczyła ? /.

Napisałam post ale się wykasował. / przepraszałam Was wzajemnie i wyciągałam dłoń z opłatkiem /

Nadal chcę się zapisać do szkoły! ..czy są już przyjęcia ? :)

Cieszę się BRARDZO bo lubię jak wszystko jest OK!!!

Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie :D

 

SNICF

przeczytałam jeszcze raz Twój post i dlatego poprawiłam / nie przeczytałam wszystkiego poprzednio /

Chyba za bardzo się nakręciłeś ...zupełnie niepotrzebnie :(

Żeby dyskutować wcale nie trzeba obrażać drugiej osoby / innych osób również /. Dżentelmen z klasą rozmawia na ARGUMENTY a jeśli się nie da przekonać drugiej osoby do swoich racji to po prostu ODPUSZCZA .

Jest takie dobre słowo TOLERANCJA i warto wiedzieć , że nie tylko istnieje w słowniku ale stosować je z życiu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tu prosze z instrukcji serwisowej

 

przy zadanych 50'C i 8'C z pierwotnego u mnie COP jest 3,5 a 50 to temp końcowa trwająca ile minute - dwie ! ?

po drodze są tylko niższe temperatury czyli wyższe COP

 

 

http://www.cdoc.pop.e-wro.pl/WOJTEK/pc11.gif

 

To co napisałeś jest oczywiście prawdą, ale z tego samego wykresu wynika, że przy parametrach :

przy zadanych 45'C i 8'C z pierwotnego u Ciebie COP jest 4,0

a przy zadanych 35'C i 8'C z pierwotnego u Ciebie COP jest 5,3.

Jeżeli do grzania podłogówki wystarczy 35 st. C, to dlaczego nie wykorzystywać tego bardzo wysokiego COP (o ponad 50% wyższego niż przy temp. zadanej 50 st.C) ? Pojemność cieplna podłogówki jest na tyle duża, że bez większego problemu można w okresie tańszej taryfy podnieść np. o 1 st. C, po to aby w okresie taryfy droższej pompa ciepła się nie włączała.

Taka strategia grzania da zapewne większe oszczędności niż stosowanie bufora, bez znaczącego pogorszenia komfortu cieplnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taryfa tania jest w nocy a w nocy do spania wolę miec chłodniej niz w dzień a nie na odwrót i jeżeli ktoś chce mieć zachowany ten komfort przy G12g to tak musi być jak pisałem wcześniej

Przy ustawieniu parametrów pompy ciepła można zastosować trochę inną strategię np. przez ostatnie 2-3 godziny taryfy drogiej obniżyć parametry ogrzewania o 1 st. C. W większości przypadków zagwarantuje to, że pompa ciepła w tym czasie się nie włączy. W początkowym okresie taniej taryfy parametry mogą być ustawione stosownie do preferencji mieszkańców. Przez ostatnie 2-3 godziny taryfy taniej podwyższyć parametry ogrzewania o 1 st. C. Spowoduje to zakumulowanie ilości ciepła porównywalnego z pojemnością niemałego bufora, a jednocześnie nie zakłóci komfortu cieplnego.

Sposób ten od ponad dwóch lat skutecznie działa w instalacji z pompą ciepła przynosząc wymierne korzyści ekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. można w okresie tańszej taryfy podnieść np. o 1 st. C, po to aby w okresie taryfy droższej pompa ciepła się nie włączała...

 

tak jest! o tym tez pisałem ze tak mozna

 

ale nalezy miec wszystkie obwody otwarte w rozdzielaczach cały czas

 

a druga przyczyna jest jeszcze prostsza

 

taryfa tania jest w nocy a w nocy do spania wolę miec chłodniej niz w dzień a nie na odwrót i jeżeli ktoś chce mieć zachowany ten komfort przy G12g to tak musi być jak pisałem wcześniej

 

i nie jest to 1'C

 

przy obecnym mroziku ok 3-5 ponizej 0

 

potrzebaby w nocy nagrzac o 2-3'C wiecej by wylewka stygnac nie potrzebowala od 7 do 22 energii

 

ja grzeje tylk ow drugiej taryfie, ale mam też 2 godziny tanie w dzień - 13-15

wahania dobowe to jeden stopień maksymalnie

też jestem zdania, że przy całości podłogówki bufor to strata kasy przy takim ogrzewaniu

żeby nie mieć za gorąco w sypialniach stosuje mały trik - pętle sypialniane w nocy włączają sie dopiero 2 godziny po innych (siłowniki na pętlach sterowane sterownikiem czasowym za 20 zł)

podłogówke mam tak wyrególowaną, że wszystkie pętle (oprócz sypialni) są otwarte non stop i temperatura jest wszędzie równa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja grzeje tylk ow drugiej taryfie, ale mam też 2 godziny tanie w dzień - 13-15

wahania dobowe to jeden stopień maksymalnie

też jestem zdania, że przy całości podłogówki bufor to strata kasy przy takim ogrzewaniu

żeby nie mieć za gorąco w sypialniach stosuje mały trik - pętle sypialniane w nocy włączają sie dopiero 2 godziny po innych (siłowniki na pętlach sterowane sterownikiem czasowym za 20 zł)

podłogówke mam tak wyrególowaną, że wszystkie pętle (oprócz sypialni) są otwarte non stop i temperatura jest wszędzie równa

 

Ten siłownik masz na każdej pętli na rodzielaczu? Czy jeden na rodzielacz? Czyli w ogóle nie regulujesz tych obiegów przez "przykręcenie"? Możesz podać jakąś fotę tego rozwiązania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja grzeje tylk ow drugiej taryfie, ale mam też 2 godziny tanie w dzień - 13-15

wahania dobowe to jeden stopień maksymalnie

też jestem zdania, że przy całości podłogówki bufor to strata kasy przy takim ogrzewaniu

żeby nie mieć za gorąco w sypialniach stosuje mały trik - pętle sypialniane w nocy włączają sie dopiero 2 godziny po innych (siłowniki na pętlach sterowane sterownikiem czasowym za 20 zł)

podłogówke mam tak wyrególowaną, że wszystkie pętle (oprócz sypialni) są otwarte non stop i temperatura jest wszędzie równa

 

Ten siłownik masz na każdej pętli na rodzielaczu? Czy jeden na rodzielacz? Czyli w ogóle nie regulujesz tych obiegów przez "przykręcenie"? Możesz podać jakąś fotę tego rozwiązania?

 

siłowniki mam wszędzie - ale są na stałe otwarte

podłogówke mam dobrze wyregulowaną bo:

- była dobrze policzona

- niektóre pętle są podregulowane na powrotach zaworami przy rozdzielaczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"siłowniki mam wszędzie - ale są na stałe otwarte "

No, to mnie na logikę wychodzi, ze nie masz ich NIGDZIE! (wyłączone, nie działają)

Sory , nie śledzę uważnie, ale to mnie uderzyło! :lol:

Adam M.

 

siłowniki mam przy każdej pętli na rozdzielaczu ale są one otwarte - moze teraz załapiesz ;) po prostu oprócz tych z sypialni okazały sie niepotrzebnym wydatkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka macie ustawiona temperature na buforze? Moge ustawiac od powiedzmy 20 stopni do 50. Pytanie, czy ustawienie najnizszej mozliwej temperatury (najwyzszy COP?) ma sens o ile wystarcza na ogrzanie budynku do wymaganej temperatury?

 

Czy tez powininem miec stala temperature na poziomie 35 stopni i regulowac temperature podlogi poprzez termostaty w pokojach (mam 11 odrebnych stref grzewczych? Termostaty beda wowczas czesciej zamykac poszczegolne strefy.

 

Co jest bardziej efektywne?

 

Im mniejsza temp wody w obiegu tym lepiej.. Jesli wystyarcza to ok !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...