Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

1. Glikol im zimniejszy tym wolniej płynie, różnice w lepkości są znaczne, szczególnie jeśli glikol jest odpowiednio "doprawiony" - rotametry, to w większości przypadków: naciąganie klienta, niepotrzebne powiększanie oporu przepływu. Jak już ktoś chce sprawdzić równość mocy, to się to robi za pomocą pomiaru temperatury na wyjściu z sond !

Ja osobiście jeszcze nigdy nie miałem konieczności stosowania rotametrów, robię tak podłączenia żeby nie były konieczne.

Więc chyba nie jestem adresatem tego wykładu (szczególnie ładnego przypisu o naciąganiu klienta)?

 

2. 10% różnica długości poszczególnych sond (z dobiegami), jest absolutnie bez znaczenia, a robienie "spiralek" od zimnej strony to proszenie się o kłopoty ! zwykle rozdzielacz do sond 32mm ma zawory odcinające (ja daję z PVC) 3/4", one mają średnicę dla glikolu ~20mm, to już w znacznym stopniu reguluje przepływ (no bo po to jest rozdzielacz.

Tyle to ja już sam zdążyłem zauważyć...

Panie bchmielecki, to w takim razie po co stosuje się układ Tichelmanna? Pewnie bez sensu, skoro rozdzielacz sam sobie wyreguluje? Nie mam na myśli różnicy odległości 5 metrów (a tyle to akurat jest 10% przy sondach 50-metrowych) tylko np. 20metrów - ostatnio przerabiany temat - odwierty w rzędzie a studzienka przy pierwszym odwiercie, inwestor nie wyraził zgody na inną (optymalną) lokalizację. A w tym przypadku różnica wynosiła(BY) 40%. Zrobiłem oczywiście jak już pisałem i jakoś nie doprosiłem się żadnych kłopotów?!

 

PODSUMOWANIE: przepływy w DZ mają własności samoregulacyjne, różnice ~10% nie mają żadnego wpływu na działanie DZ (15% też nie)

Nie twierdzę że taka różnica ma znaczący wpływ.

 

Dyskusja nad wyższością 2x100 nad 4x50, to: jest jak nad Wielkanocą i Bożym Narodzeniem !, no bo jak: wodonośna jest na 30-50m, to 4x50 będzie miało +20% na mocy ! [forum aptekarzy-szczególarzy, czy co ?]

A tutaj się zgadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To jest partactwo !! koniec kropka! masz umowę na 2 odwierty po 100m, a gość chce ci wcisnąć rzecz niezgodną z umową ( nie umie,nie chce mu się, nie ma sprzętu -nie istotne) nie wiem co jest lepsze 2x 100 czy 4x 50 nie wypowiadam się o PC, bo się nie znam, piszę o nieudolności wykonania odwiertów 100m ! jakby była umowa na 4x50 to OK, ale umowa przewidywała 2x100 wiec to jest bubel i tyle, tak jakbyś chciał kupić samochód,a sprzedający zaproponuje ci 2 motory (w sumie i to i to ma 4 kółka- ale panie masz za to 2 silniki ) :p

I jak pisze Piotr, Następuje tu " niezgodność z umową " i wszystko !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale się prawników teraz namnożyło....

 

oczywiście patrząc tylko na zapis i możliwość tzw przyj...nia się to być może można to uznać za niezgodność z umową, ale rozpatrując uzyskany efekt odzysku ciepła z gruntu efekt jest zgodny z umową...

to nie to samo co sprzedaż dwu lewych butów lub pomalowanie ściany na inny kolor...

 

no ale Wy już wiecie...

 

cyt:"Mozna tez bylo 20 x 10m..." a takie porównanie jest już totalną kpiną i pisząc to Värmepumpsägare dobrze o tym wiesz

jakie to urocze jak na siłę tworzy się absurdalne porównania, które pozwolą poczuć że ma się rację....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak właśnie oszukuje sie ludzi w Polsce... co innego papier- umowa a co innego życie...Värmepumpsägare ma 100% racji, nie znam cen odwiertów w Pl (pracuje w firmie zagranicznej) tam po prostu za takie cos by nie zapłacono a wykonawca raczej nie znalazłby już pracy i niezależnie czy miałby to być otwór na 100m czy 10000m !! Na całym świecie papier i umowa to świętość!!! za to płaci się potężne pieniądze i tego firmy się trzymają,każde odstępstwo wymaga akceptacji 2 stron!!! i tyle w temacie...mówiac krótko i na temat to jest bandytyzm, złodziejstwo i niekompetencja wykonawcy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ironia ironia :D ale fakt pozostaje .

Byl plan, byl projekt. Z czegos wynikal. Byla umowa i wspolne uzgodnienie. Czy to tak trudno zrobic cos wedlug planu, sztuki, ogolnej wiedzy fachowej...

 

...ale na pewno nie było badania geologicznego, które wyraźnie pokazywałoby poszczególne warstwy, ich rodzaj i grubość do głębokości 100 m

był projekt za 1000-1500 zł, który każdy geolog robi nie pojawiając się nawet na budowie i nie wnikając w nic poza przyjęciem kasy za swoją ciężką pracę

 

i teraz ja się pytam:

czy wykonawca wiedział z czym ma do czynienia? nie wiedział bo i skąd...

jeżeli w danym terenie wierci się metodą płuczkową to firmy wiertnicze o tym wiedzą i wiercą na płuczkę, jeżeli trafią na skałę to nie powiercą...

większość posiada wiertnice do płuczki i pracuje w takich terenach gdzie nie ma skał i tak pewnie było w tym przypadku

dowiercenie do 50 m nie jest żadnym defektem i odwierty 4x50 zachowają się tak samo jak 2x100 więc efekt uzyskany będzie zgodny z umową - kolejne pytanie czy w ogóle jakakolwiek umowa została podpisana bo jeżeli nie to gadki o niezgodności z umową można sobie w buty wsadzić...

 

jeżeli chodzi o odstępstwa od projektu to zgodziłbym się bez żadnego problemu na rozwiązania alternatywne nie będące sprzeczne z założonym celem (w tym przypadku celem był odzysk ciepła przez kolektory gruntowe)

dlaczego? dlatego że jestem człowiekiem i szanuję pracę innych ludzi i nie mam najmniejszego zamiaru leczyć sobie innymi swoich kompleksów...

ale oczywście Wy drodzy forumowicze z nalepką na budowie "jestem na forum muratora" róbcie sobie co chcecie, Wasza sprawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na forach było opisane ze ,,pierwsze 10m ,, odwiertu nie powinno być liczone do potrzebnej mocy chłodniczej dla celów PC bo to tylko straty ,

Jestem żywym przykładem ze nic bardziej mylnego , sam mam 20 odwiertów po 14 m i działają bez zarzutu i nawet sie teraz DZ ładnie regeneruje .

Pytanie jest tylko takie w omawianej tu sprawie , dlaczego miały być ,,2,, po 100m ?? a nie ,,4,, po 50 m .

Moze na brak miejsca na działce ?

A usługi wykonania odwiertów dla celów DZ nie mozna porównywać wprost do jakiejkolwiek innej usługi rynkowej , bo w tym przypadku chodzi o sprawność a nie o wygląd

Moje skromne zdanie , moze sie nieznam bo ja domorosły pompiarz jestem

 

[ moderowano - reklama ]

Edytowane przez pom_pla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale na pewno nie było badania geologicznego, które wyraźnie pokazywałoby poszczególne warstwy, ich rodzaj i grubość do głębokości 100 m

był projekt za 1000-1500 zł, który każdy geolog robi nie pojawiając się nawet na budowie i nie wnikając w nic poza przyjęciem kasy za swoją ciężką pracę

 

.

Nawet nie wiesz o czym piszesz...to się po Prostu nazywa OSZUSTWO !! Nie mam sprzętu nie podejmuję się..tyle w temacie, skała, metoda płuczkowa,.. nawet nie ma takich terminów, nie wspominając o tym że jak to napisałeś '' grubość warstwy ''w geolologii określa się terminem miąższość wykonawcza ma to przewidzieć, jeżeli nie przewidzi to jest g... nie wykonawca! twarda warstwa to chleb powszedni wiertników, zmieniają świder na inny i do przodu..jak wspomiałem nie wiem które otwory sa lepsze dla PC chodzi mi tylko o niezgodność z umową dla mnie 1x100=1x100 a nie 2x50m, wywierci taki pajac jeden z drugim studnie z 10-20 m i zaraz zakłada firme wiertnicza i wciska ludziom ciemnotę!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiesz o czym piszesz...to się po Prostu nazywa OSZUSTWO !! Nie mam sprzętu nie podejmuję się..tyle w temacie, skała, metoda płuczkowa,.. nawet nie ma takich terminów, nie wspominając o tym że jak to napisałeś '' grubość warstwy ''w geolologii określa się terminem miąższość wykonawcza ma to przewidzieć, jeżeli nie przewidzi to jest g... nie wykonawca! twarda warstwa to chleb powszedni wiertników, zmieniają świder na inny i do przodu..jak wspomiałem nie wiem które otwory sa lepsze dla PC chodzi mi tylko o niezgodność z umową dla mnie 1x100=1x100 a nie 2x50m, wywierci taki pajac jeden z drugim studnie z 10-20 m i zaraz zakłada firme wiertnicza i wciska ludziom ciemnotę!

Sławku !

 

Tu większość wypowiadających się prowadzi firmy i my wszyscy wiemy, że umowa z zleceniodawcą to rzecz święta. Obojętnie czy została spisana / powinna / , czy też zawarta na gębę !

Taka umowa też jest ważna i powinna być rzetelnie wykonana.

Jeśli wykonawca nie był w stanie wykonać w/w umowy, obojętnie z jakiego powodu, to jest porostu oszustem. / Poza przypadkami losowymi / Nieważnym jest czy nie miał wiedzy, odpowiednich narzędzi, etc.

Ergo !

Chciał po odpowiednim zaawansowaniu robót, zmusić inwestora do zmiany umowy, / kwalifikowałbym to jako rodzaj szantażu - oszustwa / delikatnie mówiąc.

Przecież to jest zwykłe oszustwo, bez względu na to czy 2x100, czy 4x50, są równie dobre.

 

Czy według Ciebie nie powinien negocjować z inwestorem zrobienia 4x50 i przekonać go do swojej koncepcji - możliwości ?

 

I ty fachowiec pochwalasz takie postępowanie ??????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiesz o czym piszesz...to się po Prostu nazywa OSZUSTWO !! Nie mam sprzętu nie podejmuję się..tyle w temacie, skała, metoda płuczkowa,.. nawet nie ma takich terminów, nie wspominając o tym że jak to napisałeś '' grubość warstwy ''w geolologii określa się terminem miąższość wykonawcza ma to przewidzieć, jeżeli nie przewidzi to jest g... nie wykonawca! twarda warstwa to chleb powszedni wiertników, zmieniają świder na inny i do przodu..jak wspomiałem nie wiem które otwory sa lepsze dla PC chodzi mi tylko o niezgodność z umową dla mnie 1x100=1x100 a nie 2x50m, wywierci taki pajac jeden z drugim studnie z 10-20 m i zaraz zakłada firme wiertnicza i wciska ludziom ciemnotę!

 

cyt:

"Metody wierceń w skorupie ziemskiej:

Wiercenie udarowe –

Wiercenie obrotowe –

Wiercenie wibracyjne –

Wiercenie płuczkowe –

Wiercenie bezpłuczkowe (suche) – "

Aleksander Wyra Gabriela Poloczek - "Prowadzenie prac wiertniczych różnymi technikami wiertniczymi"

a grubość warstwy i tak będzie grubością warstwy nawet jak nazwiesz ją miąższością...

 

widzę, że odkąd zima się skończyła i przestałeś dorzucać węgla do pieca nudzisz się i szukasz dziury w całym....

doczytaj co oznacza słowo oszustwo i niech Ci ktoś mądrzejszy od Ciebie wytłumaczy jak to się ma do opisanej sytuacji bo widzę, że tego nie ogarniasz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt:

"Metody wierceń w skorupie ziemskiej:

Wiercenie udarowe –

Wiercenie obrotowe –

Wiercenie wibracyjne –

Wiercenie płuczkowe –

Wiercenie bezpłuczkowe (suche) – "

..

Widzisz gdzieś tu ''metodę płuczkową''?? bo ja nie... widzę wiercenie płuczkowe (ale to są niuanse i skąd o tym możesz wiedzieć??)jak wspomniałem nawet nie wiesz o czym piszesz..takie firmy , która tak wywiązała sie z umowy należało by pisać z dużej litery i na czerwono bo wstyd przynoszą PRAWDZIWYM firmom wiertniczym! po Twoich wypowiedziach zasobie wiedzy,obronie fuszerki chyba można dopisać i twoją firme...Rany...jacy tu są ludzie -tacy prawdziwi POLACY!!! i pozniej dziwić sie że za granicami wytykają nas palcami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

Jeśli wykonawca nie był w stanie wykonać w/w umowy, obojętnie z jakiego powodu, to jest porostu oszustem. / Poza przypadkami losowymi / Nieważnym jest czy nie miał wiedzy, odpowiednich narzędzi, etc.

jak Ty na to wpadłeś ??? niemożność wykonania umowy to jest to samo co oszustwo? Ty tak na poważnie? litości....

 

 

Chciał po odpowiednim zaawansowaniu robót, zmusić inwestora do zmiany umowy, / kwalifikowałbym to jako rodzaj szantażu - oszustwa / delikatnie mówiąc.

Przecież to jest zwykłe oszustwo, bez względu na to czy 2x100, czy 4x50, są równie dobre.

a kto pisał o jakichś wymuszeniach czy szantażach? takie rzeczy podlegają pod KK, czy Ty się dobrze czujesz?

Czy według Ciebie nie powinien negocjować z inwestorem zrobienia 4x50 i przekonać go do swojej koncepcji - możliwości ?

 

oba rozwiązania przynoszą dla inwestora ten sam efekt... nie ma najmniejszego znaczenia czy będzie 2x100 czy 4x50, branie pod uwagę miejsca na działce jest kolejną bzdurą bo gdyby 4 odwierty miały nie zmieścić się na działce to na pewni nie dałoby się tam wybudować domu więc i wiercić nie byłoby sensu, nie potraficie podać ani jednego racjonalnego powodu dla którego taka zamiana miałaby być błędem, napędzacie się już w tych oszustwach, nawet szantażach ... może ochłońcie trochę, wiem że dzisiaj było gorąco ale że aż tak...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie sklada ze w krajach bardziej rozwinietych pod katem PC wiercenie 200m w skale nie jest problemem.... Oferujac uslugi wiertnicze pod PC powinno sie miec adekwatny sprzet, nie mniej biorac za to odpowiednie pieniadze.

Chyba ze sie znajdzie inwestor ktory sie dopasuje pod mozliwosci wykonawcy ;)

Nie powinno dziwic.... Mamy wolny rynek inaczej :)

 

znowu celowo i świadomie lawirujesz i manipulujesz słówkami...

sam mówiłeś o wierceniu w skandynawii gdzie wszędzie jest skała i każdy w niej wierci, ale my jesteśmy w Polsce a tutaj warunki są inne i dobrze o tym wiesz bo sam to niejednokrotnie mówiłeś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie sklada ze w krajach bardziej rozwinietych pod katem PC wiercenie 200m w skale nie jest problemem.... Oferujac uslugi wiertnicze pod PC powinno sie miec adekwatny sprzet, nie mniej biorac za to odpowiednie pieniadze.

Chyba ze sie znajdzie inwestor ktory sie dopasuje pod mozliwosci wykonawcy ;)

Nie powinno dziwic.... Mamy wolny rynek inaczej :)

 

Kolego,do tego nie trzeba krajów rozwiniętych w Polsce również spokojnie wierci się takie otwory, to nie jest żadna nowość czy jakaś kosmiczna technologia, przy gazie łupkowym wierci się otwory po 3-4tys metrów i Polskie firmy dają spokojnie radę , na zachodzie odwiert 3-4tys metrów to standart.Jak piszesz sprzet+ wiedza+ odpowiednie zezwolenia to i możesz 10tys wiercić to już nie jest żadną przeszkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesteś wielki... to ci jest dopiero zasadnicza różnica, prawie jak wywiercenie 200m w czterech odcinkach zamiast dwóch...

 

Prawda jest taka, że firma dała doopy i nie powinna dostać za to zapłaty. Ja też bym pogonił taką firmę z prostej przyczyny. Miałem zrobione przepusty na trzy rury fi40 (dwa przepusty) i czwarta by nie weszła, a o studzience czy (o zgrozo) o łączeniu rur pod ziemią nawet nie chciałem słyszeć.

Sławku, daj spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... nie ma najmniejszego znaczenia czy będzie 2x100 czy 4x50...

 

 

otóż ma to znaczenie - skoro inwestor CHCE 2x100m, zawiera umowe z firmą wiertniczą, która mówi że mają być 2 otwory po 100m, to ta umowa ma być zrealizowana

 

jeśli w trakcie firma stwierdza że nie da rady z jakichś, różnych powodów, zrobić tego co w umowie, może próbować zawrzeć aneks do umowy z inwestorem, zmieniając zapis na 4x50m.

ale taki aneks musza podpisać obie strony

 

jeśli inwestorowi bez róznicy czy ma 2 otwory, czy 4, to pewnie by się zgodził i obie strony byłyby zdowolone

 

ale inwestor CHCE (to jest powód Sławku jaki tu mamy - on chce tak, wykonawca na to się zgodził i koniec) i nieważne w tym momencie z powodu jakich przesłanek chce 2x100

 

ktoś kto zleca i płaci, chce tego co w umowie podpisały obie strony

to jest wystarczający powód żeby tak miało być

 

zmiany tylko w wypadku gdy obie strony tego chcą

 

moim zdaniem to niewykonanie zgodnie z umową, i jakbym to ja był na miejscu tego inwestora to nie zapłaciłbym za wykonaną pracę... może to chamskie, ale tak bym zrobił (inna sprawa ze mi bez różnicy czy miałbym 2 czy 4 otwory)

 

Inwestor chce 2 i nie ważne co się dzieje, skoro nie zgadza się na 4, anesowanie umowy itp. to tylko jego PRAWO

 

 

 

piszesz ze to bez różnicy 4 czy 2, bo wielkość ta sama

 

to zapyta inaczej

umawiam się z Tobą na wykonanie czegoś u mnie, powiedzmy wierceń - na kwotę powiedzmy 20 tys.

zgodnie z umową mam zapłacić po wykonaniu zlecenia całość gotówką:)

ale z jakichś obiektywnych powodów (tu mamy skałę w ziemi to u mnie niech będzie brak gotówki) stwierdzam że będę Ci wypłacał po 5 tys na święta Bożego Narodzenia przez 4 lata, do tego przelewem

 

zgodziłbyś się na to?

Przecież efekt będzie ten sam - umawialiśmy się na 20 tys i dostaniesz 20 tys

 

nie zgadzasz się na to? to jesteś burakiem, palantem czy co tam sobie w powyższych postach pisaliście....

 

wiem ze przykład może ciut inny, ale co tam, grunt to fantazja

 

jeśli zawieram z kimś umowę, pisemną czy ustną, to dotrzymuję warunkó.

Jeśłi wiem że nie mogę, to jej nie zawieram....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...