Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

CIEPŁOMIERZA nie mam i nie planuje

wystarczy mi podlicznik na prąd

...

biała otulina a jak inaczej to można zaizolować[nazwa produktu?]

 

Jak może wystarczyć, skoro nie znasz drugiejnstrony medalu?

Kto ma licznik ciepła w pompie powietrznej?

 

Z otuliną nawet nie ważne z jakiego to będzie materiału, czy spieniony kauczuk, poletylen, czy prasowana węłna. Bardziej liczy sie grubość tej izolacji. Ile tego jest w białej 1-1,5cm w tych grubszych rurach? One są wersją naskobudżetową dla klimatyzacji z deltą 20-30C, a nie pompy z deltą 70C.

U sibie na tłoczną zapodam acflex 3 cm grubości, a na niego tubolit kolejne 3 cm. Może przesadzam, ale tłoczna będzie miała 11cm średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że może ciut nie w temacie - no ale gdzie pytać jak nie u praktyków :)

 

Potrzebuję szybko dobrać pompę do DZ w układzie 6 pętli po 100m fi32 podłączonych w rozdzielaczu fi50 - od niego szczątkowe rury do samej PC rzędu 1m.

 

Nie bardzo mam pewność czy sobie dobrze przeliczyłem opory przepływu przy 1,5m3/h i czy mogę zamienić pompę wilo stratos 25/1-8 (kod 2090448) na wilo yonos pico 25/1-8 (kod produktu: 4164019)

 

Widziałem też coś takiego jak stratos pico - ale nie dotarłem do jej charakterystyk.

 

Jaką wysokość słupa wody potrzebuję przy tej instalacji? Nie wiem jakie opory założyć na samej instalacji wewnątrz PC.

Celowo nie podaje co to jest za pompa - graty wewnątrz +/- standardowe (moc 8kW) wymiennik płytowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że może ciut nie w temacie - no ale gdzie pytać jak nie u praktyków :)

 

Potrzebuję szybko dobrać pompę do DZ w układzie 6 pętli po 100m fi32 podłączonych w rozdzielaczu fi50 - od niego szczątkowe rury do samej PC rzędu 1m.

 

Nie bardzo mam pewność czy sobie dobrze przeliczyłem opory przepływu przy 1,5m3/h i czy mogę zamienić pompę wilo stratos 25/1-8 (kod 2090448) na wilo yonos pico 25/1-8 (kod produktu: 4164019)

 

Widziałem też coś takiego jak stratos pico - ale nie dotarłem do jej charakterystyk.

 

Jaką wysokość słupa wody potrzebuję przy tej instalacji? Nie wiem jakie opory założyć na samej instalacji wewnątrz PC.

Celowo nie podaje co to jest za pompa - graty wewnątrz +/- standardowe (moc 8kW) wymiennik płytowy

 

Witam

 

Zakładając, że żadna z pętli nie przekroczy łącznie 100 m, opory przepływu nie powinny przekroczyć 30 mb, i to po uwzględnieniu mieszaniny glikolowej. Należy pamiętać o oporach pozostałych elementów instalacji, a w szczególności wymiennika. Wartość tych oporów łatwo policzyć, a opory wymiennika -w zależności od jego wielkości i konstrukcji, nie powinny przekroczyć 150 mb; Dokładniejsze dane powinny wynikać z dokumentacji producenta wymiennika.

Tak "spod dużego palca" powinna Ci z zapasem wystarczyć pompa 25/60 o regulowanym płynnie przepływie, nie automat. Przyjrzyj się LFP Efekta.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bede montowal pompe ciepla i podlogowke w calym domu i chcialbym dogrzewac kominkiem z tym ze nie wiem czy mozna zrobic kominek z plaszczem wodnym czy wystarczy bez plaszcza? No bo w obiegu pompy ciepla jest pewnie jakies 35-40 stopni C a z kominka kolo 70 wiec jak to polaczyc? Jest jakis wymiennik ciepla ktory by redukowal temperature z plaszcza tak zeby grzac podłogówke? Macie jakas propozycje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co wydawać, przy takim rozwiazaniu (kominek z PW), tyle kasy na PCi ?

 

no po to np. zeby przy duzych mrozach podgonic kominkiem, a plasz po to zeby bylo cieplo w calym domu a nie w okolicach salonu gdzie stoi kominek - bo przyznam szczerze ze w te kanaly nawiemowe z kominka to jakos nie wierze - dlatego np. ze znam kilka osob ktore dosc czesto musza malowac mieszkanie bo kopci. Wiem ze ktos powie ze jak sie dobrze zrobi to nie kopni ale to gozik prawda - bedzie kopcic. Mysle ze koszt plaszcza to nie sa jakies kosmiczne kwoty w porownaniu z tym jaka jest sprawnosc kominka, ktory grzeje wszystko i tego ktory grzeje tylko komin i szybe od wkladu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bede montowal pompe ciepla i podlogowke w calym domu i chcialbym dogrzewac kominkiem z tym ze nie wiem czy mozna zrobic kominek z plaszczem wodnym czy wystarczy bez plaszcza? No bo w obiegu pompy ciepla jest pewnie jakies 35-40 stopni C a z kominka kolo 70 wiec jak to polaczyc? Jest jakis wymiennik ciepla ktory by redukowal temperature z plaszcza tak zeby grzac podłogówke? Macie jakas propozycje?

 

Jak lubisz być palaczem to do kominka z płaszczem zamontuj bufor.

Wtedy 3-4 godziny palenia zagrzeją Ci 1000l. wody i spokojnie rozładujesz go na ogrzewanie.

Prosta automatyka +mieszacz i masz pełen komfort.

Zastanawiam się tylko nad ekonomicznością takiego rozwiązania. PC da Ci tanie cieplo i nie będzie Ci się chciało palić w kominku.

Edytowane przez r.tyrman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym forum jest wielu użytkowników PCi, wieloletnich, którzy potwierdzą że nigdy nie musieli, niczym dogrzewać, bo PCi bez problemu wyrabiała na ogrzewanie i CWU - nawet przy kilkudniowych - 40 - bez spadku temperatur w domu.

 

Jeśli posiadasz tak niska wiarę w możliwości grzewcze PCi - nie instaluj jej.

 

 

Ps. Fakt zapomniałem, nie masz kogo spytać bo zostali dożywotnio zbananowani

 

W porzadku wierze w zdolnosci pompy ciepla :) tylko czy w przypadku takich mrozow o jakich piszesz nie jest taniej wrzucic dwa razy do kominka a pompa niech zobie dziala?

Nie chce palic w kominku w pazdzierniku ani kwietniu, pytam uzytkownikow czy z "ekonomicznego punku widzenia" na mrozy nie lepszy bylby kominek z plaszczem wodnym do podwyzszenia temperatury w domu i mniejszego rachunku za prad ?

Zapomnialem dodac ze planuje tez rekupertor wiec tak sobie mysle ze nawet jesli zrobie normalny kominek to cieplo z salonu przez rekuperator bedzie rozporowadzone rownomiernie po calym domu prawda?

 

P.s. Jestem tu nowy ale tak troche czytam i te wasze banany sa delikatnie mowiac malo interesujace.. Tu chyba wymienia sie doswiadczenia i "pomaga" innym - niezdecydowanym - takim jak ja a nie.. dajcie spokoj..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie wydaje mi sie ze rekuperator i PC wystarczy... a kominek rekreacyjnie przy dobrym winie... jak bardzo chcesz...

 

Ile dni w roku masz < -15*C ? Ile kosztuje kominek z PW i jego instalacja?

 

"Zapomnialem dodac ze planuje tez rekupertor wiec tak sobie mysle ze nawet jesli zrobie normalny kominek to cieplo z salonu przez rekuperator bedzie rozporowadzone rownomiernie po calym domu prawda?"

 

Tez tak mysle...

 

:)

 

Tak jest potwierdzam działa w nie jednym budynku

no i jak nie ma prądu (choć to już nie komuna z 10 stopniem zasilanie) to w "zwykłym" kominku napalisz bez kłopotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

jeżeli chcesz palić w kominku rekreacyjnie to wybierz kominek bez płaszcza, rozwiązanie tańsze, instalacja c.o. nieskomplikowana

 

natomiast w przypadku, gdy myślisz o "częstym" dogrzewaniu kominkiem, lepszym rozwiązaniem jest kominek z płaszczem wodnym, zmagazynujesz ciepło w buforze i poprzez instalację podłogową (grzejnikową?) doprowadzisz do każdego z pomieszczeń

 

osobiście wybrałbym kominek "rekreacyjny", dom ogrzejesz pompą ciepła, a większe wydatki za prąd zrekompensuje ci znaczaco niższy koszt instalacji, no i nie będziesz miał "kotłowni" w salonie, większość z moich klientów ogrzewa tylko pompami ciepła

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że może ciut nie w temacie - no ale gdzie pytać jak nie u praktyków :)

 

Potrzebuję szybko dobrać pompę do DZ w układzie 6 pętli po 100m fi32 podłączonych w rozdzielaczu fi50 - od niego szczątkowe rury do samej PC rzędu 1m.

 

Nie bardzo mam pewność czy sobie dobrze przeliczyłem opory przepływu przy 1,5m3/h i czy mogę zamienić pompę wilo stratos 25/1-8 (kod 2090448) na wilo yonos pico 25/1-8 (kod produktu: 4164019)

 

Widziałem też coś takiego jak stratos pico - ale nie dotarłem do jej charakterystyk.

 

Jaką wysokość słupa wody potrzebuję przy tej instalacji? Nie wiem jakie opory założyć na samej instalacji wewnątrz PC.

Celowo nie podaje co to jest za pompa - graty wewnątrz +/- standardowe (moc 8kW) wymiennik płytowy

 

witam

 

tak jak napisał w poście 24215 PRATCHAWIEC wystarczyć powinna pompa 25/60

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem użytkownikiem pompy ciepła 5 sezonów grzewczych, Kominka brak i nie było takiej potrzeby nawet przez moment jeśli chodzi o ogrzewanie. Jeśli chodzi o atmosferę to mam na HDD w dekoderze filmik z palącego kominka wrzucam to na plazmę która też grzeje i klimat jak znalazł ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ze wzgl. na przewydywany duży rozbiór ciepłej wody rozważam PC zamiast bojlera. Mam zatem pytanie - czy ktoś zna i może polecić jakąś pow. PC do CWU, zbiornik min 200l i zakres działania pompy min od -5stC, koniecznie wspomagana grzałką elektr. Mam na oku De Dietrich Kaliko TWH ale może jest coś równie dobrego ale działającego od jeszcze niższej temp. (mało który producent jakoś się tym chwali)?

 

witam

 

oprócz De Dietrich Kaliko TWH, możesz zamontować:

 

- pompę ciepła ze zbiornikiem 270l JUNKERS model SUPRAECO SWO 270-1X - ta pompa działa do -10st. C i ma 5 letnią gwarancję!!!

http://www.junkers.pl/pl/pl/produkte_1/pompy_ciep_a_do_c_w_u_/supraeco_swo.aspx

http://www.junkers.pl/pl/media/pdf/ulotki_2013/FINAL_PompyJunkersUlotkaSupraecoW.pdf

 

- pompę ciepła ze zbiornikiem 200l HEWALEX PCWU 200K-2.3kW - ta pompa działa do -5st.C - pompa ta ma dobą cenę

http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/podgrzewacz-cwu-z-pompa-ciepla-pcwu-200k-23kw-1.html

 

musisz wiedzieć, że pompy De Dietricha i Hewalexu najlepiej pracują w temperaturach do 0st. C, a Junkers do -5st. C - tak na szkoleniach powiedzieli wszyscy producenci!!! później wiadomo większe koszty ale i szybsze zuzycie eklsploatacyjne

 

montowałem już każdą z tych pomp i każdą z nich polecam

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...