Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzięki za poradę! Widzę, że wszystkie kosztują podobnie więc najlepszym wyborem może być junkers. Z tym, że jest duży a jak wiadomo im większa powierzchnia wymiany tym większe straty. Dlatego też kolejne pytanie, co lepsze - większy zbiornik (~300l) ale niższa temp. czy wyższa temp. ale mniejszy zbiornik (~200l)?

 

witam

 

a ile osób ma korzystać z cwu?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czyli więcej w niższej temp. sugerujesz?

 

 

 

Nie ważne ile tylko ile wody zużyje. Osób stale 3, czasami 6 ale talent do lania wody przez dzieci i nie tylko jest niespotykany.

 

witam

 

no to sam sobie odpowiedziałeś - bierz duży zbiornik

poza tym im nizsza temperatura w zbiorniku, tym wyższe COP, czyli niższe koszty

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam dylemat, czy ogrzewać dom gazem czy wykonać ogrzewanie z pomocą pompy ciepła. Na chwilę obecną instalacja gazowa byłaby wykorzystywana tylko do ogrzewania, ponieważ kuchnia będzie indukcyjna. Koszt wykonania instalacji gazowej począwszy od przyłącza gazowego, poprzez instalację doprowadzoną do domu, następnie kondensat i komin itd... kończą się wydatkiem około 13tyś złotych. Później dochodzą do tego stałe opłaty miesięczne za gaz, czy się korzysta, czy nie.

 

Budujemy się na działce 13,5 arowej, dom o powierzchni użytkowej 154m2 ( bez piwnicy), po podłodze 200m2 + 44m2 garaż ( nieogrzewany). Ogrzewanie w całym domu podłogowe, plus dwie drabinki w łazienkach, rekuperator Proventa przeciwprądowy ( bez GWC). Ocieplenie 12cm 0,035 fundamenty + 18cm grafit 0,031 fasada + podłoga 15 cm 0,038 + stropodach 25cm + 18 na krokwiach, okna Uw < 0,8.

 

Zastanawiam się czy nie szkoda robić instalacji gazowej w domu? Czy jest ona najlepszym rozwiązaniem? Czy może lepiej wybrać pompę ciepła. Jakie to będą koszty na starcie/eksploatacyjne vs gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam dylemat, czy ogrzewać dom gazem czy wykonać ogrzewanie z pomocą pompy ciepła. Na chwilę obecną instalacja gazowa byłaby wykorzystywana tylko do ogrzewania, ponieważ kuchnia będzie indukcyjna. Koszt wykonania instalacji gazowej począwszy od przyłącza gazowego, poprzez instalację doprowadzoną do domu, następnie kondensat i komin itd... kończą się wydatkiem około 13tyś złotych. Później dochodzą do tego stałe opłaty miesięczne za gaz, czy się korzysta, czy nie.

 

Budujemy się na działce 13,5 arowej, dom o powierzchni użytkowej 154m2 ( bez piwnicy), po podłodze 200m2 + 44m2 garaż ( nieogrzewany). Ogrzewanie w całym domu podłogowe, plus dwie drabinki w łazienkach, rekuperator Proventa przeciwprądowy ( bez GWC). Ocieplenie 12cm 0,035 fundamenty + 18cm grafit 0,031 fasada + podłoga 15 cm 0,038 + stropodach 25cm + 18 na krokwiach, okna Uw < 0,8.

 

Zastanawiam się czy nie szkoda robić instalacji gazowej w domu? Czy jest ona najlepszym rozwiązaniem? Czy może lepiej wybrać pompę ciepła. Jakie to będą koszty na starcie/eksploatacyjne vs gaz.

 

Witam.

Gdzies wyczytalem, ze koszt kwh pompy gruntowej 16 gr a gazu 22gr.

Co do pompy to musisz jeszcze o paru kwestiach pomyslec. Czy chcesz zainwestowac w pompe powietrzna czy moze gruntowa z pionowym lub poziomym wymiennikiem ciepla? Do okreslenia mocy pompy przydalyby sie obliczenia OZC. No i na koniec w jakiej kwocie mialaby sie inwestycja zamknac?

Inwestycja w piec gazowy jest tansza i na tym forum wiele razy forumowicze polecali wlasnie to rozwiazanie jako tansze w instalacji i nieco drozsze od pompy w uzytkowaniu. Niestety nie wszyscy maja dostep do gazu.

Wybor nalezy do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Gdzies wyczytalem, ze koszt kwh pompy gruntowej 16 gr a gazu 22gr.

Co do pompy to musisz jeszcze o paru kwestiach pomyslec. Czy chcesz zainwestowac w pompe powietrzna czy moze gruntowa z pionowym lub poziomym wymiennikiem ciepla? Do okreslenia mocy pompy przydalyby sie obliczenia OZC. No i na koniec w jakiej kwocie mialaby sie inwestycja zamknac?

Inwestycja w piec gazowy jest tansza i na tym forum wiele razy forumowicze polecali wlasnie to rozwiazanie jako tansze w instalacji i nieco drozsze od pompy w uzytkowaniu. Niestety nie wszyscy maja dostep do gazu.

Wybor nalezy do Ciebie.

 

Ulatwie Ci, bedziesz mial dane rzeczywiste a nie wiedze zaslyszana :p

 

Moj dom zuzyl ponad 900 m3 gazu, pomijajac, czy uklad pracowal blizej czy dalej sprawnosci 100%, to przy rachunku 2300 zl/rok wychodzi mi 2,56 zl/m3, czyli ok 26 gr/Kwh.

 

To jest moj indywidualny przypadek ale zawsze 1 wiecej.

 

Co do ceny KWh przy pompie to bardzo zalezy jaki wyjdzie Ci rzeczywisty srednioroczny SCOP, przy gruntowce i grzaniu wylacznie w taniej taryfie 16 gr/kwh powinno byc osiagalne bez problemu.

 

Pozdraiwam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz rozważyć

jakbym ja miał gaz przy działce, to wybrałbym gazowe

powód? tańsze koszty inwestycyjne....

 

ale w Twojej sytuacji moze być inaczej

 

po 1 musisz sprawdzić koszt gazu i koszt energii elektrycznej

ale ze wszystkimi opłatami stałymi, nie tylko samego gazu :)

 

jeśli różnica nie będzie za duża (oczywiście gaz będzie droższy, zależy ile) to pomyśl o dobrym kondensacyjnym (chyba tak się pisze) piecyku gazowym....

 

wyślij zapytanie do 10 różnych firm od PC (zakładam że myślisz nad PC "ziemną" moze poziomą, może pionową)

sprawdź ceny jakie ci zaproponują

jeśli nie masz OZC - zrób je

jeśli nawet masz i wskazuje ci że wystarczy np. 7kW to i tak w zapytaniu do firm pytaj o 9kW i jako drugą dopiero 7... (lub blisko tych cyfr, różne PC różnych firm mają różne moce)

 

 

ważne żebyś wśród tych firm nie zamykała się tylko na glikolówki, zapytaj też o bezposrednie parowanie - zawsze to ciut taniej :)

oczywiście Ty musisz zdecydować czy wolisz PC czy gaz

jeśli koszty inwestycyjne będą za duże przy PC (np.różnica pomiędzy gazem a PC to 30-40 tys - nie liczę podłogówki bo i tak chcesz ją zamontować)

to bierz gaz

 

nie dla jakiejś mitycznej stopy zwrotu (instalacja ogrzewania nie zwraca się nigdy, może co najwyżej spowodowac że będziesz mieć mniejsze/większe koszty ogrzewania domu

 

i tu też wszystko zalezy czy masz na to kasę. Nie kredyt, a własną kasę

czy przy budowie domu możesz wydać np. 40 tys. na PC, czy masz tylko np. limit 20 tys na ogrzewanie (wciąż nie liczę podłogówki)

 

masz planowo całkiem dobrze ocieplony dom, jak nie masz za dużo balkonów:P to bedzie bardzo dobrze, obojętnie na co się zdecydujesz

 

aler to ty musisz rozpatrzeć czy wydanie np. 20 tys. więcej na ogrzewanie Ci się opłaca

czy możesz dać tyle żeby później nie marudzić :)

 

bo jeśli rachunki za gaz będą tylko np. 20 % wyższe niż za prąd do PC... to nie wiem czy pod względem ekonomii będzie się to opłacało...Tobie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytam uzytkownikow czy z "ekonomicznego punku widzenia" na mrozy nie lepszy bylby kominek z plaszczem wodnym do podwyzszenia temperatury w domu i mniejszego rachunku za prad ?

 

Ta zima to mój pierwszy sezon grzewczy, też tak myślałem i czasami wieczorem dogrzewałem się kominkiem, takie grzanie powodowało nagrzanie się pomieszczeń oraz podłogi w której zatopiony jest czujnik temperatury dla PCi, przez to nagrzanie PCi nie uruchamiała mi się w nocy i w efekcie na drugi dzień miałem zimniej niż dzień wcześniej a PCi musiała śmigać w drogiej taryfie żeby dogrzać. Cały sezon grzewczy pochłoną u mnie +/- 5000kWh (sama PCi) co w przeliczeniu na PLN daje około 2tyś , teraz już wiem że jak będzie na zwe. -20 to po prostu podkręcę PCi i niech grzeje, jeśli nawet takie extra podgrzewanie pochłonie +10% energii to w ujęciu rocznym da się przeżyć ;-) A zabawa kominkiem choć całkiem przyjemna wychodzi mi lekko bokiem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne Grono

 

powiem krótko ..brat ( PCI Viessman ) ( wspominałam kiedyś ze ma studnię i weżownicę na sciankach ..układ był wydajny ale mało weżownicy ..wymyslił coś innego mianowicie brał wodę z dołu ( pompka 400 W ( chyba o ile pamiętam ) i polewał po sciankach poprawił temp. powrót DZ ( COP ) ale to kosztuje ( ta pompka ) wiec teraz postanowił " ogrzewać się lodem " ( przemiana wody w lód - energia ciepła krzepniecia ) , problem jest w uszczelnieniu dna w studni ( betonu ) tak aby nie uciekła woda i rozszerzający się lód nie rozsadził ( mokropęknięcia ) tego betonu z biegiem czasu ( studnia bedzie zbiornikiem na lód )

Układ ma być powiązany z kolektorami

1/ czym to zrobić tzn czym uszczelnić beton ( dno , scianki ) aby było dobrze ( szczelnie ) ?

2/ czy Ktoś u nas ma układ " ogrzewania lodem " ? ( wiem ze taki układy działają za naszą zach granicą )

Liczę na pomoc ....

 

Pozdrawiam

ps. miałam sama poszukać czym uszczelnić ale hm ...czas nagli a ja w lesie :((( dlatego pozwoliłam sobie napisać i poprosić o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Od prawie roku śledzę różne tematy na forach Muratora.

Kończę aktualnie budowę swojego domu.

Jestem na etapie wyboru ogrzewania - źródła ogrzewania - mam już zrobioną instalację podłogową w całym domu (160m2) + 2 grzejniki łazienkowe, podłączone do 2 rozdzielaczy podłogowych.

Jeden z polecanych forumowiczów zrobił dla mojego domu OZC - wyszło zapotrzebowanie ok. 8kW.

Wiem, że nie będę miał gazu (aktualnie ponad 100m od mojego domu).

Jeden z moich znajomych ma zamontowaną pompę ciepła powietrze-woda (montaż dokonany też przez forumowicza), grzał już 3 zimy i jest zadowolony, koszty ogrzewania są do przyjęcia, ma założony ciepłomierz i licznik energii, i jak pokazywał mi wyliczenia, koszty są porównywalne z kosztami gazu (gdyby go miał).

Proszę o pomoc w doborze pompy + bojlera (cwu chcę dla 4 osób, myślę, że coś k. 300l?).

Czekam na propozycje i oferty, mogą być na PRIV.

 

Aha, rury PP fi 32 od 2 rozdzielaczy podłogowych doprowadzone są do kotłowni.

 

Dziękuję za uwagę i czekam

 

Krzysiek

 

PS.

Ten sam wpis zamieściłem na forum - temat: Pompy ciepła powietrze woda, Post #11762

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Od prawie roku śledzę różne tematy na forach Muratora.

Kończę aktualnie budowę swojego domu.

Jestem na etapie wyboru ogrzewania - źródła ogrzewania - mam już zrobioną instalację podłogową w całym domu (160m2) + 2 grzejniki łazienkowe, podłączone do 2 rozdzielaczy podłogowych.

Jeden z polecanych forumowiczów zrobił dla mojego domu OZC - wyszło zapotrzebowanie ok. 8kW.

Wiem, że nie będę miał gazu (aktualnie ponad 100m od mojego domu).

Jeden z moich znajomych ma zamontowaną pompę ciepła powietrze-woda (montaż dokonany też przez forumowicza), grzał już 3 zimy i jest zadowolony, koszty ogrzewania są do przyjęcia, ma założony ciepłomierz i licznik energii, i jak pokazywał mi wyliczenia, koszty są porównywalne z kosztami gazu (gdyby go miał).

Proszę o pomoc w doborze pompy + bojlera (cwu chcę dla 4 osób, myślę, że coś k. 300l?).

Czekam na propozycje i oferty, mogą być na PRIV.

 

Aha, rury PP fi 32 od 2 rozdzielaczy podłogowych doprowadzone są do kotłowni.

 

Dziękuję za uwagę i czekam

 

Krzysiek

 

PS.

Ten sam wpis zamieściłem na forum - temat: Pompy ciepła powietrze woda, Post #11762

 

Witam.

 

Proponuje o kontakt z P. Tomkiem z GHS- u.

Ma przystepne ceny i siedzibe jak sie nie myle na Slasku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

jaka pompa? jaka okazja?:D:

pompie nic się nie stanie, tylko co z gwarancją

 

pozdrawiam

 

W tym tkwi problem, bede musial sie dowiedziec jak to jest z gwarancja i dam pozniej znac.

Pompa Alphy, mialem ustalona cene z kotlownia a teraz byloby o 1000 zl mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedzialem ze PC " sa swiezym" towarem:eek:, watpie aby wszystkie sprzedawaly sie w ciagu 6m od daty produkcji. Ale moge sie mylic.

Kiedy planowales jej instalacje? Ile % zaoszczedzasz? Czy to jest ta ktora chciales, czy trafila sie "okazja" to bierzesz?

Tu jak najbardziej istotna jest kwestia gwarancji... bo powinna leciec od daty instalacji.... nie kupna.

Jak juz sie i tak na nia zdecydujesz musialbys sie w tej kwestii dogadac... moze rozlozy na "raty" i ostatnie 1000:- PLN bedzie w dzien instalacji i

techniecznie dopiero wtedy PC bedzie kupiona... jak i zainstalowana?

Tak tylko gdybam... ;)

 

Akurat te pompy sa produkowane od jak sie nie myle 2007-08 roku. Moze chca sie ich pozbyc i wprowadzic cos nowego na rynek?

Poczekam :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczescie odwierty zostaly wykonane, pierwsza czesc instalacji za mna. Uparlem sie by kolektory zostaly wprowadzone do kotlowni,ktore zakonczone zostaly rozdzielaczem. Jak sie pozniej okazalo wybor byl sluszny gdyz zaplacilem 50% mniej od studzienki na zew. budynku. A co najwazniejsze nie bede musial sie martwic o dzieci szperajace w studzience. Pozostanie oczyszczalnia:) Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam pytanie, czy ktoś z Was ma czujnik temperatury na zewnatrz! Nam taki instalator założył... Tylko troche wydaje mi sie bezsensu! Ustawil, że jak temperatura spada na dworze poniżej 16 pompa sie włacza tylko, że teraz latem jest ciepło a pompa i tak chodzi w nocy bo temp spada

 

witam

 

nie piszesz jaką posiadasz pompę

ale chyba możesz przełączyć na sterowniku tryb pracy - z trybu ogrzewanie domu i ogrzewanie zasobnika na tryb "tylko" ogrzewanie zasobnika

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...