Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W innym przypadku na sterwoniku ustawic temp zadana wewnatrz na tyle niska ze PC bedzie uwazala ze jest osiagnieta i sie nie wlonczy...

 

witam

 

to można zrobić jak ma się zamontowany termostat wewnętrzny

wielu użytkowników pomp ciepła ma tylko sterowanie wg krzywej grzewczej i tu trzeba ręcznie wyłączyć tryb grzania domu lub jak Pitersson powyżej

 

pozdrawiam

Edytowane przez mar1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sterowanie pogodowe, bazujace na temp zewn. nie steruje wam tylko temp zasilania, i.e *C na wyjsciu?

Nie mozna fizycznie wylonczyc tryb grzania? W innym przypadku na sterwoniku ustawic temp zadana wewnatrz na tyle niska ze PC bedzie uwazala ze jest osiagnieta i sie nie wlonczy...

 

 

:)

 

Wszystko zalezy kto jakie ma sterowanie, u mnie mozna,, recznie " wylaczyc grzanie CO i CWU dalej pyka (sterow. obslugowe) lub tak jak opisalem wczesniej (sterow. bezobslugowe) to samo sie tyczy CWU ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam pytanie, czy ktoś z Was ma czujnik temperatury na zewnatrz! Nam taki instalator założył... Tylko troche wydaje mi sie bezsensu! Ustawil, że jak temperatura spada na dworze poniżej 16 pompa sie włacza tylko, że teraz latem jest ciepło a pompa i tak chodzi w nocy bo temp spada

 

Masz czujnik pogodowy - moze byc. Kwestia wyregulowania go. Jaka jest temperatura w domu? U mnie tez pompa lekko dogrzewa, ale jak ma niedogrzewac jak poczatek czerwca a na dworze temperatura spadala w nocy do 10stC :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie odnosnie gruntu pod kolektor, tzn czy wczesniej przed montarzem firma dobierajaca PC bada grunt pod katem "wydajnosci" dla PC? Jaka jest najlepsza, u mnie glina, dosc mokro, nie wiem czy to dobrze na koletor poziomy? Jak z kolektorem pionowym bo przy odwiertach na glebokosc 90 m ma znaczenie to co jest na tej glebokosci dla sprawnosci PC?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie odnosnie gruntu pod kolektor, tzn czy wczesniej przed montarzem firma dobierajaca PC bada grunt pod katem "wydajnosci" dla PC? Jaka jest najlepsza, u mnie glina, dosc mokro, nie wiem czy to dobrze na koletor poziomy? Jak z kolektorem pionowym bo przy odwiertach na glebokosc 90 m ma znaczenie to co jest na tej glebokosci dla sprawnosci PC?

 

 

Masz idealne warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie odnosnie gruntu pod kolektor, tzn czy wczesniej przed montarzem firma dobierajaca PC bada grunt pod katem "wydajnosci" dla PC? Jaka jest najlepsza, u mnie glina, dosc mokro, nie wiem czy to dobrze na koletor poziomy? Jak z kolektorem pionowym bo przy odwiertach na glebokosc 90 m ma znaczenie to co jest na tej glebokosci dla sprawnosci PC?

 

witam

 

glina i "dość mokro" b. dobrze, idealne warunki dla kolektora poziomego

 

pewnie miałeś już robione wykopy pod fundamenty, stąd wiesz jaki grunt

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak dokladnie, jak kopalismy fundamenty to klolem i grzazlem a teraz :wiggle: Jest glina i dosc mokro, nie wiem tylko czy nie lepszy jest kolektor pionowy.. czy mozecie doradzic? Nie mam jeszcze zadnej oferty wiec nie wiem jaka mi projektancji zaproponuja, ale nie chce byc zielony rozmawiajaz z nimi dlategoprosze o porade :) Jak sie ma cena za metr bierzacy "rorki" przy kolektorze pionowym a poziomym? Czy przy takiej ziemi jak pisze warto robic odwiert np. 2X90 m? Czy to spowoduje najlepsze wykorzystanie "potencjalu" podloza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak dokladnie, jak kopalismy fundamenty to klolem i grzazlem a teraz :wiggle: Jest glina i dosc mokro, nie wiem tylko czy nie lepszy jest kolektor pionowy.. czy mozecie doradzic? Nie mam jeszcze zadnej oferty wiec nie wiem jaka mi projektancji zaproponuja, ale nie chce byc zielony rozmawiajaz z nimi dlategoprosze o porade :) Jak sie ma cena za metr bierzacy "rorki" przy kolektorze pionowym a poziomym? Czy przy takiej ziemi jak pisze warto robic odwiert np. 2X90 m? Czy to spowoduje najlepsze wykorzystanie "potencjalu" podloza?

 

witam

 

pionowy wyjdzie pewnie dużo drożej

kolektor poziomy i pionowy jest dobry

ja klientom proponuję jedne i drugie, różnica w cenie - znacząca, wybierali przeważnie poziome, jeżeli działka na to pozwalała

wg mnie zrób poziome kolektory, a kasę, którą zaoszczędzisz wydasz na co innego

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlsanie jestes druga osoba ktora tak mowi, kolega ktory projektuje PC mowi ze to 30% ceny wiecej za odwierty a efekt porownywalny, ma 10 arow dzialke, dom (10x8 m) stoi prawie na srodku wiec nie wiem czy sie zmieszcze..

 

Obawiam sie, ze dzialka moze byc troche za mala.

Wszystko zalezy od zapotrzebowania budynku w cieplo? Dobry instalator napewno o to zapyta, potem bedzie mogl okreslic ile miejsca na pozimy potrzebuje.

Co do odwiertow to wykonalem na swojej budowie 2*100 za 85 zl z glikolem propylenowym i wprowadzeniem turbo kolektorow muowitech do budynku.

Fakt faktemi iz poziomy jest zdecydowanie tanszy od pionowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam chciałabym uzyskać opinie na temat wyceny mojej kotłowni bo szczerze mówiąc jestem w szoku. Może ktoś dałby mi namiar na instalatorów pomp ciepła z lubelskiego (mieszkam 25km od Lublina). A więc

1. Kotłownia z pompą ciepła DIMPLEX

I. KOTŁOWNIA Z POMPĄ CIEPŁA DIMPLEX

PAKIET KOMFORT z pompą ciepła SI 9TE 32 025,00 zł w tym:

 

-Niskotemperaturowa pompa ciepła solanka-woda do montażu

wewnętrznego (w komplecie automatyka pogodowa z kpl czujników, filtr

zanieczyszczeń obiegu solanki) SI 9TE

 

-Zasobnik buforowy wolnostojący 100 litrów PSW 100

 

-Podgrzewacz c.w.u. wolnostojący 300 litrów (wężownica 3,2 m2) WWSP

332

 

-Pompa obiegowa układu dolnego źródła Wilo-TOP-S 25/7,5,

zoptymalizowana do pracy w układzie dolnego źródła pomp ciepła Dimplex

 

-Rozdzielacz kompaktowy (w kompl. zawór przelewowy, 4 zawory kulowe, 2

zintegrowane termometry, zawór zwrotny, osłona

termoizolacyjna I wyjście na naczynie przeponowe)-możliwość

zabudowania pompy UP(25), maks. przepływ 1,3m3/h

 

-Pompa do modułów o max przepływie do 2m3/h DN25 szt.2

 

-Kołnierzowa grzałka elektryczna 2,5 kW do podgrzewaczy c.w.u.

 

Grzałka elektryczna 4,5 kW do bufora 1szt. 720,00zł

Naczynie przeponowe NG18 108,00zł

Naczynie przeponowe D18 118,00zł

Rury, kształtki, izolacja, armatura, mat. elektrycz. 1komplet 1 650,00 zł

Rozdzielnia elektryczna 1 szt

Sondy pionowe 180m 87 zł w sumie 15 660zł

Studzienka z rozdzielaczami ASPOL 1 kpl 2450zł

MATERIAŁY I URZĄDZENIA: 54101zł

ROBOCIZNA 1 kpl 3800zł

OGÓŁEM NETTO 57901zł

II. INSTALACJA CENTRALNEGO OGRZEWANIA

Poziomy, pion, szafki, rozdzielacze z rotametrami. 1 kpl 3800zł

ogrzewanie na płycie styrodur Knauf 75,00 zł 230 m2 17250zł

MATERIAŁY: 21050zł

ROBOCIZNA 1 kpl 4300zł

OGÓŁEM NETTO 25350zł

OGÓŁEM (I + II) : 83251zł

Podatek VAT 8,00% 6660zł

OGÓŁEM BRUTTO 89911zł

 

Martwi mnie to bo ta cena dyskwalifikuje pompę ciepła. W kosztorysie uwzględniliśmy na to 60tys. W mailu napisał jeszcze coś takiego

 

" Może jeszcze uda się taniej ale to będzie zależało od warunków lokalnych, terminu realizacji i ceny euro. Wszystko na elementach DIMPLEX bez żadnych zamienników. Niektórzy nie dają bufora ale bufor wydłuża czas pracy sprężarki a więc mniejsza jest ilość włączeń, co znacznie zwiększa wieloletnią trwałość sprężarki.

 

Co do instalacji c.o. to łatwo jest zrobić ją taniej ale gorzej bo można np. zrezygnować z płyty systemowej KNAUF lub zwiększyć parametry ogrzewania (u mnie 37/30 oC) i wyjdzie połowę rur ale będzie to kosztem COP systemu."

 

Nie napisałam nasz domek to 150m2 powierzchni użytkowej + 40 ogrzewany garaż (podłogówką tylko rzadziej rurki) + 40 pomieszczenie nad garażem coś w stylu pokój hobby, siłownia. Ocieplenie podłogi 20cm styropian, ciepłe okna, rekuperacja bez gwc, ściany 24cm leier u220 + 20cm styropian

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawijam kiecę i lecę ;)

Kolektor poziomy podobno odpada - z tyłu domu zostaje 30x25 a ma być 6 ciągów po 22m w odległości 5m.

Tak to jest jak się buduje pierwszy dom - nie ma się doświadczenia, czasu ani za dużo pieniędzy a ja biedna kobita myślałam, że 60tys wystarczy na zlecenie wykonania tych prac :bash:

Hm tylko co teraz komina spalinowego brak, gazu brak, chęci na groszek brak :confused:

Nie jest tak łatwo wziąć byle kogo jak się człowiek na tym kompletnie nie zna, będę wykonawcy patrzyć na ręce, tylko co ja tam zobaczę, nawet nie będę wiedziała czy coś spierdaczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy nie dają bufora ale bufor wydłuża czas pracy sprężarki a więc mniejsza jest ilość włączeń, co znacznie zwiększa wieloletnią trwałość sprężarki....Co do instalacji c.o. to łatwo jest zrobić ją taniej ale gorzej bo można np. zrezygnować z płyty systemowej KNAUF

A po ... bufor jeśli wszędzie ma być podłogówka (ja nie mam bufora, a pc włącza się max 2-3 razy na dobę a nie mam 100% podłogówki). Tak samo drogi styro systemowy, fakt wygodnie się układa, ale dla klienta różnica żadna, itd. itp. Było już o tym pisane ze 100 razy jak zmniejszyć koszty instalacji, żeby miało to sens, a żeby nie wydać majątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam chciałabym uzyskać opinie na temat wyceny mojej kotłowni bo szczerze mówiąc jestem w szoku. Może ktoś dałby mi namiar na instalatorów pomp ciepła z lubelskiego (mieszkam 25km od Lublina). A więc

1. Kotłownia z pompą ciepła DIMPLEX

I. KOTŁOWNIA Z POMPĄ CIEPŁA DIMPLEX

PAKIET KOMFORT z pompą ciepła SI 9TE 32 025,00 zł w tym:

 

-Niskotemperaturowa pompa ciepła solanka-woda do montażu

wewnętrznego (w komplecie automatyka pogodowa z kpl czujników, filtr

zanieczyszczeń obiegu solanki) SI 9TE

 

-Zasobnik buforowy wolnostojący 100 litrów PSW 100

 

-Podgrzewacz c.w.u. wolnostojący 300 litrów (wężownica 3,2 m2) WWSP

332

 

-Pompa obiegowa układu dolnego źródła Wilo-TOP-S 25/7,5,

zoptymalizowana do pracy w układzie dolnego źródła pomp ciepła Dimplex

 

-Rozdzielacz kompaktowy (w kompl. zawór przelewowy, 4 zawory kulowe, 2

zintegrowane termometry, zawór zwrotny, osłona

termoizolacyjna I wyjście na naczynie przeponowe)-możliwość

zabudowania pompy UP(25), maks. przepływ 1,3m3/h

 

-Pompa do modułów o max przepływie do 2m3/h DN25 szt.2

 

-Kołnierzowa grzałka elektryczna 2,5 kW do podgrzewaczy c.w.u.

 

Grzałka elektryczna 4,5 kW do bufora 1szt. 720,00zł

Naczynie przeponowe NG18 108,00zł

Naczynie przeponowe D18 118,00zł

Rury, kształtki, izolacja, armatura, mat. elektrycz. 1komplet 1 650,00 zł

Rozdzielnia elektryczna 1 szt

Sondy pionowe 180m 87 zł w sumie 15 660zł

Studzienka z rozdzielaczami ASPOL 1 kpl 2450zł

MATERIAŁY I URZĄDZENIA: 54101zł

ROBOCIZNA 1 kpl 3800zł

OGÓŁEM NETTO 57901zł

II. INSTALACJA CENTRALNEGO OGRZEWANIA

Poziomy, pion, szafki, rozdzielacze z rotametrami. 1 kpl 3800zł

ogrzewanie na płycie styrodur Knauf 75,00 zł 230 m2 17250zł

MATERIAŁY: 21050zł

ROBOCIZNA 1 kpl 4300zł

OGÓŁEM NETTO 25350zł

OGÓŁEM (I + II) : 83251zł

Podatek VAT 8,00% 6660zł

OGÓŁEM BRUTTO 89911zł

 

Martwi mnie to bo ta cena dyskwalifikuje pompę ciepła. W kosztorysie uwzględniliśmy na to 60tys. W mailu napisał jeszcze coś takiego

 

" Może jeszcze uda się taniej ale to będzie zależało od warunków lokalnych, terminu realizacji i ceny euro. Wszystko na elementach DIMPLEX bez żadnych zamienników. Niektórzy nie dają bufora ale bufor wydłuża czas pracy sprężarki a więc mniejsza jest ilość włączeń, co znacznie zwiększa wieloletnią trwałość sprężarki.

 

Co do instalacji c.o. to łatwo jest zrobić ją taniej ale gorzej bo można np. zrezygnować z płyty systemowej KNAUF lub zwiększyć parametry ogrzewania (u mnie 37/30 oC) i wyjdzie połowę rur ale będzie to kosztem COP systemu."

 

Nie napisałam nasz domek to 150m2 powierzchni użytkowej + 40 ogrzewany garaż (podłogówką tylko rzadziej rurki) + 40 pomieszczenie nad garażem coś w stylu pokój hobby, siłownia. Ocieplenie podłogi 20cm styropian, ciepłe okna, rekuperacja bez gwc, ściany 24cm leier u220 + 20cm styropian

 

 

 

 

Witam.

Rowniez buduje dom 25 km od Lublina o podobnych gabarytach. Pare tygodni temu instalator z Lublina przedstawil mi promocyjna oferte Dimplexa.

Co do bufora to bym sobie go odpuscil. Dom bedzie dobrze ocieplony- ( nic nie powiedziales o ociepleniu dachu?), instalacja poprawnie zrobiona, zasobnik CWU z odpowiednio duza wezownica to sprezarka nie bedzie sie czesto wlaczala. Przeslij mi na priva swojego maila. Poszukam te oferty Dimplexa to Ci je przesle. Od wyceny jest jeszcze 20% rabatu. Podlogowka na pewno da sie taniej zrobic na dobrej klasy materialach. Mam oferte na 20 tys brutto.

Pozdrawiam.

Do ilu firm wyslales prosbe o oferte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj poczytaj... pozbieraj oferty... nie ma mozliwosci "tanszego" rozwiazania G/W rozwaz P/W.... mysle ze z kompletna instalacja

jest mozliwosc zmieszczenia sie w 50000:- znaczy za cale CO. Ale koledzy zaraz podpowiedza... ;)

 

Z powietrzna pompa i podlogowka na pewno. Z ofert gruntowych z odwiertami, ktore przegladalem ciezko bedzie. Mowie o pompach europejskich producentow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawijam kiecę i lecę ;)

Kolektor poziomy podobno odpada - z tyłu domu zostaje 30x25 a ma być 6 ciągów po 22m w odległości 5m.

Tak to jest jak się buduje pierwszy dom - nie ma się doświadczenia, czasu ani za dużo pieniędzy a ja biedna kobita myślałam, że 60tys wystarczy na zlecenie wykonania tych prac :bash:

Hm tylko co teraz komina spalinowego brak, gazu brak, chęci na groszek brak :confused:

Nie jest tak łatwo wziąć byle kogo jak się człowiek na tym kompletnie nie zna, będę wykonawcy patrzyć na ręce, tylko co ja tam zobaczę, nawet nie będę wiedziała czy coś spierdaczył.

 

wybierając powietrze - woda wydasz więcej na energię jakieś 500 może 1000zł rocznie ale na etapie inwestycji może faktycznie zmieścisz się w 50k netto + 4k vat dla pomrocznej

Edytowane przez mkm silesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...