Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Halo , halo czy jest Ktoś po drugiej stronie ?.

Myslę , że co było a nie jest ...nie piszę się w rejestr.... :)

Odcinamy grubą kreską i lecimy dalej....... /

Mam takie pytania:

1.czy siłownik / mam nadzieję , że to siłownik -to taka niebieska czapeczka z szarym kabelkiem i jest nakręcona na rozdzielacz jednej pętli /

musi być zakręcony do końca czy tak trochę byle jak ......bo może wtedy nie otwiera i nie zamyka tego przepływu odpowiednio.

2.czy ten kabelek od siłownika jest na 12V czy na 230V / rozumiem , że jest doprowadzony do termostatu i w zaleznosci jak ustawimy termostat zamyka lub otwiera przepływ / ( chyba 230V , tak?)

3. chyba regulator / czujnik pokojowy / ma o jeden kabelek wiecej niż termostat i nie można jednego urządzenia zamienić na drugie...... czy tak ?

4. kabelki termostatu dochodzą do rozdzielacza a regulatora pokojowego do rozdzielacza i PC -----tak ?

 

Szukałam ale zamiast znależć czapeczkę dla krasnalka / ten siłowniczek / znajdowałam czapkę dla niedziwedzia / jakieś siłowniki od samoch. ciężarowych itd :(

Może pytania nie najwyższego lotu ale jakoś trzeba zacząć ,prawda? / to taka przystawka ( przekąska ) przed głównym daniem / oby nie takie danie jak ostatnio ...bo niestrawnosć gotowa :( /

 

Pozdrawiam WSZYSTKICH bardzo serdecznie , życzę samych radości ,ciepła , miłości i pięknych chwil ..... :D :D :D :D

Proszę uśmiechnąć się do siebie samego i do ludzi dookoła :D

WESOŁYCH ŚWIĄT :D :D :D

Ssiwy ...szalenie podoba mi się Twoje motto / na dole postu /....czuję pokrewną duszę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

przygotowuje sielawę do wędzenia to nie bardzo mam głowę do siłowników, UPS-ów, odlotowych gratów i innych hybrydowych wynalazków. :lol:

Czy wy wiecie jak smakuje szklista sielawa prosto z domowej wędzarni ? :p

A to tylko próbka przed wędzeniem zasadniczym na Wigilie bo spodziwewam sie wielu wygłodniałych gości karmionych codzienne "na mieście".

 

Wybaczcie że was nie czestuję ale są pewne techniczne ogranicznia internetu :o .

 

Wesołych Świąt

inż. Gamoń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrolku

 

jaki z Ciebie Kucharz ! ...zapachy docierają aż tutaj :D ..... i cieszę się , że

jesteś taki jak zawsze ....wyluzowany i wesoły .

Dobrze , że dzielisz się "tym" z innymi , tak trzeba bo życie byłoby bez barw a my chyba wszyscy kochamy KOLORY . :D

 

Kończący uczelnie techniczne mają mgr i inż......to trochę niesprawiedliwe ale trudno :)

 

Niestety gamoń (-iowa- ) jest już zajęte / ta ja ! / błyśnij intelektem i wymyśl coś innego , ok!

Zresztą Ty jesteś Rektorek / naszej szkoły internetowej ( gronostaje już są!!!) a jakie ładne ! / i Czarodziej :D :D :D

 

WESOŁYCH i ŚNIEŻNYCH ŚWIĄT I DUUUUŻO GOŚCI / ja też tak lubię ..bezludna wyspa to nie dla mnie / :D :D :D

Proszę przekazać Życzenia dla Pani Hydrolkowej i Hydroleczków :D :D :D

PS. Hydrolku, dowcipasku.... bądź grzeczny ...bo nie znajdziesz prezentu pod chionką :)

 

Tak sobie myslę jeszcze o tej jednakowej tem.na grzejniki i podłogówkę . .....

A teraz pytanie i argumenty za tak lub nie.

1. żeby zrobić osobny obieg na podłgówkę potrzebne są 2 nitki rurek miedzianych , zawór trójdrogowy i pompa / koszt /

Czy nie mozna tego załatwić .......albo w czym jest gorsze rozwiązanie takie gdzie tylko w rozdzielazczu na każdą nitkę podłogówki robimy siłowniki i tam ustawia się odpowiednia temperatura.

Nie rozumiem jeszcze jednego jakim cudem na siłowniku jest ta mniejsza tem. przecież się nie miesza z zimną czy powrotem / chłodniejszym / chyba tylko w ten sposób że zatrzymuje dopływ ciepłej i jak ostygnie / spadnie poniżej wartości zadanej na termostacie w pokoju / dopuszcza znowu ciepłej

.....czy tak ?

Bo ja podejrzewam , że Oni tak robią / siłowniczki / i nie zawracają sobie głowy

ze sposobem pierwszym bo więcej roboty . To jak ?

 

Przyjechałam , w domu ciepło 23 *C góra i dół. Jak wyjeżdżałam wszystko pozmniejszałam . Spaliłam przez 26 dni 558 KW / licznik 2 taryf. założony ale .podlicz.dopiero będzie/ . Czyli w/g cen brutto w 1 taryf. 37gr-206,46gr.

w tym cwu / zmniejszyłam do 37 bo nikogo nie było /. To jak może być?

Ustawienia:

1.krzywa grzewcza /0-10/ 1,5

2.dokłana regul. krzywej ( pzrzesunięcie) /-10+10/ 0

3.histereza

wyj.20* krzywa 20*

wyj.15* krzywa 21,2*

GT1 wyj. 21,5 akt.22,6 /powrót z co.w trybie co./

GT2 3,1 /tem zewnetrzna/

GT3 37,1 akt.33,2 /cwu zmniejszyłam na wyjazd/

GT6 26,2 /sprężarka/

GT8 26,7 /wyj.na kaloryf.w trybie cwu /

GT9 27 /powrót z co.nie była grzana woda w tej chwili -trochę dziwnie ! /

w stosunku o GT8/

GT10 9,9 /solanka... wysoka prawda? bardzo ok! /

GT11 9,8 /wraca też jakaś mało wychłodzona , czemu ?/

 

Jak wskażniki?

Proszę o ocenę .

Czy przesuwać krzywą , czy zostawić na 0 ? bo chyba nie ma potrzeby, tak samo krzywa jest 1,5 i skoro wystarcza to ok! najwyżej jak spadnie na zewnąrz można ją podwyższyć do 2. Czy tak?

Histereza się poustawiała sama gdy ustawiłam krzywą i przesunięcie.... trochę mały zakres prawda?

Podwyższyłam w nocnej taryfie o +2 / ten wsk.-20+20/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. tak, jeśli siłownik bez zmieszania to pewnie jest to siłownik o napędzie termicznym, który ogranicza przepływ w podłogówce

2. Jeśli podłogówka nie jest źródłem dyskomfortu , to może i nie warto jej wydzielać. Z drugiej strony nie wiem na ile ograniczają jej działanie siłowniki.Najlepszym rozwiązanie jest jeśli są cakowicie otwarte a nawet jak ich wcale nie ma bo wtedy o koszty tłocznia najniższe, i nic nie szumi, i efektywnośc najwyższa.

3. Krzywa grzania jak najniższa - aż uznasz że za zimno.

4. Krzywa jak sama nazwa wskazuje jest krzywa :D , nie wymaga regulacji bo sama podniesie temperature c.o. wraz ze spadkiem zewnętrznej.

5. Histereza powinna skutkowac jak najdłuższymi cyklami pracy i postoju . Momentem krytycznym jest sytuacja w której odkłada sie to odczuwalnymi zmianami temperatury pomieszczenia. Jam mam 4*C i termometr pokojowy ani Najlepsza z Żon nie wykrywają zmian temperatury wnętrza.

6.Zużycie energii rewelacyjnie i zupełnie przyzwoite, choc może tak było zawsze? Ale teraz wiesz że to nie pompa jest tym pożeraczem prundu. Może warto się zastanowić jak wykorzystać ciepło ze skraplacza lodówy? Tylko że ona grzeje głownie latem :(

7. solanka mało wychłodzona bo pewnie sprężarka stała ? Normalnie schłodzenie wynosi ze 4 C.

8. gdybyś jednak coś przerabiała lub rozbudowywałe to poproś o czujnik temp. pomieszczenia reprezentatywnego

 

sielawka wyszła znakomicie ,nic nie spadło w czasie wędzenia , troszeczke zjadłem ( które uznałem że brzydkie).Mniam :lol:

 

Wszystkim cierpliwym i nie, forumowiczom Wszystkiego Dobrego życzy

inż.Gamoń

 

p.s. gadacie czasem "Rejsem" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrolku :D

Czy Ty jesteś brunet wieczorową porą ?.... bo jeszcze nie śpisz.... :D

Odpowiedź expresowa ! Bardzo dziękuję . :D :D

Zmniejszyłam krzywą z 1.5 na 0,5 bo ja waga piórkowa /i niskie ciśnienie / a moi panowie niestety super ciężka / wiecznie im gorąco / :(

Chciałam wrócić do pewnych tematów a tu ....."pusto wszędzie , głucho wszędzie " .

Wchodziłam niedawno na stronę gdzie był malutki model PC / ze śliczną sprężareczką w środku / oczywiście prosty ...temp.. kolektora zastępowała woda o temp. odpowiadającej temp z ziemi /( dwa kubeczki ale wszystkie potrzebne mierniki itd-liczyli COP itp.) Niestety bez ....BUFORA.

Tak sobie pomyślałam , że szkoda , że nie można zrobić takiego modelu w ramach zajęć praktycznych w naszej szkole :) :) i przetestować wszystkie warianty różnych zagadnień. Żeby nie być posądzonym o stronniczość należałoby poprosić niezależnego eksperta o przeprowadzanie doświadczeń i podawanie wyników . Szkoda , że to NIEMOŻLIWE :(

Życzę dobrych WYBORÓW wszystkim tym którzy nie wiedzą co zrobić lub jaki sposób zastosować.

 

Odnośnie zużycia prądu - nie zawsze tak było. Zauważ , że krzywa zeszła z 3,2 do 1,0 ; przesuniecie z 4 na 0 ; wyjście na co. prawie z 50 na około 27 ; grzanie do 65*C z co 4 dni do 30 . Więc i mniej zużywa prądu.

Odnośnie "pokojówki" / z fartuszkiem czy bez ? / to może założę .....kiedyś. Siłowniki raczej chyba termiczne .. nic nie szumi. Można z nich zrezygnować bo przy takich parametrach jak obecnie podłoga nie jest za ciepła , chociaż bez nich nie będę miała zupełnie żadnego "szybkiego i nie na PC " instrumentu regulacji tem.

Dziękuję za "opiekę", pomoc itd. :D :D :D

Ponieważ napisałeś o cierpliwych i nie ..poczułam się jakbym nadużyłam forum / pisałam za rozwlekle, za mało powagi , itd. /

Jesli takie są odczucia to bardzo WSZYSTKICH PRZEPRASZAM i proszę o wybaczenie :(

 

Jeszcze raz ,... śnieżnej karainy, płonącego ognia w kominku, zapachu choinki i tej specyficznej atmosfery Świąt. :D

PS. Sielawkę odstaw w bezpieczne miejsce bo....może dziwnym sposobem

zniknąć :D ..lepiej nie ryzykować ....

 

Od dziś postaram się być rzeczowa i poważna / żadnych śmichów-chichów, absolutnie !!!! :( :(/

 

 

Lili Lili

Przeglądałam dzisiaj instr.mojej PC /chciałam ustawić histerezę/. Są 2 wskaźniki regulacji GT5 czujnika pokojowego:

1. na czujniku temperatury w pomieszczeniu w którym znajduje się czujnik.

Podaje temp..zadana i aktualną

2. na PC . właśnie w tym menu / nazywa się ustawienie tem. ust. wpływu

czujnika pokojowego 1.11/ można ustawić ten wpływ. Jeśli wybierze się

większa wartość to będzie miał większy wpływ na ustawienia PC .

Oczywiście on - tylko- dostraja krzywą grzewczą.

W związku z tym nie jest prawdą , że GT5 nie ma wpływu / fabrycznie powinien mieć /. Chyba , że mimo ustawienia wysokiej wartości "on" oddziałuje w niewielkim zakresie / mam nadzieję , że masz go dobrze ustawiony bo jeśli na małą wartość i w złym miejscu ewentualnie krzywa i przesunięcie jest źle ustawione to nic dziwnego , że nie działa tak jak działać powinien /.

Ja go nie mam więc nie wiem. Informację, że działa w małym zakresie dostałam od mojego P.F.

Gdybyś kiedyś znalazła chwilkę czasu i zechciała napisać czy to w menu PC to jest podziałka i jaka /jej zakres ;1-10 czy inaczej ( logiczne 1-100% , ale to i tak zależy od fabryki bo 80% w naszym rozumieniu to może być 80% ale części 50 % ustawionej przez fabrykę )/ byłabym wdzięczna i moja ciekawość zostałaby zaspokojona.

Pozdrawiam serdecznie

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Czy ktoś ma doświedzczenia z pompą ciepła Fonko? Czy znacie może inne do których moge wykorzystać pionowe kolektory miedziane? Wywiercenia takich jest o połowe tańsze a zresztą wydaje mi sie że miedź dużo lepiej będzie odbierać ciepło niż rura pe ??? A może sie myle ???[/img]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche zajelo mi czasu przebrniecie chocby pobiezne przez wszystkie posty tu...

Wlasnie jestem przed dylematem:

1 Czy PC podlaczyc przez Bufor (450/150) i do ogrzewania (60% podlogowe 40% grzejniki nisko temperaturowe)

mniej wiecej tak sobie to wyobrazalem

http://picasaweb.google.com/notoco/BudowaInne/photo#5148635788023320658

2 Czy tak jak zaleca mi wykonawca aby podlaczyc PC bezposrednio do ogrzewania z dwoma osobnymi obiegami na podlogowke i grzejniki.

Dodam ze mam jeszcze solary wpiete do bufora.

Oznacza to ze CWU jest grzana z PC i solarow a ogrzewanie jest tylko regulowane przez PC (zmiana krzywych) bez bufora.

 

Jesli system 1 to:

- mozna podgrzewać system w wiekszym wymiarze w tańszej taryfie

- solary " dodaja" energii do ogrzewania (wiem wiem zima to niewiele ale zawsze jeden cos)

- CWU i ogrzewania planuje w tym samym zakresie temperatur (jesli to bedzie mozliwe) tak ze nie powinno to wplywac na wymiane temperatur pomiedzy zbiornikami.

- regulacje temp w domu bedzie mozna ustawic na podstawie czujnika temp w pomieszczeniu.

- Bufor bedzie schładzany przez ogrzewanie co moze miec czasami ujemny wplyw na CWU (bufor)

 

Jesli system 2 to:

- niewielka mozliwosc wybierania tanszej taryfy (PC sie wlaczy kiedy tego potrzebuje)

- solary sa niewykorzystane do ogrzewania

- regulacja temperatury w domu tylko wylacznie przez zmiane krzywych grzania podlogowka

- regulacja temp w pomieszczeniach z grzejnikami tylko przez termostaty itp

- PC bedzie czesciej sie wlaczac (tak mysle bo brak bufora)

 

Poniewaz brak mi wystarczajacej wiedzy potrzebuje jakies fachowe spojrzenie na ten temat.

Ciagle jeszcze decyzja nie podjeta tak ze chetnie uslysze rzeczowe uwagi i jakies inne krótkie za i przeciw takich dwoch systemow? (chetnie cos z enegetycznego punktu widzenia - ktory z tych systemow bedzie bardziej wydajny)

 

PC to Nibe 1140, zbiornik to VPAS 300/450E

Podlogowka to jeden poziom grzejniki drugi poziom domu (sypialnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po Świętach :)

Art. pouczający.Na Instalatora i Hydrolka zawsze można liczyć :D

Mam pytanie:

 

wiadomo , że COP zależy od różnicy temp. dolnego i górnego obiegu .

Zakładamy takie warunki :


    1,liczymy tak samo COP /zakład.identyczne warunki obliczeń /
    2.wszystkie PC są proste tzn, bez dodatkowych urzadzeń takich jak system wentylacyjny czy solary
    3.mówimy o pośrednim parowaniu a nie bezpośrednim ( bo tam trochę inaczej ,nie ma strat wynikających z zastos.czynnika pośredniczącego w wymianie ciepła ).
    4.przyjmujemy 8*C dolne źródło i górne 45*C / jasne , że dla woda/woda COP będzie wyższe bo wyższa temp.dolnego żródła /

Wszystkie PC działają na takiej samej zasadzie ...

....więc COP we wszystkich PC ( danego rodzaju ,rodzaju nośnika np. solanka /woda i danej mocy / powinna być taka sama ...

....ale czy tak jest? chyba nie zawsze / bo różne podają ), dlaczego? co na to wpływa i w jakiej kolejności ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z grubsza tak , ale precyzyjnie to juz nie. Te niuanse to przede wszystkim sprężarka , różniece w sprawnosći do 10% . Do tego wielkość wymienników, dochłodzenie , regenerator i inne drobne szczegóły i szczególiki.

Taki układ powiązania temperatur i COP to tylko w obiegu idealnym, który jak każdy model nie istnieje w przyrodzie.

No i po sielawce :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak , ale przeważnie podają COP w powiązaniu z temp .i jak "człowiek mało techniczny" to jest to dla niego jakiś wskaźnik porównawczy miedzy różnymi PC /producentami/ . Poza tym to COP jest podane dla danej PC mającej "wszystko w środku" i skoro jest / COP / takie samo dla np.dwóch PC to wtedy można dopiero porównywać jakie która ma zastosowane lepsze czy gorsze rozwiązania .

Trudno" rozbierać" wzrokiem każdą PC na czynniki pierwsze i porównywać co w jakiej jest i czy większe wymiarowo i sprawnościowo od rozwiązań w innej PC .

Prowadzę z bratem dyskusję on chce zastosować jak najtańszą PC a ja się upieram , że nie ma racji / co prawda taniej nie znaczy gorzej ...ale w tym przypadku?/

O ile można powalczyć / różnice miedzy jednym producentem a drugim / 15%-20% to max bo więcej to chyba nie ?

Swoją kupiłam min. ze względu na sprężarkę nie porównywałam niuansów tylko stwierdziłam , że firma z blisko 50 letnim doświadczeniem wie co produkuje i robi wszystko lepiej od innych .

 

Nie martw się -jak brakuje to smakuje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że można tak porównywać pompy ciepła. Trzeba tylko porównywać rzeczy porównywalne. Po pierwsze muszą to byc te same temperatury, nie tylko co do wartości ale niektórzy podają temperatury parowania i skraplania, a inni temperatury czynnika c.o. Wtedy ci pierwsi wychodza duzo lepiej.

Czy warto kupić droższą pompę ciepła? To zależy od tego jakie mamy zaufanie do dostawcy. Moim zdaniem marketingowo wypromowane marki wacale nie są takie zachwycające od środka. Zawsze warto starannie przemyśleć źródło ciepła i instalację odbiorczą i nie robić tu szkodliwych oszczędności w powierzchni elementów grzejnych. Czy tania pompa lepsza ? Całkiem możliwe, jeśli mamy namiar na sprawdzonego dostawcę to nic nie ryzykujemy. Warto też mieć pojęcie o rzeczy. Problem tylko w tym że tak wcale być nie musi. Z drugiej strony najlepsza marka niczego w ciemno nie gwarantuje i nawet ostatni element ( Pan Łahudraulik) może sposowdować zaprzepaszczenie efektów nawet najlepszego urządzia. Ja mam najtańszą o parametrach z najwyżswzej półki :D

Sprawa pozostaje otwarta, choć generalnie uważam że nawet nieco zwiększony COP nie rekompensuje zwiększonych kosztów zakupu pompy ciepła :( . Ale ten element uważam przewrotnie akurat za najmniej ważny dla efektu końcowego :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrolku :D

a nie mogłeś tak wcześniej się "urodzić" :D ? ja PC miałam już kupioną w marcu 2006r.

A gdzie szukać tych sprawdzonych.dostawców PC ? Nie jestem wścibska /może trochę :( / szkoda, że PC już mam bo molestowałabym/ słownie / Cię bez końca aż byś mi powiedział jaką Ty masz ./ chociaż nadal jestem bardzo ciekawa ...może byś powiedział ? może na uszko ? może cichutko a ja i tak usłyszę ....../

Mógłbyś mieć mnie dość ale "co mi zrobisz jak mnie złapiesz " najwyżej mógłbyś mnie zbić ale są pewne techniczne ograniczenia internetu :D

A może Cię przekupię ..nie mam sielawki ale sandacza i nadziewanego indyka / chyba bez ptasiej grypy :)/

A może się zamienimy sztuka za sztukę i oczywiście coś jeszcze dołożę ... wędzoną sielawkę codziennie przez 3 lata . Co Ty na to ?:p / trzeba by było na przemian z inną rybką żeby Ci się nie znudziła /

Obiecałam sobie być poważna ale muszę się jeszcze duuuuużo nauczyć.Wybacz ale to licho co we mnie siedzi nie pozwala mi być poważną .Sorry !!!

Są jeszcze święta i dlatego pozwoliłam sobie ..ostatni raz .....

 

Hydrolku nie będę Cię męczyć.Dziękuję bardzo za wszystko.

Dla ciekawskich proponuję

 

http://www.instalator.pl/katalog/Ogrzewanie/PompyCiepla/PompyCiepla/PompyCiepla.html

 

kopalnia wiedzy , polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

regulamin forum wyklucza udzielanie informacji o jakie mnie prosisz, poza tym moja pompa ciepła jest jedynem egzemplarzem :D i jej wytwórca nie planuje budowy następnych :D z powodu bardziej interesujących i intratnych zajęć .

Z czystym sumieniem moge jednak polecić autora artykułów w instalatorze bo nie tylko pisze ale produkuje i instaluje pompy ciepła.

Kompleksowo i bez pudła. Nie wiem tylko czy tanio bo jakos nie pytałem :oops:

same pompy jednak chyba nie za drogie. Kolektory i podłogówki mozna zlecic do nadzoru - wykona mniejscowy łahudraulik.

http://www.hubomag.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrolku

 

czy myślisz , że nie wiem Kto robił Twoją PC ? .:D.......chyba mnie nie doceniasz.:(

Wiesz , że żartowałam ale musiałam się upewnić. Nie ma to jak prowokacja. Wybacz :oops:

Nie wiedziałam , że Pan z Instalatora też robi PC...no proszę , proszę .......

W tym "hubomaq" najbardziej podoba mi się cyfrowy sterownik.

PS. Podział 1 i 2 taryfy jak prawie 1:2 , dzisiaj założyli weekend`ówkę , gdyby jeszcze można było ustawić 13-15 byłoby już super! / PC włącza się ze 3 razy na króciutko od 6-13 , po południu / 15-22/ też ze 3-4 razy - ogólnie nie jest źle.

DZIĘKUJĘ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie dam rady przeczytać całego wątku :roll: jest koszmarnie długi i utknęłam na stronie 4, gdzie dwóch "znawców" dyskutowało, dyskutowało i nic z tego nie mogłam zrozumieć :cry:

Jednak do tej pory wydawało mi się, ba, i dalej tak mi sie wydaje, że pompa cipła jest własnie po to, żeby oszczędzać na ogrzewaniu. Koszty inwestycji są wysokie, to prawda, jednak za parę lat, po zwróceniu kosztów zakupu pompy (w niektórych przypadkach to już za niecałe 10 lat) będą z tego tytułu same korzyści. I to właśnie dlatego, że to będzie tanie grzanie :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a&zbnapisał

 

Dla porządku przypomnę, że pompa ciepła ma przede wszystkim ogrzewać a nie oszczędzać. Od oszczędzania są inne, często tańsze instrumenty

w/g mnie jedno nie przeszkadza drugiemu. Należy tak ustawić PC aby było ciepło i tanio. Tylko "bogaty" lub z "dużą fantazją " na taniość / oszczędność / nie zwraca uwagi .Większość do problemu podchodzi tak: mogę wydać kupę kasy TERAZ ale później / po założeniu ( nie chodzi o zwrot ) / ma być tanio ...bo inaczej nie ma to sensu.

AnetkaS :D

Nie załamuj się ! Będzie dobrze!. Nie myśl tylko tak bardzo o tym zwrocie ..myśl raczej o tym , że będziesz płacić / jak wszystko zrobisz wzorowo/ tyle lub mniej i niż za ogrzewanie najtańszym nośnikiem energii / węgiel lub drzewo / i zupełnie BEZOBSŁUGOWO.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...