Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Plusfoto

Uzasadnij proszę na czym będzie polegał problem z cwu przy pompie 7kW.

Nie będzie miał tej wody??? zabraknie mu jej? A jeśli tak to ile i kiedy?

Spytałeś chociaż ile osób będzie korzystało z cwu.

Clarnet wiem że jesteś uważanym instalatorem ale tu akurat wyskoczyłeś jak filip z konopi jak byś nie wiedział o co chodzi. Odpowiem Ci tak trochę ironicznie - tak, braknie mu wody i będzie miał słabe ciśnienie.:eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma obliczone, wydal kase i niech korzysta z tego jako wskazowki. Obliczenie OZC to nie jest gwarancja znalezienia sie w "instalatorskim raju". To bardziej "dupochron" dla instalatora przy wykonaniu instalacji na styk, niz jakas niepodwazalna wyrocznia dla inwestora, ktora go zwalnia z myslenia - powtarzam IMHO.

 

To moze z innej strony. Jesli twierdzisz ze moje wnoski sa nietrafione, to przedstaw swoj tok rozumowania, swoje wnioski..

 

Nigdy nie twierdziłem ze obliczenia ozc zwalniają kogos z myslenia, jest całkiem odwrotnie, one powinny zachęcic do myslenia.

Co do obliczen ozc jako wyroczni, to twierdzę ze cześć obliczeń czyli projektowe obciązenie cieplne jest taką wyrocznią a przynajmniej obliczenia przeze mnie wykonane.

Na podstawie porównąń obciążenia cieplnego obliczonego i zmierzonego twierdzę ze obciązenie obliczone jest przeszacowane na plus w stosunku do obciązenia zmierzonego, czyli instalator moze bez obawy dobierac moc pompy na podstawie obciązenia obliczonego.

Nieco inaczej sprawa się ma z obliczonym zapotrzebowaniem na ciepło, w przypadku I i II sezonu grzewczego to zapotrzebowanie jest na ogół mniejsze od zmierzonego, w III roku i następnych ta róznica sie zmniejsza, i na ogół jest mniejsza od 10-15%.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie twierdziłem ze obliczenia ozc zwalniają kogos z myslenia, jest całkiem odwrotnie, one powinny zachęcic do myslenia.

Co do obliczen ozc jako wyroczni, to twierdzę ze cześć obliczeń czyli projektowe obciązenie cieplne jest taką wyrocznią a przynajmniej obliczenia przeze mnie wykonane.

Na podstawie porównąń obciążenia cieplnego obliczonego i zmierzonego twierdzę ze obciązenie obliczone jest przeszacowane na plus w stosunku do obciązenia zmierzonego, czyli instalator moze bez obawy dobierac moc pompy na podstawie obciązenia obliczonego.

Nieco inaczej sprawa się ma z obliczonym zapotrzebowaniem na ciepło, w przypadku I i II sezonu grzewczego to zapotrzebowanie jest na ogół mniejsze od zmierzonego, w III roku i następnych ta róznica sie zmniejsza, i na ogół jest mniejsza od 10-15%.

 

No i bardzo fajnie. Fachowo.

Tylko to jest wlasnie punkt wyjscia do myslenia nad doborem mocy pompy a nie jego final. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt wyjscia wynikający tylko z faktu istnienia II taryf, przy jednej taryfie tego myslenia tak wiele nie trzeba

 

Jeszcze mniej by bylo jak by prad byl po 5gr/kWh.

Nie sadzisz, ze rozsadniej jest jednak brac pod uwage realne uwarunkowania? Skoro sa roznice w cenie pradu a na naszym rynku, a sa, to lepiej tego nie ignorowac.

 

Kurcze ciekawi mnie juz teraz co przedstawi koledze pytajacemu Clarnet i jak to umotywuje. Ciekawym ile Kw bedzie roznicy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mniej by bylo jak by prad byl po 5gr/kWh.

Nie sadzisz, ze rozsadniej jest jednak brac pod uwage realne uwarunkowania? Skoro sa roznice w cenie pradu a na naszym rynku, a sa, to lepiej tego nie ignorowac.

 

Kurcze ciekawi mnie juz teraz co przedstawi koledze pytajacemu Clarnet i jak to umotywuje. Ciekawym ile Kw bedzie roznicy. :)

 

Jako pracownik Tauronu a w dodatku zajmujący sie taryfami uważam jest rozsadne wziecie tego faktu pod uwagę.

Co do pompy kol. zbiga to nie jest to takie proste, lokalizacja jego domu to białostockie, IV strefa klimatyczna, czesciej sie tam zdarzają temperatury ponizej obliczeniowej.

Skoro z obliczen wychodzi 6,3+4x,025 kW = 7,3 kW uwzgledniajac lokalizację to moc pompy powinna sie wahac od 9 do 11 kW. Wybór uzaleznic od róznicy cen pompy, jezeli bedą niewielkie to brac 10 lub 11 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako pracownik Tauronu a w dodatku zajmujący sie taryfami uważam jest rozsadne wziecie tego faktu pod uwagę.

Co do pompy kol. zbiga to nie jest to takie proste, lokalizacja jego domu to białostockie, IV strefa klimatyczna, czesciej sie tam zdarzają temperatury ponizej obliczeniowej.

Skoro z obliczen wychodzi 6,3+4x,025 kW = 7,3 kW uwzgledniajac lokalizację to moc pompy powinna sie wahac od 9 do 11 kW. Wybór uzaleznic od róznicy cen pompy, jezeli bedą niewielkie to brac 10 lub 11 kW

 

Ja z pozycji laika "baknalem" cos o 10 kW:

 

Kazda z tych pamp da rade, z tym, ze z pompa o wiekszej mocy (tak ok 10kW w Twoim przypadku) zmiescisz sie z grzaniem w tanim pradzie i bedzie duzo taniej niz grzanie np pompa 7kW, ktora tez dala by pewnie rade.

 

Dostalem "zjebke" od Clarneta. Mam nadzieje, ze to solidnie umotywuje i napisze dlaczego doradzamy koledze takie bzdury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z pozycji laika "baknalem" cos o 10 kW:

 

 

 

Dostalem "zjebke" od Clarneta. Mam nadzieje, ze to solidnie umotywuje i napisze dlaczego doradzamy koledze takie bzdury.

 

witam

 

to co pisze Clarnet ma sens

ale należy wziąść pod uwagę to jaką moc bez grzałki daje dana pompa w skrajnych temperaturach, np. -15*C lub -20*C

trzeba wyraźnie klientowi powiedzieć, że brakującą moc w danej temperaturze będzie można uzyskać przy pomocy grzałki

wiadomo, że to w zależności od położenia danego budynku będzie to kilka, klikanaście dni w ciągu sezonu grzewczego

trzeba sobie policzyć różnice w kosztach inwestycji (związane z dobraniem mocniejszego/słabszego modelu) oraz oszczędności związane z żadszym załączaniem się grzałki

jeżeli klient to przyjmuje/akceptuje to oczywiście ma to sens

przy wyborze pomp niektórych producentów różnica między sąsiednimi modelami (mocami pomp) to kwota ok.10.000zł (a nawet więcej), tak jest w przypadku Daikina

 

doradzam, aby dobrać pompę aby "wystaczała mocowo", była równa mocowo zapotrzebowaniu dla temperatury -15*C

jak różnica jest rzędu 1tys., kliku tysięcy proponuję "mocniejszy" model

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Pyxis - z ciebie to fantasta. Sam sobie wymyślasz czyjeś odpowiedzi, a potem z nimi dyskutujesz. (jaki jest fachowy termin na to?)

Tak więc przeczytaj sobie jeszcze raz moje wpisy z tej i poprzedniej strony.

Rybka jest mi co zbiq wybierze. Chodzi o pewien mechanizm.

Napisałem jasno i wyraźnie.

Ty i plusfoto możecie mieć rację, a możecie i nie mieć.

Wybór pompy ciepła nie jest taki oczywisty, a wpływ na niego ma szereg czynników.

Nie będę się rozwodził.

Jak ktoś chce wydać na instalacje kilkadziesiąt tys zł, to musi być do tego przekonany.

I tak:

1. bez mrugnięcia przyjmuję pierwszą z brzegu ofertę

2. ma różne oferty i wątpliwości (i słusznie bo to jego pieniądze, które z nieba nie spadły) więc pyta o wyjaśnienie, jednego, drugiego, piątego wykonawcę

3. wierzy „bąknięciu” Pyxisa, (laika jak on sam siebie określił), który bez żadnych dodatkowych pytań o cokolwiek, niczym jasnowidz, wyrokuje co będzie dobre, a co nie, (bo sam tak ma)

 

I teraz pytanie co dalej.

Szukamy wykonawcę, który zgadza się z „bąknieciem” Pyxisa i ma tym samym jego błogosławieństwo - czy też dowolnemu wykonawcy mówimy, że nieistotne jakie jest jego zdanie, bo my chcemy tak, a nie inaczej (bo tak Pyxis „bąknął”)

 

BTW nadal nie wyjaśniłeś co to znaczy dużo taniej - i ile to jest. Tylko bąknąłeś.

Nie wszyscy mają o 50% przewymiarowaną pompę i nie wszyscy mają dwie taryfy.

Twierdzenie, że cwu zabraknie też jest bez sensu. Wszystko zależy od nastawy, wielkości zasobnika i samego trybu przygotowania - priorytet czy tylko buforowanie w określonych sztywnych godzinach.

Ja niczego zbiqowi nie doradzałem w kwestii doboru wielkości pompy i nawet by mi nie przyszło do głowy by robić to na forum.

Chciałem mu tylko zwrócić uwagę, że Twoje bąknięcia nie koniecznie pomogą mu w wyborze właściwego rozwiązania i powinien być dociekliwy, a nie łykać wszystko bez popitki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzo napisales, ale znowu zadnego konkretu lub chciazby "bakniecia" o mocy pompy. Obys tak nie "doradzal" wszystkim. Z drugiej strony ciekawa opcja, bo jak cos pojdzie nie tak, to nigdy nie bedzie to Twoja wina.(ma to fachowa nazwe - kretactwo) :)

 

Kolega Zbiq prosi o rade, wiec ja dostaje. Nie sadze, zeby bral ja w ciemno i lecial kupowac pompe 10kW, po jakis koles na forum tak "baknal". To tylko jedna z wielu opini. Jak mu "baknie" taka moca kilku, to moze juz sie bardziej zastanowi. Ty poki co nie wyraziles swojej opini co do mocy. Licze po tonie wypowiedzi, ze bylaby zupelnie inna. ;)

 

Nie kazdy ma 2 taryfy i przewymiarowana pompe, ale ja nie doradzam 10kW "kazdemu" tylko Zbiq'owi ktory pewnie 2 taryfy moze miec i diowlna pompe ktora sobie umysli. Rozrozniaj te 2 rzeczy.

 

Co do kosztow i oszczednosci. Jesli bym mial pompe 7-8kW i jedna taryfe zaplacilbym za CO wiecej o jakies 40-50% (zamiast 1350zl zaplacil bym w granicach 2000zl). Ten temat byl walkowany w zimie do pierwszego rzygu. Nie mam zamiaru po raz kolejny udowadniac korzysci finansowych z przewymiarowania pompy do pracy tylko w II taryfie. Kto sie tym interesuje, to sobie znajdzie pewnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakos nie moge sie za bardzo doszukac konkretow. Sa tylko "polajanki".

Moze zacytuj te sensowne wypowiedzi Clarneta w temacie doboru dla kolegi Zbiq'a, bede mial latwiej i oszczedzisz mi szukania.:)

 

witam

 

napisałem powyżej

jeżeli klient sobie policzy koszty inwestycji i koszty eksploatacji to może stwierdzić, że mniejsza mocowo pompa będzie dla niego akceptowalna

 

montowałem u klienta pompę ciepła Daikin, i koszt inwestycji dla pompy Altherma 8 był niższy od kosztu dla pompy Altherma 11 o ponad 10tys. zł

klient sobie przekalkulował, że koszt czasowego dogrzewania grzałkami będzie niższy niż inwestycja w mocniejszą pompę

brał pod uwag ę okres 10lat - a jak wyliczył to koszt zrównywał się nawet dopiero po ok. 16 latach

miał wybór, tak wybrał i jest zadowolony, nie marzł i nie mył się w cłodnej wodzie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

napisałem powyżej

jeżeli klient sobie policzy koszty inwestycji i koszty eksploatacji to może stwierdzić, że mniejsza mocowo pompa będzie dla niego akceptowalna

 

montowałem u klienta pompę ciepła Daikin, i koszt inwestycji dla pompy Altherma 8 był niższy od kosztu dla pompy Altherma 11 o ponad 10tys. zł

klient sobie przekalkulował, że koszt czasowego dogrzewania grzałkami będzie niższy niż inwestycja w mocniejszą pompę

brał pod uwag ę okres 10lat - a jak wyliczył to koszt zrównywał się nawet dopiero po ok. 16 latach

miał wybór, tak wybrał i jest zadowolony, nie marzł i nie mył się w cłodnej wodzie

 

pozdrawiam

 

Taka roznica w cenie pomp 8 a 11 kW do sytuacja IMHO nienormalna.

Pewnie jak by zaczal liczyc, ze stawia "aryrkowy" piecyk z grzslka wlaczana w II taryfie, to bez by mu wyszlo z 10 lat nim inwestycja w pompe sie zwroci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...