Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Taka roznica w cenie pomp 8 a 11 kW do sytuacja IMHO nienormalna.

Pewnie jak by zaczal liczyc, ze stawia "aryrkowy" piecyk z grzslka wlaczana w II taryfie, to bez by mu wyszlo z 10 lat nim inwestycja w pompe sie zwroci.

 

witam

 

czy nie normalna?, taka jest i już

wolny rynek, nie ma cen urzędowych i dobrze, klient decyduje co mu pasuje, jakby tak było to na zdjęciu przed twoim domem stałby pewnie jakiś polonez lub mały fiacik

mógł wybrać tańszą pompę, wybrał Daikina, nic nam do tego

 

grzanie kotłem elektrycznym też liczył

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

Czy kaloryfer podłączony do PC i grzany temp 30/35 st. C jest w stanie ogrzać garaż ?

Zastanawiam się nad dwiema opcjami:

1. nieogrzewany garaż + brak styro w podłodze

2. styro w podłodze + 1 grzejnik podłączony pod PC

 

Bryła garażu doczepiona do bryły głównej domu

 

Co o tym sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czy kaloryfer podłączony do PC i grzany temp 30/35 st. C jest w stanie ogrzać garaż ?

Zastanawiam się nad dwiema opcjami:

1. nieogrzewany garaż + brak styro w podłodze

2. styro w podłodze + 1 grzejnik podłączony pod PC

 

Bryła garażu doczepiona do bryły głównej domu

 

Co o tym sądzicie ?

 

Mam grzejnik w garazu podpiety jako osobna petla do PCi. Mam styro na podlodze (10cm "parkingowego") i na suficie (6cm). Nie mam ocieplonej sciany dom-garaz (przylega do niej od strony domu wiatrolap i 2 pomieszczenia gospodarcze).

Grzejnika nie odkrecalem jeszcze poza testami tylko pierwszej zimy. Tej zimy temperatura w garazu bez grzejnika nie spadla ponizej 11*C (termonetr wisi na wysokosci 160cm nad posadzka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam grzejnik w garazu podpiety jako osobna petla do PCi. Mam styro na podlodze (10cm "parkingowego") i na suficie (6cm). Nie mam ocieplonej sciany dom-garaz (przylega do niej od strony domu wiatrolap i 2 pomieszczenia gospodarcze).

Grzejnika nie odkrecalem jeszcze poza testami tylko pierwszej zimy. Tej zimy temperatura w garazu bez grzejnika nie spadla ponizej 11*C (termonetr wisi na wysokosci 160cm nad posadzka).

 

Wygląda na to, że dom " grzeje " Ci garaż.

Planowałem dać 20 cm styro między domem a garażem ale w tej sytuacji chyba dam jedynie 10 cm, bez grzejnika ?

zastanawiam się jedynie nad styro w podłodze ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak z innej beczki: Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6,3 kW + CWU ( rodzina 2+2 )

 

decyzja podjęta:

Pompa ciepła AlphaInnotec 10 kW

odwierty pionowe 200 m

podłogówka 100 % - 240 m kw, regulatory do sterowania w 5 pomieszczeniach, + 2 drabinki w łazienkach

 

co o tym sądzicie ?

dobry wybór czy coś byście zmienili ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że dom " grzeje " Ci garaż.

Planowałem dać 20 cm styro między domem a garażem ale w tej sytuacji chyba dam jedynie 10 cm, bez grzejnika ?

zastanawiam się jedynie nad styro w podłodze ...

 

Tak, cieplo pochodzi z domu. Z parteru na ktorym i tak jest nieco cieplej niz na poddaszu. Co za ronica czy bede grzal grzenikiem czy sciana. Tyle samo energii. Jest jednak warunek, ze zageszczenie rurek w podlogowce w domu pozwala na dostarczenie potrzebnej porcji energii, zeby nie bylo sytuacji, ze garaz wyziebi Ci dom.

Pomysl ze styro na scianie garazu by sie u mnie nie sprawdzil (rozwazalem to), bo za mocno przeszkadzal by w wykorzystaniu tej styropianowej sciany. Jak dasz 10cm, to raczej wyeliminujesz z 80-90% grzania garazu. Po prostu w zimie bedzie tutaj znacznie zimniej, ale ponizej zera raczej nigdy Ci nie powinno spasc, jesli masz tylko jako-tako szczelna brame. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak z innej beczki: Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6,3 kW + CWU ( rodzina 2+2 )

 

decyzja podjęta:

Pompa ciepła AlphaInnotec 10 kW

odwierty pionowe 200 m

podłogówka 100 % - 240 m kw, regulatory do sterowania w 5 pomieszczeniach, + 2 drabinki w łazienkach

 

co o tym sądzicie ?

dobry wybór czy coś byście zmienili ?

 

Pewnie kolega Klarnet sie z tym nie zgodzi i powie Ci jak to powinno byc naprawde dobrane, zeby bylo dobrze ;)

 

BTW: Regulatory sobie raczej daruj przy podlogowce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,Jak dasz 10cm, to raczej wyeliminujesz z 80-90% grzania garazu. Po prostu w zimie bedzie tutaj znacznie zimniej, ale ponizej zera raczej nigdy Ci nie powinno spasc, jesli masz tylko jako-tako szczelna brame. :)

 

z garażem sąsiaduje klatka schodowa oraz garderoba, nie ma za bardzo jak zagęścić rurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz rozwinąć ?

 

Domyslam sie, ze o regulatory pytasz.

Sterowanie podlogowka mozna bez problemu zrobic na rozdzielaczu (jesli wogole bedzie taka koniecznosc). Reakcja na taka regulacje to okolice 24h. Jakies sterowanie typu, ze ide do pracy to jest zimniej a przychodze to daje cieplej nie ma sensu. Nie ma sensu tez wylaczanie z GZ calych pomieszczen w ktorych nie przebywamy. Niepotrzebnie podskoczy temperatura zasilania w pozostalym GZ a cieplo i tak sobie przejdzie do tych pomieszczen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak ogólnie cała instalacja PC ? będzie grało ?

zapomniałem dodać, że Pc z wbudowanym zasobnikiem 200l wody - wystarczy ?

 

Z PCi jest tak, ze jak zrobisz prosta instalacje zgodnie ze sztuka, to MUSI dzialac i to bardzo dobrze dzialac. Najgorzej jak sa jakies sterowniki, bufory, sprzegla - wtedy nawet ten co instalowal nie potrafi najczesciej tego ustawic tak, zeby dobrze i bezobslugowo dzialalo.

 

Ja mam na rodzine 2+1 300l zasobnik. Wystarcza spokojnie. Pompa na cele CWU zalacza sie srednio 4x na dobe glownie w tanim pradzie. U ciebie po prostu bedzie zalaczala sie czesciej. Moze byc tez sytuacja, ze druga wanna wody (jesli masz 2 w domu) lana jedna po drugiej nie bedzie juz tak goraca jak pierwsza, ale raczej sytuacji ze nie masz CWU miec nie powinienes. Dogrzewanie zasobnika pewnie zimowa pora bedzie trwalo ze 20-25 min. a wlecie z kwadrans.

 

Masz przewymiarowana w rozsadnych granicach pompe. Pewnie bedziesz grzal tylko w taniej taryfire. Bedzie tanio a komfort na tym jakos zauwazalnie nie ucierpi. To przewymiarowanie tez pomaga w szybkiej "regeneracji" zasobnika CWU.

 

Napisz jeszcze jak bedziesz sterowal praca swojwj pomy. Jakie ma czujniki i gdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak ogólnie cała instalacja PC ? będzie grało ?

zapomniałem dodać, że Pc z wbudowanym zasobnikiem 200l wody - wystarczy ?

 

witam

 

oczywiście, że ogrzejesz dom i będziesz brał prysznice w ciepłej wodzie

 

co do sterowania podłogówką, regulatory - fajna rzecz, choć kosztowna, jeżeli masz pomieszczenia (dom ma aż 240m2), w których okresowo (dłuższe okresy) chcesz/możesz utrzymywać niższą temperaturę to warto

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak z innej beczki: Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6,3 kW + CWU ( rodzina 2+2 )

 

decyzja podjęta:

Pompa ciepła AlphaInnotec 10 kW

odwierty pionowe 200 m

podłogówka 100 % - 240 m kw, regulatory do sterowania w 5 pomieszczeniach, + 2 drabinki w łazienkach

 

co o tym sądzicie ?

dobry wybór czy coś byście zmienili ?

 

Witam.

Sam przymierzam sie do takiej pompy z osobnym zasobnikiem. Uwazam, ze to dobry wybor.

Zapotrzebowanie na cieplo mamy takie same, jestem juz po odwiertach rowniez o takiej samej jak u Ciebie dlugosci:) .

Co do mocy pompy to wybiore pewnie 11.4KW. Mozesz zdradzic na ile wycenili Ci ten zestaw? Moze byc na priv.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie dopytałem instalatora :) laik ze mnie w tej dziedzinie

jak proponujesz zrobić ? albo jak masz u siebie ?

 

Nie ma co proponowac. Pewnie Twoja pompa ma juz jakis system. Pytam z ciekawosci jaki.

 

Ja mam pomiar temperatury wylewki fizycznie czujnikiem w niej zatopionym. Dziala dosyc intuicyjnie. Bardzo proste w wysterowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...