Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

a jak ogólnie cała instalacja PC ? będzie grało ?

zapomniałem dodać, że Pc z wbudowanym zasobnikiem 200l wody - wystarczy ?

 

witam

 

jeszcze jedna uwaga

 

skłaniam się ku zasobnikom "nie wbudowanym" - w przypadku jakichś problemów ze szczelnością zasobnika są mniejsze problemy z jego wymianą

mówię tu o długim okresie czasu, bo pompa jest kupowana na 10-20lat

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

taka kompaktowa PC to raczej gorsze rozwiązanie, raz że droższa, dwa wymiana czegokolwiek w zasobniku, lub samego zasobnika to podwójny problem

Dlaczego nie kupisz sobie czegoś dobrego z polskiej półki z osobnym dobrym zasobnikiem ?

Regulatory to faktycznie bez sensu sprawa, jak chcesz obniżyć temp na dłużej to to samo zrobisz na rotametrach

Jak chcesz dać bez styro???

Odwierty 200m powinny być ok, kwestia jaki masz grunt, oddal je od siebie najmniej po 9m , najlepiej tak żeby dawały Ci jeszcze te 30-50 m w dobiegu do kotłowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulatory to faktycznie bez sensu sprawa, jak chcesz obniżyć temp na dłużej to to samo zrobisz na rotametrach

 

witam

 

ta bezsensowność to rozumiem większy koszt

ale jeżeli ktoś nie chce kręcić rotametrami, poprostu bawić się rozdzielaczem, nie chce otwierać szafek z rozdzielaczami chce-może wydać "trochę kasy" to dlaczego miałby tego nie zrobić

wiadomo b. duża bezwładność, ale jak ma się wyłączone z "czasowo" z normalnego użytkowania klika pomieszczeń, np. sypialnie gościnne - to w niczym nie przeszkadza

wielu użytkowników tak ma (ja też) i działa

dodatkowo ładnie wygląda na ścianie:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś, coś, gdzieś powiedział…

Czy możecie wskazać producenta PC ze zintegrowanym zasobnikiem, w którym jest on źle dobrany i pc taktuje? Po prostu jestem ciekaw.

Czy ktoś widział rozcięty zasobnik zintegrowany, np. w PC Nibe? jak wygląda wężownica i jakiej jest konstrukcji, jakie ma parametry?

Zintegrowana pompa w porównaniu z jednofunkcyjną i dedykowanym do niej zasobnikiem wcale nie jest droższa. Dopiero jak się kombinuje i wybiera zasobnik trzeciej firmy, to wychodzi taniej.

Zintegrowana zmieści się w komórce 1m2 i po to, takie pompy się produkuje.

Wybór oddzielny/zintegrowany wynika z wielkości poboru wody i miejsca na kotłownię.

Jak ktoś się martwi jak za 10-20 lat będzie wymieniał zasobnik, to mu odpowiem, że wymieni całą pompę, a jak kłopotem będzie wymiana to nowy zasobnik postawi obok, bo skoro przez 10-20 lat mógłby stać obok, to teraz też będzie mógł. Oczywiście jak ktoś chce oddzielny, to wybierze oddzielny.

Producentom jest rybka, co klienci wybiorą. Spadnie popyt na jedno, to zwiększą produkcję na drugie. Instalatorom też.

Zbiq widzę (niby) wybrał, ale nie do końca jest przekonany, bo się dalej pyta co o tym inni sądzą.

Potrzebuje widać psychicznego wsparcia swojej decyzji.

Na szczęście jak sobie pościeli, tak się wyśpi.

Dobrze byłoby jeszcze rozwinąć stwierdzenie, które tutaj padło o rozsądnym przewymiarowaniu. Czyli jakim? 10-30-50%?

A także o wpływie wielkości przewymiarowania pc na szybszą, a więc lepszą regenerację DZ.

Pomogłoby to wielu użytkownikom w wyborze wielkości pc.

pzdr

ps

ciekawy jest pomysł zwiększania dobiegu od odwiertów do budynku, do 30-50mb.

Czy trzeba wiercić u sąsiada czy też zawijać z nich pętle na swojej działce? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiq widzę (niby) wybrał, ale nie do końca jest przekonany, bo się dalej pyta co o tym inni sądzą.

Potrzebuje widać psychicznego wsparcia swojej decyzji.

Na szczęście jak sobie pościeli, tak się wyśpi.

pyta bo się nie zna, a wybrał nieźle, mógł dokonać dużo gorszego wyboru ;)

Dobrze byłoby jeszcze rozwinąć stwierdzenie, które tutaj padło o rozsądnym przewymiarowaniu. Czyli jakim? 10-30-50%?

w jego przypadku jest to ok 30 % i biorąc pod uwagę typoszereg tego akurat producenta tak jak pyxi uważam to za rozsądne przewymiarowanie

 

ciekawy jest pomysł zwiększania dobiegu od odwiertów do budynku, do 30-50mb.

no to to jest akurat perełeczka ;)

warto zaglądać na forum żeby się takich ciekawostek dowiedzieć ;) ja bym poszedł o krok dalej i zaproponowałbym do każdych 200 m odwiertów dawać 200 mb dobiegów i tak oto powstanie kolektor idealny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze byłoby jeszcze rozwinąć stwierdzenie, które tutaj padło o rozsądnym przewymiarowaniu. Czyli jakim? 10-30-50%?

 

Faktycznie tak ciezko lapiesz, czy tylko udajesz?

Piszemy tu o przewymiarowaniu pozwalajacym na prace tylko w tanim pradzie. Liczbowo to cos pomiedzy 30 a 40% wiecej niz pompa dobrana "na styk" i to okreslic mozna mianem "rozsadnego przewymiarowania".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawy jest pomysł zwiększania dobiegu od odwiertów do budynku, do 30-50mb.

 

A to taki poziomy w połączeniu z odwiertami jest be?

Zawsze to pare W energii do odebrania zwłaszcza że latem temp w z tego poziomego wzrasta do ok 15 st, na pare min starczy i nic nie kosztuje.

Mam działke 900 m2 i spokojnie zrobiłbym na tym ok 100m takiego dobiegu, oczywiście razem licząc, mam 3 odwierty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to taki poziomy w połączeniu z odwiertami jest be?

Zawsze to pare W energii do odebrania zwłaszcza że latem temp w z tego poziomego wzrasta do ok 15 st, na pare min starczy i nic nie kosztuje.

Mam działke 900 m2 i spokojnie zrobiłbym na tym ok 100m takiego dobiegu, oczywiście razem licząc, mam 3 odwierty

 

to Twój kolektor i masz prawo robić z nim co chcesz a nam nic do tego ;) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przemyśl ile złotówek zaoszczędzisz na dodatkowym kolektorze. Potem porównaj to z kosztem jaki musisz ponieść na dodatkowy kolektor i oszacuj czas zwrotu dodatkowej inwestycji.

 

 

Nic mnie to nie kosztowało, miałem w umowie ilość metrów odwiertu i rozmieszczenie sond co 9metrów co dało pare metrów kolektora

Oczywiście wykonawca chciał zrobić co 6m i wszystkie stosunkowo dość blisko siebie

Gdybym miał za to płacić pewnie nie byłoby w tym większego sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jak co ale jako użytkownik PC też podpisałbym się pod wyborem rzędu 10-11 KW niżeli 8KW Róznice w cenie są już nie wielkie, większe DZ lepsza i szybsza regeneracja, PC będzie pracowała krócej I niższe rachunki na energie

Z tymi rachunkami za energię nie jest aż tak różowo, bo o wiele niżesze to one nie będą, chyba że u kogoś pc 8kW była dobierana tak, że podczas mrozów będzie pracować na grzałkach. U mnie rachunki wyszły w zasadzie takie same dla pc 8kW którą miałem wcześniej i 11kW którą teraz mam. Większa pc będzie pracowała na nieco wyższych temperaturach gz i większą deltą na dz, a więc z nieco niższym cop przez cały sezon, albo będzie miała dużo start/stopów - zależy jak się ją wysteruje. Wpływa to też na komfort - np. 2 starty na dobę tylko w taniej taryfie dadzą przy 11kW rano cieplejszą podłogę niż 8kW, a więc może dla kogoś nieco gorszy komfort. Do tego dochodzi dobór odpowiedniego zasobnika na cwu, który dla 11kW powinien lepiej odbierać ciepło. Tak, że jeśli przewymiarowywać, to z głową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście mam PC 11,7 KW i chodzi mi głównie w taniej taryfie, w duuże mrozy pracowała jeszcze jakieś 1-2h w drogiej, ale dom miałem nie wykończony, brak drzwi wejściowych, brama garażowa nieszczelna i brak drzwi do samego garażu, ale nie grzałem też CWU

COP mam napewno delikatnie lepszy niż w danych technicznych , z obiema pompkami PC zużywa średnio jak dobrze pamiętam 2,3 lub 2,4 nominalnie powinna 2,66 KWh, a to pewnie dlatego że temp DZ jest powyżej 0st średnio jakieś 3-4 st a GZ raczej nie dochodzi do 30 st delte mam cały czas ok 6st

Gdybym wziął powiedzmy PC 9 KW to nie mieściłaby się w taniej taryfie a to już daje sporą różnice w kosztach, Różnica w cenie ok 1500 zł jak dobrze pamiętam

Poza tym chodziłaby mi więcej godzin więc DZ nie miałoby zbyt wiele czasu na regeneracje.

Przeliczając za godzine pracy moja OC kosztuje 2,4*0,32 zł w taniej i 2,4*0,69zł w drogiej taryfie

W skali miesiąca jest to już różnica. A satysfakcja ....:) zwłaszcza kiedy sąsiedzi z ekogrochem i gazem nie wierzyli jak to może być że za 240 zł można ogrzać tak duży dom i mam tak ciepło.

Wracając do wątku, przy takiej powierzchni moja PC nie potrafi mi przegrzewać podłogi, za to przeważnie wystarcza ciepła od taniej do taniej taryfy, chociaż chętnie przygarnąłbym jakieś 1-2KW mocy

Edytowane przez rosomakx4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym taktowaniem w PC z wbudowanym zbiornikiem to mit - używam pompy ze zbiornikiem 185 l i nie było takiej sytuacji. A przewymiarowanie pompy - jak jest niewiele droższy model o większej mocy to pewnie warto wziąć biorąc pod uwagę czy taka większa moc jest potrzebna (po co do dobrze ocieplonego domu o powierzchni 130 m2 pompa o mocy 11 KW).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jest niewiele droższy model o większej mocy to pewnie warto wziąć biorąc pod uwagę czy taka większa moc jest potrzebna (po co do dobrze ocieplonego domu o powierzchni 130 m2 pompa o mocy 11 KW).

 

No i tu sie klania "rozsadne przewymiarowanie". Przewymiarowanie (pewnie) o 100% juz sie do takich raczej nie zalicza. To stanowczo za duzo aby takie przewymiarowanie uzasadniac mniejszymi kosztami grzania w taniej taryfie. To juz by byla fanaberia inwestora raczej (czyba, ze ma basen) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przewymiarowanie 30% do max 50% ma jeszcze sens pod warunkiem rozsądnej różnicy w cenie, ja mam bodaj ok 50% wg realnego zapotrzebowania i starcza mi tak na styk do grzania w taniej, chociaż nie mieszkałem jeszcze ostatniej zimy, trwały prace w środku, i było wiele niedoróbek.Powiadają że jak zamieszkam powinno być lepiej Edytowane przez Adam34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przewymiarowanie 30% do max 50% ma jeszcze sens pod warunkiem rozsądnej różnicy w cenie, ja mam bodaj ok 50% wg realnego zapotrzebowania i starcza mi tak na styk do grzania w taniej, chociaż nie mieszkałem jeszcze ostatniej zimy, trwały prace w środku, i było wiele niedoróbek.Powiadają że jak zamieszkam powinno być lepiej

 

Bedzie duzo lepiej. Jak bedziesz mieszkal, to szybko wylapiesz jakies niepotrzebne nieszczelnosci typu niedocisnieta uszczelka w drzwiach wejsciowych czy szpary w prowadnicach bramy garazowej. Bedziesz tez grzal dom cieplem bytowym. To calkiem pokazny wklad w brew pozorom, chociaz z racji nowych technologii coraz mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, plazme planuje tylko w jednym pokoju, i będzie raczej sporadycznie używana, a to niezły grzejnik

Led 55 cali zużywa coś koło 100 W ale zawsze to coś, indukcja, czajnik itp też grzeją

No i troje mieszkańców, będzie coś koło 700-800W pewnie

Co do uszczelek, sytuacja z mojej budowy, przyjechały drzwi, miały być d 16.12.12 przyjechały pod koniec lutego br

Gość je założył, okazuje się że rama krzywa, do wymiany, przyjechały nowe, okazało się że zrobili dziury do pochwytu którego wtedy nie miałem, oczywiście okazało się to po przełożeniu, przyjechały kolejne z zamówionym pochwytem, okazało się że pochwyt jest zamontowany z drugiej strony, od strony wiatrołapu, czekam na czwarte.I oby były proste!!! Sądze że więcej błędów już nie popełnią, i teraz wiem dlaczego to taki drogi biznes dla odbiorcy końcowego, 4 ramy drzwi z tego 2 do odzyskania, oczywiście jeśli znajdzie się klient.

Ta sama firma sytuacja z 2 oknami, okno na parterze- okazało się przy wylewaniu tarasu że jedno jest zamontowane wyżej względem drugiego, wyrywanie i poprawka, jeszcze jedna reklamacja bo dmuchało od spodu, siakieś okucie zmienione i teraz wszystko gra, kolejne duże okno ok 3,7 m szerokości, 2 razy wyrywane, i raz poprawiany tylko próg, oczywiście rozkuwanie balkonu bo inaczej dostać się nie dało, pokój jest wykończony i pomalowany, okna nie dało się otwierać i zamykać, pierwsze wyrywanie i wymiana tylko skrzydeł bo niby wypaczone dalej to samo, drugi raz wymiana kompletnie całego okna bo było w krztałcie łuku- na środku ok 2 cm odchyłu!! za chwile to samo, okazało się że próg za słabo zamocowany i go wybrzuszyło.I to mowa o dużej i poważnej firmie w PL, sąsiad zasiada w zarządzie, Jego komentarz- co Cie nie zabije to Cie wzmocni, dobrze że chociaż poza pracą jest wporządku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...