Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To nie tak do konca. Pompa to faktycznie zrodlo niskotemperaturowe i jej sprawnosc (COP) zalezy od roznicy temperatur zrodla gornego (podlogowki np) i dolnegi (grunt, powietrze). Zalezy nam, zeby nagrzac dom pompujac czynnik o jak najnizszej temperaturze. Skoro chcesz miec w domu 23*C, to po cholere Ci wiecej niz te 25*C na podlodze. :)

W praktyce jest tak, ze temperatura zalezy od mocy pompy ciepla i w podloge np leci woda w okolicach 30*C co w zupelnosci wystarcza. Trzeba do tego odpowiednio tylko zagescic rurki w wylewce. Przy CWU pompa daje juz rade spokojnie dogrzac do 45-50*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to trochę zmienia postać rzeczy...

Generalnie chodzi też o to, że mała różnica temperatur wydłuża proces wymiany i podłogówka wtedy jeszcze bardziej "się obezwładnia" :)

trudniej też wtedy utrzymać odpowiednią histerezę załączeń/wyłączeń pompy...

 

Przy takiej niskiej temp zasilania podlogowka trzyma bardzo stala temperature. U mnie przy grzaniu tylko w tanim pradzie wahania dobowe w duze mrozy nie przekraczaja 0,7*C. Histereza zalaczen pomy jest ustawiona na 0,4*C. Podbicie w taniej taryfie bodajze na 3*C. Ilosc zalaczen na dobe w okolicach 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak masz zrobione CWU? ja mam 300l zbiornik izolowany galmetu z tą długą wężownicą i przy samym cwu pompa mi sie załącza kilka razy :/ temp. cwu mam ustawioną na 41*C z histerezą 3 stopni z tego co pamiętam. Inna sprawa, że trudno mi na razie oszacować ile tego cwu zużywam w ciągu doby.

nie mam tego wszystkiego podpiętego do PC (komputera) to nie mam jak dokładnie sprawdzić ilości załączeń poza sumaryczną ilością czasu pracy sprężarki

PC 8kW, 600mb kolektora spiralnego

Edytowane przez bazic
dwuznaczność PC i PC :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak masz zrobione CWU? ja mam 300l zbiornik izolowany galmetu z tą długą wężownicą i przy samym cwu pompa mi sie załącza kilka razy :/ temp. cwu mam ustawioną na 41*C z histerezą 3 stopni z tego co pamiętam. Inna sprawa, że trudno mi na razie oszacować ile tego cwu zużywam w ciągu doby.

nie mam tego wszystkiego podpiętego do PC (komputera) to nie mam jak dokładnie sprawdzić ilości załączeń poza sumaryczną ilością czasu pracy sprężarki

PC 8kW, 600mb kolektora spiralnego

 

Ja mam galmetowski biwalentny z wezownicami spietymi szeregowo (300l), wiec powierzchnia pewnie porownywalna z Twoja. Grzeje teraz w lecie CWU do 45*C i zeby uniknac taktowania musze miec ustawiona temperature wylaczenia sprezarki na 59,5*C. Jak masz standardowo na 55*C, to bedzie taktowala. Twoja PCi ma teraz pewnie moc 10-11kW przy cieplym DZ. Mysle, ze jak ustawisz na 57-58*C, to taktowanie sie skonczy. Jesli nie masz mozliwosci zmiany tej temperatury, to zostaje tylko obnizac temperature grzania CWU. Ustaw albo histereza, albo sama zadana temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi rachunkami za energię nie jest aż tak różowo, bo o wiele niżesze to one nie będą, chyba że u kogoś pc 8kW była dobierana tak, że podczas mrozów będzie pracować na grzałkach. U mnie rachunki wyszły w zasadzie takie same dla pc 8kW którą miałem wcześniej i 11kW którą teraz mam. Większa pc będzie pracowała na nieco wyższych temperaturach gz i większą deltą na dz, a więc z nieco niższym cop przez cały sezon, albo będzie miała dużo start/stopów - zależy jak się ją wysteruje. Wpływa to też na komfort - np. 2 starty na dobę tylko w taniej taryfie dadzą przy 11kW rano cieplejszą podłogę niż 8kW, a więc może dla kogoś nieco gorszy komfort. Do tego dochodzi dobór odpowiedniego zasobnika na cwu, który dla 11kW powinien lepiej odbierać ciepło. Tak, że jeśli przewymiarowywać, to z głową.

 

Co to za pompa? Czy temperatury nie ustawia się na sterowniku? Bo u mnie jak ustawiam na 22 st C to tak mi grzeje i nie wierzę żeby inna nie grzała. Jedynie może się załączyć grzałka. Skoro to twoja druga pc to masz bardzo dziwne doświadczenia!!! To nie komfort będzie gorszy tylko twoja kieszeń trochę mniejsza o parę złotych. Dlaczego przy zmianie pc trzeba je inaczej regulować? Przecież jak było przedtem dobrze to dlaczego teraz ma być gorzej czy zle? Tak a pro po na forum zużycia prądu z pc nikt nie pisze,że jego pc działa tylko i wyłącznie w taniej taryfie. Zawsze mają zużycie mniejsze czy większe ale mają wszyscy. Więc nie wypada pisać o pracy tylko i wyłącznie w drugiej taryfie bo jest to bujda. No chyba że ci co tam piszą to kłamią!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
. Zawsze mają zużycie mniejsze czy większe ale mają wszyscy. Więc nie wypada pisać o pracy tylko i wyłącznie w drugiej taryfie bo jest to bujda. No chyba że ci co tam piszą to kłamią!
Bujda to jest to co powyżej napisałeś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc nie wypada pisać o pracy tylko i wyłącznie w drugiej taryfie bo jest to bujda. No chyba że ci co tam piszą to kłamią!

 

Mi sie udalo w tym sezonie CO zmiescic praktycznie w 100% w taniej taryfie (pomijam poczatkowe 2 tyg eksperymentow z ustawieniami pracy). Grzanie CWU teraz zalatwiam w 80% w taniej, ale tylko dlatego, zeby pompa nie taktowala, bo przy cieplym DZ to ona ma z 15KW mocy grzewczej i brakuje jej powierzchni na wezownicy. Grzeje zasobnik do nizszej temperatury i dlatego zahaczam o droga w tych 20%. Przy odpowiednim zasobniku dobranym do mocy pompy w lecie, praca bylaby w 100% w tanim pradzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich serdecznie,

 

Trochę mnie tutaj nie było. Ale wracam :)

 

Jeżeli jest problem z dogrzewam wody użytkowej, to można jeszcze sprawdzić pompę obiegową. Jak jest regulowana i nie jest na najwyższym biegu to można ją ustawić na wyższy bieg np. 3 i może to pomóc uzyskać kilka stopni wyższą temperaturę w zasobniku.

Jak macie zasobniki z wężownicami i ustawioną temp. np na poziomie 45C, to po nagrzaniu zasobnika do 45 C i wyłączeniu PC wężownica jest nagrzana do wyższej temperatury np. 55C i po chwili odda swoje ciepło do zbiornika, tak że po np. 5 minutach temperatura w zasobniku powinna wzrosnąć jeszcze dodatkowo o 2-3C.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie spokój?! Czyżby moja 25/1-4 była za słaba? Akurat nie pamiętam na którym biegu ją mam. a generalnie jak powinna być ustawiona? co się dzieje jak jest za wolno? Bo wnioskuję, że jak jest za szybko - to nie odda całej energii do wężownicy i cieplejsza wróci do PC... i wtedy co?

 

Wybaczcie za banalne może pytania ale jestem świeżynką w tej kwestii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...