Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co to za pompa? Czy temperatury nie ustawia się na sterowniku?

A co za różnica co to za pompa. Dowolna typu on/off. Temperatury pomieszczeń ustawia się na sterowniku to chyba oczywiste, ale chyba rozmawialiśmy o wadach i zaletach pomp o różnej mocy dla tego samego budynku. Przy tej samej podłogówce i pompach o różnej mocy, jak pisałem, dla większej albo będzie więcej start/stopów, albo pc będzie grzała do wyższych temperatur. Grzała wodę w układzie co, a nie pomieszczenie, pomieszczenie oczywiście będzie miało temperaturę zadaną na sterowniku. Możesz sam wybrać co chcesz mieć, ale przy małej ilości start/stopów wahania temperatury pomieszczenia będą ciut większe. Ciut, czyli np. o około 0.5*.

To nie komfort będzie gorszy tylko twoja kieszeń trochę mniejsza o parę złotych.

To zależy od Ciebie, jak ustawisz tak będziesz miał. Albo lepszy komfort i dużo start/stopów, ciut lepszy cop oraz więcej pracy w drogiej taryfie albo nieco mniejszy cop, ciut mniejszy komfort i mniej pracy w drogiej. Oczywiście + wszystkie stany pośrednie.

Dlaczego przy zmianie pc trzeba je inaczej regulować?

Przy zmianie na pc o innej mocy zazwyczaj nic nie trzeba regulować, ale przy doborze warto pomyśleć i pewne rzeczy uwzględnić. Inne są wymagane przepływy dz i gz, a zasobnik cwu może nie być w stanie odbierać danej ilości ciepła bez taktowania pc. Zależy z czego na co zmieniasz i jakie są różnice.

Tak a pro po na forum zużycia prądu z pc nikt nie pisze,że jego pc działa tylko i wyłącznie w taniej taryfie... Więc nie wypada pisać o pracy tylko i wyłącznie w drugiej taryfie bo jest to bujda.

No popatrz, Pyxis się znalazł... Cwu to mały wydatek, więc można powiedzieć że ma 100% taniej. Ja nie grzeję pompą cwu, więc mam podobnie jak on 100% taniej. Bujda, nie bujda, niektórzy mają tak, inni inaczej, ale po to się przewymiarowuje, żeby nie grzać w drogiej, jak odpowiednio przewymiarujesz to nie będziesz musiał, ale są inne tego konsekwencje o których pisałem. Do Ciebie należy decyzja ile grzać i kiedy, a większa czy mniejsza pc daje tylko większe lub mniejsze możliwości wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wnioskuję, że jak jest za szybko - to nie odda całej energii do wężownicy i cieplejsza wróci do PC... i wtedy co?

Nie ma za szybko. Jak przepływ będzie bardzo duży, to cała wężownica będzie miała prawie taką samą temperaturę, więc cała będzie dobrze oddawać ciepło. Jak mocno spadnie przepływ, to dajmy na to pół wężownicy będzie grzało, a przy tej samej mocy wzrośnie temperatura zasilania -> wieksza temperatura na skraplaczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czujnik jest włożony do wnętrza "sondy" :) specjalnego otworu w zbiorniku, który jest na około 60cm wysokości - czyli de-facto temperatura pobierana jest wyższa - jaka - nie wiem :) bo fabryczny termometr jest w około 3/4 wysokości a cwu pobiera się z samej góry....

pompę obiegową mam już na maxa

 

ustawiłem grzanie cwu na 41*C z histerezą 3 stopni,

zrobiłem 3 programy: 2 dla drugiej taryfy na 44 stopnie i 1 dla pierwszej na 41

max cwu mam ustawioną na 49*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bazic U mnie też czujnik jest na 1/3 wysokości zasobnika. Na 2/3 wysokości jest termometr. Ja grzeję wodę do temp 42'C, pompa jest na III biegu i pobiera 67W, dT=2,5'C (na II biegu mam 55W i dT=4,5'C). Woda zasilająca ma około 48'C. Po zakończeniu cyklu grzania i ustabilizowaniu termometr i czujnik pokazuje po równo temp 44'C. W ciągu dnia jak zużywam ciepłą wodę, to na dole spada temp w czujniku od PC. Jeżeli ona spadnie o 6'C, to włącza się cykl grzania. Temp na górze zasobnika spadnie w tym czasie do 40'C. Jeżeli nie ma kąpieli to PC pracuje co 18 godzin i grzeje średnio 26 minut. Popróbuj obniżyć histerezę. Ja niedługo przejdę na dwie taryfy - wniosek złożony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili u mnie temp skraplania jest na początku cyklu grzania około 40'C a na koniec 50'C i PC się wyłącza bo osiągnęła zadaną temp w CWU. Mam możliwość ustawienia grzania w określonych godzinach aby wykorzystać tańszą taryfę. Jak wezmą kąpiel w wannie 3..4 osoby po kolei to ci nie starczy wody i PC będzie się musiała włączyć częściej nawet w droższej taryfie. Póki co to nie zastanawiam się nad grzaniem w 2 taryfach. Ale niedługo będę to rozpracowywał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej ustawić jakieś strefy czasowe i grzać raz na dobę zużywają przed tym 70-80% ciepłej wody w zasobiku?

Tak jak teraz, to temperatura skraplania właściwie nie sapada poniżej 50C - stąt też i kop marny

 

Sprawdz sam, to zobaczysz, ze sie "nie da". :)

Ta naplywajaca woda jednak sie miesza w zasobniku i temperatura u gory spada mocniej niz by to wynikalo z poboru wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..no właśnie ja mam już realny problem :) bo mam już te dwie taryfy.

Dlatego ustawiłem histerezę 3 stopnie - rozumiem, że powinienem podnieść...

Również dlatego zróżnicowałem temperatury zadane dla CWU: 41 w drogiej taryfie oraz 44 w taniej.

Ogólnie mam efekt taki, że jak już mi się pompa włączy aby zagrzać cwu - to musi robić to na 2 razy po kilkanaście minut.

Zgaduję że takich cykli mam po 2-3 na dobę czyli po 4-6 załączeń.

 

Dodatkowo nie mam jeszcze żadnego czujnika na pompce obiegowej od cyrkulacji cwu i ona chodzi co 1,5h przez 15 minut w ciągu dnia (I taryfa)

Wnioskuję, że tutaj dodatkowo tym wychładzam zbiornik....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ak wezmą kąpiel w wannie 3..4 osoby po kolei to ci nie starczy wody i PC będzie się musiała włączyć częściej nawet w droższej taryfie. Póki co to nie zastanawiam się nad grzaniem w 2 taryfach. Ale niedługo będę to rozpracowywał.

 

Przy 400l zasobniku i temperaturze u gory w granicach 46-47*C zapomnij o 3-4 wannach. Po jednej pelnej sie juz pompa zalaczy i dogrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 400l zasobniku i temperaturze u gory w granicach 46-47*C zapomnij o 3-4 wannach. Po jednej pelnej sie juz pompa zalaczy i dogrzeje.

 

Przecież to samo napisałem z tą wanną. Ja nie zauważyłem, aby napływająca zimna woda mieszała się z ciepłą na górze zasobnika.

 

bazis Po co ci ta pompa obiegowa kręci w czasie postoju PC ? Naturalnie, że wychładza. Ja nie miałem zaworów zwrotnych za pompami obiegowymi i zasobnik działał jak piec - w czasie postoju temp w obiegu grzewczym CWU równo spadała razem z temp w zasobniku. Założyłem zawory i ręką odjął. Temp w zasobniku wolniej spada.

 

Ja się chce wydłużyć czasy postoju PC aby się łapała tylko w tańszej taryfie to chyba trzeba zwiększyć histerezę ?

Edytowane przez ferrit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] Po co ci ta pompa obiegowa kręci w czasie postoju PC ? [...]

 

Czytaj uważnie: pompa obiegowa od cyrkulacji CWU...

 

[...] Ja się chce wydłużyć czasy postoju PC aby się łapała tylko w tańszej taryfie to chyba trzeba zwiększyć histerezę ?

 

...czemu więc pisałeś wcześniej, żebym spróbował ją obniżyć? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz sam, to zobaczysz, ze sie "nie da". :)

Ta naplywajaca woda jednak sie miesza w zasobniku i temperatura u gory spada mocniej niz by to wynikalo z poboru wody.

 

:)

Sprawdzam codziennie

W zasadzie raz nagrzanych 300l 50/40C starczyło by na dwa dni, ale małżonka wodę o temp 40C uważa za zimną.

 

Gdy paliłem w kotle i używałem termostatycznego zaworu mieszającego miałem przed dwa dni 50C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...