Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Bonetko,

dokładnie tak myślę. Nie będę musiała czyścić pieca, tachać weglą (no dobra, pewnie i tak to nie ja bym tachała :) ), po pracy będę wracać do cieplutkiego domku i niestraszne mi będa podwyżki gazu, oleju czy kiedyś i węgla.

I wyjechać będa mogła na więcej niż jeden dzień.

Załamałam się tylko tym, że za diabła nie mogłam zrozumieć o czym tamci pisali (polemika dotyczyła wyższości pompy z parowaniem bezpośrednim nad pompą z parowaniem pośrednim). A wydawało mi się, że coś tam kumam :) Utknęłam jednak na spiętrzeniu temperatur...

Ale co do pompy, to jestem przekonana, że w ten sposób będę ogrzewać swój domek. Uwielbiam ciepło i na pewno cienko by było, gdybym miała gaz z butli (u mnie tylko taka ewentualność wchodziła w rachubę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

AnetkoS

 

"Każda sroczka swój ogonek chwali".:D

Są 2 systemy :bezpośrednie i pośrednie parowanie i każdy ma wady i zalety.

Ci co maja bezpośrednie są zadowoleni bo wyższe COP /powyżej 6 / ale muszą mieć drugą PC do cwu. / CK/ Nie ma strat wynikłych z zastosowania czynnika pośredniczącego w wymianie ciepła / dlatego lepsze COP / Powinien być dobry grunt bo jak nie to więcej nitek kolektora i kłopoty z powrotem oleju./ wtedy większa PC - a generalna zasada , że nie powinna być przewymiarowana / . Poza tym tam tylko kolektor POZIOMY . Różne firmy układają na różnej głębokości co nie jest bez znaczenia. Najlepiej wychodzi podłogówka w parterze. Rurki miedziane w mm otulinie.

To tak bardzo w skrócie .

Ci co mają pośrednie też sie cieszą. COP w niektórych jest powyżej 5 / a Pan Fachowiec nie musi przy -20 grzebać coś na zewnątrz bo musi do niej zajrzeć bo ona stoi na zewnątrz /

Można robić i podłogówkę i grzejniki. /ekonomiczniej ścienne/. Jedna PC do co.i cwu.. Odwierty i poziome i pionowe. Jak masz kiepski grunt nie ryzykuj tylko zrób pionowe. Rurki z pe.

Gdzieś czytałam , że robią PC z bezpośrednim odparowaniem i w podłogówce mają freon .

Tylko wybierz DOBRĄ PC , jeśli duża rodzina to zbiornik z dobrą mamką / bo mogą być kłopoty z grzaniem cwu.( szybkość ) /.

Pamiętaj o dobrym STEROWNIKU do PC! Dobra SPRĘŻARKA też bardzo ważna!

Ogólnie warunki to : podłogówka , dwu-taryfówka , jak masz dobre warunki to woda/woda najbardziej ekonomiczny/ nie za głęboko , dobra woda chemicznie , studnia zrzutowa chłonna a czerpalna wydajna / i oczywiście system jak najbardziej niskotemperaturowy ( zasilenie co.około +/- 35*C - im mniej tym lepiej )/ mało ciepła , żeby ogrzać dom/ i dobrze mieć dom nie tylko potrzebujący mało ciepła ale jeszcze mający dużą akumulacyjność. Dobrze wyliczony kolektor , odległości itd, i dobre górne źródło / odpowiednio zrobiona podłogówka czy ścienne , rozdzielacze itd ,/ i dobrze to co przy PC / nadbudowa / pompy , naczynia wzbiorcze , zawory itd.

Jak zrobisz b.dobrze będziesz płacić około 1500 / co.+cwu./ na rok, czego z całego serca Ci życzę.:D

 

Jeśli napisałam coś źle to zawsze Ktoś się odezwie i poprawi .

Nie martw się tu każdy jest miły i uczynny i pomoże. A starzy wyjadacze PC / bez urazy a raczej z dumą :D / chętnie dzielą się swoja wiedzą.

 

PS. Gaz z butli...u mnie miało tak być ....ale nie lubię bomb a zegarowych w szczególności :lol: poza tym w eksploatacji o wiele, wiele drożej

Z tymi podwyżkami to nie do końca tak ale wszystko kosztuje ..niestety :( / od 2008 podwyżka energii elektr. Stoen już przysłał pismo zawiadamiające

:(

 

 

Moja wypowiedź była bardzo ogólna i dotyczyła bardzo ogólnie tych dwóch systemów. Było póżno, pisałam szybko i rzeczywiście jest trochę chaotycznie .

Za przykład wzięłam PC ClimaKomfort jako PC z bezpośrednim odparowaniem dlatego że ich PC osiąga najlepsze COP /6,8/.[nie znam innej osiagającej takie wyniki ]. Inne firmy mają różnie rozwiązane i rurki kolektora i system grzania cwu.

Rzeczywiście zamiast napisać freonową napisałam gazową. PC CK jest propanowa / gazowa/ i chyba dlatego .......:oops: :oops:

Dobrze mówiłam , że Ktoś się odezwie i poprawi. Do reszty odniosłam się poniżej .

Muszę po napisaniu czytać , żeby już nigdy nie było takiej sytuacji.Jeszcze raz za tę "gazową" PRZEPRASZAM. :oops: :oops: :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AnetkoS

...Ci co maja bezpośrednie są zadowoleni bo wyższe COP /powyżej 6 / ale muszą mieć drugą PC do cwu. / CK/

To akurat niekoniecznie: http://www.medson-spartec.pl/bravour.php

 

Najlepiej wychodzi podłogówka w parterze. Rurki miedziane w mm otulinie.

To chyba nie jest tania opcja...

 

To tak bardzo w skrócie .

Ci co mają pośrednie też sie cieszą. COP w niektórych jest powyżej 5 / a Pan Fachowiec nie musi przy -20 grzebać coś na zewnątrz bo musi do niej zajrzeć bo ona stoi na zewnątrz /

Też niekoniecznie - patrz link jw.

 

Odwierty i poziome i pionowe. Jak masz kiepski grunt nie ryzykuj tylko zrób pionowe.

To nie kwestia ryzyka tylko prawidłowego policzenia długości kolektora i posiadania lub nie odpowiedniej powierzchni na działce. Pionowy też wiąże się z ryzykiem, wcale nie mniejszym.

 

Właściwie różnica między bezpośred.. parowaniem a pośrednim to 0,5 na korzyść tego pierwszego.

0,5 czego?

 

Ja wolę podłogówkę wodną a nie np. gazową

a o tej drugiej przyznam, nie słyszałem... Jak to działa?

 

Tylko wybierz DOBRĄ PC , jeśli duża rodzina to zbiornik z dobrą mamką / bo mogą być kłopoty z grzaniem cwu.( szybkość ) /.

Z tym że sam odpowiedniej wielkości zbiornik nie wystarczy jeśli wydajność pompy będzie za mała. Warto o tym pamiętać rozważając kwestię „przewymiarowania / niedowymiarowania”.

 

Pamiętaj o dobrym STEROWNIKU do PC! Dobra SPRĘŻARKA też bardzo ważna!

Nie wątpię że spory nt. wyższości sprężarek np. Mitsubishi Electric nad Copland dorównują sporom o wyższości Świąt BN nad Wielkanocą a nawet je przewyższają ;-) Co do sterowników, to założę się że jedni będą woleli te z tysiącem opcji pozwalające programować zmianę nastaw co 15 min a drudzy te proste w obsłudze pozwalające dojść do optymalnych ustawień bez robienia doktoratu z ciepłownictwa.

 

 

dobrze mieć dom nie tylko potrzebujący mało ciepła ale jeszcze mający dużą akumulacyjność.

...nie zapominając że im większa akumulacyjność tym większa bezwładność systemu, no i uzyskanie akumulacyjności wiąże się z wyższymi kosztami budowy – grubsze mury, wylewki, etc. Jak sądzę właściciele „kanadyjczyków” polemizowaliby w ww. kwestii.

 

PS. Gaz z butli...u mnie miało tak być ....ale nie lubię bomb a zegarowych w szczególności

Chyba raczej ciśnieniowych... manometr do zegara trochę podobny ale czasu nie odmierzy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a&zbnapisał

 

Dla porządku przypomnę, że pompa ciepła ma przede wszystkim ogrzewać a nie oszczędzać. Od oszczędzania są inne, często tańsze instrumenty

w/g mnie jedno nie przeszkadza drugiemu. Należy tak ustawić PC aby było ciepło i tanio. Tylko "bogaty" lub z "dużą fantazją " na taniość / oszczędność / nie zwraca uwagi .Większość do problemu podchodzi tak: mogę wydać kupę kasy TERAZ ale później / po założeniu ( nie chodzi o zwrot ) / ma być tanio ...bo inaczej nie ma to sensu.

 

..myśl raczej o tym , że będziesz płacić / jak wszystko zrobisz wzorowo/ tyle lub mniej i niż za ogrzewanie najtańszym nośnikiem energii / węgiel lub drzewo / i zupełnie BEZOBSŁUGOWO.

 

Miałem na myśli raczej to, że gdyby ktoś zapytał mnie o wybór systemu grzewczego z absolutnym priorytetem oszczędności, to bym mu raczej pompy ciepła nie polecił, w kazdym razie nie krótkoterminowo.

 

Tak zupełnie BEZOBSŁUGOWO to nie będzie - patrz instrukcja IVT str 28-30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie patrzyłam na zwrot.

Chyba nie ma rzeczy tak zupełnie bezobsługowych. Miałam na myśli mniejszą obsługowość niż przy innych nośnikach .

To nie jest chyba taka straszna OBSŁUGOWOść jeśli raz na rok czy pół zajrzy się do środeczka.:)

Cóż tam mamy:


    * naczynie wzbiorcze solanki / u mnie rzeczywiście na samym początku trzeba było dolewać i nawet bałam się , że może gdzieś jest wyciek ...mało tego koparka rozwaliła na samym początku 2 z 4 nitek bo Panowie nie byli łaskawi powiedzieć Koparkowemu , że należy odsunąć się od domu 3 metry ale ...po co łopatkami jak można kopareczką ? prawda? ..typowo męskie podejście do sprawy / PRZEPRASZAM myślących inaczej./.
    od roku żadnych dolewek!
    * wziernik ...jeśli jest żle i są bańki gazu to na ..POCZĄtku a jak jest dobrze to i ędzie dobrze.
    *filtr czyści się po stronie zimniej i ciepłej
    co. obieg zamknięty cwu , rzeczywiście mogą się dostać jakieś zanieczyszczenia ale u mnie jest to niemożliwe bo mam porządną stację uzdatniania wody ...co prawda po 10.000 litrów płucze się złoże i 200 l wylewam do kanalizacji /niestety szamba! / ale ..warto
    Myślę , że jakiś dobry filtr na wejściu / tani / i można mieći ten punkt z głowy .

Tak więc chyba nie jest tak źle. Ja stąd wyjeżdżam na 2 miesiące i wszystko zostawiam tak jak bym mieszkała / oczywiście w zimie /i chyba mogę powiedzieć , że bezobsługowo bo z gazem byłoby to niemożliwe!!!!

Pozdrawiam szampańsko i życzę WSZYSTKIM

świetnego Sylwestra i dużo radości i realizacji wszystkich planów w NOWYM ROKU 2008.

PS. Nikt się nie odzywał i myślałam , że ......Panowie czyszczą buty a Panie mierzą kreacje ........./ a dużo tych kreacji... :D /

 

Byłam trochę gamoniowa / a może nie tylko trochę / bo nie zauważyłam tego postu powyżej i dlatego się do niego nie odniosłam.

Z bombą zegarową to był żart chociaż dla mnie stojąca butla do której każdy może podejść i coś odkręcić czy rozpalić pod nią ognisko / nie zawsze tu jestem ...to jest bomba i nie jest ważne jak wybucha czy z zapalnika , zegara czy zdalnie odpalona czy jeszcze jakoś inaczej .

Pisałam bardzo ogólnie i szybko.

Posiłkowałam się jako przykładem Climakomfort on ma propanową / gaz a może nie? :roll: /

Wiem , że są inne z bezpośrednim parowaniem np. Zirius i są różne rozwiazania . W CK PC stoi na zewnątrz .

Było póżno i nie chciałam się rozwodzić. Skoro widzę , że ma Pan dużą widzę / chyba Pan jest Panem/ to myślę , że będzie Pan tak uprzejmy i doradzi naszej koleżance co i jak.

Zastanawiam się dlaczego jak się poprawia post to nie ma na dole przesuwających się wypowiedzi ?

mogłabym coś jeszcze napisać ale ......zapomniałam co tam jeszcze było.

A... sterownik ........niestety u mnie brak mi właśnie wielu funkcji ...jak są .,....można ich nie używać ale jak ich nie ma to ...nic nie da się zrobić a może Pan ma jakieś pomysły ......proszę śmiało ..........wszelkie nowatorskie spojrzenia mile widziane.......

 

Musiałam jeszcze coś dopisać odnośnie kolektora : napisał Pan , że to kwestia wyliczenia poziomego / jak by było na dole to bym zacytowała a tak to ...../

WYLICZENIE nie zawsze wystarcza bo nawet jak jest dobrze wyliczony ale w złym gruncie lub zakopany za głęboko czy za płytko to może być źle ./ nie dostaje się tyle W co trzeba z metra /.( a co jak złe lato? bez słońca i ciepłego deszczu ). Pionowy jest pozbawiony takiego ryzyka przynajmniej tyle punktowego. U mnie na wejściu 8 , 9 *C czasami zbliża się do 10 * C czyli tak jak w studni .

Akumulacyjność ..to była trochę przenośnia / chyba nikt nie buduje bunkra ?/ ja mam dom z bali klejonych akumulacyjność żadna a nie narzekam .Akumul. ma jak wszystko swoje wady i zalety. Zaleta jak się nagrzeje to TRZYMA , wada , że nie tak szybko reaguje na zmiany temperatury .

Myślę , że Anetka zastanowi się , przemyśli temat i dopiero podejmie decyzję co i jak .

PC / link / oglądałam , ładny designe ....skąd importują ?.....nie mam czasu ale poczytam dokładniej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Notoco

 

Na mój gust system z wymuszonym buforem to wybór albo niższy COP albo letnia woda w kranach.

 

Jaka jest przewidywana temperatura pracy tych grzejników?

 

Grzejniki sa planowane na 40° - nie jestem w stanie podac teraz typu grzejnika... sa tez odrobine przewymiarowne oczywiscie.

 

 

polecam akapit "urządzenia nieprzydatne" , ale i cały artykuł bardzo pouczający

http://www.instalator.pl/archi/2006/mi5(93)/51.pdf

 

Artykuł rzeczywiscie sugeruje bufor jako zbedna rzecz. Chetnie sie z tym teraz zgodze ale tam nie jest wytlumaczone dlaczego.

 

Poza tym przestudiowalem wiecej artykułów na tej stronie o PC ..... ciekawe nie powiem, ale kto wymyslil tak nie zyciowy sposow przegladania stron :)

 

Ps

SZCZ NOW ROK ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuł rzeczywiscie sugeruje bufor jako zbedna rzecz. Chetnie sie z tym teraz zgodze ale tam nie jest wytlumaczone dlaczego.

to jeszcze raz przeczytaj :

1. pojemność cieplna bufora jest znikoma w stosunku do pojemności cieplnej "nawet cienkiej wylewki podłogowej" . Oczywiście jeśli nie ustawisz histerezy 0,1*C :) . Co nalezy odczytywac że w tym aspekcie to zbedny wydatek inwestycyjny , nawet jeśli nie ma innych wad - ale ma :

2. Układ wspołnego przygotowania c.o. i c.wu. psuje COP podobnie jak sprzęgło hydrauliczne. Są to układy na siłę adaptowane z kotłowni i nie znajdja zastosowania w pompie ciepła , bo nie prowadzą do zmniejeszenia kosztów, a wręcz przeciwnie - co w kotle było zaletą tu jest zasadniczą wadą. Oprócz nieuzasadnionego podnoszenia temperatury ponad potrzeby c.o. dochodza przeciez nieuniknione straty buforowania i sprawności zasobnika. I tak by mozna jeszcze długo , ale czy coś z tego wynika? Warto ten artykulik potraktowac jako prawdę , która nie podlega dyskusji bo to oczywista oczywistość :)

Mozna dyskutować czy nie wierzyc ale zawsze warto poczytać u mądrzejrzych i doświadczonych :))) I tylko po to cytowałem artykulik. Ale sposób podawania stron obniża rangę i wiarygodność artykułu :( , to prawda.

do siego roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów.

Całą przerwę świąteczną czytałem to forum i wiele się dowiedziałem. Niestety nie wszystko :)

 

Mam pytanko co do tego jaki parkiet stosowaliście na ogrzewaniu podłogowym i czy po pierwszym (i kolejnych) całym sezonie grzania nic mu nie dolegało? nie pojawiały się szczeliny / wybrzuszenia itp?

 

Znalazłem wcześniej krytykę parkietu Finish, czy to oznacza, że żaden inny nie sprawiał nikomu problemów? Czy parkiet powinno się jakoś szczególnie układać na podłogówce?

 

Napiszcie też pls jaką temperaturę macie w rurkach i jaką ma powierzchnia podłogi.

 

Dziękuję i wszystkim życzę szczęśliwego 2008

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich w Nowym Roku i życzę wszystkiego najlepszego :)

 

Niestety o parkiecie na ogrzewaniu podłogowym nic nie mogę powiedzieć jako praktyk bo nie mam / to chyba była moja wypowiedż odnośnie Finisch parkiet ( miała koleżanka)/.

Natomiast dzisiaj rano dałam dużą plamę :(

Ludki / miałam dom gości / wstają do mycia a woda.....zimna :o

Na co dzień mam wyłączone grzanie wody między 15-22. Wiedziałam, że woda będzie potrzebna we wtorek / dzisiaj/ i dlatego wyzerowałam licznik tzn. wyłączenie wt.00.00-00.00 / na zegarze jest do ustawienia 24.00 więc nie mógł tego potraktować jako wyłączenie od 24.00 w poniedz. do 24.00 we wtorek/

Taki stan był na początku jak nic nie było zaprogramowane dla wszystkich dni tygodnia i grzało się cały czas jak trzeba .

Dlaczego się nie włączyło grzanie ciepłej wody ?

Dopiero jak wpisałam wyłączenie 15-16 natychmiast włączyło się grzanie.

Wyłączenie grzania powoduje brak dolewania zimnej wody i nie podgrzewanie do żądanej temp. /47*C / .Więc wczoraj od 22 powinno się napełnić i grzać cały czas.

Dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>bonetka

 

Tam jest taka funkcja przestawiania symbolu dnia z litery małej na dużą, np pn lub Pn. Z instrukcji nie wynika jasno co ona oznacza. Konkretnie to w instrukcji piszą o aktywacji dnia początkowego cokolwiek by to oznaczało. Jak na symulatorze sterownika Rego 600 ustawiam z dużej litery, to pod symbolem dnia pojawia się napis Wyl - czy to oznacza że w danym dniu tygodnia w nastawionych godzinach od-do grzanie CWU wyłączy się całkowicie natomiast gdy dzień tygodnia będzie z małej litery to tylko temperatura zostanie skorygowana zgodnie z nastawieniem w pozycji 4.1.1. menu?

 

Ciekawe jak to jest opisane w instrukcji w języku angielskim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałam jeszcze coś dopisać odnośnie kolektora : napisał Pan , że to kwestia wyliczenia poziomego / jak by było na dole to bym zacytowała a tak to ...../

WYLICZENIE nie zawsze wystarcza bo nawet jak jest dobrze wyliczony ale w złym gruncie lub zakopany za głęboko czy za płytko to może być źle ./ nie dostaje się tyle W co trzeba z metra /.( a co jak złe lato? bez słońca i ciepłego deszczu ). Pionowy jest pozbawiony takiego ryzyka przynajmniej tyle punktowego. U mnie na wejściu 8 , 9 *C czasami zbliża się do 10 * C czyli tak jak w studni .

 

Ja rozumiem wyliczenie jako uwzględniające parametry gruntu i wynikającą z nich wydajność W/mb. W przypadku pionowego wydajność również może się zmieniać w zależności od rodzaju i miąższości warst gruntu przez który przechodzi kolektor - od 30 do 100 W/mb, czyli całkiem sporo. 8-10 st.C. to chyba znakomity wynik, pozwalający bez ryzyka eksploatować dolne źródło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem już chyba o co chodzi ale nie do końca ......

Rzeczywiście przypominam sobie, że na początku one / te litery / były małe a dopiero programując zamieniłam je na duże . I jeśli było oo.oo - oo.oo ale w dużych literach to ona nie wzięła tego pod uwagę jako rezygnacja z funkcji wyłączenia / ciekawe co pomyślała ?.,dlaczego ? nic się nie słucha ...niegrzeczna :( /

To jedyne logiczne wytłumaczenie. / nic nie zmieniałam z temperaturą / .

 

Odnośnie pytania ..cwu ....tak wyłączy się całkowicie tzn. nie dolewa i nie grzeje./ 4.3/ - to odpowiedź na pół pytania a to drugie pół .... zastanawiałam się /miałam na myśli różne temperatury np. w różne dni tygodnia czy to jest tu w ogóle możliwe / - bo jak zadamy temp.w 2.3 dla ciepłej wody to tak mamy a tylko duże litery aktywują wyłączenie .

W 4.1 ustawia się : poniedz-niedziela godz. 00.00-00.00

W 4.1.1. można ustawiać / -20+20/ [to podbicie lub obniżenie temp. dla całego tygodnia i tych wszystkich zaprogramowanych godz. ]

To jakby tylko do co.- praca PC / u mnie podbicie w nocy o +2 /

Napisane jest w instrukcji / nie mogłam znaleźć po ang/ , że tak samo się steruje cwu. ... ale NIE MA ..sterowanie cwu. w/g zegara / np.4.2/ jest tylko to wyłączenie grzania cwu /4.3/ [ a może się pojawia po wybraniu jakiś ustawień? ]

Dodatkowo ..tylko duża litera aktywuje funkcję więc jak może być aktywna jak jest mała?/wtedy nie powinna w ogóle działać i nic zwiększać , zmniejszać itd /

Co jeszcze mamy:


    *czas grzania /2.1/ 0-48 godz. to przez ile godz. chcemy mieć 65*C / prac.dogrzewacz/
    *przedział czasowy dla cwu /2.2/ 0-30 dni ..to co ile dni chcemy do 65*C /lagionella/
    *ustawienie temp.cwu /2.3/ 35-54*C ...i tu ustawiamy temp. jaką chcemy mieć / jedną dla całego okresu /

Jest godz.4.20 i jestem lekko przymulona ale będę myśleć bo jak np. ustawić różne temp. w różne dni ? /to niepotrzebne ale tak z ciekawości a może dla kaprysu?/

Ale Pan jest szczegółowy i precyzyjny - to b. dobrze./odnośnie tych uwag wcześniej /.

Chciałam poprawić ten post / zawsze gdzieś lecę i jestem za szybka , niestety / ale się nie daje. Nie mam na kablu internetu i mi się zawiesza i się denerwuję i ....później wychodzi . że poprawiane milion razy.

Jakie to tanie i oszczędne ciepło jestem ciekawa?

Pozdrawiam

PS. No, a jak funkcje sterownika ...... mogłyby być lepsze czy nie?

:) to bez złośliwości / nie jestem taka ...ja wesoły ludek /

odnośnie akumulacyjności chodziło o to , że dom murowany lepiej trzyma niż drewniany ( on jest tylko "ciepły") czy kanadyjczyk / wełna i gips karton nie akumulują ciepła/. mogłam się wyrazić zamiast duża , średnia ...to tak odnośnie precyzyjności.....

Jeszcze jedno w pośrednim kolektor poziomy poniżej strefy przemarzania / aksjomat / ale w bezpośrednim różne firmy zakopują na różnej głębokości od 80-120cm i w/g mnie tu tkwi ryzyko. A jeśli się pomylą ? .. "wydaje im się" , że np. powinni zakopać na 80 cm i tak jest obliczone /wielkość kolektora +warunki glebowe / ale gdyby było na 100 cm to dopiero byłoby dobrze -to pewnie , że nic wielkiego się nie stanie ale COP nie jest już takie jakie zakładaliśmy oczywiście na minus!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, wszystkich forumowiczow zainteresowanych pompami ciepla a takze innymi zrodlami surowcow odnawialnych. Obecnie pracuje w UK w firmie sprzedajacej pompy ciepla, solary,odzyskiwanie deszczowki, fotowoltaike a takze przymiezamy sie do wejscia w elektrownie wiatrowe (energy tower). Firma w ktorej pracuje (oczywiscie nie bede tu reklamowal) bazuje na szwedzkiej firmie ktora w Szwecji produkuje jedne z lepszych PC (biorac pod uwage COP). Sa oni na rynku od okolo 43 lat wiec maja (mamy) troche doswiadcznia. planujemy expansje takze na Polske w przyszlosci ale to moze dopiero w 2009 - 2010. Ok do sedna, Jezeli bedziecie mieli jakies pytania odnosnie powyzszych technologii moge sluzyc rada i doswiadczeniem, oczywiscie w miare wolnego czasu. Wiem jak wiedza w tej dziedzinie jest istotna zwlaszcza ze wzgledu na koszty inwestycji z jakimi wciaz wiaze sie instalacja PC jak rowniez innych energii odnawialnych. Pozdrawiam i zycze powodzenia w 2008.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa oni na rynku od okolo 43 lat wiec maja (mamy) troche doswiadcznia..

Interesuje mnie pompa ciepła a szczególnie koszty związane z jej eksploatacją .Koszt prądu to nie wszystko .Napisz co i po jakim czasie w takiej pompie trzeba wymienić i z jakimi kosztami to się wiąże (procentowo w stosunku do całej inwestycji- o ile to możliwe :wink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniak

rozumiem , że to zupełnie Nowa firma , która wchodzi na rynek polski. Czy będziecie importować jakieś nowe PC.... jeśli tak to jakie?

Proszę napisać coś więcej. Najlepiej podać kartę katalogową tej nowej PC /bezpośred, pośred, parowanie , jednostki, pobór prądu, jaka sprężarka, jaki czynnik chłodniczy, jak rozwiązane grzanie wody (zbiorniki cwu, pojemności, razem, osobno ) jaki sterownik ?funkcje / . Możemy nawet sami obliczyć COP / będzie dla warunków idealnych, ilość KW do pobranej mocy /.

Czy jest COŚ co je wyróżnia od tych które już są....to w kontekście NIBE 1250 .

Chyba , że to na razie ...tajemnica handlowa....

Zywotność PC to 25 lat ...prawda czy fałsz.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"bonetka"

 

rozumiem , że to zupełnie Nowa firma , która wchodzi na rynek polski.

Nie do końca, chyba wyraziłem sie niezbyt jasno. Firma rzeczywiście jest nowa, ale producent nie. W Polsce jeszcze jej nie ma. Jest w Anglii, Szkocji I Irlandii. Sa plany ze moze za rok nastapi rozszerzenie na kolejne kraje Europy i w tym Polske.

 

Proszę napisać coś więcej. Najlepiej podać kartę katalogową tej nowej PC

To nie jest żadna nowa pompa ciepła, Pompy które dostarczamy są w zakresie od 4kW do 148kW (moce wyjściowe pojedynczych pomp)

 

/bezpośred, pośred, parowanie ,

Nie stosujemy w ogóle bezpośredniego parowania. Stosujemy układ pośredni. Pompy ciepła które sprzedajemy nie mają zintegrownych kolektorów ( POwietrzny czy wodny), dlatego można każdą pompę podłączyć do kolektora poziomego, pionowego(ziemnego), powietrznego, wodnego- otwartego (pobieranie ciepła np. z ody rzecznej lub jeziora).

 

jednostki,

Typy (oczywiście moce wyjsciowe nie są dokładnie takie jak napisałem np. 11 = 11.3kW; 112 =111.9):4;5;8.1;9;11;13;15;17;19;20,23;24;27;29;33;38;41;46;53;59;66;74;88;96;112;127;148. Wszystkie PC są dostarczane z elektryczna grzalka o mocy w zależności od wiekości pompy, generalnie do modelu 11 jest ona wbudowana w pompe i ma 6kW, w nastepnych modeach jest już zewnętrzna.

(od 11KW to juz 3 fazy, chociaż posiadamy też 22.6;34 i 44KW na jednej fazie - oczywiście odpowiednio "mocna musi być ta jedna faz", przy 44kW I start = okolo 165A, ale prąd pracy jest dużo niejszy - 70A)

Mamy też PC z zodzyskiwaniem ciepłego powietrz z wentylacji mechanicznej. Zakres mocy w kW:5;8;9;11;14. Sa to normalne pompy PC tylko że oprócz energi z kolektora można jeszcze podłączyć wentylacje i odzyskać energie ze zużytego powietrza, cos jak rekuperator.

 

pobór prądu - zależy od modelu (użytego kompresora)

 

jaka sprężarka –

Copeland scroll compressor - w wiekszych modelach sa 2, 3 lub 4 , moce różne

 

jaki czynnik chłodniczy,

normalnie R 407 C (max temp =okolo 53 C) czasami tez R 134 a.

Jezeli chodzi ci tez o to co jest w kolektorze to jest to glykol 25%

 

jak rozwiązane grzanie wody (zbiorniki cwu, pojemności, razem, osobno, dwupłaszczowe? )

Tutaj jest cala gama: do 11kW moze byc wbudowany (dwuplaszczowy :160/45L), Mamy też dwupłaszczowe 300/200 ; 500/300. A także z wężownicami (min. AKVA) lub do kolektorów solarnych od 300L do 3000L (również możliwość zamówienia w zależności do potrzeb). Sa też dwupłaszczowe z wężownicami.

 

jaki sterownik ?funkcje /

ES3 control unit - co do funkcji to monitoring i akwizycja danych, ustawianie krzywej grzania lub wybór gotowych ustawień, tryb letni, za pomocą modemu i odpowiedniego softu można podłaczyć pompę do internetu, oczywiście kontrola ogrzewania i ciepłej wody, automatyczne wylaczenie przy zaistnialej usterce, i jeszcze kilka innych napisz ewentualnie jakie cie interesuja to odpisze czy sa.

Jest do tego 51 stron dokumentacji wypisze ci ze spisu tresci:

- Controlled condensation

- Step with shunt control

- Pi or P control

- Heat production

- Hot water production

 

- Presentation display

- Stand-by position

- Alarm

- Summer operation

- Clock

- Actual values

- Set values

- Limit values

- Night change

- Temperature curve

- Power consumption

- Operation time

- Start counter

- IP-manual operation (IP – installation parameters)

- Ip- choice of sensor

- Ip- system parameters

- Ip – thermal inertia

- Ip- linear normal curve

- Ip-hot water

- Ip-step definition

- Time counter

- IP- time factor

(no to sie rozpisalem)

 

Jak będziemy wiedzieć 3 i 4 to możemy nawet sami obliczyć COP / może nie idealnie / -

zależy dla jakiej pompy, COP waha się nieznacznie ale generalnie jest mniej wiecej tak :(Temperatura wejściowa zawsze 0C -EN255)

*55C : 3.7 - 3.9

*35C :4.7-4.9

Powyższe COP jest w zakresie bo zależy od konkretnego modelu.

 

Czy jest COŚ co je wyróżnia od tych które już są....to w kontekście NIBE 1250 .

Trudno powiedzieć bo nie jestem zorientowany w ofertach Polskich firm a także NIBE.

Generalnie NIBE jest chyba największy producentem PC na świecie. Wiąże sie z tym (bynajmniej powinna) gwarancja jakości, porządnego servisu. Jedna ze spraw na którą potencjalny klient PC powinnien być na pweno uczulony to rodzaj kolektora gruntowego. Nie chcem nikogo krytykować, ale sprawa kolektorów spiralnych była tu i ciagle jest (UK) dosyć sprzeczna. Producent PC które sprzedajemy stanowczo nie poleca kolektorów spiralnych ze względu na ich nierównomierny i zbyt agresywny pobór ciepła z gruntu uniemożliwiający w przyszłości jego pełną regenerację, przez co po powedzmy 7-10 latach COP spada i użycie pompy ciepła traci sens (dla porównania kształt ogrzewania podłogowego ? ). Dla rzykładu największy dostawca PC w UK (nie będe wymieniał nazwy z wiadomych powodów), który jest na rynku od około 10 lat, jeszcze jakies 3miesiące temy ogłaszał na swojej stronie że spirale są jak najbardziej właściwe, kiedy obecnie już ich nie poleca - najwyraźniej klienci zaczeli dzwonić z zażaleniami. Polecam to rozważeniu przyszłych inwestorów. Jak producenci PC ze szwecji zobaczyli pionowe kolektory spiralne (tak jak poziomy tylko ze w pionie) to nie mogli sie przestac smiac  wiec cos w tym jest.

 

PC to 25 lat ...prawda czy fałsz.?

Prawda – dla przykladu : szef firmy w ktorej pracuje ma w Sztokcholmie w Szwecji PC od 1991 I jak dotad nie robil przy niej kompletnie nic. Co do Szecji to tam ludzie uzywaja PC w okresie grzewczym 24h/dobe co przy o. podlogowym jest jak najbardziej dobrym rozwiazaniem.

 

Jerry304:

Z tego co mi wiadomo to w PC nie ma za bardzo co sie popsuc (wiem ze to smiesznie brzmi), im prostsza konstrukcja tym lepiej. Generalnie compressor (sprezarka) powinna przetrwac co najmniej 15 lat ale oczywiscie to jest tylko teoria bo w praktyce sa przypadki bezawaryjnej pracy przez 25 lat I dluzej jak I rowniez I krucej niestety. Koszt sprezarki + jej wymiana przez “fachowca” latwo spradzic dokladny koszt zagladajac na strone producenta danej PC I sprezarki, chociaz po powiedzmy 15 latach moze to byc znacznie mniej. Co do pozostalych kosztow to sa one znikome, oczywiscie w zaleznosci od uzytych technologii I konkretnych rozwiazan.

 

 

Mam nadzieje ze to wam w jakis sposob pomoze. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniak

Witam bardzo serdecznie. Muszę przyznać , że jestem pod wrażeniem. Jeśli cały zespół będzie podchodził do klienta w ten sposób jak TY to wróżę całkiem dobrą współpracę na linii klient -sprzedający.

Trzeba przyznać , że to jakaś firma gigant bo robią bardzo dużą rozpiętość jednostek .Sprężarka bardzo dobra.Czynnik chłodniczy - na R 407C bazuje i IVT i NIBE. Zbiorniki dwupłaszczowe w mniejszych jednostkach wbudowane i rozkład 160/45 jak w NIBE ( IVT 165/60).

Sterownik na pewno lepszy niż w IVT. Można podłączyć do kompa. Ciekawe ile kosztuje? bo w NIBE -RCU 10 3.500 pln. .

COP - niezłe. Wiem , że jest 9KW ciekawe ile ona ma konkretnie ( czy 9 czy coś po przecinku ) . Jeszce jedno . Wszyscy podają COP dla 35*C i 50*C a tu 55*C czy na pewno tak ? / i tak jest lepsze od mojego 4,5:3,2 /.

NIBE 1250 to pompa inwerterowa o modulowanej wydajności od 4,5 do 16KW.

Wiedziałam , że PC są / jak wszystko dobrze pójdzie / na 25 lat ale musiałam zapytać.

Ciekawe co będzie później.? Myślę , że świat tak pójdzie do przodu , że będzie taniej i mniej gabarytowo.

 

Ponieważ chyba wszyscy są w stanie hibernacji / bo taki mróz i taka tu cisza/ więc pozwolę sobie zapytać o jeszcze jedną rzecz.

Zawsze miałam szalone pomysły i ...gdyby tak postawić jeden wiatrak. Wiem , że to niemożliwe ale jestem ciekawa / wiem ile kosztuje ...za drogo / ile daje decybeli taki wiatrak , i w jakiej odległości od domu / 80-100/ metrów mógłby stać ? żeby nie przeszkadzał szumem ....i w razie czego jakby runął to nie na dom :)

Dziękuję . Jeśli nie sprawię kłopotów proszę o odpowiedź.Proszę wybaczyć te głupie pytania.

Pozdrawiam.

 

a&zb

Jak tam ciepła woda?

Otóż coś jeszcze odkryłam . Przedtem wymyśliłam sobie to "np.4.2" .

Przed chwilą przeglądałam instrukcję i on rzeczywiście istnieje / str.40/

ale one są jakby pomylone ...chodzi o nazwy bo jest napisane:

4.2 sterowanie czasowe dogrzewaczem za pomocą zegara

4.3 sterowanie czasowe cwu. za pomocą zegara / to właśnie to wyłączenie ..duże litery /

a na str.21

4.2 wył.grzania +CWU taryfa w/g zegara /wyłączenie ..duże litery /

To w końcu co jest co? 4.2 to 4.3 a 4.2 ..jak zrobić żeby się pokazało?

Więc żeby pokazał się ten 4.2 to trzeba ...głosujemy ? ja za ustawieniem 2.2 /0-30 dni / ( w pom.gospod. jest zimno i nie chcę tam zbytnio wchodzić ) a Pan?

Proszę to przemyśleć bo już sama nie wiem co jest co.

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Hydrol

 

Po wielogodzinnej lekturze gdzieś mi umknęło powiedz mi proszę jaka Ty masz pompę ciepła (producent) czy jesteś zadowolony? czy coś byś zmienił. Wiem że masz układ mieszany grzejniki i podłogówkę my chcemy zrobić podłogówkę na parterze 100m2 i około 20m2 na górze pozostaje 40 bez podłogówk. Czy tak może być aby pompa działała sprwanie i wydajnie?

 

Mamy za małą działkę i Pan z NIBE poloecił zastosować odwiert na kolektor pionowy 150m. Czy upieraćsię przy kolektorze poziomym (mamy mokrą glinę).

 

Aha i jeszcze wątek z rekuperatorem dlaczego jesteś przeciwnikiem. Czy właśnie reku nie chroni nas przed wilgocią i pleśnią. Mieszkam w źle wentylowanym bloku JUż niedługo to się skończy ale jak na razie przez złą wentylację grawitacyjną mam pleśń więc może dlatego jestem taka uczulona i wściekła :evil:

 

Pan z Nibe zaproponował zamiast rekuperatora coś dokładnie nie pamiętam jak to nazwał co również wymienia powietrze w domu ale jest podłączone do pompy ciepła. Czy to dobra rzecz?

 

Pozdrawiam

Karolina

=====================

Baba buduje dom :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniak

 

Sterownik na pewno lepszy niż w IVT. Można podłączyć do kompa. Ciekawe ile kosztuje? bo w NIBE -RCU 10 3.500 pln. .

 

Koszt podlaczenia to koszt modemu, oprogramowania i kabla na rs-232 (moze bedzie tez na usb) sumaryczny koszt ot Ł250 - Ł300 (funtow)

 

COP - niezłe. Wiem , że jest 9KW ciekawe ile ona ma konkretnie ( czy 9 czy coś po przecinku ) . -

konkretnie 9.2 KW dla 45 C, 9,6 - 8,9 KW(dla 35C i 50C)

wymiary:szer 600mm; wys 1300, glebokosc 600mm

 

Jeszce jedno . Wszyscy podają COP dla 35*C i 50*C a tu 55*C czy na pewno tak ? / i tak jest lepsze od mojego 4,5:3,2 /.

 

Przempraaszam, pomylilem sie ma byc +50C

 

Zawsze miałam szalone pomysły i ...gdyby tak postawić jeden wiatrak. Wiem , że to niemożliwe ale jestem ciekawa / wiem ile kosztuje ...za drogo / ile daje decybeli taki wiatrak , i w jakiej odległości od domu / 80-100/ metrów mógłby stać ? żeby nie przeszkadzał szumem ....i w razie czego jakby runął to nie na dom :)

 

Co do tego sa rozne normy: polecam artykul, http://www.windcows.com/files/WindTurbineNoiseIssues.pdf

Tam na dole jest tabela z wartosciami dla kilku krajow i roznych typow zabudawania, generalnie dla zabudowy mieszkalnej 30-45 dB.

Poziom halasu zalezy oczywiscie od mocy znamionowej turbiny i rozwiazan technicznych.

oraz

http://www.eere.energy.gov/windandhydro/windpoweringamerica/pdfs/workshops/mwwg_turbine_noise.pdf

W tym drugin jest tabela jak slyszymy z jakiej odleglosci przy roznych czestotliwosciach

Ciekawym rozwiazaniem jest a raczej bedzie http://www.energytower.se/ wejdz w latest news i tam masz kilka filmikow, polecam. Te turbiny sa jeszcze testowane, ale pierwsze niezalezne testy wykazaly wzrost sprawnosci o 20% w porownaniu do konwencjonalnych turbin(kilka zalet : skalowalnosc modeli, turbina na dola slupa, start generacji przy 1m/sek, praca nawet przy warunkach burzowych - nie ma potrzeby wylanczania turbiny)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...