Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tylko mi się wydaje, że w moim regionie występuje więcej dni/nocy z temeperaturą powyżej obliczeniowych -22 niż w innych strefach klimatycznych.

A tak przy okazji, OZC by Asolt to ok. 4,9kW + cwu na trzy osoby to wychodzi około 5,7kW. Czy w takim razie pompa 7,2kW będzie dobrze przewymiarowana na drugą taryfę?

 

Ja bym "zaokraglal" w gore i celowal jednak w 8kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A przy pompach nie ma czegoś takiego jak priorytet CWU? Jeśli tak, to chyba nastepuję przełaczenie pomiedzy wymiennikami, więc sumowanie tutaj mocy CWU do mocy pompy nie ma sensu ,zwłaszcza jak jest podłogówka, gdzie góra godzinne osłabienie grzania nie wpłynie na spadek temp w pomieszczeniach.

Nie wiem właśnie jakie rozwiązania są w pompie stosowane, jak to jest tymi wymiennikami cwu i co .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy pompach nie ma czegoś takiego jak priorytet CWU? Jeśli tak, to chyba nastepuję przełaczenie pomiedzy wymiennikami, więc sumowanie tutaj mocy CWU do mocy pompy nie ma sensu ,zwłaszcza jak jest podłogówka, gdzie góra godzinne osłabienie grzania nie wpłynie na spadek temp w pomieszczeniach.

Nie wiem właśnie jakie rozwiązania są w pompie stosowane, jak to jest tymi wymiennikami cwu i co .

 

Jest, ale jak pompa grzeje CWU, to nie grzeje CO. Zmniejsza sie dostepny dobowy/taryfowy czas pracy pompy na cele CO i aby dostarczyc zalozona ilosc ciepla, musi ona miec odpowiednia wieksza moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest, ale jak pompa grzeje CWU, to nie grzeje CO. Zmniejsza sie dostepny dobowy/taryfowy czas pracy pompy na cele CO i aby dostarczyc zalozona ilosc ciepla, musi ona miec odpowiednia wieksza moc.

 

Racja, przy tych -20 może faktycznie kapkę braknąć, jeśliby się liczyło w ten sposób. Są jeszcze jak co grzały :D

Ale jak różnica cen nieduża, to warto dopłacić i spać spokojnie i nie słuchać kwęków żon , ze za zimno :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, przy tych -20 może faktycznie kapkę braknąć, jeśliby się liczyło w ten sposób. Są jeszcze jak co grzały :D

Ale jak różnica cen nieduża, to warto dopłacić i spać spokojnie i nie słuchać kwęków żon , ze za zimno :p

 

U mnie np grzalek (fuj!) w pompie nie ma. Nie ma wiec co wlaczyc. W koncu nie po to wydaje sie kase na pompe, zeby grzac grzalami z COP=1. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie np grzalek (fuj!) w pompie nie ma. Nie ma wiec co wlaczyc. W koncu nie po to wydaje sie kase na pompe, zeby grzac grzalami z COP=1. ;)

Pyxis, racja. Ty masz dośc sporo przewymiarowaną pompę, z tego co pamiętam to koło 50% mówiłeś, więc u Ciebie nawet jak będzie -30 to minimum 20 będzie w pomieszczeniach, więc grzałki są u Ciebie zbędne. Jednak sporo ludzi kupuję pompę, na styk, czyli jak ma OZC dla -20*C 7,5 kW to kupi pompę 8 kW, a te kilka/kilkanaście dni ( w wersji pesymistycznej) jak będzie poniżej -20 to załączą się grzały 1-2 kW i po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis, racja. Ty masz dośc sporo przewymiarowaną pompę, z tego co pamiętam to koło 50% mówiłeś, więc u Ciebie nawet jak będzie -30 to minimum 20 będzie w pomieszczeniach, więc grzałki są u Ciebie zbędne. Jednak sporo ludzi kupuję pompę, na styk, czyli jak ma OZC dla -20*C 7,5 kW to kupi pompę 8 kW, a te kilka/kilkanaście dni ( w wersji pesymistycznej) jak będzie poniżej -20 to załączą się grzały 1-2 kW i po problemie.

 

Ja mam raczej "nominalna" moc w granicach 9kW, wiec przewymiarowanie pompy mniejsze niz 50% i to znacznie.

Jak beda mrozy ostre, to po prostu pompa sie zalaczy tez w drogiej taryfie. Mialem jak do tej pory takie ze 2-3 dni w poprzednim sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis, racja. Ty masz dośc sporo przewymiarowaną pompę, z tego co pamiętam to koło 50% mówiłeś, więc u Ciebie nawet jak będzie -30 to minimum 20 będzie w pomieszczeniach, więc grzałki są u Ciebie zbędne. Jednak sporo ludzi kupuję pompę, na styk, czyli jak ma OZC dla -20*C 7,5 kW to kupi pompę 8 kW, a te kilka/kilkanaście dni ( w wersji pesymistycznej) jak będzie poniżej -20 to załączą się grzały 1-2 kW i po problemie.

 

Zalecane w takich przypadkach jest 6,5kW - to trochę dziwne :-) - i dogrzewanie grzałką, także w przypadku pompy gruntowej.

 

Proszę: tu są brytyjskie zalecenia doboru pomp ciepła z ubiegłego roku:

 

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/48327/5045-heat-pump-field-trials.pdf

 

Ze strony 74:

 

http://i39.tinypic.com/hx85f9.jpg

 

Czyli jak pompa ma moc 100% i większą, to wtedy mniejszy COP??

To jakiś błąd jest, chyba że tam nie mają taniej taryfy :-) W Polsce też pokutuje przekonanie, żeby pompę mniejszą dobrać niż potrzebna i grzać grzałką jak zimno. Zamiast dobrać większą i grzać w taniej taryfie :-D

 

Taktowanie można wyeliminować czy to w sterowniku (odstępy między włączeniami, ustalone godziny grzania w taniej taryfie, różnica temperatur przy włączeniu i wyłączeniu), czy poprzez bufor albo podpięcie do podłogówki. Wydaje mi się, że to głównie jest problem konfiguracji.

 

 

Tak sądzę - no nie wiem, czy się nie zapędziłem, ale ci co grzeją tylko w taniej taryfie mają ciut większe pompy ciepła i sobie to właśnie chwalą. Jak ktoś nie ma taniej taryfy, to chyba też nie jest taki problem, że COP zaraz spadnie o 20%. Może ktoś mnie oświeci w tej kwestii? :-)

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) W Polsce też pokutuje przekonanie, żeby pompę mniejszą dobrać niż potrzebna i grzać grzałką jak zimno. Zamiast dobrać większą i grzać w taniej taryfie :-D(...)

Dlaczego mamy się wzorować na obcych? !!!!!!!!!!!!! Może niech każdy POLICZY??????????????????

 

Niedowymiarowanie to szkoła szwedzka (co tam grzałki, prund tani a odwierty drogie).

 

W Skandynawii za przekroczenie prędkości w mieście można pójść za kratki a za zamordowanie ponad 70 osób (dzieci!!) maksymalnie 21 lat odsiadki!!! Gdzie tu jakieś ludzkie sprawiedliwe PROPORCJE?

Pomyślcie zanim o czymś zdecydujecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym "zaokraglal" w gore i celowal jednak w 8kW.

No tak, tylko ja nastawiam się na instalację PC Ecopower a tam mam do wyboru 7,2kW lub 8,8kW, a to już będzie stanowczo za duże przewymiarowanie.

 

P.S.

Szukam kogoś kto mi dobrze zaprojektuje podłogówkę pod pompę ciepła. Kogo polecacie?

Edytowane przez rwojtek
Dodałem P.S.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecane w takich przypadkach jest 6,5kW - to trochę dziwne :-) - i dogrzewanie grzałką, także w przypadku pompy gruntowej.

 

Proszę: tu są brytyjskie zalecenia doboru pomp ciepła z ubiegłego roku:

 

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/48327/5045-heat-pump-field-trials.pdf

 

Ze strony 74:

 

http://i39.tinypic.com/hx85f9.jpg

 

Czyli jak pompa ma moc 100% i większą, to wtedy mniejszy COP??

To jakiś błąd jest, chyba że tam nie mają taniej taryfy :-) W Polsce też pokutuje przekonanie, żeby pompę mniejszą dobrać niż potrzebna i grzać grzałką jak zimno. Zamiast dobrać większą i grzać w taniej taryfie :-D

 

Taktowanie można wyeliminować czy to w sterowniku (odstępy między włączeniami, ustalone godziny grzania w taniej taryfie, różnica temperatur przy włączeniu i wyłączeniu), czy poprzez bufor albo podpięcie do podłogówki. Wydaje mi się, że to głównie jest problem konfiguracji.

 

 

Tak sądzę - no nie wiem, czy się nie zapędziłem, ale ci co grzeją tylko w taniej taryfie mają ciut większe pompy ciepła i sobie to właśnie chwalą. Jak ktoś nie ma taniej taryfy, to chyba też nie jest taki problem, że COP zaraz spadnie o 20%. Może ktoś mnie oświeci w tej kwestii? :-)

Witam.

Sa dwie taryfy, ale klimat calkiem inny niz w Pl. Duza wilgotnosc powietrza, cieplejszy klimat i budynki durszlaki:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko ja nastawiam się na instalację PC Ecopower a tam mam do wyboru 7,2kW lub 8,8kW, a to już będzie stanowczo za duże przewymiarowanie.

 

P.S.

Szukam kogoś kto mi dobrze zaprojektuje podłogówkę pod pompę ciepła. Kogo polecacie?

Witam.

Projekt podlogowki bede mial zrobiony przez asolta, z tego co wiem troche forumowiczow skorzystalo z jego wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest szkoła szwedzka, tylko tak dobiera się PCi na całym świecie - ale.

 

Ale, tam nie stosuje się "sztywnych" (czasowych) taryf taniego prądu.

Filozofia akumulacji ciepła tylko w taniej taryfie jest w zasadzie Polskim "wynalazkiem" - z różnych powodów.

 

A co do liczenia - w zasadzie każdy liczy tak, aby "wyjść" na swoje". Każda teza jest tu do udowodnienia.

Jak tak dobrze się pochylić nad tematem, to brak grzałek i PCi pracująca tylko w taniej taryfie, w dobrze ocieplonym domu z WM z rekuperacją i przy dzisiejszych cenach energii elektrycznej, dla PCi gruntowych, w naszym klimacie - może (ewentualnie) przynieść roczne oszczędności eksploatacyjne, rzędu 300 - 500zł, a jak uwzględni się wszystkie aspekty zagadnienia, to te oszczędności mogą być pozorne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też chyba na Niego się zdecyduję, w zasadzie robił mi OZC więc będzie wiedział najlepiej co trzeba. ;)

 

U mnie rurki w podlodze sa rozlozone co 15cm a w lazienkach co 10cm. W domu praktycznie jednakowa temperatura we wszystkich pomieszczeniach na danej kondygnacji. Nie wiem co mogolby "poprawic" wykonanie u mnie projektu i jakies roznicowanie gestosci rurek. Niskotemperaturowa podlogowka wodna ma zdolnosc w pewnym zakresie do samoregulacji. W zimniejszych pomieszczeniach jest oddawane wiecej ciepla niz np w tych ogrzanych przez zyski bytowe czy sloneczko.

Oczywiscie kazdy dom jest inny i jesli np masz jakies duze przeszklenia w salonie czy jakies inne elementy, ktore moga w istotny sposob "zaburzyc" rozklad temperatur w domu, to taki projekt na pewno nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak dobrze się pochylić nad tematem, to brak grzałek i PCi pracująca tylko w taniej taryfie, w dobrze ocieplonym domu z WM z rekuperacją i przy dzisiejszych cenach energii elektrycznej, dla PCi gruntowych, w naszym klimacie - może (ewentualnie) przynieść roczne oszczędności eksploatacyjne, rzędu 300 - 500zł, a jak uwzględni się wszystkie aspekty zagadnienia, to te oszczędności mogą być pozorne.

 

No to dodaj jeszcze, ze w takim domu o jakim piszesz, ta kwota300-500 zl to moze byc 30-50% oszczednosci na rachunku za PCi. Bedziemy wtedy mieli "proporcje" tych oszczednosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...