Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jesli wykonawca bierze od mb rury w podlodze, to jakis seshns moze i sie znajdzie (tzn bedzie na zgrzewke czy dwie piwa), ale jesli od m2 podlogi, to juz nie bardzo. Cena rury alupexa smieszna.

 

Nie wszyscy wykonawcy wykonują ze swojego materiału, sa inwestorzy którzy oglądają kazda złotówkę z kazdej strony. Nie tylko chodzi o ilosc pex, rozdzielacze tez muszą byc wieksze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszyscy wykonawcy wykonują ze swojego materiału, sa inwestorzy którzy oglądają kazda złotówkę z kazdej strony. Nie tylko chodzi o ilosc pex, rozdzielacze tez muszą byc wieksze.

 

Asolt, cos za duzo tu sprzecznosci. Piszesz, ze opory mniejsze bo krotsze pentle, mniej pentli na rozdzielaczach. Wszystkiego mniej a grzac czyms trzeba. Jak mam zrobic projekt i ma sie okazac, ze zamiast 1500mb rury w podlodze bede mial jej tylko 1000mb, to nie dosc ze zaplace za projekt, to jeszcze poplyne na COP pompy ostro pracujac na zasilaniu wyzszym o 3*C. Kupy mi sie to jakos nie chce trzymac. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doswiadczen z pradem domowym dwutaryfowym wynika bardziej, ze zeby wyjsc na bytowym lediwe "na zero" trzeba sie naprawde "postarac" i dzialac wbrew zdrowemu rozsadkowi. Zeby stracic na 2 taryfach, to juz ewidentnie dzialac na wlasna szkode unikajac taniej taryfy. :)

 

BTW: CZekam na Twoja reakcje na moje obliczenia. Czy po prostu przemilczysz sprawe, bo nie po nosie? :D

 

Mając na uwadze to pogrubione - nic nie mam do dodania, bo to wszystko wyjaśnia.

Nie negowałem tego, że to możliwe, ale podkreślałem, że jest to "osobnicze".

 

Ps. Ale oszczędność na bytówce 480zł to już jazda ekstremalna :rolleyes:

Edytowane przez sSiwy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asolt, cos za duzo tu sprzecznosci. Piszesz, ze opory mniejsze bo krotsze pentle, mniej pentli na rozdzielaczach. Wszystkiego mniej a grzac czyms trzeba. Jak mam zrobic projekt i ma sie okazac, ze zamiast 1500mb rury w podlodze bede mial jej tylko 1000mb, to nie dosc ze zaplace za projekt, to jeszcze poplyne na COP pompy ostro pracujac na zasilaniu wyzszym o 3*C. Kupy mi sie to jakos nie chce trzymac. :)

O to to.

Właśnie jak to powinno być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając na uwadze to pogrubione - nic nie mam do dodania, bo to wszystko wyjaśnia.

Nie negowałem tego, że to możliwe, ale podkreślałem, że jest to "osobnicze".

 

Ps. Ale oszczędność na bytówce 480zł to już jazda ekstremalna :rolleyes:

 

 

Jesli mam prad dwutaryfowy, to zeby nie wygenerowac jakis nawet minimalnych oszczednosci z tego tytulu, trzeba dzialac wbrew zdrowemu rozsadkowi, czyli np majac tanie prad od 14 do 16 uruchomic pralke zamiast w tych godzinach o np 16tej. To samo dotyczy zmywarki i suszrki. Reszte mozesz spokojnie olac.

 

40 zl /mc? Ekstremalna przy 400kWh na cele bytowe?

Znowu mam Ci to policzyc? :D

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asolt, cos za duzo tu sprzecznosci. Piszesz, ze opory mniejsze bo krotsze pentle, mniej pentli na rozdzielaczach. Wszystkiego mniej a grzac czyms trzeba. Jak mam zrobic projekt i ma sie okazac, ze zamiast 1500mb rury w podlodze bede mial jej tylko 1000mb, to nie dosc ze zaplace za projekt, to jeszcze poplyne na COP pompy ostro pracujac na zasilaniu wyzszym o 3*C. Kupy mi sie to jakos nie chce trzymac. :)

 

Problem jest w tym ze rózne pomieszczenia mają rózne straty jednostkowe. Moze ty masz taki dom gdzie te straty wszedzie są jednakowe, ja sie z takim jeszcze nie spotkałem. Po co mam pakowac do pomieszczen o mniejszych stratach jednostkowych taki sam rozstaw po to aby skrecic przepływ na rotametrze tak aby dT była wieksza od załozonej. Ten sam efekt uzyskam dajac mniejszy rozstaw przy tej samej temp. zasilania i załozonej dT. To ze nie trzyma sie kupy jak to ładnie okresliłes wynika raczej z twojej niewiedzy.

Drogie to twoje piwo 1500 zł za dwie skrzynki??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest w tym ze rózne pomieszczenia mają rózne straty jednostkowe. Moze ty masz taki dom gdzie te straty wszedzie są jednakowe, ja sie z takim jeszcze nie spotkałem. Po co mam pakowac do pomieszczen o mniejszych stratach jednostkowych taki sam rozstaw po to aby skrecic przepływ na rotametrze tak aby dT była wieksza od załozonej. Ten sam efekt uzyskam dajac mniejszy rozstaw przy tej samej temp. zasilania i załozonej dT. To ze nie trzyma sie kupy jak to ładnie okresliłes wynika raczej z twojej niewiedzy.

 

Ale ja nigdzie nie mam skreconych zaworow na rodzielaczach. Pentle maja mniej wiecej rowna dlugosc, wiec nie ma takowej potrzeby. Mniejsze pomieszczenia sa na jednej pentli. Moj "cwany" dyraulik dal np jedna pentle pod wiatrolap - od niego zaczynajac - a jej reszte pod dwa pomieszczenia gospodarcze w srodku domu. Niby prosty instlatorzyna a jakie wyczucie "termiki". Jak kondor. ;)

To czy robic projekt tez zalezy tez kto bedzie wykonawca. Jesli nie ma doswiadczenia, albo to typowy "fizol" - warto dla wlasnej kontroli miec papier i sie go trzymac. Bedzie pewnosc, ze gosciu nie pobladzi totalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asolt

Używasz jakiegoś programu do liczenia podłogówki? A może ręcznie , ze wzorów na strumienie cieplne itp?

A może na 'oko' ? :)

 

Zadnych na "oko". Na oko to jak mówi znane powiedzenie "chłop w szpitalu umarł"

Oczywiście ze wspomagam sie programami, kto dzis liczy wyłacznie na piechotę, moze hobbysta, moze pasjonat?

Ręczne obliczenia tez, nie wszystko da sie zrobic programem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dyskutowalismy nie raz na ten temat - z moich doświadczeń wynika coś innego. I wcale nie trzeba sie starać, a normalnie funkcjonować.

licz wg średniej ceny za 1kwh (jak pisze sSiwy12) - będzie bardziej reprezentatywny przykład

Twój sposób liczenia jest tendencyjny - i to bardzo

 

Ale co mam liczyc wg sredniej, skoro mam precyzyjnie podzielone zuzycie wg taryf i wg pradu bytowego i tego zuzywanego prze pompe?

 

Roczne oszczednosci z tytulu 2 taryf dla calego pradu zuzywanego w domu (CO+CWU+bytowy) to dokladnie kwota 1925 zl z czego na bytowym wyszlo taniej o 474 zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz - ciekaw jestem takiego (tego) wyliczenia.

 

Dla ostsatnich 2 miesiecy (zeby nie zaciemniac)

 

Taryfa Weekendowa G12g Tauron

 

%T I %T II dT I dTII S kWh/d zł/d Koszt Oszczednosc

36% 64% 147 262 409 13,2 6,23 zł 193,13 zł 50,48 zł

37% 63% 158 264 422 14,1 6,71 zł 201,34 zł 49,68 zł

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadnych na "oko". Na oko to jak mówi znane powiedzenie "chłop w szpitalu umarł"

Oczywiście ze wspomagam sie programami, kto dzis liczy wyłacznie na piechotę, moze hobbysta, moze pasjonat?

Ręczne obliczenia tez, nie wszystko da sie zrobic programem.

 

I prawidłowo, że nie na oko. Takiej odp oczekiwałem :). A można wiedzieć jakie to programy? Ja spotkałem się np z darmowym Purmo, nawet nie jest zły. Ale np nie policzy modułu podłogówki dla przewodów miedzianych, bo w ogóle nie ma takich przewodów w bazie danych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ostsatnich 2 miesiecy (zeby nie zaciemniac)

 

Taryfa Weekendowa G12g Tauron

 

%T I %T II dT I dTII S kWh/d zł/d Koszt Oszczednosc

36% 64% 147 262 409 13,2 6,23 zł 193,13 zł 50,48 zł

37% 63% 158 264 422 14,1 6,71 zł 201,34 zł 49,68 zł

 

A stawka całodobowa ile ? Bo jakoś nie napisaleś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co mam liczyc wg sredniej, skoro mam precyzyjnie podzielone zuzycie wg taryf i wg pradu bytowego i tego zuzywanego prze pompe?

 

Roczne oszczednosci z tytulu 2 taryf dla calego pradu zuzywanego w domu (CO+CWU+bytowy) to dokladnie kwota 1925 zl z czego na bytowym wyszlo taniej o 474 zl.

 

Plus dodatkowe koszty, takie jak 2 tony brykietu miesięcznie do kominka;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest w tym ze rózne pomieszczenia mają rózne straty jednostkowe. Moze ty masz taki dom gdzie te straty wszedzie są jednakowe, ja sie z takim jeszcze nie spotkałem. Po co mam pakowac do pomieszczen o mniejszych stratach jednostkowych taki sam rozstaw po to aby skrecic przepływ na rotametrze tak aby dT była wieksza od załozonej. Ten sam efekt uzyskam dajac mniejszy rozstaw przy tej samej temp. zasilania i załozonej dT. To ze nie trzyma sie kupy jak to ładnie okresliłes wynika raczej z twojej niewiedzy.

Drogie to twoje piwo 1500 zł za dwie skrzynki??

A jak to msię ma do tego, że chcemy jak najszybciej "naładować" posadzkę? Czy przy mniejszym rozstawie nie wyjdzie to szybciej? Pytam się bo nie za bardzo się znam w tej dziedzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...