Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Np u mnie oszczednosci z trtulu korzystania z taniej taryfy dla PCi to kwota w okolicach 1400 zl rocznie. Dla mnie biedaka nie do pogradzenia. :)

 

 

Wy to macie problemy .... komunikacji eSiwy12 i chyba bardziej Pyxis. Oboje mają rację: eSiwy12 i Pyxis ...bo piszą o czymś innym. Sobie zarzucają brak logiki, liczenia i czytania a sami nie doczytują.

 

Ostatnie 2 strony waszych wywodów to zapytanie Maciejzi o sens przewymiarowania (tzw szkoła polska) lub niedowymiarowania PC (tzw szkoła szwedzka).

Wihajster słusznie zauważył jak i Ja, że szkoła szwedzka ma swoje podstawy ekonomiczne w cenie prądu, który dla nich jest relatywnie tani i cenie kosztów pracy/wiercenia, które są drogie. W takich przypadkach nie ma sensu silić się na droższy układ PC kosztem tych 100h grzałki.

 

Inni jak np: Pyxis polecili Maciejzi zrobienie większej PC bo pociągnie dłużej w II taryfie co jest oczywiste. Tzw. szkoła polska.

 

Na to (zaczyna się) eSiwy12 napisał i również słyszenie, że to przewymiarowanie w domu 150m2 wpłynie na oszczędności CO ok 400 zł. I napisał OK! Jasno i wyraźnie mu chodzi o różnice proporcji poboru energii w systemie dwutaryfowym z np: 60/40 na 90/10. Upraszczając kwota 400 zł wychodzi z tych 30% więcej grzania w II taryfie. ALE nigdzie eSiwy12 i chyba niemal nikt na forum nie neguje konieczności wybrania II taryf. Do tego należny zauważyć, że przewymiarowania w pewnych okresach rzeczywiście pogorszy COP o czym pytał Maciejzi, łaczy się z innymi kosztami i ogólnie nie wychodzi aż tak super. Trzeba dokładnie to wyliczyć. Przy PC PW takie przewymiarowanie w 1 przypadku zawsze ma małe szanse na opłacalność jak musisz zmienić PC PW np z 9kw na 11kw, a tam dochodzi ta duża buda na zewnątrz budynku i cena skacze znacznie, nie to co zmiana z 7 na 9KW.

 

Na to Pyxis odpisuje, że u Ciebie oszczędności to ok 1450 zł. Liczysz dobrze, słusznie i w ogóle OK - tylko nie to co było przedmiotem wpisu eSiwy12. Policz ile oszczędzasz mając za duży układ PC stosując za każdym razem II taryfy. Pewnie wyjdzie Ci z 300 zł przy tak niskich rachunkach, albo mniej. Nikt przecież nie negował sensu II taryf więc bez sensu w ogóle liczysz różnice tylko 1 taryfa lub 2 taryfy. I zaczyna się 2 strony wpisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wy to macie problemy .... komunikacji eSiwy12 i chyba bardziej Pyxis. Oboje mają rację: eSiwy12 i Pyxis ...bo piszą o czymś innym. Sobie zarzucają brak logiki, liczenia i czytania a sami nie doczytują.

 

Ostatnie 2 strony waszych wywodów to zapytanie Maciejzi o sens przewymiarowania (tzw szkoła polska) lub niedowymiarowania PC (tzw szkoła szwedzka).

Wihajster słusznie zauważył jak i Ja, że szkoła szwedzka ma swoje podstawy ekonomiczne w cenie prądu, który dla nich jest relatywnie tani i cenie kosztów pracy/wiercenia, które są drogie. W takich przypadkach nie ma sensu silić się na droższy układ PC kosztem tych 100h grzałki.

 

Inni jak np: Pyxis polecili Maciejzi zrobienie większej PC bo pociągnie dłużej w II taryfie co jest oczywiste. Tzw. szkoła polska.

 

Na to (zaczyna się) eSiwy12 napisał i również słyszenie, że to przewymiarowanie w domu 150m2 wpłynie na oszczędności CO ok 400 zł. I napisał OK! Jasno i wyraźnie mu chodzi o różnice proporcji poboru energii w systemie dwutaryfowym z np: 60/40 na 90/10. Upraszczając kwota 400 zł wychodzi z tych 30% więcej grzania w II taryfie. ALE nigdzie eSiwy12 i chyba niemal nikt na forum nie neguje konieczności wybrania II taryf. Do tego należny zauważyć, że przewymiarowania w pewnych okresach rzeczywiście pogorszy COP o czym pytał Maciejzi, łaczy się z innymi kosztami i ogólnie nie wychodzi aż tak super. Trzeba dokładnie to wyliczyć. Przy PC PW takie przewymiarowanie w 1 przypadku zawsze ma małe szanse na opłacalność jak musisz zmienić PC PW np z 9kw na 11kw, a tam dochodzi ta duża buda na zewnątrz budynku i cena skacze znacznie, nie to co zmiana z 7 na 9KW.

 

Na to Pyxis odpisuje, że u Ciebie oszczędności to ok 1450 zł. Liczysz dobrze, słusznie i w ogóle OK - tylko nie to co było przedmiotem wpisu eSiwy12. Policz ile oszczędzasz mając za duży układ PC stosując za każdym razem II taryfy. Pewnie wyjdzie Ci z 300 zł przy tak niskich rachunkach, albo mniej. Nikt przecież nie negował sensu II taryf więc bez sensu w ogóle liczysz różnice tylko 1 taryfa lub 2 taryfy. I zaczyna się 2 strony wpisów.

 

Przeczytalem to 2x, ale nie bardzo nadal wiem co udowadniasz.

Napisalem, ze w energooszczednym domu praca na 2 taryfach da mniejsze oszczednosc kwotowo, ale procentowo to bedzie w okolicy polowy kosztow CO. Tam bedzie to 500 zl/rok a u mnie 1400 zl/rok. Uwzglednilem w obliczeniach swoich spadek COP w grzaniu w 2 taryfach.

Chyba jednak z Siwym piszemy o tym samym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem to 2x, ale nie bardzo nadal wiem co udowadniasz.

Napisalem, ze w energooszczednym domu praca na 2 taryfach da mniejsze oszczednosc kwotowo, ale procentowo to bedzie w okolicy polowy kosztow CO. Tam bedzie to 500 zl/rok a u mnie 1400 zl/rok. Uwzglednilem w obliczeniach swoich spadek COP w grzaniu w 2 taryfach.

Chyba jednak z Siwym piszemy o tym samym.

 

no to mi przykro że aż x 2 bez zrozumienia. Asolt jakoś chyba pojął różnice co Wy tam liczyliście i w jakim celu. Pewnie też wystarczyło mu 1 raz przeczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czepiam się, ale nie rozumiem na co idzie 400kWh miesięcznie.

U mnie na wsi, przy całodniowym pobycie w domu 3 osób, kuchenka elektryczna starego typu, codzienne gotowanie + częste wypieki, zużycie miesięczne oscyluje wokół 200kWh.

 

Kumpel w domu 200m2 zużywa około 350kWh, ale z PCi podgrzewającą CWU (2 osoby, gotują w domu codziennie od piątku + 2 osoby z małym dzieckiem)

Edytowane przez sSiwy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam koszt zagęszczenia [ja mam 10cm] jest pomijalny

opory na pompie?

z drugiej stony pewnie się coś zyskuje na lepszym copie

obserwowałem całą zimę - fajnie się ogląda zasilanie w okolicach 25 stop i to przeciętnie 8h na dobę.

ja zagęszczałem żeby mieć mniejszą temperaturę pod parkietem.

u siebie sprawdzałem cała sob i nie to 30 gr poniedziałek to było takie tylko uzupełnianie minimalne .

pozostają 4 dnii.

nie będę ukrywał -planuję spalić 1m3 brykietu do wiosny.

choć powietrzne pompy to delikatny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czepiam się, ale nie rozumiem na co idzie 400kWh miesięcznie.

U mnie na wsi, przy całodniowym pobycie w domu 3 osób, kuchenka elektryczna starego typu, codzienne gotowanie + częste wypieki, zużycie miesięczne oscyluje wokół 200kWh.

 

Kumpel w domu 200m2 zużywa około 350kWh, ale z PCi podgrzewającą CWU (2 osoby, gotują w domu codziennie od piątku + 2 osoby z małym dzieckiem)

 

Rozmawialismy juz o tym na watku elektrycznym i sa osoby, ktorym idzie 200kWh/mc a sa osoby ktorym idzie 400kWh.

Zmywarka, pralka, suszarka do ciuchow, hydrofor, osiwetlenie calonocne domu i otoczenia, komputer 14hdobe, gotowanie, stacja bazowa internetu na domu. Pozbierasz wszystko do kupy i tyle wychodzi. Licznik raczej mnie nie oszukuje, tym bardziej, ze to wychodzi co miesiac podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie mamy ustawowo taryf dedykowanych dla pompiarzy. Takie coś to spora pomoc z zakresy OZE oraz wspieranie i promowanie takiego ogrzewania poprzez niskie rachunki za prąd.

 

Nie tylko dla pompiarzy, ale dla "elektrycznych" - też.

Ale jest światełko w tunelu. Trwają prace (są mocno zaawansowane) nad uruchomieniem tego co ma cała cywilizowana Europa (i świat) - uruchamianie urządzeń grzewczych automatycznie, tylko w taniej taryfie - ale to nie godzina byłaby decydująca tylko nadmiar prądu w sieci. W zasadzie każda PCi (sprowadzana) jest do takiej pracy przygotowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiq możesz podać (może być na priv) jaka firma Tobie wierci i w jakiej cenie za metr? Właśnie pomału zaczynam szukać sobie firmy do odwiertów na wiosnę w Grabówce.

Co prawda pytanie skierowane do kogo innego, ale podpowiem - ja w ubiegłym roku w kwietniu płaciłem po 70 zł za metr z sondami. Ekipa wręcz wzorowa, wiercili 2 dni (3x80 mb).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie (Panie?) - mam pytanie:

 

Jak wyglądają u Was charakterystyki temperatur DZ w ciągu np. 2-4h od momentu włączenia sprężarki?

 

Ja u siebie mam takie coś, że Tdz zjeżdża mi dość szybko do jakiejś temperatury (kilka minut) a potem "sztywno" na niej się zatrzymuje. Co prawda nie miałem takiej sytuacji żeby mi sprężarka chodziła ponad 4h - ale w ciągu takiego czasu nie zaobserwowałem jakiegokolwiek liniowego spadku nawet o 0,1 stopnia na DZ

 

I teraz chodzi o to, żeby nie wyciągać zbyt pochopnych (różowych) wniosków, że to oznacza znacznie większą pojemność cieplną mojego DZ niż zapotrzebowanie budynku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...