Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witajcie

 

a ja takie pytanko dot. solarow

wiem ze przy PC nie bardzo sie oplaca miec solarki jezeli chodzi o CWU

ale moze jako wspomaganie CO bardziej sie przydadza ? co o tym myslicie a moze ktos z was ma takie rozwiazanie ?

 

Tylko ze zwykłe solary najefektywniej działają od marca do października, to ja mają wspomagać CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie

 

a ja takie pytanko dot. solarow

wiem ze przy PC nie bardzo sie oplaca miec solarki jezeli chodzi o CWU

ale moze jako wspomaganie CO bardziej sie przydadza ? co o tym myslicie a moze ktos z was ma takie rozwiazanie ?

 

Witam,

Przyda sie na pewno, nawet zima. Jak juz sam wspomniales w zimie solary nie dostarcza wystarczajacej energii do ogrzania wystarczajacej ilosci cieplej wody ale, mozna je podlaczyc przy pomocy wymiennika ciepla do kolektora (wyminennika) gruntowego i wowczas jak glykol wplywa do pompy ciepla to najpierw przeplywa przez wymiennik podlaczony do solarow, powiedzmy ze jego temp to 3 C (mrozna zima) z solarow 20 C wiec automatycznie jego temperatura sie znacznie podniesie (latwo mozna to obliczyc o ile dokladnie) i wzrosnie znaczaco COP pompy ciepla. Sterowanie przeplywem czynnilka roboczego bedzie oczywiscie zautomatyzowane i powiedzmy ze jak na wyjsciu solarow bedzie ponizej 30 C to mozesz ich uzywac do "podgrzewania " wymiennika gruntowego. To rozwiazanie ma rowniez kolejna zanczoaca zalete, a mianowicie jak w lecie mamy piekne slonce ktore juz nagrzeje nam wystarczajaco nasza wode uzytkowa to mozna znow przelaczyc obieg solarny do kolektora gruntowego PC i podgrzewac grunt przez co jego temperatura wzrosnie - dodatkowe korzysci w zimie (wyzsze cop) i nie marnujemy tym samym elergi slonecznej na "dump load" puste obciazenie w formie np grzejnika. Wiec jak widzisz same korzysci. Oczywiscie kolektory prozniowe sa lepsze, bardziej wydajne nie mniej jednak to rozwiazanie oczywiscie mozne rowniez sastosowac od nich.

 

Nieco inne rozwiazanie: mozna podlaczyc solary do zbiornika buforowego od CO i nawet jak temperatura z solara w zimie lub przy slabym naslonecznieniu bedzie powiedzmy 20-30 to mozna przy pomocy dolnej wezownicy w zboorniku buforowym ogrzewac wstepnie wode do CO,

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie

 

ale ktos kiedys pokazywal jak w lutym mial dzieki solarom prozniowym wode do CWU nagrzana do 41C, do CWU jest to za malo ale do CO ?

 

 

Polecam obserwację strony w zakładce "schemat instalacji".

( Nie koniecznie 04 stycznia o tej godzinie 15:50 ).

 

http://www.geresasco.com/index.php?action=instalacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie

 

Polecam obserwację strony w zakładce "schemat instalacji".

( Nie koniecznie 04 stycznia o tej godzinie 15:50 ).

 

http://www.geresasco.com/index.php?action=instalacje

 

Piekna strona - prosta czytelna i tylko ... jak to zrobili?

Chetnie bym cos takiego zrobil z moim systemem - monitorowanie calego ogrzewania (solary i PC) przez html :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie

 

a ja takie pytanko dot. solarow

wiem ze przy PC nie bardzo sie oplaca miec solarki jezeli chodzi o CWU

ale moze jako wspomaganie CO bardziej sie przydadza ? co o tym myslicie a moze ktos z was ma takie rozwiazanie ?

 

Witam,

Przyda sie na pewno, nawet zima. Jak juz sam wspomniales w zimie solary nie dostarcza wystarczajacej energii do ogrzania wystarczajacej ilosci cieplej wody ale, mozna je podlaczyc przy pomocy wymiennika ciepla do kolektora (wyminennika) gruntowego i wowczas jak glykol wplywa do pompy ciepla to najpierw przeplywa przez wymiennik podlaczony do solarow, powiedzmy ze jego temp to 3 C (mrozna zima) z solarow 20 C wiec automatycznie jego temperatura sie znacznie podniesie (latwo mozna to obliczyc o ile dokladnie) i wzrosnie znaczaco COP pompy ciepla. Sterowanie przeplywem czynnilka roboczego bedzie oczywiscie zautomatyzowane i powiedzmy ze jak na wyjsciu solarow bedzie ponizej 30 C to mozesz ich uzywac do "podgrzewania " wymiennika gruntowego. To rozwiazanie ma rowniez kolejna zanczoaca zalete, a mianowicie jak w lecie mamy piekne slonce ktore juz nagrzeje nam wystarczajaco nasza wode uzytkowa to mozna znow przelaczyc obieg solarny do kolektora gruntowego PC i podgrzewac grunt przez co jego temperatura wzrosnie - dodatkowe korzysci w zimie (wyzsze cop) i nie marnujemy tym samym elergi slonecznej na "dump load" puste obciazenie w formie np grzejnika. Wiec jak widzisz same korzysci. Oczywiscie kolektory prozniowe sa lepsze, bardziej wydajne nie mniej jednak to rozwiazanie oczywiscie mozne rowniez sastosowac od nich.

 

Nieco inne rozwiazanie: mozna podlaczyc solary do zbiornika buforowego od CO i nawet jak temperatura z solara w zimie lub przy slabym naslonecznieniu bedzie powiedzmy 20-30 to mozna przy pomocy dolnej wezownicy w zboorniku buforowym ogrzewac wstepnie wode do CO,

 

Pozdrawiam

 

 

To wszystko prawda, tylko zyski ze wzrostu COP, czy też wstępnego podgrzewania wody przy pracującej PCi nie zrekompensują poniesionych nakładów na kolektory słoneczne.

Choć są wyjątki.

primo.

bardzo duże instalacje, duże zapotrzebowanie na energię,

secundo.

dofinansowanie z budżetu państwa/gminy etcet.

tercio

nie w naszym klimacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekna strona - prosta czytelna i tylko ... jak to zrobili?

Chetnie bym cos takiego zrobil z moim systemem - monitorowanie calego ogrzewania (solary i PC) przez html :)

 

Niestety nie pomogę Ci :-?

To nie moja strona :wink:

 

Ale ideę mniej więcej znam.

Diabeł jednak tkwi w szczegółach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gosciu01

 

Oczywiscie masz racje, ale solary przeciez montujesz do ogrzewania cieplej wody i oczywiscie nie ma co liczyc na zwrot kosztow instalacji solarnej przez podlaczenie jej jako doladowanie w zimie dla pompy ciepla, generalnie nikt tego przeciez nie bierze pod uwage to jest dodatkowy profit.To nie powinno byc glownym celem instalawania solarow a tylko ich dodatkowym (jeszcze pelniejszym) wykorzystaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz nie bede mial kasy ale mysle ze najlepszym pomyslem byloby zamontowanie paneli elektrowoltanicznych i z nich korzystalaby PC. Koszty ogrzewania zejda wtedy do poziomu 0 zl. Mysle ze PC wlacza sie tak rzadko jesli ktos ma zbiorniki buforowe ze warto pomyslec o tym. Jest tylko jedno ale, cena takich paneli to koszt rzedu 25k zl :cry:

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniak

jesteś super przygotowany. Strony ciekawe.

Szkoda, że nie można zafundować sobie takiego wiatraka i być niezależnym i prawie samowystarczalnym.

Nie jest to nawet kwesta funduszy ...chociaż są bardzo duże ile naszego rynku , gdzie ten "tort" jest już pokrojony i malutka mróweczka się nie wciśnie.

Dziękuję....

 

A&zb

No i oczywiście jest BŁĄD w polskim tłumaczeniu / nie tyle w tłumaczeniu co błąd w cyferce / Nie mam instrukcji po angielskiu tylko po ..szwedzku :o i tam wyłacz.grzania taryfa w/g zegara to 4.3 a nie pomyłkowo 4.2 jak po polsku /21 str..

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie

 

ale ktos kiedys pokazywal jak w lutym mial dzieki solarom prozniowym wode do CWU nagrzana do 41C, do CWU jest to za malo ale do CO ?

 

 

Polecam obserwację strony w zakładce "schemat instalacji".

( Nie koniecznie 04 stycznia o tej godzinie 15:50 ).

 

http://www.geresasco.com/index.php?action=instalacje

 

czy zbiornik na tym schemacie to wlasnie zbiornik z mamka ?

i takie pytanie laika :) w ktorym miejscu podlacza sie tam CO ? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie,

zbiornik z mamką to dwa zbiorniki :)

Jeden w drugim.

Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie aby była w nim wężownica, a nawet dwie.

 

np.

 

http://www.ekovimar.com.pl/oferta.php?id_l=1&p=29

 

Ogrzewanie c.o. można podlączyć na kilka sposobów w zależności od podłączenia pozostałych elementów układu.

Może być przez dodatkową wężownicę, lub bezpośrednio do zbiornika. Jeśli byłaby to podłogówka, wówczas najczęściej stosuje się zawór trójdrogowy podmieszający gorącą wodę z zasobnika z powrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.biawar.com.pl/index.php/ogrzewacze-wody/wymienniki-dwuplaszczowe-do-pomp-ciepla/menu-id-114.html

 

te zbiorniki VPA i VPAS to juz sa z mamka zgadza sie ?

 

jeszcze tylko pytanie co do tych zbiorniczkow

VPAS to typ niby specjalnie zaprojektowany do wspolpracy PC i systemow solarnych z kolei VPA 300/200 i 450/300 "posiadają w płaszczu zewnętrznym dwa króćce zasilające i dwa powrotne, zatem można je podłączyć do dwóch źródeł ciepła, np. pompa ciepła i kolektory słoneczne".

W takim razie na czym polega roznica pomiedzy VPA a VPAS ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie udzielam się tu od dawna, ale obiecywałam informowanie o kosztach eksploatacji pc. Otóż dostaliśmy rachunek za prąd za drugie półrocze 2007 - 1083 zł (w tym ogrzewanie pc, cwu dla 5 osób - pc, gotowanie, wentylacja z reku, poś, tynkowanie sąsiada - pożyczka prądu i normalne domowe zużycie prądu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie udzielam się tu od dawna, ale obiecywałam informowanie o kosztach eksploatacji pc. Otóż dostaliśmy rachunek za prąd za drugie półrocze 2007 - 1083 zł (w tym ogrzewanie pc, cwu dla 5 osób - pc, gotowanie, wentylacja z reku, poś, tynkowanie sąsiada - pożyczka prądu i normalne domowe zużycie prądu).

 

Czyli za cały rok ok. 2350 złotych, mylę się ?

Agduś jest wielka. BWD :wink:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Hydrol

 

Po wielogodzinnej lekturze gdzieś mi umknęło powiedz mi proszę jaka Ty masz pompę ciepła (producent) czy jesteś zadowolony? czy coś byś zmienił. Wiem że masz układ mieszany grzejniki i podłogówkę my chcemy zrobić podłogówkę na parterze 100m2 i około 20m2 na górze pozostaje 40 bez podłogówk. Czy tak może być aby pompa działała sprwanie i wydajnie?

 

Mamy za małą działkę i Pan z NIBE poloecił zastosować odwiert na kolektor pionowy 150m. Czy upieraćsię przy kolektorze poziomym (mamy mokrą glinę).

 

Aha i jeszcze wątek z rekuperatorem dlaczego jesteś przeciwnikiem. Czy właśnie reku nie chroni nas przed wilgocią i pleśnią. Mieszkam w źle wentylowanym bloku JUż niedługo to się skończy ale jak na razie przez złą wentylację grawitacyjną mam pleśń więc może dlatego jestem taka uczulona i wściekła :evil:

 

Pan z Nibe zaproponował zamiast rekuperatora coś dokładnie nie pamiętam jak to nazwał co również wymienia powietrze w domu ale jest podłączone do pompy ciepła. Czy to dobra rzecz?

 

Pozdrawiam

Karolina

=====================

Baba buduje dom :lol:

 

marka pompy najmniej decyduje o sukcesie ogrzewania pompy (nazwa mojej zupełnie nic nikomu nie powie - to pewne) , choc akurat u bonetki z IVT :D , wyszło to na dobre mimo wyjatkowo niekumatego ostatecznego wykonawcy. Jak cos jest dobrze zaprojektowane to trudnoi zepsuć, a przynajmniej łatwo naprawić.

Ogrzewanie z grzejnikami zawsze będzie mniej efektywne niz całośc podłogówki, ale na dodatkowy wydatek rzędu 150 zł rocznie moge sobie pozwolić :roll: . Proporcje podłogówki do grzejników mam akurat odwrotne niż u Ciebie. Podłogówka tylko w kuchni i łazienkach czyli tam gdzie jest bezdyskusyjna (chyba?).

Nie jestem przeciwnikiem reku - mam tylko wątpliwości co do ewentualnych szumów - mieszkam w zasadzie na wsi i nawet muchę trzeba utłuc bo nie da spać. Juz bardziej bym wolał GWC i nawiew mechaniczny a wywiew grawitacyjny , tradycyjny. Gdybym zaczynał jeszcze raz to tak bym zrobił. A może i reku też, ale z tradycyjnej wentylacji bym nie rezygnował - aby mozna było wybierać .

Pan z NIBE dobrze radzi bo jest "efekciarzem" - w pozytywnym znaczeniu słowa - on ma zagwarantować dobrą jakość dolnego źródła. Ale nie on płaci , a to duża różnica w kosztach. Co to znaczy mała działka? Powierzchnia kolektora musi być ze 3 x większa niz powierzchnia ogrzewana domu. Trudno też liczyć na tym terenie na jakieś ambitne uprawy korzeniących sie głęboko roślin. Dlaczego ? Mechanizm prosty - jest wiosna , słonko świeci a drzewko ma korzenie głęboko w zmarzlinie i nie może uzupełniać naturalnych ubytków transpiracji bo nadziemna częśc juz rwie sie do życia. I tak po prostu usycha , a nie wymarza jak czasem piszą. Albi nie usycha ale rośnie i wygląda tak że ciągle rozglądasz sie za siekierą lub duzym sekatorem :o . To też bywa argumentem za odwiertem .

Pan z NIBE proponował zamiast rekuperatora urządznie wielokrotnie droższe. Bez przesady - zaczyna nadmiernie drenowac kieszeń. Powiedz że nie zachowuje sie jak dżentelmen ale jak straganiarz :evil: . Już reku jest dyskusynie drogie w małym domku , borąc pod uwagę niską cene ciepła z pompy ciepła - po prostu nie chce się oszczędzać. Jestem tego przykładem : mam taryfę weekendową ( czyli nocna taryfa dodatkowo przez cały weekend) z limitem minimum 12000kWh rocznie. Gdybym sie postarał to pewnie bym obnizył ilość zużytej energii , ale wtedy musze zrezygnować z weekendowej na zwykłą 2-członową i zapłacę z powodu oszczędności więcej :o . Jestem więc rozrzutny z oszczędności :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...