Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Macie Panowie racje , tylko ile lat chcecie użytkować taką pompę. Może po kilku latach tak jak wymieniamy telewizor , lodówkę i piekarnik może by zmnienić pompę na nowszą konstrukcyjnie albo w bardziej "modnym "kolorze, a zresztą kto wie jak z tym postępem technologii i czym będziemy ogrzewać za 10 lat. Może fotowoltaika będzie królowała i będziemy tu rozmawiać o panelach.

P.s. Mam troszkę doświadczenia w chłodnictwie przemysłowym i jak to nazwałeś chłodnica czyli parownik zainstalowane w dość agresywnym środowisku nadmorskim pracują po 20 lat i nie padły. Kontenery Chlodnicze morskie żyją również po 20 lat i są dalej odsprzedawane co świadczy o ich sprawności.

Edytowane przez Specc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Różnica kosztów inwestycji jest tak wielka że gruntowa musi wytrzymać kupę lat a powietrzną w tym czasie sobie wymieniasz , być może na bardziej nowoczesną a z gruntową będziesz czekał ze 20 lat i będziesz miał zabytek.

 

Z ekonomicznego punktu to co piszesz jest bez sensu, przykładowo dajesz 20-25 za PC PW i za 7-8 lat robisz to samo lub nieco mniej jeśli coś wykorzystasz to i tak wychodzi drożej niżeli jedna PC GW

 

Ja zakładam że takie zabytki będą trwalsze niżeli wynalazki które wejdą za lat 10 przy czym sprawność (cop) poprawi się nieznacznie, powiedzmy że do 5ciu

A różnica jak czytam jest niewielka, chyba że porównamy Panasa do gruntowej markowej z odwiertami

Kupując dobry produkt made in PL można tanio przewymiarować i zmieścić się w 30 tyś z kompletną kotłownią, grzejesz głównie w taniej taryfie więc specjalnie nie widzę tu jakiegoś dramatu a sprawność koszty użytkowania i trwałość daje duże różnice,

 

Mam dom 220 m2 i wg symulacji moja gruntówka powinna zjeść niecałe 3000 KWh na sezon, tylko w taniej daje to jakieś 900 zł, zakładam że będzie to ok 1000 zł może mniej może więcej, i tak prawie darmo, 1,5 tony ekogrochu za to nie kupię

I mam nadzieję że nie będe miał problemu w środku sezonu że mi PC się zesra co przy PC PW jest znacznie bardziej prawdopodobne, sam problem z grzaniem to jedno, ale szukanie przyczyny, naprawa itd ? Tymbardziej utwierdza mnie to w przekonaniu że wybór gruntowej jest jak najbardziej ok , jesli kogoś stać i ma do tego warunki

Edytowane przez rosomakx4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój klient za zaszły sezon ma na podliczniku 5000 kwh też 220m2 nie musiał robić 200mb odwiertów w skale z chłodzenia też zadowolony.

Następny ma dom z obciążeniem coś poniżej 30W/m2 dom "w lekkiej konstrukcji" i jakoś nie chciał sprężarki scroll w domu (bez piwnicy)- to nie mała tłokówka z lodówki.To samo w temacie chłodzenia temp. latem na poddaszu 24o.

Potwierdzam trwałość kontenerów morskich klient który produkuje psią i kocią karmę kupuje takie 15 - 20 letnie i starczają tak jeszcze na 3 do 5 lat a nie stały przedtem przed domem na "łagodnym" deszczu no chyba że ktoś sypie pompę solą drogową jak mój 15 letni samochód który dopiero teraz złapała rdza w miejscach przykrytych plastikowym wykończeniem drzwi (i nie piszcie proszę o autach kupionych od polskich handlarzy).

W krajach bardziej rozwiniętych buduje się ciepłe domy a gruntówki do modernizacji budynków z dużym obciążeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektronika w powietrznej pod chmurką, jeśli powiesz że to dobre warunki dla trwałości to nie mam więcej pytań.

 

.

 

Ma dobre chłodzenie ,a wilgotność powietrza niższa niż w wielu budynkach .Brak również chemicznych czynników korozji( bigos,chemia gospodarcza)

Technika ma inne poczucie komfortu cieplnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie mam licznika na cwu ale zwu zużywam 12m3/miesiąc.

 

No to musze Cie "zmartwic". Jestes w dziedzinie zuzycia wody "typowym przecietniakiem". Nie pisz wiec wiecej, ze kupiles pompe ze wzgledu na "duze zuzycie CWU", bo takowego po prostu nie masz. Musial bys jej lac conajmniej 2x wiecej (mowie o rodzinie 2+1), zeby podpadac pod "duze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma dobre chłodzenie ,a wilgotność powietrza niższa niż w wielu budynkach .Brak również chemicznych czynników korozji( bigos,chemia gospodarcza)

Technika ma inne poczucie komfortu cieplnego

 

Hm... autko trzymasz w garazu, czy pod chmurka lepiej z obawy, ze Ci je "bigos i chemia gospodarcza" zabije. O "wilgoci" w garazu juz nie wspomne. Ona jest znacznie wieksza niz na zewnatrz.

Nie rob jaj sobie hydra. OK? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... autko trzymasz w garazu, czy pod chmurka lepiej z obawy, ze Ci je "bigos i chemia gospodarcza" zabije. O "wilgoci" w garazu juz nie wspomne. Ona jest znacznie wieksza niz na zewnatrz.

Nie rob jaj sobie hydra. OK? :)

 

ja auto trzymam pod chmurką od 10 lat Niemiec też przez 5 lat trzymał pod chmurką o drzwiach rdzewiejących od soli pod plastikową listwą pisałem wcześniej z elektroniki to padł mi czujnik ciśnienia od esp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochod jest calkiem dobrym przykladem... :) Jak mowimy o elektronice, wilgotnosci i zmiennych warunkach pracy...

 

Moge sie mylic, ale zakladam ze producenci PC P/W czy P/W uwzglednili to w konstrukcjio ze te jednostki beda pracowaly na zewnatrz.

W naszym MHI np. plytka elektroniki jest pokryta silikonem. Pewnie jak padnie trzeba bedzie wymienic... dokladnie tak jak sie to robi w samochodach.

 

Czyli takie autko trzymane pod chmurką będzie w lepszym czy chociaż porównywalnym stanie technicznym i wizualnym w porównaniu do takiego garażowanego ?

Co Ty jeszcze nie wymyślisz żeby udowodnić że gówno może być porównywalne lub nawet lepsze od chleba, w końcu tyle much...

I nie nazywam tu PC PW gównem, dla jasności

Edytowane przez rosomakx4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pytam poważnie co poza Viessmann'em?

Chodzi mi o dobre i sprawdzone marki. Mam jeszcze namiary na ludzi z polecenia od IVT i Danfosa. Z tego co już wiem to dobre pompy robi Nibe i IVT, coś jeszcze polecicie lub nie polecacie?

 

Jak masz namiary na IVT to zapytaj ich jeszcze o pompy Buderus. Poza obudową i w niektórych wersjach sterownikiem nie różnią się niczym - tylko cena swego czasu była niższa.

Edytowane przez Bad
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak po krótce, nie pytam o niektóre samochody, taki sam w garażu i taki sam pod chmurką, zima nie zima, upał nie upał, odpalanie przy -20 auta na dworze czy w garażu też bez znaczenia? pomijając zużycie paliwa i komfort w tym przypadku, wszelkie gumowe elementy uszczelki, opony, praca różnych materiałów ze względu na zmiane temperatur, mówisz że to bez znaczenia dla Twojego auta? Pewnie dla Twojego nawet to i lepiej...

 

Co do awaryjności PC PW i GW - mało kto tu obstawi że PC PW przeżyje bez awarii powiedzmy 80% tego co zrobi GW, wielu myśli realnie, potrafi myśleć

PW są skomplikowane, dużo zależności jednego elementu od drugiego, więcej rzeczy do zepsucia przez co o problem znacznie łatwiej niżeli w prostej gruntówce, dlatego mam auto ze starym silnikiem, ale za to sprawdzonym i wytrzymałym w dostawczaku, mam też drugie prawie nowe A5 i niestety to nie to co było moje stare a4 1,9 TDI, niby nowe lepsze ale nie tak bezawaryjne jak to bardziej skomplikowane, mocniejsze itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i sam sobie odpowiedziałeś skomplikowanie i cena samochodu jest o wiele większe niż skomplikowanie pompy nawet powietrznej no i pompa nie jeżdżę po polskich drogach a sprężarka jest w ogrzewanej (grzałka karteru - "ciepły rozruch") puszcze w dodatkowej otulinie i nie ma żadnych gumowych uszczelek na ruchomych elementach jedyny ruchomy element zewnętrzny to wentylator

to na tyle lecę na moplik :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napinaj się tak chodzi tylko o to że po 15 latach z pompy na podwórku nie zostanie kupka rdzy jak tu niektórzy wypisują gówniane bzdury a elektronice też nic nie zaszkodzi na zewnątrz.

 

Gowniane bzdury to Ty sobie roisz w swojej dynce. Kto pisze, ze zostanie z niej kupka rdzy? Pisze tylko, ze trwalosc pompy PW nie jest porownywalna z gruntowa i to jest oczywiste dla kazdego nawet lekko zorientowanego technicznie czlowieka. To ze stoi na zewnatrz to jest pikus w porownaniu z warunkami/parametrami pracy jej jako maszyny cieplnej.

 

A co elektroniki - mam siec gdzie zajmuje sie dystrybucja internetu radiowo. Na zewnatrz pracuje prawie tysiac urzadzen elektronicznych w roznych warunkach. Czesc pod chmurka, czesc np w puszkach na strychu czy innym tego typu pomieszczeniu. Powiem Ci, ze przez te 8 lat zuwazylem wyrazna prawidlowosc w ich awaryjnosc - kilkukrotnie czesciej psuja sie te pracujace pod golym niebem, pomimo, ze to urzadzenia dedykowane do pracy zewnetrznej. To jest fakt z ktorym mozesz sobie dyskutowac do woli. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podalem ilosc zgloszonych awarii G/W.... niby nie gøwno a tez sie psuje :)

 

Nawet prom kosmiczny potrafi sie "zepsuc". Nie ma urzadzen technicznych o zerowej awaryjnosci. Sa natomiast bardziej lub mniej trwale. Tu bardzo wiele zalezy od parametrow i warunkow pracy. Te pracujace w mniej korzystnych "sila statystyki" beda bardziej narazone na awarie.

Pomijam tutaj jakies wyssane z palucha argumenty instalatorow pomp PW. To w wiekszosc malo obiektywne spojrzenie na temat przez pryzmat wlasnego potencjalnego dochodu (ktos przeciez tez te pompy musi naprawiac i serwisowac).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...