Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

PS. Zrobiłem obliczenia w jakimś prostym programie i przy zakładanym ociepleniu wyszło mi

EP = 85,85 kWh/m2/rok i

EK = 25 kWh/m2/rok.

Jakiej mocy pompa była by mi potrzebna na 190 m2 powierzchni użytkowej budynku? 7kW i 500 l bufor wystarczy by grzać tylko w taniej taryfie??

 

Tyle, że te dane, to nie są dane pomocne dla dobory mocy grzewczej kotła. To jest obliczenie "zużycia" energii dla delty "t" około 20 stopni .

 

Można przyjąć (w uproszczeniu), że wymagana minimalna moc kotła to x 2 EK - czyli nie mniej jak 9,5kW. - zakładając, że obliczenia są poprawne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tyle, że te dane, to nie są dane pomocne dla dobory mocy grzewczej kotła. To jest obliczenie "zużycia" energii dla delty "t" około 20 stopni .

 

Można przyjąć (w uproszczeniu), że wymagana minimalna moc kotła to x 2 EK - czyli nie mniej jak 9,5kW. - zakładając, że obliczenia są poprawne

 

A skąd to wywnioskowałeś?, obliczenia Eu, Ek wykonuje się dla temp. obliczeniowej wynikającej z lokalizacji budynku a delta na pewno nie 20 oC.

Szacowanie projektowego obciązenia cieplnego na podstawie obliczonego Ek to dosc karkołomne zadanie nie dajace gwarancji uzyskania prawidłowego wyniku, utrudnione dodatkowo ze wzgledu na mała wiarygodność uzyskanego Ek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem około 20 stopni - własnie mając to na uwadze.

 

Napisałem również upraszczając - no może powinienem napisać w dużym uproszczeniu.

 

Summa summarum - podana moc 7kW jest zbyt mała nawet dla I taryfy.

 

I oczywiscie nie napisałem, że tylko dobrze wykonane OZC da jasną odpowiedź co do minimalnej mocy kotła (dla mnie jest to dogmat) - za co bardzo przepraszam.

Edytowane przez sSiwy12
poprawiłem babola - jednostkę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem około 20 stopni - własnie mając to na uwadze.

 

Napisałem również upraszczając - no może powinienem napisać w dużym uproszczeniu.

 

Summa summarum - podana moc 7kWh jest zbyt mała nawet dla I taryfy.

 

I oczywiscie nie napisałem, że tylko dobrze wykonane OZC da jasną odpowiedź co do minimalnej mocy kotła (dla mnie jest to dogmat) - za co bardzo przepraszam.

 

Moim zdaniem projektowe obciązenie cieplne tego budynku to ok 5,5-7,0 kW (uwzgledniając lokalizacje i dane odnosnie ocieplenia, dane niepełne niestety).

A jezeli chcemy dobrac prawidłowo wielkosc bufora to tak jak wspomniałes dokladne obliczenia ozc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem projektowe obciązenie cieplne tego budynku to ok 5,5-7,0 kW (uwzgledniając lokalizacje i dane odnosnie ocieplenia, dane niepełne niestety).

 

Odniosłem się tylko i wyłącznie do podanego EK i przy założeniu że jest wykonane w miarę poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosłem się tylko i wyłącznie do podanego EK i przy założeniu że jest wykonane w miarę poprawnie.

 

Jezeli juz próbujemy szacować projektowe obciązenie cieplne (wyważanie otwartych drzwi) to powinnismy sie opierac na Eu a nie na Ek.

Ek wynika z Eu, nie odwrotnie. Cały problem jest w tym ze skorzystano z marnego programu który nie oblicza tego obciazenia (lub oblicza, a obliczający o tym nie wie lub nie rozróznia pojec zapotrzebowania na ciepła i projektowanego obciązenia cieplnego) i musimy opierac sie jedynie na domysłach i przypuszczeniach.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wypowiedzi. Tak jak pisałem już wcześniej chciałbym grzać głównie w taniej taryfie ale nie jest to priorytet.

Mogę spokojnie pogodzić się z tym że pompa pochodzi sobie 2-3 godziny dziennie w normalnej taryfie w czasie mrozów. Nie widzę sensu przepłacać za pompę dużej mocy i wielki bufor w imię taniego prądu.

Myślę że przy rekuperacji z gwc wystarczy mi pompa ciepła o mocy 7-8kW.

 

Właściwy dobór pompy będę mógł określić dopiero po obliczeniu ozc a to będę mógł zrobić dopiero jak już będę wiedział dokładnie jakie i ile ocieplenia będzie, jakie okna i drzwi założę itd, TAK??

Edytowane przez Łukasz CIN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wypowiedzi. Tak jak pisałem już wcześniej chciałbym grzać głównie w taniej taryfie ale nie jest to priorytet.

Mogę spokojnie pogodzić się z tym że pompa pochodzi sobie 2-3 godziny dziennie w normalnej taryfie w czasie mrozów. Nie widzę sensu przepłacać za pompę dużej mocy i wielki bufor w imię taniego prądu.

Myślę że przy rekuperacji z gwc wystarczy mi pompa ciepła o mocy 7-8kW.

 

Właściwy dobór pompy będę mógł określić dopiero po obliczeniu ozc a to będę mógł zrobić dopiero jak już będę wiedział dokładnie jakie i ile ocieplenia będzie, jakie okna i drzwi założę itd, TAK??

 

witam

 

tak trzymać

nie robić "na oko" to dobra droga - na pewno się opłaci i zwiększy komfort

 

tak jak napisał ADIQQ klika dni wcześniej:

"Lektura wcześniejszych wpisów, poszerza horyzonty, bo można się dowiedzieć, że wymiarowanie PC na 150% i pracę tylko i wyłącznie w taniej taryfie to nie jest jedyna słuszna droga..."

 

na forum mamy takie perełki: niektórym (o ile dobrze pamiętam) z OZC wychodzi trochę ponad 3, a zamontowana pompa 11

 

przegrzewanie w porze nocnej ni jak ma się do komfortu

przecież zdecydowana "większość" - poza tymi co grzeją "czystym" prądem i niektórymi pompiarzami, na sterowniku "pokojowym" na noc ustawia sobie niższą temperaturę, a na dzień wyższą

i znowu "przecież nawet" na wielu sterownikach symbol księżyca - opisywany jest jako temperatura obniżona, a słoneczko ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

przegrzewanie w porze nocnej ni jak ma się do komfortu

przecież zdecydowana "większość" - poza tymi co grzeją "czystym" prądem i niektórymi pompiarzami, na sterowniku "pokojowym" na noc ustawia sobie niższą temperaturę, a na dzień wyższą

i znowu "przecież nawet" na wielu sterownikach symbol księżyca - opisywany jest jako temperatura obniżona, a słoneczko ...

 

Widac Wasc, ze nie wiesz o czym piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że sprzedażą to chyba nie powinno być problemu , w końcu masz nie dużo używaną pc , w zasadzie przetestowaną , jednym sezonem grzewczym , jakby była felerna to by już coś wyszło , może przyszły nabywca niw będzie taki wymagający , choć trochę ciebie nie rozumiem , przecież twoja pc działa dokładnie tak jak powinna działać , przecież byłeś świadomy jak zdecydowałeś się na pc p-w że tak eksploatacja będzie wyglądać - tylko nie traktuj tej wypowiedzi za złośliwość , bo tak nie jest.

Dopiero teraz będzie mała złośliwość -sprzedaj swoją pc p-w i kup sobie pc taką jak moja tylko o większej mocy , a wyjdziesz na tym do przodu :D

 

GRUNTOWE NAJTANIEJ W 2011 znalazłem za 42-44 tyś

większej mocy niż 8 kw na bank nie potrzebuje.

troche hałas i nieoptymalne wykorzystanie taryf męczy

a palenie w kominku - no ja nie palę dla klimatu- w pażdzierniku spale max 40 kg brykietu przy temp 23-25 w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra cena

tak z ciekawości się zapytam wiem że kolektor poziomy u mnie to max 3 tyś

a pionowy przy moim zapotrzebowaniu.

?

w pażdzierniku palę tylko w kominku[poszło już 15 kg brykietu.

nie zawsze codzienie temp w domu to 23-25 [najdalsza sypialnia to liche22] ale o dziwo w tej sypialni spi się komfortowo .

cieszę się że mam taki wkład że popiół może z 2-3 razy będy wybierał do wiosny.

uważam że u mnie obecnie więcej energii daje słonce niż kominek

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a pionowy przy moim zapotrzebowaniu.?

Licz 80-100zł za m/b ze wszystkim. Projekt przed i po wykonawczy, glikol rozdzielacz i wprowadzenie do kotłowni. Będziesz potrzebował 140-160 m.

Są co robią po 50-55 ale czytaj dokładnie oferty. Z reguły to sam odwiert z sondą bez reszty. Glikol,rozdzielacz doprowadzenie do kotłowni oraz projekty wtedy we własnym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra cena

tak z ciekawości się zapytam wiem że kolektor poziomy u mnie to max 3 tyś

a pionowy przy moim zapotrzebowaniu.

?

w pażdzierniku palę tylko w kominku[poszło już 15 kg brykietu.

nie zawsze codzienie temp w domu to 23-25 [najdalsza sypialnia to liche22] ale o dziwo w tej sypialni spi się komfortowo .

cieszę się że mam taki wkład że popiół może z 2-3 razy będy wybierał do wiosny.

uważam że u mnie obecnie więcej energii daje słonce niż kominek

 

Jak masz miejsce na działce to rób poziomy , nawet jak da radę trochę przewymiarowany , nie dość że o wieeele taniej wyjdzie , a i przy dobrych warunkach gruntowych wcale nie będziesz miał takich gorszych tem. DZ .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...