Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Powierzchnia kolektora musi być ze 3 x większa niz powierzchnia ogrzewana domu.

 

Zmagam się z takimi regułami.

Może pamiętasz, że mam dobrze ocieplony dom. Bardzo dobrze.

Sam zastanawiałeś się, czy warto u mnie instalować PCi.

No, ale to mój wybór :)

 

U mnie powierzchnia kolektora wychodzi ( z rezerwą na współczynnik strachu ) nieco większa od powierzchni podlóg.

I jak bym nie liczył, nie chce wyjść inaczej ...

 

Czy popełniam błąd, czy znaczy, że reguły mają wyjątki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nie to nie jest złota reguła. Wynika po pierwsze z założenia że 1m2 podłogi daje maksymalnie 60 W i nie ma takiego który wycisnie więcej choćby połóżył co 2 cm, a 1 m2 kolektora 20W ( tu juz co najmniej). To wartości skrajne z dużym "współczynnikiem strachu" nawet przy bardzo słabym gruncie. Jak się juz decydujesz na kolektor to warto zaszaleć - wzrost kosztów stosunkowo niewielki a zysk pewniejszy niż w banku :D . U Ciebie inna sprawa , policzyłeś szczegółowo zapotrzebowanie i wiesz co masz. Chyba że zapragniesz więcej ciepełka albo burczenie reku cię .... i zmienisz zdanie :D , albo reku zarośnie grzybami i wyrzucusz je w ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile wiem VPAS ma wężownicę, a VPA nie,

ale lepiej sprawdź.

 

tylko biavar wychodzi cuś dogo :-?

wybierz się na wycieszkę do Czech :wink:

 

wezownice dla solarow tak ? ta wezownica to taka "solarowa grzalka" ?

czy faktycznie ta dodatkowa wezownica to duzy atut dla solarow ?

 

ale lama ze mnie az mi wstyd te pytania zadawac :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

jestem zainteresowana kupnem pompy ciepła, z tym że niewiem jakiej firmie mozna zaufać, w środę dzwoniłam do klimakomfort mieli przesłac mi faxem oferte, niestety do dnia dziiejszego nie przesłali, rano zadzwoniłam do tego Pana a on mnie przeprosił i wytłumaczył się że ma problem ze swoim komputerem, miał mi przesłać najdalej dzisiaj wieczorem czego oczywiscie nie zrobił i jak ja mam zaufać takiej firmie:(, mam pytanie do użytkowników PC której firmie wy zaufaliscie i czy jestescie zadowoleni??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie to nie jest złota reguła. Wynika po pierwsze z założenia że 1m2 podłogi daje maksymalnie 60 W i nie ma takiego który wycisnie więcej choćby połóżył co 2 cm, a 1 m2 kolektora 20W ( tu juz co najmniej). To wartości skrajne z dużym "współczynnikiem strachu" nawet przy bardzo słabym gruncie. Jak się juz decydujesz na kolektor to warto zaszaleć - wzrost kosztów stosunkowo niewielki a zysk pewniejszy niż w banku :D . U Ciebie inna sprawa , policzyłeś szczegółowo zapotrzebowanie i wiesz co masz. Chyba że zapragniesz więcej ciepełka albo burczenie reku cię .... i zmienisz zdanie :D , albo reku zarośnie grzybami i wyrzucusz je w ...

 

dzięki :p

co do bilansu, podłogówki itp. to nie ma mocnych :wink:

ale co do PCi to słucham uważnie każdej wypowiedzi.

Nie chciałbym się pomylić. Wiadomo .

 

Co do kolektora ( spiralny 3x75mb = 3x16m2 ułożonej spirali ) to wychodzi 70W na m2 rowu, 15W/mb rury i ok. 15W na m2 odziaływania kolektów( łącznie 225 m2 powierzchni licząc z odstępami ).

mam jeszcze drugą wersję 300 mb rury na tej samej powierzchni, ale z obliczeń wynika, ze nie bardzo jest sens.

 

Wszystko to dla mokrego, zbitego piasku daje mi zapas mocy dla ZR18 i prawdopodoną pracę dla temp. parowania w okolicy -2 do -3C.

Tyle teoria. Co da praktyka ... pożyjemy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia kolektora musi być ze 3 x większa niz powierzchnia ogrzewana domu.

 

Zmagam się z takimi regułami.

Może pamiętasz, że mam dobrze ocieplony dom. Bardzo dobrze.

Sam zastanawiałeś się, czy warto u mnie instalować PCi.

No, ale to mój wybór :)

 

U mnie powierzchnia kolektora wychodzi ( z rezerwą na współczynnik strachu ) nieco większa od powierzchni podlóg.

I jak bym nie liczył, nie chce wyjść inaczej ...

 

Czy popełniam błąd, czy znaczy, że reguły mają wyjątki ?

 

Witam,

Jak chcesz obliczyć potrzebną długość twojego kolektora to zaastosuj poniższe wzory :

1. dla kolektora podłużnego ( pojedyncza rura zakopana poniżej strefy przemarzania" dla średnicy 40mm:

dlugosc kolektora=(zapotrzebowanie na energie * a ) / 16W

16W - generalnie optymalna wartosc a raczej najgorszy rzypadek, jak znasz typ gruntu to mozesz sie dowiedziec o dokladna wartosc (łatwo to znaleść)

a - współczynnik :ogrzewanie podłogowe - 0.75 ; niskotemperaturowe grzejniki - 0.7 ; male grzejniki 0.6 - 0.65

2. Dla kolektorow pionowych (bore hole)

dlugosc kolektora (głębokość otworu)=((zapotrzebowanie na energie * a ) / 40W)+15m

40W - też zależy od typu gruntu, ale generalnie masz kształt U wiec 2 rury wiec 2 x 20W

15m - pierwsze 15m ze wzgledu na poziom wód i kilka innych czynników nie powinny być liczone (jeżeli chcesz dokładniej to trzeba rozpatrywać poszczególny przypadek)

W tym przypadku otrzymasz głębokość otworu czyli podwójną długość kolektora.

3. Kolektory spiralne - nie polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolektora ( spiralny 3x75mb = 3x16m2 ułożonej spirali ) to wychodzi 70W na m2 rowu, 15W/mb rury i ok. 15W na m2 odziaływania kolektów( łącznie 225 m2 powierzchni licząc z odstępami ).

OTAKE właśnie powierzchnię chodzi . To nie rura grzeje , ale grunt ,który rura "obsługuje". Zwiększenie powierzchni wymiennika zawsze polepszy efekt, ale juz dodanie rur niekoniecznie. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie udzielam się tu od dawna, ale obiecywałam informowanie o kosztach eksploatacji pc. Otóż dostaliśmy rachunek za prąd za drugie półrocze 2007 - 1083 zł (w tym ogrzewanie pc, cwu dla 5 osób - pc, gotowanie, wentylacja z reku, poś, tynkowanie sąsiada - pożyczka prądu i normalne domowe zużycie prądu).

 

Czyli za cały rok ok. 2350 złotych, mylę się ?

Agduś jest wielka. BWD :wink:

 

Pozdrawiam.

Nie mylisz się. Nas ten wynik satysfakcjonuje.

NIe czuję się aż taka wielka :oops: :wink: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i co ? Nikt się nie wypowie co do tych urządzeń?

a co bys chciał usłyszeć? jak dla mnie to drogo za samo pudło.Polski wyrób najwyższej jakości kupisz z dowozem i zainstalowaniem za najwyżej połowę ceny i zostanie na 10 lat rozrzutnej eksploatacji. Trudno porównywac bo porównywalne są tylko parametry parowania i skraplaniu. Tu o tym ani słowa.Chyba że gdzieś wcześniej było . Samo stwierdzenie solanka-woda i instalacja podłogowa to za mało. Z upierdliwością nudziarza powtórzę : to nie marka pompy ciepła decyduje o efektywności instalacji a niemal wyłącznie jakość dolnego źródła i instalacji odbiorczej. Na tym się koncentruj a nie będziesz rozczarowany.Parfrazując powiedzenie o knajpie i kościele : dobrej instalacji i najtańsza pompa nie zepsuje a skopanej instalacji i najlepsza nie naprawi.Ważne są też bebechy pompy a o tym ani słowa, że o algorytmie (patrz bonetka) nie wspomnę. Jak coś kupuję to najpierw czytam instrukcje, ale może to moja osobista dewiacja :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jak chcesz obliczyć potrzebną długość twojego kolektora to zaastosuj poniższe wzory :

1. dla kolektora podłużnego ( pojedyncza rura zakopana poniżej strefy przemarzania" dla średnicy 40mm:

dlugosc kolektora=(zapotrzebowanie na energie * a ) / 16W

16W - generalnie optymalna wartosc a raczej najgorszy rzypadek, jak znasz typ gruntu to mozesz sie dowiedziec o dokladna wartosc (łatwo to znaleść)

a - współczynnik :ogrzewanie podłogowe - 0.75 ; niskotemperaturowe grzejniki - 0.7 ; male grzejniki 0.6 - 0.65

2. Dla kolektorow pionowych (bore hole)

dlugosc kolektora (głębokość otworu)=((zapotrzebowanie na energie * a ) / 40W)+15m

40W - też zależy od typu gruntu, ale generalnie masz kształt U wiec 2 rury wiec 2 x 20W

15m - pierwsze 15m ze wzgledu na poziom wód i kilka innych czynników nie powinny być liczone (jeżeli chcesz dokładniej to trzeba rozpatrywać poszczególny przypadek)

W tym przypadku otrzymasz głębokość otworu czyli podwójną długość kolektora.

3. Kolektory spiralne - nie polecam

 

dzięki :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak coś kupuję to najpierw czytam instrukcje, ale może to moja osobista dewiacja :D

 

coraz rzadsza dewiacja. Niestety. :-?

Związana z innym obciążeniem wynoszonym jeszcze z czasów młodzieńczych - umiejętnością czytania ze zrozumieniem :wink:

 

Ale gdyby wszyscy tak mieli to katastrofa na rynku pracy i usług murowana :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

no i co ? Nikt się nie wypowie co do tych urządzeń?

 

Hydrol ma rację.

Pompa może być większa, lub mniejsza ( konstrukcja ), mieć moc większą lub mniejszą, oprogramowanie i sterownik lepsze lub gorsze itd.

Z tabeli tego wyczytać się nie da. Kazda z tych pomp przeniesiona w inne warunki może dać zupełnie inne parametry niż podane w tabeli

Dobrze jest przyjrzeć się wykonaniu i podzespołom, ale TO urządzenie ma to do siebie, że nie naprodukuje ciepła.

 

JAK SAMA NAZWA WSKAZUJE POMPA POMPUJE.

 

Należy w pierwszej kolejności zadbać o wymiennik dolny np. kolektor, ale ważny jest także właściwie zapewniony odbiór tego ciepła.

Stąd też tak wnikliwie pytam o te aspekty.

W następnej kolejności właściwy dobór wszystkich wspomnianych trzech elementów ; pompy, dolnego źródła i odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam czytam i coraz glupszy jestem :-?

 

w rozwiazaniu gdy jedna PC grzeje CO i CWU np ze zbiornikiem z mamka to woda non stop jest grzana do 50 C ? w jaki sposob w podloge idzie te 35C ?

 

np w pompach IVT COP przy parametrach 0/35C = ~4,5 ale przy 0/50C juz spada do 3,1. tzn ze w rozwiazaniu 1 pc do co i cwu zawsze bede mial COP na poziomie 3 ? czy dzieki mamce bedzie wieksze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam czytam i coraz glupszy jestem :-?

 

w rozwiazaniu gdy jedna PC grzeje CO i CWU np ze zbiornikiem z mamka to woda non stop jest grzana do 50 C ? w jaki sposob w podloge idzie te 35C ?

 

np w pompach IVT COP przy parametrach 0/35C = ~4,5 ale przy 0/50C juz spada do 3,1. tzn ze w rozwiazaniu 1 pc do co i cwu zawsze bede mial COP na poziomie 3 ? czy dzieki mamce bedzie wieksze ?

 

CO i CWU to najczęściej dwa odrębne obiegi ( tak jest najlepiej ), chociaż realizowane przez jedną PCi.

Dla CO wspł. COP jest z założenia większy, dla CWU mniejszy.

Wszystko się zgadza. Średni COP wynikać będzie ze stosunku ilości energii na CWU i CO.

Zasobnik z CWU jest ładowany przez jakiś tam czas, następnie sterownik po odczycie temp. w zasobniku przelącza grzanie i obieg ( pompę obiegową ) na CO. Zależy też od sposobu połączenia tych elementów. Można na kilka sposobów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie

 

ale ktos kiedys pokazywal jak w lutym mial dzieki solarom prozniowym wode do CWU nagrzana do 41C, do CWU jest to za malo ale do CO ?

Ja nie mam, ale interesowałam się mozliwościami i oto jakie odpowiedzi uzyskałam:

 

http://forum.muratordom.pl/kolektory-prozniowe-do-wspomagania-co-i-cwu,t120193.htm

 

Ps. Wreszcie doczytałam cały watek i moge byc na bieżąco :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: phoenix.pl

 

Możnaby ew. ułozyć obok nitki kolektora gruntowego rurę z glikolem z solara,

wzrośnie pewnie tez wtedy trochę sprawność samego solara, bo będzie pracował na niższej temperaturze. Latem można tam kierować nadmiar ciepła z solarów. Wg mnie COP niewiele wzrośnie, bo strumień ciepła padający na solar jest w zimie dość słaby ... np. 150 W/m2 przez 2-3 godziny ....

więc nie wiem, czy jest sens się w to bawić. Bardziej jak już wspomniałem ma to sens na pozbywanie się nadmiaru ciepła latem z solarów (jeśli takie występują).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...