Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dodam tylko, że wymogiem (gwarancyjnym) V są przeglądy (raz w roku) wykonywane przez ich instalatorów.

 

No ale, ustawa konsumencka, tak czy siak, daje 24 miesiące ochrony, bez względu na zapisy gwaranta - o czym niewiele osób wie (a jeszcze mniej stosuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza znalezieniem fachowców. Wszystkie firmy oferują kolektory pionowe.

 

Nie dziwie sie. Mniej dla nich klopotu i zarobek wiekszy. Wychodza z zalozenia, ze jak budujesz dom, to kase jakas musisz miec. Dlaczego wiec kawaleczka nie "zgolic" dla siebie. :)

Kolektor poziomy mozna zrobic przy pomocy tego samego hydry co bedzie robil Ci instalacje w domu. Jest o tym caly spory watek. Znajdziesz tam sporo mojej (i nie tylko) dokumentacji fotograficznej i opisow.

 

Nie szukaj ofert kompleksowych na pompe + kolektor+ instalacja CO. Tak na oko to przeplacisz "dziesci" procent. To sie bardzo ladnie daje etapowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest wyżej niż reszta działki, na dole trójkąta jest niżej niż na górze:

[ATTACH=CONFIG]218755[/ATTACH]

 

No i co z tego że masz spadek , niby jakie problemy przewidujesz .Raz że wykop pod kolektor można zrobić tak żebyś miał odpowiedni spadek , jak chcesz . Dwa , ja np. mam kolektor zakopany ze spadkiem w kierunku dom jakieś 1,5 m i jakiś strasznych problemów z tym nie było (i nie ma ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minusem jest jednak to, że w przypadku nieprawidłowej pracy PCi "winne" będzie DZ lub GZ - co też nalezy mieć na uwadze.

 

Jak firma przyjmie taka taktyke, to zawsze znajdzie sposob, zeby sie na inwestora wypiac. Jak bedzie chciala pomoc, to pomoze bez wzgledu na to czy robila kolektor, czy nie (zreszta zawsze mozna to przed zakupem ustalic i wybrac taka, ktora to zaakceptuje, jesli nam na tym zalezy, aby robic samemu kolektor).

Pomijam oczywiscie sprawe faktycznych bledow przy wykonaniu kolektora, ale na szczescie jest to chyba jedna z mniej skomplikowanych instalacji hydraulicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minusem jest jednak to, że w przypadku nieprawidłowej pracy PCi "winne" będzie DZ lub GZ - co też nalezy mieć na uwadze.

A dlaczego ?Jeśli podepniemy po DZ np. ciepłomierz i pokarze że przepływ i delta temperatur jest ok . , jeśli podepniemy np ciepłomierz pod GZ i pokaże że przepływ jest ok , a moc pc nie osiąga jak w katalogu to z pc jest coś nie tak . Jeśli ciepłomierz nie pokaże na DZ prawidłowych wyników to DZ jest nie tak Nie wydaje mi się że jest to takie trudne do stwierdzenia co jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacznij od tego, że policz te OZC, projektowe obciążenie cieplne, potem dopiero porozmawiamy o ofertach dobrze? bo tak to jedynie wywołuje to usmieszek na moich ustach... [...]

17-18kw dla domu 200m2?(liczę parter+piętro)

OZC mam policzone i nie wiem skąd wziąłeś moją powierzchnie domu :)

Z OZC wychodzi 15-16KW, V ma w szeregu 13,2 i 17,1 dlatego porównuję takie wartości.

Nie twierdzę, że jak Ty kupowałeś to nie było przepaści cenowej - teraz jest to do przełknięcia.

Edytowane przez tomekwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

~250 to wychodzi bez garażu i technicznych, jest jeszcze przecież tzw. komunikacja, kwestia ilości i wielkości okien (ostatnia wersja to ~67m.kw, 137 m obwodu).

OZC liczył Asolt na podstawie rzutów i opisu technicznego.

Nie zwróciłeś uwagi, że jest tam też antresola, więc jest więcej m3 niż standardowo. Być może jak wyrzuciłem kilka okien i zmieniłem parametry ocieplenia dachu trochę się to zmniejszy ale myślę, że 13KW to będzie za mało.

 

PC porównywałem do Viesmanna ale w przypadku innych firmówek (Buderus, Dimplex, Dunfoss o mocach 13-15KW) różnica wychodzi podobnie.

Edytowane przez tomekwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ozc mi wyszło 10,7 kW na co . Zakładam 1,2 kW na cwu ( 4-5 osób). Dom cały z silikatów, scianki działowe też. Posadzki zakładam grubość 8 cm miksokreta. Jaką moc pompy dobrać? Z ozc co + cwu wychodzi ok 12 kW. Jeśli iść w stronę akumulacji ( silikat + 8 cm wylewki) to pewnie pompa conajmniej 13-14 kW - wtedy więcej w taniej taryfie popracuję. A może nie przewymiarowywać i wybrać jak wychodzi z ozc? Trzeba by policzyć akumulację podkładu betonowego i ścian i nie "strzelać" tak na oko 1-2 kW więcej na akumulację. Ktoś coś poradzi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OZC mam policzone i nie wiem skąd wziąłeś moją powierzchnie domu :)

Z OZC wychodzi 15-16KW, V ma w szeregu 13,2 i 17,1 dlatego porównuję takie wartości.

Nie twierdzę, że jak Ty kupowałeś to nie było przepaści cenowej - teraz jest to do przełknięcia.

 

Nastąpiło przekłamanie wynikajace z pewnego niezrozumienia pojęc projektowanego obciązenia cieplnego i zapotrzebowania na ciepło

Ostatnie dane które wysyłałem: projektowe obciązenie cieplne tego budynku = 11,325 kW zas zapotrzebowanie na ciepło = 17483 kWh.

Słusznie koledzy mieli watpliwości, w tym przypadku mysle ze pompa o mocy 13,2 kW bedzie odpowiednia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie dane które wysyłałem: projektowe obciązenie cieplne tego budynku = 11,325 kW zas zapotrzebowanie na ciepło = 17483 kWh.

Słusznie koledzy mieli watpliwości, w tym przypadku mysle ze pompa o mocy 13,2 kW bedzie odpowiednia

Zgadza się, ale po przesłaniu OZC do wykonawców wszyscy proponowali mi przynajmniej 15KW.

~13,2 KW wynika z przyjęcia COP 4? Skąd w takim razie te 15 ba nawet 17KW w ofertach, tak na zapas?

Edytowane przez tomekwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ozc mi wyszło 10,7 kW na co . Zakładam 1,2 kW na cwu ( 4-5 osób). Dom cały z silikatów, scianki działowe też. Posadzki zakładam grubość 8 cm miksokreta. Jaką moc pompy dobrać? Z ozc co + cwu wychodzi ok 12 kW. Jeśli iść w stronę akumulacji ( silikat + 8 cm wylewki) to pewnie pompa conajmniej 13-14 kW - wtedy więcej w taniej taryfie popracuję. A może nie przewymiarowywać i wybrać jak wychodzi z ozc? Trzeba by policzyć akumulację podkładu betonowego i ścian i nie "strzelać" tak na oko 1-2 kW więcej na akumulację. Ktoś coś poradzi?

 

Te 14kW to w przypadku przewymiarowywania do grzania w tanim pradzie powinno byc raczej jako minimum. Zakladam, ze z CWU tez chcesz sie miescic glownie w taniej (a 5 osob juz troszke jej potrzebuje). Zeby sie zmiescic praktycznie w 100% w twniej to tak raczej blizej 15-16kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ale po przesłaniu OZC do wykonawców wszyscy proponowali mi przynajmniej 15KW.

~13,2 KW wynika z przyjęcia COP 4. Skąd w takim razie te 15 ba nawet 17KW w ofertach, tak na zapas?

 

COP w to nie mieszaj. Dodali sobie CWU i zapas na bledy w OZC i wykonawstwie + wspolczynnik "dupokryjstwa" (jak za mala to bedzie problem, jak za duzo, to co najwyzej mniej czasu pracy, ale cieplo i klient nie panikuje - i tak on za to zaplaci)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

~13,2 KW wynika z przyjęcia COP 4.

 

Nic podobnego - skąd taki wniosek?

 

Jeśli nie pisałeś (do ofert) że chcesz grzać w taniej taryfie, to to przewymiarowanie wynika tylko z faktu, że w firmie zatrudniono przebranżowionego instalatora kotłów na paliwo stałe i biedaczek nie obejmuje tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ogrzewał już ktoś dom chłodnicą od Cinquecento? :-)

 

Pytam serio, bo mam PCi, kolektor gruntowy, okna będą przed zimą pewnie, a nie będzie podłogówki. Więc takie ogrzewanie przejściowe wymyśliłem - chłodnica zasilana z PCi (+ wentylator na 12V).

 

Ma ktoś może doświadczenia? Ktokolwiek widział, ktokolwiek coś wie?

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ogrzewał już ktoś dom chłodnicą od Cinquecento? :-)

 

Pytam serio, bo mam PCi, kolektor gruntowy, okna będą przed zimą pewnie, a nie będzie podłogówki. Więc takie ogrzewanie przejściowe wymyśliłem - chłodnica zasilana z PCi (+ wentylator na 12V).

 

Ma ktoś może doświadczenia? Ktokolwiek widział, ktokolwiek coś wie?

 

Własny cyrk - Wlasne małpy :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...