Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nigdzie nie uciekam tylko czasem dłużej na budowach siedzę

 

Znowu czytasz i cytujesz to co dla ciebie wygodne poczytaj co realny użytkownik pisze o roślinach

 

A moze rosnie mu do doopy, bo posadzil w przewroconym do gory nogami gruncie nad kolektorem? A moze to zwykly przypadek? Moze kolektor zle wykonany i zamraza grunt?

Co mozna wywnioskowac z jednostkowej opinii? Czy mozna generalizowac?

 

Ponizej masz prosty wykres zaleznosci temperatury gruntu od glebokosci i pory roku. Moj kolektor jest zakopany na glebokosci srednio 1,5m (po nawiezieniu ziemi i wyronaniu dzialki). Na tej glebokosci temperatura nieobciazonego gruntu to minimum 2*C. U mnie najnizsza temperature odczytalem na DZ +1,4*C. Zakladam, ze jest to temperatura gruntu w bezposrednim sasiedztwie rury i mysle, ze wraz z odleglosci jest nieco wyzsza.

Czy sadzisz, ze te 0,6*C roznicy w obciazonym kolektorem gruncie na glebokosci 1,5m jest w stanie "zabic" rosliny nad nim rosnace? Przeciez ronice temperatury zima miedzy strefami klimatycznymi Polski sa znacznie wieksze i jakos flora sobie z tym radzi. Co o tym myslosz? Tylko szczerzez, jak czekista z czekista. ;)

 

http://szkut.com/dom/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam

 

po prostu się rozszczelnił

 

pozdrawiam

 

i co w związku z tym?

czasami to i samoloty z nieba spadają...

 

chcesz powiedzieć, że to, że podobno gdzieś tam rozszczelniła się rura w jednym odwiercie oznacza dyskwalifikację dla pomp gruntowych ?

wysnuwasz bardzo daleko idące wnioski...

 

ja Ci powiem, że słyszałem, że u kogoś pękła rura kanalizacyjna, nie uważasz że w związku z tym lepiej chodzić w krzaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze rosnie mu do doopy, bo posadzil w przewroconym do gory nogami gruncie nad kolektorem? A moze to zwykly przypadek? Moze kolektor zle wykonany i zamraza grunt?

Co mozna wywnioskowac z jednostkowej opinii? Czy mozna generalizowac?

 

Ponizej masz prosty wykres zaleznosci temperatury gruntu od glebokosci i pory roku. Moj kolektor jest zakopany na glebokosci srednio 1,5m (po nawiezieniu ziemi i wyronaniu dzialki). Na tej glebokosci temperatura nieobciazonego gruntu to minimum 2*C. U mnie najnizsza temperature odczytalem na DZ +1,4*C. Zakladam, ze jest to temperatura gruntu w bezposrednim sasiedztwie rury i mysle, ze wraz z odleglosci jest nieco wyzsza.

Czy sadzisz, ze te 0,6*C roznicy w obciazonym kolektorem gruncie na glebokosci 1,5m jest w stanie "zabic" rosliny nad nim rosnace? Przeciez ronice temperatury zima miedzy strefami klimatycznymi Polski sa znacznie wieksze i jakos flora sobie z tym radzi. Co o tym myslosz? Tylko szczerzez, jak czekista z czekista. ;)

 

http://szkut.com/dom/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci.jpg

 

Osobiście nie mam zdania staram się "łowić" opinie od realnych użytkowników mam też znajoma która się tym zawodowo zajmuje i też twierdzi że nie jest to obojętne dla niektórych roślin i tyle w temacie.

Jak może zauważyłeś watek który zacytowałem zawierał może dwie opinie realnych "miłośników i posiadaczy ogrodu" na ten temat reszta to :offtopic:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie mam zdania staram się "łowić" opinie od realnych użytkowników mam też znajoma która się tym zawodowo zajmuje i też twierdzi że nie jest to obojętne dla niektórych roślin i tyle w temacie.

Jak może zauważyłeś watek który zacytowałem zawierał może dwie opinie realnych "miłośników i posiadaczy ogrodu" na ten temat reszta to :offtopic:

 

Ale to przeciez nie zwalnia Cie od logicznego myslenia. "Low", czytaj, sluchaj, ale tez MYSL!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na pogodę nie narzekał? Że zimno i mgła rano?

 

No i dziewczyny były kiedyś że ho-ho! Nie to co teraz...

 

[takie to masz argumenty, tej samej wartości]

 

no zobacz nie.... wyobraź sobie że ja mówie poważnie a Ty jaja sobie robisz... Jeśli komuś nie zależy na ogrodzie niech robi gruntówkę... ale powiem z własnego doświadczenia. W momencie gdy kupowaliśmy dom w 2010r i ktoś mnie spytał czy będę miała ogród mówiłam absolutnie, szkoda mi paznokci... thuje żeby sąsiad nie zaglądał i trawa żeby było zielono. Po roku mi się odmieniło i tyram teraz w ogrodzie, który stał się moją drugą pasją. Gdybym miała gw byłabym ogrodowo ograniczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis jak myślisz, jeżeli np śliwa ma korzenie 2 metry w dół i 3 w srednicy a Ty masz kolektor na poziomie półtorej metra to ma to znaczenie czy nie?

 

A jakie moze miec? Te korzenie jakos "zaatakuja" moj kolektor, albo odwrotnie?

Wez kiedys odcinek rury PE32 i postaraj sie ja zniszczyc, bez jej lamania. Mozesz zawolac tez na pomoc "ema".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co tu dużo myśleć skoro temat wraca co jakiś czas to coś musi w tym być...

 

Ale co musi byc? Moze autosugestia?

 

Przy poprawnie wykonanym kolektorze poziomym do pompy gruntowej (czytaj przewymiarowanym - a to raczej norma przy tym typie) nic sie dziac z roslinami nie powinno (pomijam pompy bezposrrdniego parowania - to inna para kaloszy). IMHO o wiele wiekszy wplyw na roslinnosc ma degradacja gruntu dokonana w nastepstwie prac ziemnych nad kolektorem. Z tym sobie jednak mozna poradzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i co w związku z tym?

czasami to i samoloty z nieba spadają...

 

chcesz powiedzieć, że to, że podobno gdzieś tam rozszczelniła się rura w jednym odwiercie oznacza dyskwalifikację dla pomp gruntowych ?

wysnuwasz bardzo daleko idące wnioski...

 

ja Ci powiem, że słyszałem, że u kogoś pękła rura kanalizacyjna, nie uważasz że w związku z tym lepiej chodzić w krzaki?

 

witam

 

i po co ta "napaść" - sarkazm?

wszystko się psuje, kiedyś na pewno

 

montuję również pompy ciepła gruntowe ale nie uważam jak niektórzy z was, że gruntowe są dla wszystkich

"na szczęście jest wybór"

 

to co ktoś sobie zamontuje zależy od różnych czynników

pompy gruntowej nie można zamontować w każdych warunkach

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odwierty na szkodach górniczych to temat trochę bardziej złożony niż ci się wydaje.....

trzeba by mieć wiedzę odnosnie kategorii szkód, planowanej eksploatacji w przyszłości itd.

tutaj akurat wybór p-w może być jak najbardziej uzasadniony

 

witam

 

zgadzam się z tobą całkowicie, problem b. złożony

nawet powiem firmy które wiercą nie chcą wiercić na terenach górniczych, a na pewno nie chcą dawać na to gwarancji

niektórzy nigdy pewnie nie widzieli terenów, gdzie występują szkody górnicze

 

są nawet tacy co "proponują tam" kolektory poziome

piszą o poziomie wód gruntowych - a jaki jest ich poziom na terenach górniczych

 

eh, doradcy od "tylko pompa gruntowa"

niestety nie wszędzie się da

 

ale "na szczęście jest wybór"

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że dostępne są PCi z różnym DZ - dobrze jednak pamiętać o tym, że najbardziej stabilne i wydajne DZ, to nie grunt, ani powietrze, tylko woda (to dla przypomnienia).

 

............ głównie ze względu na to, że ziemia była przemrożona.

.

 

+ podobne wypowiedzi.

 

Wskażcie jeden opisany taki przypadek zmrożenia gruntu - nawet mając na uwadze również kolektor bezpośredniego parowania.

 

Spróbujcie wyliczyć, ile ciepła należy "wyciągnąć" z gruntu i w jakim czasie, aby go zamrozić - PCi w ciągu całego swojego żywota, nie jest w stanie temu podołać - posiada zbyt małą moc. Fizyka jest bezlitosna.

 

Rośliny nie rosną ? To jakim cudem rosną na gruncie anomalii suwalskiej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz trochę "wypaczony" punkt widzenia bo trafiasz na ludzi którzy mają problemy i szukają pomocy(bo sami nie mają najczęściej żadnej wiedzy na ten temat), mój punkt widzenia też jest "wypaczony", bo mam do czynienia w olbrzymiej większości z przypadkami że ludzie wiedzą co robią i jak robią. Jak się pojawią problemy - to wiedzą jak sobie z nimi poradzić - tacy ludzie do twojego "M" na pewno nie trafia...ot cała różnica...

zgadzam się z Tobą , że Ci którzy są zadowoleni do M nie trafiają, natomiast to że są tacy, którzy trafiają daje do myślenia, że jednak nie można powiedzieć że gruntówki są idealne.

Aspekt ogrodowy to tylko jeden z argumentów za powietrzną pc. I chodźby Pyxis nie wiem jak wyśmiewał mnie, nie może powiedzieć że duże drzewa są obojętne dla kolektorów poziomych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...