Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Arturo72
dla mnie to demagogia.

napisz że masz grzejnilki ,chałupa 100kilowatów lekko licząc ,

no w takim połączeniu to mogą być kłopoty z temp wewn.

a wiesz czemu warto nie olewać 2 taryfy?

podziel sobe 1-taryfowy prąd 61 groszy - przez cop 2,5 przy powietrznej 24 groszy wychodzi nocna taryfa to 31 groszy

w domu 100kwhm2rok zaoszczędzisz w porywach w domu około 130 m2 600-700zł .

700zł oszczędności i zakup pompy za 20 tyś- gdzie tu logika/?

wtedy największym plusem jest sam fakt posiadania pompy hehe

Nie tak do końca,II taryfy są koniecznością w domu wiadrozernym grzanym pompą lub w przypadku grzania prądem.

W domu zuzywajacym mało energii na ogrzewanie grzanym nawet gruntowa II taryfa nie będzie zbytnio zasadna ekonomicznie przy zachowaniu podobnego komfortu życia.

Nie zapominaj o zużyciu na cele bytowe,gdzie cena kWh w II będzie ponad 0,7zł a zużycie na te cele w takim domu będzie podobne do zużycia na cele c.o+cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

NO TO MNIE NIE STAĆ na zakup urządzenia które mi się będzie zwracać przez 60 lat[pompa za 50 tyś]

jestem za biedny na to -fakt

Artur u mnie pażdziernik cwu cały czas 3 kwh doba jak u ciebie

ile Twoim zdaniem miesięcznie zużywasz prąDU na resztę domu

niestety mam tylko podlicznik na pompę

a tak to wspólnie na jednym liczniku 2 domy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Artur u mnie pażdziernik cwu cały czas 3 kwh doba jak u ciebie

ile Twoim zdaniem miesięcznie zużywasz prąDU na resztę domu

niestety mam tylko podlicznik na pompę

a tak to wspólnie na jednym liczniku 2 domy

Dzisiaj mam odczyt licznika to zapodam.Zużycie cwu nie przekraczam 3kWh na dobę,grzanie rano do 6.00 i raz po południu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie chodzi tylko o to, że jest wybór, a ten co dokonał wyboru w "wersji" droższej, niekoniecznie jest idiotą.

Niekoniecznie, bo wybór musi być świadomy.

 

Ale niestety, czytając większość wpisów, to mam wrażenie, że tak się TU postrzega, takich osobników (idiota, debil - to tylko część takich "inwektyw").

A już zgrozą wieje jak nie ma II taryf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już zgrozą wieje jak nie ma II taryf.

 

to czy ktoś wybiera droższą czy tańszą pompę to jego wybór i pewnie ma jakieś przesłanki wybierając droższą (lepszy serwis, dłuższa gwarancja, bardziej wiarygodna firma, itp)

kwestia taryf to trochę inna sprawa bo jeżeli przy obu taryfach w domu jest taki sam komfort cieplny (a jest) to po co przepłacać skoro "naukowo" jest udowodnione, że przy II taryfach są niższe rachunki za prąd w domu (chociaż jak zawsze bogatemu wolno) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy diesel za >100k lub 3 letnia bezyna za 60k ...

Najwiekszym plusem bedzie fakt posiadania diesla. ;)

malux-odpowiedz

róznica w zakupie nowego diesla a benzyny o podobnych parametrach to 6-7 tyś

jak weżniemy 6 letnią benzyne to i z 50 tyś

 

Czy dom 50kWh/m2 potrzebuje cieplo tylko w nocy? Czy PC wygrzewajac dom w II taryfie wie jaka bedzie temp o 1100?

 

Wytlumaczysz logike budowania domu za 800k zamiast 450k?

 

 

malux-odpowiedz

w takim domu z palcem w gniazdku wystarczy noc[wiem to z praktyki]

jeśli chodzi o 11 g--no przy grzejnikach nie da się tego komfortowo wysterować

ale przy posadzce o grubości 10 cm to wachania temperatury to max 1 stopien i to raptem kilka dnii w największe mrozy [też z praktyki]

no ja przy powietrznej to nawet rozumie troche sens 1 taryfy

ale przy gruntowej to nie zupełnie

cena budowy domu -co kto lubi

 

:)

 

pozdrawiam

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie chodzi tylko o to, że jest wybór, a ten co dokonał wyboru w "wersji" droższej, niekoniecznie jest idiotą.

Niekoniecznie, bo wybór musi być świadomy.

 

Ale niestety, czytając większość wpisów, to mam wrażenie, że tak się TU postrzega, takich osobników (idiota, debil - to tylko część takich "inwektyw").

A już zgrozą wieje jak nie ma II taryf.

 

witam

 

tutaj się z tobą zgadzam:yes:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwestia taryf to trochę inna sprawa bo jeżeli przy obu taryfach w domu jest taki sam komfort cieplny (a jest) to po co przepłacać skoro "naukowo" jest udowodnione, że przy II taryfach są niższe rachunki za prąd w domu (chociaż jak zawsze bogatemu wolno) ;)

 

A co z komfortem bytowym - ja nie lubię żadnych reżimów, bo wtedy odczuwam dyskomfort ?

 

Ile zapłacę więcej przy zużyciu przez PCi około 1.400kWh na ogrzewanie i CWU, a bytowym dobrze ponad 2.000kWh ?

 

Ale uwaga.

Właściwy projekt jest istotny.

Dla 1 taryfy inaczej dobiera się PCi i resztę jej "komponentów" - w tym grubość wylewki.

 

Ps. Nie wszędzie jest taryfa "łykendowa".

Edytowane przez sSiwy12
dopisałem Ps.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja się zgadzam generalnie

SIWY

JAK PALĘ W KOMINKU -wkładam około 1,5-2 kg w ieczorem brykietu

temperatura rośnie z 23-24 do do24-25

rano jest o stopien mniej czasami w dzien słonce bardziej podbije temp słonce niż ten brykiet.

podobnie będzie z podłogówką w posadzce.

zgadzam z wami że warto o tyn myśleć przed niż po wybudowaniu.

w gruntowych podoba mi się wykorzystanie tarych nocnych bez spadku copu.

no faktycznie wekendowa trochę zmienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie w jednej taryfie nie jest takie złe, a może powodować zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzania domu (w stosunku do II taryfowego).

Dobrze zaprojektowane pozwala na regulację temperatury w domu w zależności od potrzeb dobowych.

Umożliwia to "szybka" podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a on proponuje nie mniej niż 10 razy więcej.

 

 

witam

 

a tu się z tobą nie zgadzam

 

może i 10x więcej, nie wiem skąd ta liczba

 

poza tym to nie ważne, że jako przykład podaję system pro-ventu, z gruntu pod budynkiem można pobierać ciepło, czy się to komuś podoba, czy nie

 

nawet w Wikipedii jest opisane zjawisko, dla niektórych może to i dziwne zjawisko ale to fakt rzeczywisty"

 

za Wikipedią:

"Istotnym przy wykonywaniu gruntowego wymiennika ciepła jest umieszczenie go minimum 20 centymetrów poniżej głębokości przemarzania gruntu, przy czym badania prowadzone nad gruntowymi wymiennikami wykazały ,że największe zyski energetyczne uzyskuje się przy wkopaniu wymiennika na głębokość pomiędzy 4 a 5 m. Posadowienie go na takiej głębokości znacznie poprawia jego wydajność energetyczną. Dla podniesienia sprawności wymiennika umieszcza się nad nim (około 30 cm) warstwę izolacji termicznej. Termoizolacja, w zależności od grubości warstwy, symuluje posadowienie wymiennika na głębokości 4 - 5 m poprzez oddzielenie czynnej objętości gruntu od wpływów warunków atmosferycznych. Powoduje to podniesienie izoterm w gruncie i stabilne warunki pracy wymiennika. W przypadku wymienników płytowych, termoizolacja umożliwia posadowienie go na głębokości od 0,7 do 2 metrów."

 

inni piszą 6-8m i stałej temperaturze na poziomie 8-10'C, wykorzystanie akumulacyjności gruntu i położenia izolacji nad wymiennikiem, pozwala na posadowienie go pod budynkiem

 

 

"normalnie" przecież zimą grunt zamarza nam do głębokości od ok. 0,8m na zachodzie Polski do 1,4m w okolicach Suwałk

i poprzez to "normalnie" temperatura gruntu na głębokości 1,8-2,0m niestety zmniejsza się, nie tylko w związku z odbiorem ciepła przez kolektor, czy wymiennik

pod budynkiem spadku temperatury z tego tytułu nie ma

 

poza tym niektórzy klienci cieszą się z chłodu w "okresach ciepłych" pozyskiwanego za pomocą modułu chłodzenia pasywnego

mamy tu też częściową "odnowę" ciepła w gruncie

 

wiem, dla niektórych to jest b. skomplikowane, ale działa, kosztuje wiadomo ale nie każdy to (użyję tu twojego słówka) "gołodupiec"

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z komfortem bytowym - ja nie lubię żadnych reżimów, bo wtedy odczuwam dyskomfort ?

 

Podam Ci przyklad z moich cen taryf. W domu na bytowym jesli bede mial profil zuzycia 25% w taniej i 75% w drogiej, to wychodze na "zero", czyli tak, jak bym mial prad jednotaryfowy. Uwierz mi, ze nawet olewajac wszelkie "rezimy" trzeba wykazac mase zlej woli, zeby w drogiej nastukac ponad 75% zuzycia i byc w plecki, a juz w taryfie weekendowej, to chyba trzeba na weekend sie wyprowadzac z domu. Inaczej tego nie widze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile Twoim zdaniem, należy przetłoczyć powietrza, przez powietrzna pompę ciepła, o mocy np. 7kW ?

 

witam

 

wystarczy popatrzeć do dtr danego urządzenia

dla iluś kW wyjdzie ileś tam m3

powietrzne pompy poza tym są przeważnie z inwerterem, więc nie zawsze (a na pewno nie zawsze) pracują i dają pełną moc

 

jeszcze jedno, bo pewnie się w to nie wczytałeś w materiałach pro-venta

ich GWC we współpracy z pompą ciepła nie jest przewidziane do małych domków

w domkach ważne są przepływy powietrza nikt przecież tam sobie nie zrobi wichury żeby zapewnić odpowiedni komfort cieplny, w domu potrzebujemy "prawie cały czas" jednakowej temperatury: ~21'C, w budynkach przemysłowych, sklepach "wichury" są dopuszczalne, np. na hali sprzedaży nocą obniżenie temperatury, a nad ranem jej zwiększenie, itd.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioskuje z Waszej dyskusji o taryfach prądu, że nie ma co się przejmować tym tylko dobierać moc pompy to potrzeb budynku i mieszkańców. Pompa niech sobie chodzi kiedy jest taka potrzeba i żaden bufor nie jest potrzebny. Ewentualnie jako bufor można sobie wylać grubszą wylewkę na podłogówkę. Mówię o pampach gruntowych oczywiście.

Czy dobrze wnioskuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...