Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

...

Jeżeli po osiągnięciu temperatury np. 20 st. C przez kolektory ciepło skierowane zostałoby do DZ PC, to kolektory praktycznie nigdy nie osiągnęłyby temperatury potrzebnej do podgrzania cwu (np. 50 st. C). Jaki byłby wtedy zysk z kolektorów? Zamiast podgrzewać cwu zużywając poniżej 100W (zasilanie pompki obiegowej) musielibyśmy podgrzać ja za pomocą PC mocą wielokrotnie wyższą (nawet uwzględniając bardzo korzystny COP).

 

taki przypadek gdzie solary grzeja tylko 20C i grzaly by PC to raczej bym ustawial tylko na zime gdzie solary i tak nie ugrzeja cwu do 50 C a jezeli to bardzo zadko i wtedy grzaly by tylko cwu a jak tylko np te 20C to niech dogrzewa glikol PC

taka mam przynajmniej wizje bo skoro i tak bym mial kolktory to warto by je dodatkowo uzyc do czegos gdy nie da rady cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A&zb

 

Są małe litery / nie jest nic ustawione - fabrycznie tak przychodzi / ustawiamy sobie w 2.3 temperaturę cwu jaką chcemy mieć / 35*C-51*C/ ona obowiązuje zawsze , jest jedna np.47*C

Jeśli chcemy wyłączyć w drogiej taryfie grzanie cwu / nie dolewa i nie grzeje w ogóle / [trochę stygnie ale zależy to od ubytku wody i temp. początkowej ( jak wyższa to i mniej wystygnie)] to w 4.1 ustawiamy sobie dni , godziny / u mnie 15-22 / gdzie chcemy aby tak było / zmieniamy żeby aktywować tę funkcję małe litery na duże w tych dniach co chcemy żeby wyłączyła / . Po tym czasie włączy się PC doleje i zagrzeje do temperatury jaką mieliśmy ustawioną w [2.3] /47*C/

Dlatego mimo, że wyzerowałam licznik / nie było żadnych godzin / a miałam dużą literę ona nie odwołała wyłączenia i nie włączyła wody -powinnam wyzerować / chociaż niekoniecznie, mogłabym wpisać jakiekolwiek godziny / i wpisać MAŁĄ literę .

A teraz tak ...nie sprawdzałam ale tak mi się wydaje. :-?

W 4.1.1 ustawiamy podbicie temperatury / -20+20 / tylko dla co.!!! / wiem , że u góry jest znaczek PC a nie co / dla podwyższenia np. o 4 *C temperatury w domu / przecież to co. daje wyższą temperaturę / trzeba aktywować funkcję wpisując zamiast małych DUŻE litery bo jak będą małe to ona będzie grzać tak jak wynika z ustawień / krzywa, przesunięcie/ a tak w całym zaprogramowanym okresie podniesie nam tę temp. o 4*C /co./

 

- jeśli wskażnik 4.1.1 nazywa się ustawienie poziomu temp. PC to trudno nazwać temp. PC temp. cwu raczej tylko co.

czy też tylko obniża/podwyższa temperaturę o wartość ustawioną w opcji 4.1.1

w/g mnie tu 4.1.1. nie ustawia dla cwu więc ani nie podwyższa ani nie obniża a wielka szkoda...wystarczyłoby pod 4.1.1./ dla co. był 4.1.2 dla cwu i byłoby ok!/ z tym , że w tym wydaniu / aktywacja przez duże litery / musiałby być 4.2.1 / coś takiego jak 4.1.1. ale dla cwu / i byłaby pełnia szczęścia........to tak a propos "mądrych " funkcji sterownika , które każda szanująca się PC powinna mieć! :evil:

 

Czytam ten opis waszego menu i mam wrazenie ze jest on bardzo podobny do mojej PC.

Inny producent i inny kraj (tak przypuszczam) a funkcje te same, tylko pozamieniane miejscami, tez menu rozszerzone i serwisowe...

Brakuje mi tylko opcji "anty legionela" ale mam za to opcje "basenowe"

Zaloze sie ze jest jeden producent i mozna by wykorzystac ten sam sterownik do wszystkich PC :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie , przecież Oni nie mają wszystkiego swojego tylko biorą od innych. Sprężarka - Japonia to i sterownik może być od Kogoś.

Jakby człowiek miał pojęcie to by zamienił jeden na drugi albo podpiął coś dodatkowego ..słowem ulepszył a tak ....dupka mokra.

Ale trzeba przyznać , że designe Rego 600 / nasz sterownik / ma ładny i nawet gdybym przeczytała instrukcję i tak bym pomyślała , że jest jeden wiersz który widać a resztę ..ma w pamięci .

A już słowa ....funkcja sterowanie czasowe cwu za pomocą zegara funkcjonuje dokładnie w taki sam sposób / jak co. / .....sugerują , że można ustawić tak samo jak co. cwu a tu .....klapa.....i bądż tu mądry ........

 

Jeszcze jedno miałam rzeczywiście dużą literę ale żadnych godzin 00.00-00.00

a PC nie grzała wody / bo funkcja była aktywna / .....no ale nie było godzin i co w tym wypadku z jej mądrością. Ciekawe gdybym nie zajrzała i nie zmieniła to by nie grzała od poniedziałku... od 15 aż do środy do 22.? / miałam wyłącz.codziennie g.15-22 /

Ważne pytanie ....jeśli nie dolewa i nie grzeje a woda w zasobniku się skończy ...co wtedy?

 

Nie chciałam Wam przeszkadzać ale mam jeszcze pewien problemik.

Pozdejmowałam siłowniki bo i tak były cały czas otwarte z rozdzielaczy na dole .

Mam ustawione 1,5 krzywa , 0 przesunięcie i na górze ciepło 24 rano 22 w dzień ..a na dole zimniej 23 -22. / ostatnio -wiatr spadało do 21 / W salonie są 2 szt drzwi balkonowych i 3 okna i chyba taki ubytek przez te okna,/ niby 1.1. / przez przestrzeń / 47 mkw/ i przez gres też / kiedyś był wyraźnie cieplejszy bo były wyższe nastawy /.

Co mogę zrobić aby wyrównać tę temperaturę :

- podwyższyć krzywą

- sprawdzić czy wszystkie pętle grzeją jednakowo

co jeszcze?

U mnie jedna temp. .

idzie i na podłogówkę i na grzejniki / nie ma zaworu trójdrogowego i dodatkowej pompy / .

Wolałabym mieć odwrotnie , góra zimniej a dół cieplej.!!

Najgorzej , że na dole jest jedna łazienka . Włączyłam kiedyś grzejnik z grzałką.

Grzałka była na 3 stopień ale .....grzała tyle co i nic i była włączona z 10 min.i ..i prawie nic ..stwierdziłam , że ona jest nie na moje nerwy. Ja chcę szybko!!!

Może jakiś promiennik? ...pyk , myk i ciepło a po kąpieli wyłączyć. Mogę się myć w górnej łazience , która jest cieplejsza ale w dolnej jest mi wygodniej ..bo mniej sprzątania.

Jakieś pomysły?

Spać lubię w zimnie ale w ciągu dnia lubię ciepło .

Mam jeszcze ważne pytanie:

Była taka sytuacja , że podwyższyłam krzywą z 0,5 do 1 i chyba PC musiała pogrzać wodę / nie pamiętam dobrze / na zewnątrz +3 i ...włączył się dogrzewacz. Dlaczego? przecież zamiast / rozumem woda / pracować np.20 minut miała cały dzień aby grzać normalnie / bez podgrzewacza/ [ podwyższyć z 0,5 do1]

Czy gdzieś jest zadane przez ile czasu ma to zrobić? Chyba nie ?

A może pomyślała , że szybciej będzie tak / z podgrzewaczem / ....bo chyba , cwu podgrzewa najdłużej 30 minut później przełącza się na 20 minut na grzanie co. a póżniej znowu grzeje cwu.

Rozumiem , żeby na zewnątrz było -5 ale dodatnia temperatura i .... :o

Chyba , że był to zbieg okoliczności i za dużo na raz bo i woda i większe nagrzanie co i się "poddała" ....oj nieładnie.....a moja kieszonka pieniężna ?......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrzy ludzie, może ktoś udzielić odpowiedzi na dwa w miarę konkretne pytania?:

 

Grunt jest piaszczysty (bez gliny, pierwsze wody gruntowe na głębokości 170cm) - czy jest sens instalowania PC z kolektorem poziomym z THERMOGOLV (dom parterowy z poddaszem użytkowym 140m2)? Może ktoś coś takiego użytkuje?

 

Jeżeli dom jest w całości ogrzewany podłogówką (z PC): czy przy większych mrozach temperatura w łazienkach itp. pomieszczeniach z mniejsza ilością pętli podłogówki nie spada zbyt nisko? Czy warto doprowadzić tam np. DGP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agucha 77

 

Jeżeli masz mieć DGP w domu to nic nie ryzykujesz , jeśli doprowadzisz do łazienek. Różnie o tym są opinie /odnośnie DGP w łazience/ ale ja mam i jestem zadowolona.

Nie palę za często w kominku ale póżną jesienią PC była wyłączona na przerwę letnią i grzała tylko cwu i jak nagrzałam sobie w kominku dla nastroju to w łazience było ciepluteńko.

Owszem jest mniejsza powierzchnia łazienek / pętli / ale w łazienkach kładzie się gęściej. Ja mam u siebie też grzejnik na ścianie żeby np.wysuszyć ręcznik .Grzejnik jest nawet z grzałką ale grzałka mnie denerwuje ...bo grzeje jakby chciała a nie mogła... / ta grzałka to na sytuacje w lecie gdy grzanie co w PC nie chodzi /. Ale może ja nie umiem grzać z grzałką ? i u innych jest dobrze . Jak spadnie temp. na zewnątrz to PC sama się dostosuje i nie pozwoli , żeby w domu było zimniej / ma czujnik zewnętrzny /...dostarczy więcej ciepła aby zniwelować tę różnicę .

Odnośnie pytania drugiego mogę powiedzieć tylko tyle , że ja optuję za kolektorem pionowym . To moje prywatne zdanie. W tym wypadku niestety tylko kolektor poziomy./ bezpośrednie odparowanie /.

Myślę , że odezwie się Ktoś kto ma taką PC i Ci pomoże w tym względzie podjąć decyzję .

Pozdrawiam i ...dobrego wyboru!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agucha 77

 

Jeżeli masz mieć DGP w domu to nic nie ryzykujesz , jeśli doprowadzisz do łazienek. Różnie o tym są opinie /odnośnie DGP w łazience/ ale ja mam i jestem zadowolona.

Nie palę za często w kominku ale póżną jesienią PC była wyłączona na przerwę letnią i grzała tylko cwu i jak nagrzałam sobie w kominku dla nastroju to w łazience było ciepluteńko.

Owszem jest mniejsza powierzchnia łazienek / pętli / ale w łazienkach kładzie się gęściej. Ja mam u siebie też grzejnik na ścianie żeby np.wysuszyć ręcznik .Grzejnik jest nawet z grzałką ale grzałka mnie denerwuje ...bo grzeje jakby chciała a nie mogła... / ta grzałka to na sytuacje w lecie gdy grzanie co w PC nie chodzi /. Ale może ja nie umiem grzać z grzałką ? i u innych jest dobrze . Jak spadnie temp. na zewnątrz to PC sama się dostosuje i nie pozwoli , żeby w domu było zimniej / ma czujnik zewnętrzny /...dostarczy więcej ciepła aby zniwelować tę różnicę .

Odnośnie pytania drugiego mogę powiedzieć tylko tyle , że ja optuję za kolektorem pionowym . To moje prywatne zdanie. W tym wypadku niestety tylko kolektor poziomy./ bezpośrednie odparowanie /.

Myślę , że odezwie się Ktoś kto ma taką PC i Ci pomoże w tym względzie podjąć decyzję .

Pozdrawiam i ...dobrego wyboru!

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź.

A powiedz krótko: czy Twoja łazienka przy zagęszczonych pętlach bez problemu ogrzałaby się bez wsparcia grzałki i DGP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agucha77

 

Powiem tak. Wszystko zależy od komfortu cieplnego jaki chcesz żeby był w łazience.

Jedni chcą mieć 22*C a drudzy 25*C i więcej . Jeśli będą gęściej pętle to może temp.będzie wyższa o 1 może o 1,5*C niż w pozostałych pomieszczeniach.

Ale przemyśl jeszcze te sprawy :


    -gdzie będziesz suszyć ręczniki jak będzie jesień /wiem jest pralnia ale wyjść z wanny i ciepluteńki ręczniczek ....../ może byle jaki grzejniczek elektr.?/
    -czy jest okno i jakie /wielkość / w łazience , jaka strona świata / np.północ/
    -a może wyjście awaryjne ew. zrobić gniazdko elektryczne bo można zamontować promiennik tzn. wchodzisz do łazienki włączasz i jest momentalnie ciepełko wychodzisz -wyłączasz. Możesz nigdy go nie zamontować ale gniazdko można zrobić / i miejsce na ścianie /

 

PC na pewno ogrzeje bez grzałki i DGP ....ale jest pytanie czy taki komfort Ci wystarczy.?

PS. U mnie były kiedyś wyższe nastawy na cały dom i w łazience było 25-26 *C[bez grzałki i DGP ] i ja tak lubię / mam niskie ciśnienie i wiecznie mi zimno / a teraz jest 22- 23*C [ bez grzałki i DGP } bo są niższe nastawy i ... akurat w łazience niezbyt mi to odpowiada.

Co prawda rano jest ok! bo mam podbicie /+2/ w taniej taryfie ale wieczorem dla mnie jest ciut za zimno. W łazience górnej mam cieplej.

Pamiętaj ...musisz zrobić DOBRZE.!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agucha77

 

Może zrób grzejniki w łazienkach zasilane wodą o takiej samej temp.jak podłogówka. / polecają z dodatkową grzałką na lato , włączasz w deszczowy dzień i masz ciepło / , Jeśli będą nawet nie za duże gabarytowo to i tak będzie przyjemnie i ciepło - bo musisz jakoś zwiększyć temp. w tym pomieszczeniu.

Poza tym powinna być jak największa powierzchnia z zagęszczonymi rurkami / szafki na nóżkach, wc podwieszane / . U mnie kabina stoi bezpośrednio na podłodze i pod kafelkami mam rurki , może trochę syfon wysycha ale podłoga cieplutka i przyjemnie na niej stać bosą stopą .

Pozdrawiam :D

 

Ja zupełnie zapomniałam , że to BEZPOŚREDNIE odparowanie i może być tylko podłogówka . Przepraszam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogą być siłowniki wszędzie zamknięte a w pętli łazienki otwarte i będzie grzało ale ......to zupełnie nieekonomiczne gonić całą PC dla 1 czy 2 łazienek . Lepiej i taniej jakimś grzejniczkiem elektrycznym. Właściwie to ciepło najbardziej potrzebne jest rano i wieczorem.

Pozdrawiam :D

Tam jest jeszcze taka kwestia , że to bezpośrednia kondensacja czynnika roboczego R 507 więc nie ma podłogówki wodnej i te sprawy są rozwiązane inaczej . Tam nie ma żadnych regulatorów podłogówki ani nic takiego wszystko odbywa się za pomocą regulatora w domu -termostatu i on ustawia temp. dla całego domu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ni zgodze si ze "gonienie" PC jest drozsze od elektrycznych grzejnikow - bo tak to zrozumialem. Jezeli PC zuzywa np. 1,6kW a grzejnik, nie wiem moze dwa razy po 1.5kW (jezeli maja byc dwie lazienki ogrzane) to jak najbardziej oplaca sie uruchomic PC, pomimo zwiekszonego zuzycia pradu na rozruch, no ale ...

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Ktoś decyduje się za wyłączenie grzania co . tzn , / w/g mnie oczywiście / że jest już CIEPŁO i nie ma potrzeby grzania / i tak nadal grzejemy cwu. /. Jeżeli zdarzy się pochmurny czy deszczowy dzień czy dwa to lepiej dogrzać grzejnikiem / przecież nie musi być włączony ciągle/ niż włączać na ten czas co. [ różne PC maja różne rozwiązania i może w niektórych trzeba ustawiać na grzanie i takie włacz / wyłącz byłoby nieekonomiczne ] .

Grzejniki są różne, takie co mają 500 W i takie co 1,5 KW , są też promienniki /np. 600 W / gdzie temp. momentalnie wzrasta i na krótki okres kąpieli i można sobie włączyć.

W PC jest taka opcja / nie wiem czy we wszystkich znaczy to samo / "wyłączenie na okres letni" ale to nie znaczy , że zupełnie nie grzeje co. tylko ustawia się temp. pokojową po przekroczeniu / w dół / której co. się załącza i żeby zupełnie wyłączyć co. trzeba podać małą wartość.

W tym wypadku , gdyby były 2 grzejniki aż 1,.5KW grzane cały czas to rzeczywiście byłoby kiepsko.

PC zużywająca np. 1,6 KW to mała jednostka np.6 KW większe / na większe domy / zużywają więcej / np. 4-5 KW / no ale w tych np. 1,6 KW mamy i co i cwu a to już jest COŚ.

Niektórzy nie mają wyjścia i muszą mieć grzejniczki :cry:

Pozdrawiam grzejnikowo :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie a może weźmiemy na tapetę 3 PC : IVT , Vismanna , i Buderusa i np. 11 czy 14 KW porównajmy wszystko , cenę, COP, sterowniki, , ciekawostki, może jakieś szczególne ustawienia które ma jedna a nie ma druga.

Co Wy na to ? coś takiego przydałoby się wielu osobom...

Pozdrawiam serdecznie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietac wlasnie nalezy ze PC nie wylacza sie calkowicie, przeciez cwu jest grana caly czas. Odlaczeniu podlega tylko co, a w liniach green line HT Plus C co jest jakby dookola cwu (zbiornik w zbiorniku) i szybko mozna dogrzac plyn dla co.

Istnieje przeciez mozliwosc czasowego wlaczania co, zmiana histerezy, np. przesuniecie rownolegle krzywej w celu zmian temp. wewnatrz pomieszczenia (tam gdzie jest czujnik) -tzw "Dokładna regulacja krzywej

grzewczej", etc. Mysle ze wystarczjace mozliwosci konfiguracji sa w PC z IVT, wiec chyba nie ma sie co bac :)

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie a może weźmiemy na tapetę 3 PC : IVT , Vismanna , i Buderusa i np. 11 czy 14 KW porównajmy wszystko , cenę, COP, sterowniki, , ciekawostki, może jakieś szczególne ustawienia które ma jedna a nie ma druga.

Co Wy na to ? coś takiego przydałoby się wielu osobom...

Pozdrawiam serdecznie :D

 

My zdecydowaliśmy się co prawda na Buderusa ale z tego co wiem to IVT i Buderus różnią sie od siebie tylko designem i tym że Buderus ma miękki start. Poza tym to ta sama pompa produkowana na tej samej linii co IVT wiec może lepiej porównac jakąś inną pompę zamiast Buderusa. Z moich rozmów z Dyrektorem ds enerii odnawialnej Buderusa wynika że sterownik i CWU mają te same ograniczenia co w IVT, a koleś chyba wie co mówi bo poprzednio przez kilka lat pracował w SunEnergy. :) Poza tym pompa Viessmanna 11 kW to juz nie jest kompakt wiec lepiej porównywać 9-10 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...