Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie chodzi o koszt zakupu PC.

Chodzi o całą instalację z montażem bez GZ

 

Koszt zakupu PCi i wykonania DZ zalezy od mocy PCi. Koszty samej instalacji (uruchomienia) PCi są podobne (około 5.000zł).

 

Jesli dom (bez względu na powierzchnię) będzie potrzebował PCi o mocy np. 6kW, to bez żadnych kłopotów zmieścisz się w kosztach około 25 - 27.000zł za całość i to na odwiertach pionowych - patrz reklama na tej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt zakupu PCi i wykonania DZ zalezy od mocy PCi. Koszty samej instalacji (uruchomienia) PCi są podobne (około 5.000zł).

 

Jesli dom (bez względu na powierzchnię) będzie potrzebował PCi o mocy np. 6kW, to bez żadnych kłopotów zmieścisz się w kosztach około 25 - 27.000zł za całość i to na odwiertach pionowych - patrz reklama na tej stronie.

 

To jaki będzie koszt przy 16Kw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Na początek przyznam szczerze, że nie dałem rady przejść przez wszystkie 1276 stron tego wątku, pomimo tego, że temat jest bardzo dla mnie ciekawy. Problemem dla początkującego w temacie jest fakt, że większość, o ile nie wszystkie merytoryczne dyskusje po chwili umykają na boczny tor przekomarzań i udowadniania kto się gdzie pomylił itp. To tyle na moje usprawiedliwienie :-) w nadziei, że nie odeślecie mnie do lektury ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś już udzielił w tym wątku odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Otóż planuję PCi w moim domu, wszędzie podłogówka; ok 170m2 podłogi w domu + 55 m2 podłogi w piwnicy do ogrzania. Mam pytanie dotyczące sposobu regulacji temperatury w pomieszczeniach. Z moich wniosków wynika, że nie ma sensu stosowania regulatorów z termostatami w pomieszczeniach, a po prostu traktować cały dom (piwnica ewentualnie oddzielnie jako że tam wystarczy mi 18-19 stopni) jako jedną całość i nie tłumić przepływów niepotrzebnie. Zakładam, że będę miał II taryfy i jeśli potrzeba to bufor CO. Jak regulujecie temperaturę w Waszych domach ogrzewanych PCi? Czy raczej zakłada się stałą temperaturę, a ewentualnie większym zagęszczeniem rurek podłogówki uzyskuje się wyższą temperaturę w łazienkach.

Inny wniosek to to że PCi jest najmniej ważna w całym układzie. Ważne są DZ i DG dlatego chciałbym dobrze wykonać DG i w tym celu "liczy się" OZC. DZ wyniknie z mocy PCi, a ta z kolei z OZC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym nietlumieniem przeplywu dobrze wnioskujesz. Po prostu w piwnicy dasz rzadziej rurki w wylewce a jak bedzie jeszcze za cieplo w stosunku do oczekiwan, to delikatnie bedziesz zakrecal przeplyw na petlach. Reszta domu bedziesz sterowal czasem pracy Twojej pompy ciepla. Mozna to zrobic co najmniej na kilka sposobow i jest zalezne raczej od konkretnego modelu urzadzenia.

 

Jesli bedziesz robil poziome DZ, to mozna jego wielkosc oszacowac. Takie DZ i tak sie mocno przewymiarowuje, bo to sa realtywnie male kwoty. Pompa tez jest waznym elementem calego ukladu. Jej moc determinuje czas pracy na potrzeby CO i CWU a to znowu pozwala na mniej lub bardziej efektywne skorzystanie z taniego pradu.

Jesli masz jakis "nietypowy" domek, to OZC moze sie okazac koniecznoscia. Jesli to w miare typowa bryla i dodatkowo zakladasz i tak przewymiarowanie pompy i DZ to mozna sie bez niego obejsc. IMHO oczywiscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje DZ to odwierty tak więc przewymiarowanie "lekkie" ze względu na koszty. OZC "się liczy". Co do przewymiarowania PCi to wydawało mi się, że raczej jest to niezalecane ze względu na żywotność sprężarki - przewymiarowana PCi to częstsze załączenia i krótsza praca, nie jest tak?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje DZ to odwierty tak więc przewymiarowanie "lekkie" ze względu na koszty. OZC "się liczy". Co do przewymiarowania PCi to wydawało mi się, że raczej jest to niezalecane ze względu na żywotność sprężarki - przewymiarowana PCi to częstsze załączenia i krótsza praca, nie jest tak?

 

No to OZC bedzie pomocne, zebys nie przeplacil za wiercenie. Na pewno sie przyda.

 

Przewymiarowna pompa (o 25-30%) pracujaca w tanim pradzie potrafi sie bardzo malo razy zalaczac. Tutaj zalezy wszystko od ustawien i sterowania. Ja mialem w zeszlym sezonie (caly rok) srednio 3,5 startu pompy na dobe. To naprawde jest malo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...