Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

O dzięki ci królu złoty:) Właśnie zakupiłem pokrywa 71zł + grzałka 3kW 143zł i będę mógł walczyć z legionellą :yes:

 

Czy przy każdej pompie ciepła gruntowej trzeba zamontować dodatkową grzałkę w CWU do walki z legionellą? Czy niektóre pompy mają "wbudowaną" funkcje mocniejszego podgrzania CWU co jakiś czas?

Dodam, że planuję kupić pompę bez zbiornika CWU, zbiornik dokupię oddzielnie np. polecany tutaj Galmet Maxi. Rozumiem, że sam muszę się zatroszczyć o grzałkę do walki z legionellą i ręcznie tym zasterować np. raz na miesiąc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy każdej pompie ciepła gruntowej trzeba zamontować dodatkową grzałkę w CWU do walki z legionellą? Czy niektóre pompy mają "wbudowaną" funkcje mocniejszego podgrzania CWU co jakiś czas?

Dodam, że planuję kupić pompę bez zbiornika CWU, zbiornik dokupię oddzielnie np. polecany tutaj Galmet Maxi. Rozumiem, że sam muszę się zatroszczyć o grzałkę do walki z legionellą i ręcznie tym zasterować np. raz na miesiąc?

 

Niektore pompy maja program "antylegionella", ale nagrzeja zasobnik tylko do 55*C (i to raczej w gornej jego czesci). To za malo, zeby skutecznie zwalczyc ta bakterie w instalacji (jesli sie juz pojawi i ja zasiedli). Wydatek na grzale to nie jest majatek a masz pewnosc, ze zrobisz taka dezynfekcje termiczna skutecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektore pompy maja program "antylegionella", ale nagrzeja zasobnik tylko do 55*C (i to raczej w gornej jego czesci). To za malo, zeby skutecznie zwalczyc ta bakterie w instalacji (jesli sie juz pojawi i ja zasiedli). Wydatek na grzale to nie jest majatek a masz pewnosc, ze zrobisz taka dezynfekcje termiczna skutecznie.

 

Rozumiem. I myślę, że masz to zautomatyzowane tzn. automatycznie załącza się grzałka raz na jakiś czas, czy po prostu musisz o tym pamiętać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. I myślę, że masz to zautomatyzowane tzn. automatycznie załącza się grzałka raz na jakiś czas, czy po prostu musisz o tym pamiętać?

 

Musze o tym pamietac. Nie jest to dla mnie uciazliwe, bo "akcje" robie 1x w miesiacu. Zasobnik grzeje do 72-74*C i przelewam tez wszystkie punkty biorcze w domu. Przy okazji zasypuje tez syfony Kretem w celu ich udroznienia. Taka goraca woda powoduje, ze jest super skuteczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trafil Ci sie model "niezgodny" z przepisami obowiazujacymi w Polsce. Tutaj jest ograniczenie CWU do 55*C. Ale to bardzo, bardzo dobrze. ;)

Jak to pompa? Do ilu *C grzeje zasobnik na tym programie?

 

 

Generalnie ja mam Dimplexa SI 14 TU .Pompa grzeje do 62*C a potem automatycznie przechodzi na grzałkę a tem.ustawiasz jaką chcesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze o tym pamietac. Nie jest to dla mnie uciazliwe, bo "akcje" robie 1x w miesiacu. Zasobnik grzeje do 72-74*C i przelewam tez wszystkie punkty biorcze w domu. Przy okazji zasypuje tez syfony Kretem w celu ich udroznienia. Taka goraca woda powoduje, ze jest super skuteczny.
Takie rozwiązanie w domu jednorodzinnym jest najbardziej skuteczne, a jednocześnie oszczędzające energię :).

Sam przegrzew zbiornika na niewiele się zda, gdy w przewodach ciepłej wody pozostanie pozostanie woda o znacznie niższej temperaturze. Nawet włączenie cyrkulacji nie załatwia do końca sprawy, bo zawsze zostają "martwe" odcinki do zaworów czerpalnych.

Taka operacja wykonywana raz w miesiącu w zupełności wystarcza pod warunkiem zdezynfekowania całej instalacji.

Robienie tego ręcznie umożliwia nam kontrolę, aby ktoś się w tym czasie nie poparzył.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby automatycznie podgrzać temperaturę powyżej 70 st. C, ale potem i tak czeka nas "ręczna" praca :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy każdej pompie ciepła gruntowej trzeba zamontować dodatkową grzałkę w CWU do walki z legionellą? Czy niektóre pompy mają "wbudowaną" funkcje mocniejszego podgrzania CWU co jakiś czas?

Dodam, że planuję kupić pompę bez zbiornika CWU, zbiornik dokupię oddzielnie np. polecany tutaj Galmet Maxi. Rozumiem, że sam muszę się zatroszczyć o grzałkę do walki z legionellą i ręcznie tym zasterować np. raz na miesiąc?

 

Ja akurat mam pompę powietrzną, ale tak jak pisali poprzednicy sama pompa nie wystarcza, aby zagrzać wodę do 70st. W Panasonicu grzałkę podłączasz do hydroboxu dzięki czemu pompa sama steruje pracą grzałki i całym procesem przegrzewania zbiornika. Oczywiście możesz ustawić czas, okres i temperaturę. Co do Galmet Maxi to możesz go kupić już z wbudowanym zestawem grzejnym (czyli grzałką 3kW) ale wtedy jest minimum 500zł droższy, a jak widziałeś zestaw ten wart jest ok 200zł więc po co przepłacać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze o tym pamietac. Nie jest to dla mnie uciazliwe, bo "akcje" robie 1x w miesiacu. Zasobnik grzeje do 72-74*C i przelewam tez wszystkie punkty biorcze w domu. Przy okazji zasypuje tez syfony Kretem w celu ich udroznienia. Taka goraca woda powoduje, ze jest super skuteczny.

 

Takie rozwiązanie jest z pewnością najefektywniejsze i przy tym oszczędne, ale wymaga dyscypliny i samozaparcia:) Ja znając siebie zrobiłbym taką akcję może z 5 razy, potem okres by się wydłużał, aż doszłoby do tego, że raz na rok bym sobie przypomniał;) Dlatego cieszę się, że zrobi to za mnie automat, bo on nie zapomni:no: Myślę, że wielu się ze mną zgodzi, gdyż ludzie to z natury istoty leniwe - co z kolei sprzyja postępowi technicznemu i powszechnemu procesowi automatyzacji:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że wielu się ze mną zgodzi, gdyż ludzie to z natury istoty leniwe - co z kolei sprzyja postępowi technicznemu i powszechnemu procesowi automatyzacji:yes:

 

Przelanie woda np koncowek prysznica jest rownie wazne jak zagrzanie zasobnika. O ile cyrkulacja mozemy przegonic wiekszosc instalacji CWU, to juz samych punkow biorczych nie zdezynfekujemy automatycznie, a w perlatorach i deszczownicach w przypadku zainfekowania instalacji jest tego badziewia najwiecej. Ja nie widze sposobu na pelne zautomatyzowanie tego procesu. Skuteczniejsza "automatyzacja" bedzie ustawienie comiesiecznego przypomnienia w telefonie, jesli nalezysz do osob zapominalskich. Naklad pracy przy takiej operacji jest naprawde smieszny (<>10 min). :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D. Alth... HT 14kW.

Tyle ze do zastosowan nisko temp nie bardzo sie nadaje mysle.

Przy kaloryferach sie sprawdza.

 

:)

 

No racja! Na pompy HT nie patrzałem. Od razu założyłem przystosowanie mojej instalacji do opcji niskotemperaturowej ze względu na przyszłe niższe zużycie prądu, ale widzę, że zużycie prądu mam podobne do twojego więc może przeinwestowałem. Chociaż może na to samo wyszło bo pompa HT jest droższa.:) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...