Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

ok!

Cieszę się , że podjęliście temat. Zróbmy tak najpierw pośrednie parowanie IVT contra Vismann i NIBE . A póżniej bezpośrednie Climakomfort contra Termogolv i jeszcze jakaś .

Dobrze Szejens :D , że zwróciłeś uwagę , że to przecież takie same sterowniki majace te same ograniczenia.

Ja mam IVT i będę pisać o niej . Czy jest jakiś przedstawiciel Vismanna ?/ był jeden ale chyba odszedł bezpowrotnie ..../

 

Szejensiku porawiłam trochę i dopisałam / ja lubię dopisywać / ale stwierdziałam, że może nikt tu nie wróci .

Dopiszemy Striebel Elktron.

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pamietac wlasnie nalezy ze PC nie wylacza sie calkowicie, przeciez cwu jest grana caly czas. Odlaczeniu podlega tylko co, a w liniach green line HT Plus C co jest jakby dookola cwu (zbiornik w zbiorniku) i szybko mozna dogrzac plyn dla co.

Istnieje przeciez mozliwosc czasowego wlaczania co, zmiana histerezy, np. przesuniecie rownolegle krzywej w celu zmian temp. wewnatrz pomieszczenia (tam gdzie jest czujnik) -tzw "Dokładna regulacja krzywej

grzewczej", etc. Mysle ze wystarczjace mozliwosci konfiguracji sa w PC z IVT, wiec chyba nie ma sie co bac :)

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo czekam na porównania użytkowników :) Półki co, mam pytanie - dostałam wstępną wycenę z jednej z firm (dom w fazie projektowania) i jako temperaturę wewnętrzną budynku podano 20 st. Dość chłodno jak dla mnie i zastanawiam się czy gdybym chciała mieć np. 22 st, to musiałabym kupić większą pompę lub zrobić większy kolektor? Czy można to później uregulować, czy tez lepiej od razu zaznaczyć jaka temperatura wewnętrzna nam odpowiada, bo pompa/kolektor może mieć zbyt małą moc?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RENJUL

Pierwszy raz słyszę coś takiego. W każdej PC powinna być możliwość regulacji i jak chcesz to masz więcęj a jak chcesz to mniej. Takie stwierdzenia to tylko chyba w parowaniu bezpośrednim i to nie u każdego / z góry przepraszam użytkowników powyższych /. A co będzie jak będą małe dzieci ?

Arek ma rację ale nie przesadzajmy ..2, 3 stopnie różnicy to dużo .

Uważam , że powinnaś zaznaczyć jaką chcesz mieć temperaturę. To nowy dom a domu nie zmienia się jak rękawiczki czy kapelusze / chyba filcowe :( /

Pozdrawiam :D i pamiętaj to bardzo ważne!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2-3 st. sporo, fakt. Wg moich wyliczeń w OZC, zmiana temp. wewnętrznej z Ti 21stC na Ti 20 stC daje zmianę zapotrzebowania rocznego o prawie 2000kWh :o

A to pociąga za sobą PC o większej mocy.

Czyli wg mnie bezpieczniej w perspektywie czasu jest mimo wszystko zrobić pompę na wymiar, a nie jak czasami pojawiają się sgestie, że powinno być trochę niedowymiarowana i ewentualnie regulować temp. pokrętłami w obiegówkach czy gdzie tam to się robi (chodzi o temp. podłogówki/grzejników). Nigdy nie wiadomo, czy za X lat nie zmienią mi się preferencje. To na podstawie ostatnich moich doświadczeń, gdzie wcześniej komfortowa była dla nas temp. 20-21 stC, teraz dla mojej żonki komfortowa jest 18 stC, bo jej gorąco :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok!

Cieszę się , że podjęliście temat. Zróbmy tak najpierw pośrednie parowanie IVT contra Vismann i NIBE . A póżniej bezpośrednie Climakomfort contra Termogolv i jeszcze jakaś .

Dobrze Szejens :D , że zwróciłeś uwagę , że to przecież takie same sterowniki majace te same ograniczenia.

Ja ma IVT i będę pisać o niej . Czy jest jakiś przedstawiciel Vismanna ?/ był jeden ale chyba odszedł bezpowrotnie ..../

Szejensiku ...a dlaczego na Buderusa...cena,? COP?, "elokwencja sprzedającego "? Co spowodowało , że akurat ta? ...jeśli to nie tajemnica....

 

Czy możecie do tego porównania dorzucić Stiebel Eltron? please...

Ktoś już wcześniej pytał o te pompy, ale pytanie pozostało bez odpowiedzi... No, chyba, że to mało popularny producent, daleko w tyle za liderami... (co chyba nie znaczy, że produkuje złe/słabe pompy, ale jakoś niewiele jest o tych pompach na forum)

 

Ależ się zrobił ruch na forum od początku roku... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi Bonetko i Arku-L :-) Będę pamiętac, żeby zaznaczać żądana temperaturę wysyłając zapytania. Mam przedszkolaczka, co cały dzień urzęduje na podłodze i przyznam sie, że sama tez czasem lubię zejść do parteru. Oczywiście wiem, że upodobania czasem się zmieniają, ale ja jestem (jak na razie ;-) ) z tych zdecydowanie ciepłolubnych i mam uraz do zimnych podłóg. Marzę o podłogówce :) różnica w zapotrzebowaniu jest konkretna :o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę się odpowiednio przygotować........

Stiebel Eltron ...też niech będzie :D

na razie chciałam sprawdzić tego Buderusa

 

Sterownik w IVT to Rego 637 .

To druga generacja sterowników , przedtem był 500 teraz 600.

Ponieważ Buderus od września 2007 roku wprowadził nową PC WPS kompaktową i z osobnymi zbiornikami też / cena odpowiednio 11KW (10,7 komp. 34.953, z osobnym zbiornikiem 31.476 zasobniki od 294 poprzez 352 do 433 ..cena 6.344;7.405; 8.357 / ...to myślałam , że może tam jest już ten nowy sterownik . Jego nr. to Rego 637 J / chyba jest to J bo instrukcja po czesku / ale to nic nowego . Natomiast widocznie stwierdzili , że ludzie nie potrafią ustawiać histerezy ( garbu na krzywej ) bo są aż dwa rysunki wyjaśniające o co chodzi a w instrukcji IVT ani jednego. Czekamy w takim razie na generację sterowników 700 ....i mam nadzieję że te

będą super!!!

Napiszę / przedtem napisałam maila / do IVT z pytaniem o nowe sterowniki i nową PC -teraz wyślę fax-em i muszą to odnotować i pismo za potwierdzeniem odbioru pocztą . Mam czas ...

PS. Drogie jakieś te zasobniki :( PC też nie tania :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w czołówce w rankingu też jest IVT, ale trochę niepokoją mnie te ograniczenia w ustawieniach, o których pisała i pisze bonetka.

 

Mnie też trochę niepokoją, ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że nadmiar opcji też może być kłopotliwy w obsłudze. Wydaje mi się że opcji regulacji CO est w IVT całkiem sporo (nachylenie krzywej grzewczej, przesuwanie, załamywanie) i nie zdziwię się jak się okaże że nie wykorzystuję wszystkich.

 

Trochę gorzej jest z CWU - brakuje mi tu możliwości ustawienia dwóch okresów wyłączenia podgrzewania CWU w ciągu doby - w nocy i podczas wyjścia do pracy. Z drugiej strony nie wydaje mi się aby to zrobiło jakąś ogromną różnicę w kosztach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę się odpowiednio przygotować........

Stiebel Eltron ...też niech będzie :D

na razie chciałam sprawdzić tego Buderusa

 

Sterownik w IVT to Rego 637 .

To druga generacja sterowników , przedtem był 500 teraz 600.

Ponieważ Buderus od września 2007 roku wprowadził nową PC WPS kompaktową i z osobnymi zbiornikami też / cena odpowiednio 11KW (10,7 komp. 34.953, z osobnym zbiornikiem 31.476 zasobniki od 294 poprzez 352 do 433 ..cena 6.344;7.405; 8.357 / ...to myślałam , że może tam jest już ten nowy sterownik . Jego nr. to Rego 637 J / chyba jest to J bo instrukcja po czesku / ale to nic nowego . Natomiast widocznie stwierdzili , że ludzie nie potrafią ustawiać histerezy ( garbu na krzywej ) bo są aż dwa rysunki wyjaśniające o co chodzi a w instrukcji IVT ani jednego. Czekamy w takim razie na generację sterowników 700 ....i mam nadzieję że te

będą super!!!

Napiszę / przedtem napisałam maila / do IVT z pytaniem o nowe sterowniki i nową PC -teraz wyślę fax-em i muszą to odnotować i pismo za potwierdzeniem odbioru pocztą . Mam czas ...

PS. Drogie jakieś te zasobniki :( PC też nie tania :(

 

 

Nie wiem jaki sterownik będzie nasz pompa miała bo zobaczę ja dopiero w połowie roku jak będzie czas jej montarzu. Z informacj z Buderusa wiem że pod koniec 2008 ma być wypuszczony model z bardzo rozbudowanym sterownikiem podobnym do tego z Viessmanna CD70, niestety ja potzrebuję pompę wcześniej niż w listopadzie czy październiku.

Co do Twojego "zedytowanego" pytania dlaczego Buderus a nie IVT odpowiedź jest prosta. W Gdańsku cała ekipa z SunEnergy przeszła do Buderusa wiec stwierdziłem że jak już przez 8 lat sie nauczyli jak te pompy montować to wolę żeby to oni mi instalowali a nie jakaś nowa ekipa z IVT.

To po pierwsze. Po drugie to tak jak piałem Kilofowi. Przed wyborem mieliśmy mnóstwo pytań do sprzedawców i nie zdażyło sie żeby pan Piotr nie był w stanie udzielić nam satysfakcjonującej odpowiedzi. Spędzieliśmy i w Buderusie i w Viessmanie długie godziny na omawianiu najmnijszych szczegółów pracy pomp i montarzu źródeł dolnych. Ponadto Buderus podłogówkę robi na podstawie projektu a nie tak jak Viessmann na oko co 10 cm. Ważne było dla nas to co kiedyś napisał hydrol 90% sukcesu to ZD i ZG a tylko 10% to sama pompa.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę że tak naprawdę musieliśmy wybrać między mrzonka a mrzonką, bo jak to będzie w praktyce czas pokarze.

 

Pompy Buderusa są z założenia droższe o 3% od pomp IVT. W zamian za to dostajesz miękki start za który w IVT trzeba dopłacić chyba 1500 zł. Tak wiec finalnie są minimalnie tańsze.

 

to ja też sobie poedytuje

Buderus ma dokładnie ten sam sterownik zresztą wkleję odpowiedź z Buderusa

 

"W pompach Budeusa jest sterownik Rego637. To unowocześniona wersja Rego600.

Dodano kilka aplikacji i kilka alarmów dla lepszej kontroli pracy pompy

ciepła.

Rego500 nadaje się tylko do pomp przemysłowych, do budowy kaskad pomp

ciepła, np. połączenia 5 pomp ciepła w jednej kotłowni."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czym sie rozni miekki start od innych ? czy tylko ten Buderus cos takiego oferuje ?

 

Nie wiem jak jest z innymi wiem o IVT. Miękki start polega na tym że elektronika przedłuża start sprężarki przez co pobiera ona prad o mniejszym amperarzu dzięki czemu przy słabej sieci (a u mnie taka moze być bo wiadoma jak to na wsiach) nie wywala korków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi Bonetko i Arku-L :-) Będę pamiętac, żeby zaznaczać żądana temperaturę wysyłając zapytania. Mam przedszkolaczka, co cały dzień urzęduje na podłodze i przyznam sie, że sama tez czasem lubię zejść do parteru. Oczywiście wiem, że upodobania czasem się zmieniają, ale ja jestem (jak na razie ;-) ) z tych zdecydowanie ciepłolubnych i mam uraz do zimnych podłóg. Marzę o podłogówce :) różnica w zapotrzebowaniu jest konkretna :o

Temperatura bezposrednio rzutuje na wielkosc PC. Jezeli dasz za mala PC to pozniej bedzie ciezko cos zmieniac na wieksze, szczegolnie jak beda kolektory pionowe (bo gdzie wiercic w zamieszkanej dzialce) Dlugosc biezaca kolektorow jest zalezna od mocy PC wiec jak widac lepiej dokladnie okreslic potrzeby. Oczywiscie nie nalezy przewymiarowywac ale ... Proponuje dobrac do temp. 22 stC i 25stC w lazience ale za to podlogowki wszedzie zeby 0/35stC puscic plyny. Drozej wyjdzie jezeli beda grzejniki wysoko-temperaturowe niz zamiast 21 to 22stC na pomieszczenia. U mnie wychodzi z OZC zapotrzebowanie na 3,8kW, ale ze tak malych nie ma wezme 6kW z IVT GreenLine HT Plus C ze zbiornikiem cwu wbudowanym ok 160l i co ok 60l

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi Bonetko i Arku-L :-) Będę pamiętac, żeby zaznaczać żądana temperaturę wysyłając zapytania. Mam przedszkolaczka, co cały dzień urzęduje na podłodze i przyznam sie, że sama tez czasem lubię zejść do parteru. Oczywiście wiem, że upodobania czasem się zmieniają, ale ja jestem (jak na razie ;-) ) z tych zdecydowanie ciepłolubnych i mam uraz do zimnych podłóg. Marzę o podłogówce :) różnica w zapotrzebowaniu jest konkretna :o

Temperatura bezposrednio rzutuje na wielkosc PC. Jezeli dasz za mala PC to pozniej bedzie ciezko cos zmieniac na wieksze, szczegolnie jak beda kolektory pionowe (bo gdzie wiercic w zamieszkanej dzialce) Dlugosc biezaca kolektorow jest zalezna od mocy PC wiec jak widac lepiej dokladnie okreslic potrzeby. Oczywiscie nie nalezy przewymiarowywac ale ... Proponuje dobrac do temp. 22 stC i 25stC w lazience ale za to podlogowki wszedzie zeby 0/35stC puscic plyny. Drozej wyjdzie jezeli beda grzejniki wysoko-temperaturowe niz zamiast 21 to 22stC na pomieszczenia. U mnie wychodzi z OZC zapotrzebowanie na 3,8kW, ale ze tak malych nie ma wezme 6kW z IVT GreenLine HT Plus C ze zbiornikiem cwu wbudowanym ok 160l i co ok 60l

 

Pzdr.

 

3,8 kW :o :o :o . Mój wg projektanta ma 12,7 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, dokladnie wychodzi mi 3,599 kW

Sezonowe-roczne zapotrzebowanie na cieplo wychodzi mi: E=9150 kWh/m2*rok

Spore roznice moga wyjsc gdy zmniejsze temperature na pokoje z 22stC ktore mam wstawione do obliczen na 20stC ktore przyjmuje sie zwyczajowo, no i ilosc wymian powietrza wentylowanego. Podalem 0,5 z rekuperacja i wtedy temp nawiewu przy -20stC na zewnatrz wyjdzie 15stC a to duza oszczednosc no i znowu zmniejszenie zapotrzebowania na cieplo - mniejszej mocy PC. Przy zmienionyej temp do 20stC pomieszczen wychodzi mi 3,435 kW

Niewielka roznica, ale w rocznym zuzyciu energii juz wychodzi E=7336 kWh/m2*rok. Roznica rzedu 1814kW na rok

 

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejscowość...: Warszawa

Strefa klim. : 3 Temp. zewnętrzna [°C]: -20

 

Pow.ogrz. [m2]: 213 Kubatura ogrz.[m3]...: 504

 

Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną....... Qo[W]: 3599

Zapotrzebowanie na moc cieplną dla wentylacji.. Qwent[W]: 0

Dodatkowe zyski ciepła w pomieszczeniach......... Qzc[W]: 0

Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej.. Qf,[W/m2]: 16.9

Zapotrzebowanie na m3 kubatury ogrzewanej..... Qv,[W/m3]: 7.1

 

Roczne zapotrzeb. na ciepło do ogrzewania...Qh, [GJ/rok]: 32.94

Qh,[kWh/rok]: 9150

Wskaźnik sezonowego zapotrzeb. na ciepło EA, [MJ/m2*rok]: 154.8

EA,[kWh/m2*rok]: 43.0

Wskaźnik sezonowego zapotrzeb. na ciepło EV, [MJ/m3*rok]: 65.4

EV,[kWh/m3*rok]: 18.2

 

Powierzchnia uzytkowa to ok 180m2, sciany zewn. z BK 400 36cm, ocieplane styropianem 20cm. W dachu 38cm welny (18+20), w podlodze 30cm styropianu, okna do domow pasywnych (akurat na nich jest najmniejszy zysk energetyczny)

wentylacja mechaniczna z rekuperacja i wymiany na 0,5 plus GWC zwirowe w garazu.

Podlogowka bedzie wszedzie oprocz garazu, spizarni i pom. gosp. (tutaj zawsze jest cieplo). Napisalem bedzie poniewaz dom dopiero bedzie sie budowal wiec moge operowac czysto teoretycznie, zycie pokaze na ile dobrze wykonaja mi ten domek i jakie beda faktyczne koszty ogrzewania.

Jezeli dodam do tego PC IVT 6kW do co i cwu, ktora potrzebuje 1.3kW pradu to moze wyjsc w miare tanio

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...